
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1484/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Жигилія С.П.
суддів: Перцової Т.С. , Сіренко О.І.
за участю: секретаря судового засідання - Ващук Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.06.2018р. (суддя Шаповал М.М.; м. Суми; повний текст рішення складено 18.06.2018) по справі № 818/1484/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Сумській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в сумській області (далі по тексту - відповідач - ГУНП в Сумській області) в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу премій в період в з 01.11.2015 по 30.09.2016 на загальну суму 73062 грн;
- визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу повного розміру премій за жовтень 2016 року, за січень, лютий, квітень, червень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2017 року, за січень 2018 року - в загальній сумі 26095,88 грн;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу невиплачену премію за період з 01.11.2015 по 30.09.2016 в сумі 73 062 грн та неповністю виплачену премію за жовтень 2016 року, за січень, лютий, квітень, червень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2017 року, за січень 2018 року в сумі 26095,88 грн, а всього - 99157,88 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що з моменту виникнення конфлікту між ним та керівництвом поліції в Сумській області йому протягом 3 останніх років, з листопада 2015 року по 31 січня 2018 року, виплачувалось грошове забезпечення в розмірі, меншому ніж установлено чинним законодавством, без обґрунтування причин такого зменшення. Зазначає, що з 01.11.2015 по 30.09.2016 та з жовтня 2016 року по 31.01.2018 відповідачем незаконно та необґрунтовано було відмовлено в виплаті обов'язкового грошового забезпечення (премії), а також незаконно здійснено зменшення виплати премії. Вважає, що з урахуванням факту відсутності у позивача стягнень і добросовісного та належного виконання своїх функціональних обов'язків, позивач має право на отримання 100% премії, яка відповідачем не нараховувалась і не виплачувалась.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13 червня 2018 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13 червня 2018 року та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач посилається на неврахування судом першої інстанції вимог п. 1 постанови кабінету міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988 яким передбачено таку складову грошового забезпечення, як премія. Вважає, що виплата премії поліцейському це не право керівника, а його обов'язок.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому він, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.
26 жовтня 2018 року від позивача до Харківського апеляційного адміністративного суду надійшла заява в якій ОСОБА_1 просить апеляційну скаргу на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13 червня 2018 року залишити без розгляду.
Розглянувши подану позивачем заяву колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення, оскільки Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено можливості та підстав для залишення апеляційної скарги без розгляду. Колегія суддів зазначає, що на стадії апеляційного розгляду справи, до закінчення апеляційного провадження особа, яка подала апеляційну скаргу, має право відмовитися від апеляційної скарги у відповідності до ч. 5 ст. 303 КАС України, що є підставою для закриття апеляційного провадження, також позивач має право відмовитися від позову в порядку визначеному ст. 314 КАС України, що є підставою для визнання судом апеляційної інстанції нечинним рішення суду першої інстанції та закриття провадження у справі. Проте, відповідних заяв від ОСОБА_1 до суду апеляційної інстанції не надходило.
За таких обставин та враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не визнана судом обов'язковою, колегія суддів визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відповідності до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 до 07.11.2015 проходив службу на посаді старшого оперуповноваженого Управління карного розшуку УМВС України в Сумській області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.11.2015 № 23 о/с "По особовому складу" (а.с. 21) ОСОБА_1, який мав спеціальне звання майор міліції, призначено старшим оперуповноваженим кримінальної поліції Головного управління Національної поліції, присвоївши йому спеціальне звання майор поліції.
Наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 10.11.2016 № 329 о/с "По особовому складу" (а.с. 23) майора поліції ОСОБА_1 призначено оперуповноваженим Сумського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, з посадовим окладом у розмірі 2400 грн, звільнивши його з посади старшого оперуповноваженого кримінальної поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 06.07.2017 № 261 о/с (а.с. 24) майора поліції ОСОБА_1 призначено старшим оперуповноваженим оперативно-пошукового відділу управління карного розшуку ГУНП в Сумській області, з посадовим окладом у розмірі 2600 грн, звільнивши його з посади старшого оперуповноваженого кримінальної поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області.
Відповідно до довідки від 19.02.2018 № 29/193 про нарахування грошового забезпечення майору поліції ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 по 31.01.2018 (а.с. 20) премія за період листопад 2015 року-вересень 2016 року позивачу не виплачувалася. За цей період грошове забезпечення позивача складало більше 4100 грн.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо невиплати премії за період листопад 2015 року-вересень 2016 року, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що встановлення премії є правом, а не обов'язком керівника, а її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з таких підстав.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 94 Закону України «Про національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до вимог п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 2 п. 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
З метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260)
Ці Порядок та умови визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (п. 1 розділу І Порядку № 260).
Пунктом 12 розділу ІІ Порядку № 260 визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
На виконання наказу Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 № 260 та відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" Головне управління Національної поліції в Сумській області наказом від 05.09.2017 № 1109 затвердило Положення про преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції України в Сумській області (а.с. 95-97, далі - Положення).
