Рішення № 78268418, 03.12.2018, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
676/7471/18
Номер документу
78268418
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 676/7471/18

Номер провадження 2-а/676/182/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«03» грудня 2018 року м. Кам'янець - Подільський

Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

в складі головуючого судді Бондаря О.О.

при секретарі Маневич І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до старшого Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області - Назарчук Сергія Івановича , третя особи - Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до старшого Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Назарчук Сергія Івановича, третя особи - Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №240/02 від 25 жовтня 2018 року за порушення ст..11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у вигляді штрафу в розмірі 765,00 грн. та закрити справу. Позовні вимоги обґрунтовує тими обставинами, що інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Назарчук С.І. було порушено порядок здійснення державного нагляду (контролю), передбачений Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Позивач в судовому засіданні позов підтримав, просив позов задовольнити з наведених підстав.

Старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області - Назарчук С.І. в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений своєчасно, клопотань суду не надсилав.

Представник третьої особи - Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області О.П. Сліпчук в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений своєчасно, надіслав суду відзив в якому просить справу залишити без задоволення, зазначає, що суб'єкт господарювання був належним чином повідомлений про проведення перевірки. Відповідно до чинного законодавства, зокрема, Закону України « Про охорону навколишнього природного середовища», постанови Кабінету Міністрів України №1104, Інспекція може проводити планові перевірки у звичайному режимі відповідно до річних планів і доводи позивача є необгрунтованими.

Заслухавши позивача, вивчивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 17 жовтня 2018 року старшим Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області - Назарчук Сергієм Івановичем складено протокол №002809 про адміністративне правопорушення про те, що 17.10.2018 року під час спроби провести планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на філії «Птахофабрика Авіс» ПАТ «Агрохолдинг авангард» посадовою особою було не допущено до проведення планової перевірки.

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 25 жовтня 2018 року №240/02 старшим Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області - Назарчук Сергієм Івановичем позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.188-5 КУпАП у виді штрафу в розмірі 765 гривень 00 коп. в зв'язку з тим, що 17.10.2018 року під час спроби провести планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на філії «Птахофабрика Авіс» ПАТ «Агрохолдинг авангард» посадовою особою - директором філії ОСОБА_1 було не допущено посадових осіб до проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

17.10.2018 року Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області складено акт №526/02 про відмову у проведенні заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

З копії направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Філія «Птахофабрика» «Авіс» Публічного акціонерного товариства «Агрохолдинг авангард» від 09.10.2018 року за №588-02 вбачається, що старший інспектор з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області - Назарчук Сергій Іванович направляється для проведення з 16 по 29 жовтня 2018 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до ст.188-5 КУпАП невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів, ненадання їм необхідної інформації або надання неправдивої інформації, вчинення інших перешкод для виконання покладених на них обов'язків, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від дев'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятнадцяти до сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон) встановлено до 31 грудня 2018 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

У той же час, дія зазначеного Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органами, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 6 Закону). Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року № 1104 «Про тимчасові особливості ; здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» затверджено перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону, серед яких є Держекоінспекція та її територіальні органи (в частині здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки).

У направленні на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №588/02. від 09 жовтня 2018 року вказано предмет здійснення перевірки : дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища , раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів , який не передбачений Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року № 1104 «Про тимчасові особливості ; здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», тобто в направленні не вказано, що предметом перевірки є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки.

У направленні на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №588/02 від 09 жовтня 2018 року визначені питання для здійснення заходу відповідно до Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України №303 від 09.08.2017 року «Про затвердження уніфікованої форми акту, що складається за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів».

Статтею 4 п.7. Закону України «Про основні засоби державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено , що у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різни законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб'єкта господарювання.

Згідно з ч.1 ст. 246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.

Таким чином, порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:

1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;

2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;

3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;

4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;

5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Згідно зі ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобовязаний зясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З урахуванням наведеного суд вважає, що постанову Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області - Назарчук Сергія Івановича від 25 жовтня 2018 року за №240/02 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 188 - 5 КУпАП слід скасувати, а провадження в справі закрити за відсутністю в його діях складу адмінправопорушення .

Відповідно до ст.293 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: скасовує постанову і закриває справу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 9, 241-247 , 255, 286 КАС України, суд, -

Вирішив :

Позов задовольнити.

Скасувати постанову Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області - Назарчук Сергія Івановича від 25 жовтня 2018 року за №240/02 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 188 - 5 КУпАП , провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 188 - 5 КУпАП закрити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 10 днів в порядку встановленому ст.ст.295-297 КАС України.

Повне рішення складено 03 грудня 2018 року

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О