
Справа № 750/8808/18
Провадження № 2/750/2244/18
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2018 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого судді Требух Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Будаш М.В.,
справа №750/8808/18
позивач Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави
відповідач ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному провадженні справу за позовом Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави до ОСОБА_2 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, -
в с т а н о в и в:
23.08.2018 року Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся з позовом, який був уточнений до ОСОБА_2 про стягнення на користь держави 22136,88 грн. плати проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом. Свої позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області 28.02.2018 здійснено габаритно-ваговий контроль автопоїзду: автомобіль (тягач) марки Renault модель Magnum, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причіпом марки Kogel модель SVKA реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить ОСОБА_2 За результатами вказаного контролю 28.02.2018 року складено акт № 20458 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів, яким зафіксоване порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг із перевезення вантажу із перевищенням осьових навантажень Так, нормативно допустиме осьове навантаження ( з урахуванням строєної осі) 11; 11; 22, а фактичне навантаження даного автомобіля - 6,45; 13,25; 18,8. При цьому перевезення здійснювалось без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України. До вказаного акту на підставі Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2017 № 879 (далі - Порядок № 879) проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд 667,80 євро за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України. В добровільному порядку відповідач кошти не сплатив.
Враховуючи викладене в інтересах держави прокурор звертається як самостійний позивач. У вказаному випадку, інтерес держави полягає у необхідності неухильного дотримання вимог законодавства щодо забезпечення безпеки на автомобільному транспорті загального користування. Звертаючись до суду з даною позовною заявою прокуратура виходить з того, що внаслідок несплати відповідачем плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом порушуються економічні інтереси держави в частині ненадходження коштів до Державного бюджету України.
На підставі вказаних доводів прокурором заявлено вимогу про стягнення з відповідача плати в сумі 22136,88 грн. за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надав. Позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав:
Судом встановлено, що посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Донецькій області 28.02.2018 здійснено габаритно-ваговий контроль автопоїзду: автомобіль (тягач) марки Renault модель Magnum, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причіпом марки Kogel модель SVKA реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить ОСОБА_2 За результатами вказаного контролю 28.02.2018 року складено акт № 20458 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів, яким зафіксоване порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг із перевезення вантажу із перевищенням осьових навантажень Так, нормативно допустиме осьове навантаження ( з урахуванням строєної осі) 11; 11; 22, а фактичне навантаження даного автомобіля - 6,45; 13,25; 18,8.
При цьому перевезення здійснювалось без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України. До вказаного акту на підставі Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2017 № 879 (далі - Порядок № 879) проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд 667,80 євро за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України.
Водій ОСОБА_3 ознайомлений зі складеним актом.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 40 тон (для контейнеровозів понад 44 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні осі - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) здійснюється за спеціальними правилами.
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Відповідно до п. 27 Порядку № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України «Про єдиний збір», який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України, справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які, в установленому порядку, не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним баком України станом на 28.02.2018 року курс гривні до євро складає 33,148962 грн.
Згідно п.31-1 Порядку перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Пунктом 26 Порядку № 879 встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до Державного бюджету.
За таких обставин, вимоги прокурора про стягнення з відповідача плати за проїзд великоваговим та/або великогабаритним транспортним засобом в сумі 22136,88 грн є законними і обґрунтованими, і тому, підлягають задоволенню.
Також. з відповідача на користь прокуратури Чернігівської області необхідно у відповідності до вимог ст..141 ЦПК України стягнути сплачений судовий збір в розмірі 1762 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 258-260, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3) на користь держави шляхом зарахування до державного бюджету ( отримувач: Слов»янське УК/м.Слов»янськ, призначення платежу - 22160100 р/р 312192160005075 МФО 899998 код ЄДРПОУ 37803368) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи, у сумі 22136 грн. 88 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3) на користь прокуратури Чернігівської області ( місто Чернігів вулиця Князя Чорного 9 р/р 35215093006008 МФО 820172 код ЄДРПОУ 02910114 в ДКСУ м.Київ) 1762 грн. у відшкодування сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Н.В.Требух