Рішення № 78259594, 20.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2018
Номер справи
2040/6510/18
Номер документу
78259594
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 листопада 2018 р. № 2040/6510/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д.,

при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,

за участі:

представника позивача - Халаєвої Г.О.,

представника відповідача - Ткаченко Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІНФОРМТРЕЙД" до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРІНФОРМТРЕЙД", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 041440 від 10.07.2018 року;

- визнати дії співробітників Управління Укртрансбезпеки у Сумській області щодо здійснення нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю протиправними та скасувати розрахунок № 8632 від 08.06.2018 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування;

- стягнути з відповідача судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем було неправомірно нараховано плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю протиправними та складено розрахунок № 8632 від 08.06.2018 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. В результаті несплати підприємством у вказані в розрахунку строки нарахованих сум, відповідачем винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 041440 від 10.07.2018 року. Позивач вважає, що відповідачем неправомірно нараховано плату за проїзд та складено розрахунок, а відтак відсутній обов'язок сплати вказаних сум. З огляду на це, позивач зазначив, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 041440 від 10.07.2018 року також є неправомірною та такою, що підлягає скасуванню.

Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував з тих підстав, що у зв'язку з виявленими під час здійснення документального габаритно- вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, було складено Довідку № 0017226 про результати здійснення габаритно- вагового контролю від 08.06.2018 та Акт № 0008632 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.06.2018., а також сформовано розрахунок № 8632 від 08.06.2018 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно ТТН від 07.06.2018 року №3770,3771 до акту № 0008632, яким нараховано плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні. за результатами розгляду справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті винесено постанову № 041440 від 10.07.2018 року про застосування адміністративно-господарських санкцій про надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів. Вказані документи складено з додержанням та на підставі чинного законодавства, а відтак позов є необґрунтованим.

02.11.2018 року на адресу суду надійшла заява Харківської місцевої прокуратури № 2 про надання для ознайомлення матеріалів справи у зв'язку з наміром вступити у справі № 2040/6510/18 з метою захисту інтересів держави.

Проте, заява про вступ у справу подано Харківською місцевою прокуратурою поза межами строку встановленого для її подання, а саме після закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 КАС України прокурор вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи до початку розгляду справи по суті. Крім того, ч. 4 вказаної статті визначено обов'язок прокурора обґрунтувати в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду.

Проте, таких підстав та обставин Харківською місцевою прокуратурою № 2 в заяві не наведено.

Відповідно до ст. 193 КАС України суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку.

Протокольною ухвалою суду, зафіксованою в протоколі підготовчого засідання від 09.10.2018 року, судом було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Відтак, з аналізу норм КАС України вбачається, що розгляд справи по суті розпочинається з наступного дня за днем, в якому закрито підготовче провадження або сплив строк, на який було продовжено підготовче провадження.

В даній справі днем початку розгляду справи по суті є 10.10.2018 року.

Протокольною ухвалою суду в судовому засіданні від 20.11.2018 року судом повернуто заяву Харківської місцевої прокуратури № 2 без розгляду, з огляду на порушення вимог, визначеним КАС України для її подання, а саме як таку, що надійшла після початку розгляду справи по суті та без обґрунтування обставин, що дають право прокурору на вступ у справу та ознайомлення з її матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

08.06.2018 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, на підставі Графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Сумській області в період з 04.06.2018 по 10.06.2018 та відповідно до направлення на перевірку № 008215 від 04.06.2018, 128 км + 200 и а/д «Кролевець - Конотоп - Ромни - Пирятин» проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні міжнародні перевезення вантажів та пасажирів.

Відповідно до п. З, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою КМУ № 422 від 20.05.2013 (далі - Порядок № 422), був зупинений транспортний засіб марки DAF модель XF 105.460 реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить Позивачу, зі спеціалізованим напівпричепом-цистерною марки STADLER модель TSA-30 реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить використовується позивачем.

У відповідності до ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт» водій транспортного засобу ОСОБА_3 надав для перевірки посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Сумській області наступні документи:

- посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_3, видане Центр ДАІ 7101 19.07.2014;

- свідоцтво про реєстрацію сідлового тягача марки DAF модель XF 105.460 реєстраційний номер НОМЕР_1 серії НОМЕР_4;

- свідоцтво про реєстрацію спеціалізованого напівпричепа-цистерни марки STADLER модель TSA-30 реєстраційний номер НОМЕР_2 серії НОМЕР_5;

- товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів (нафти) № 3770, № 3771 від 07.06.2018;

- поліс №АМ/3910020 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів .

Згідно свідоцтва про реєстрацію сідлового тягача серії НОМЕР_4, маса транспортного засобу марки DAF модель XF 105.460 реєстраційний номер -НОМЕР_1 без навантаження транспортного засобу становить 7,027 тон.

Згідно свідоцтва про реєстрацію спеціалізованого напівпричепа-цистерни НОМЕР_5 маса транспортного засобу марки STADLER модель TSA-30 реєстраційний номер НОМЕР_2 без навантаження становить 6,4 тонн.

Відповідно до товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів (нафти) № 3770, № 3771 від 07.06.2018 маса дизельного палива ДТ-Л-К5 сорту С, що перевозилось, становить 21,847 тонна та 10,508 тон.

За результатами документального габаритно-вагового контролю було встановлено, що маса транспортного засобу разом з напівпричепом становить - 13,427 тон, маса вантажу - 32,355 тони, що в свою чергу у сукупності становить - 45, 78 тон, при максимально дозволеній масі для такого типу транспортного засобу - 40 тон.