Згідно з вимогами Положення преміювання поліцейських, умови грошового забезпечення яких визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", а також іншими нормативно-правовими актами, що регламентують питання грошового забезпечення поліцейських, здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Видатки на преміювання здійснюються в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Головного управління Національної поліції України в Сумській області, та економії фонду грошового забезпечення.
Преміювання визначається за місяць залежно від особистого внеску поліцейського у загальні результати служби за такими показниками:
- неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції та Присяги поліцейського;
- професійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;
- виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, відповідного територіального органу та підпорядкованого йому структурного підрозділу;
- виконавська дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України та відповідного територіального органу);
- своєчасність та якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Національної поліції України;
- стан забезпечення безпеки громадян і громадського порядку, виявлення, запобігання, припинення та розкриття злочинів;
- виявлення причин та умов, що сприяють учиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, ужиття в межах своєї компетенції заходів для їх усунення;
- уживання заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;
- службова дисципліна.
Преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області проводиться в розмірі, який забезпечить рекомендований Національною поліцією України граничний розмір грошового забезпечення, відповідно до займаної посади.
Наказ про встановлення розміру премії поліцейським готує підрозділ кадрового забезпечення спільно з підрозділом фінансового забезпечення терміном до 25-го числа місяця, за який установлюється премія.
Згідно з додатком 1 "Рекомендовані розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу УМВС України в Сумській області" до Методичних рекомендацій щодо встановлення рекомендованих розмірів грошового забезпечення рядового і начальницького складу УМВС України в Сумській області від 28.07.2014 № 11/810 (а.с. 80-82) рекомендований розмір грошового забезпечення по посаді старшого оперуповноваженого становив 4 100 грн.
Як вбачається з телеграми Національної поліції України від 24.11.2015 № 359/01/29-2015 (а.с. 83), яка надійшла до Головного управління Національної поліції в Сумській області, нарахування та виплату грошового забезпечення поліцейським у листопаді-грудні поточного року проводити виключно з розрахунку посадових окладів, окладів за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, у розмірах, встановлених у постанові Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". У разі якщо розмір нарахованого грошового забезпечення за новими умовами був меншим ніж розмір грошового забезпечення, встановлений попередніми умовами, таким поліцейським установлювалась премія. Загальний розмір грошового забезпечення разом з премією не повинен перевищувати раніше встановленого рівня грошового забезпечення за відповідними аналогічними посадами.
Тобто, грошове забезпечення, яке отримував позивач за період листопад 2015 року-вересень 2016 року становило більше 4100 грн, а тому премія йому не встановлювалася і не виплачувалася.
У листі від 22.01.2016 № 716/03/29-2016 заступника голови Національної поліції (а.с. 84-85) зазначено, що виходячи з фінансових можливостей державного бюджету, нарахування та виплату грошового забезпечення необхідно проводити виключно з трьох основних видів: посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції. У разі, якщо сума грошового забезпечення, нарахованого згідно з цими вимогами, менша від суми грошового забезпечення, установлена граничними розмірами МВС до 07.11.2015, преміювання поліцейських проводиться в розмірі, який забезпечить рівень грошового забезпечення за аналогічними посадами за встановленими МВС граничними розмірами грошового забезпечення.
Отже, в період з 07.11.2015 по 30.09.2016 нарахування та виплата грошового забезпечення поліцейським ГУНП в Сумській області проводилась в межах затверджених асигнувань на виплату грошового забезпечення та відповідно до вказівок Національної поліції України від 24.11.2015 № 359/01/29-2015 та від 22.01.2016 № 716/03/29-2016 виключно з основних видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції.
В період з 01.10.2016 по 31.01.2018 як вбачається з довідки від 19.02.2018 № 29/193 про нарахування грошового забезпечення майору поліції ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 по 31.01.2018 (а.с. 20) позивачу виплачувалась премія.
Встановлення додаткових видів заробітної плати і грошового забезпечення здійснювалось в межах виділених асигнувань відповідно до наказів керівництва Головного управління Національної поліції в Сумській області (а.с. 26-63 ). Вказані накази позивачем не оскаржувалися.
У методичних рекомендаціях щодо рекомендованих граничних розмірів грошового забезпечення поліцейських (а.с. 89-91) також зазначено, що преміювання проводиться на умовах, визначених положенням про преміювання, та в розмірі, який забезпечить відповідний рівень грошового забезпечення. Індивідуальне преміювання щодо конкретної особи понад установлені розміри може здійснюватися за погодженням з ДФЗБО Національної поліції та в межах видатків, виділених на утримання підрозділу.
За такого правового врегулювання та обставин справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що встановлення премії є правом, а не обов'язком керівника, і її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції, а відтак позовні вимоги, які полягають у нарахуванні премії з 01.11.2015 по 30.09.2016 у визначеній позивачем сумі є безпідставними.
У відповідності до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 по справі № 818/1484/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)С.П. ЖигилійСудді(підпис) (підпис) Т.С. Перцова О.І. Сіренко Повний текст постанови складено 03.12.2018.