У зв'язку з виявленими під час здійснення документального габаритно - вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, було складено Довідку № 0017226 про результати здійснення габаритно - вагового контролю від 08.06.2018 та Акт № 0008632 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.06.2018.

Спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.12.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №215/24992 (далі - Наказ .1007/1207), зокрема підпунктом 5 пункту 4, зазначено, що посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку № 879.

Пунктом 31-1 Порядку № 879 визначено, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену -частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п 'ятикратному розмірі.

Відповідно до вказаних норм відповідачем було складено Розрахунок № 8632 від 08.06.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно ТТН від 07.06.2018 року № 3770,3771 до акту № 0008632.

Стосовно посилань позивача на те, що відповідачем не було здійснено фактичного габаритно-вагового контролю, суд зазначає наступне.

До матеріалів справи відповідачем надано Графік проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Сумській області в період з 04.06.2018 по 10.06.2018 року про проведення на території Сумської області вказаним органом рейдових перевірок у зазначений вище період.

Відповідно до вказаного графіку видано направлення від 04.06.2018 року на працівників зокрема ОСОБА_4, на проведення рейдової перевірки автомобільних перевізників, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів в Сумській області з 04.06.2018 року по 08.06.2018 року.

До матеріалів справи також надані копії свідоцтва про реєстрацію сідлового тягача DAF модель XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 та свідоцтва про реєстрацію спеціалізованого напівпричепу STADLER модель TSA-30 реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить позивачу, та щодо яких було здійснено перевірку габаритно-вагових параметрів.

Крім того, до матеріалів справи відповідачем надано копії товарно-транспортних накаладних на відпуск нафтопродуктів від 07.06.2018 року № 3770 на відпуск нафтопродукту " Дизельне паливо ДТ-Л-К5 сорту С" вагою 21,847 тон, ТТН № 3771 на відпуск нафтопродукту " Дизельне паливо ДТ-Л-К5 сорту С" вагою 10,508 тон.

Як вже зазначалось вище, документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та вантажу, відтак посилання позивача на те, що тягач та напівпричіп є окремими транспортними засобами не є підставою вважати що вантажний автомобіль позивача не мав перевищення нормативних вагових параметрів.

Напівпричіп не здатний пересуватися, не бувши пов'язаним з тягачем. Вага вантажу повністю передається несучій рамі причепа, а далі розподіляється між власними колесами напівпричепа і колесами тягача. Зв'язок причепа з тягачем використовується як для передачі цього навантаження, так і тягового зусилля.

Оскільки основною метою габаритно-вагового контролю є з'ясування навантаження, що здійснюється автомобілем на автодорожнє покриття, на збереження якого встановлено законодавством обмеження габаритних та вагових параметрів транспортних засобів, логічним є положення законодавства, щодо визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та вантажу.

Таким чином, за результатами документального габаритно-вагового контролю було встановлено, що маса транспортного засобу разом з напівпричепом становить - 13,427 тон, маса вантажу - 32,355 тони, що в свою чергу у сукупності становить - 45, 78 тон, при максимально дозволеній масі для такого типу транспортного засобу - 40 тон.

Відтак, позивачу при відправці товару було відомо про перевищення габаритно-вагових параметрів, оскільки вказані дані можливо встановити на підставі документів про реєстрацію тягача та напівпричепу та товарно - транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів.

Відповідно до п. 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Укртрансбезпека під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень, якому надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов'язкових до виконання.

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. З, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567), державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку № 1567 вказано виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється:

- наявність визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

- додержання водієм режиму праці та відпочинку;

- виконання водієм вимог Правил перевезення вантажів автомобільним

транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, ло автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються вантажні перевезення.

Відповідно до п. 16 Порядку № 1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 наведене визначення поняття габаритно -ваговий контроль» - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Поряд з цим підпунктом 5-1 пункту 2 Порядку № 879 встановлено поняття "документальний габаритно-ваговий контроль" - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Відповідно до п. 16 Порядку габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

З аналізу вказаної норми вбачається, що проведення документального контролю можливе як разом із проведенням точного контролю так і самостійно, лише на підставі документів.

Підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 також наведене визначення поняття великовагові та великогабаритні транспортні засоби» - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 р. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

З матеріалів справи вбачається, що підчас здійснення габаритно-вагового контролю відповідачем було встановлено перевищення нормативів на 14,5 %, відтак транспортний засіб позивача правомірно був визначений відповідачем великоваговий.

Пунктом 6 Порядку № 879 вказано, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Отже, позивач помилково вважає здійснення нарахування плати за проїзд під час здійснення документального габаритно-вагового контролю без застосування вимірювальної та зважувальної техніки неможливим, оскільки п. 6 Порядку № 879 передбачає можливість здійснення габаритно-вагового контролю поза межами стаціонарних та пересувних пунктів габаритно-вагового контролю.

Відповідно до п. 20 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів ( - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відтак, як вбачається з матеріалів справи, фактична маса транспортного засобу позивача разом з вантажем перевищувала 40 тон.

Відповідно до а. 3 п. 22.5 Правил дорожнього руху рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Посилання позивача на той факт, що законодавством заборонено перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами, а тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, не спростовує вини позивача у порушенні законодавства, а навпаки, підтверджує той факт, що позивач, знаючи про пряму заборону такого перевезення законодавством України свідомо здійснив таке перевезення всупереч заборони, встановленій нормами чинного законодавства.

Відтак, в ході розгляду справи, доводи позивача не знайшли обгрунтованого підтвердження, а відтак позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІНФОРМТРЕЙД" до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення виготовлено 30.11.2018 року.

Суддя Кухар М.Д.