
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 листопада 2018 р. № 820/5354/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д.
при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,
за участі:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Машталір В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУНОМЕР_1) до Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках при Харківській обласній державній адміністрації (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 7 пов.,м. Харків,61022), Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, 64,м.Харків,61200, код ЄДРПОУ: 23912956) про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках при Харківській обласній державній адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації в якому з урахуванням уточнення позовних вимог просить суд:
- визнати бездіяльність Харківської обласної державної адміністрації (юридична адреса вул. Сумська, 64, м. Харків, ЄДРПОУ: 23912956), яка виражається в незазначені у довідці про заробітну плату №01-82/8976 від 22.11.2016 року підвищеної на 50 відсотків годиної тарифної ставки та премії в розмірі 60 % від оплати праці за фактично відпрацьований час на цих роботах;
- зобов'язати Харківську обласну державну адміністрацію (юридична адреса вул. Сумська, 64, м. Харків, ЄДРПОУ: 23912956) видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, довідку про заробітну плату за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 25.12.1986 року по 11.03.1987 року з урахуванням підвищеної на 50 відсотків годинної тарифної ставки та премії в розмірі 60 % від оплати праці за фактично відпрацьований час на цих роботах.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем неправомірно не зазначено у довідці про заробітну плату №01-82/8976 від 22.11.2016 року підвищеної на 50 відсотків годинної тарифної ставки та премії в розмірі 60 % від оплати праці за фактично відпрацьований час на роботі в зоні відчуження в період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідач, Регіональна комісія з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках при Харківській обласній державній адміністрації, надав до суду відзив, в якому просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що розміри заробітку позивача, вказані у виданій йому довідці відповідають нормам чинного законодавства, крім того повторна видача довідки не передбачена чинним законодавством.
Ухвалою суду від 30.08.2018 року задоволено клопотання представника позивача та залучено в якості співвідповідача у справі Харківську обласну державну адміністрацію.
Протокольною ухвалою суду від 12.09.2018 року було прийнято та долучено до матеріалів справи заяву про збільшення позовних вимог.
Відповідач, Харківська обласна державна адміністрація, через канцелярію суду надав відзив на заяву про збільшення позовних вимог, в якому просив суд в задоволенні позову відмовити з підстав того, що підстави невірного розрахунку довідки, на які посилається позивач є помилковими та необґрунтованими.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у 1986 - 1987 роках працював на посаді інструктора партійного комітету в Ізюмському горкомі Компартії України та має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи».
Після подій на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 було призвано на військові збори для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Спеціальні військові збори з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проходив у складі військової частини №54979 в період з 25.12.1986 по 11.03.1987 (архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 27.03.2014 №1856).
Під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС отримав максимально допустиму дозу радіаційного опромінювання - 25 рентген (архівна довідка), внаслідок чого з 27.06.2001 його визнано інвалідом 3-ї групи безстроково з втратою працездатності - 50%.
Після закінчення робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 повернувся на постійне місце роботи, де йому була виплачена заробітна плата за виконання цих робіт.
З 01.01.2012 року набув чинності Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року.
В силу положень п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
З метою отримання довідки про заробітну плату позивач письмово звернувся до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації з заявою у якій просив вирішити питання щодо визначення даних про заробітну плату одержану ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках та видати на підставі цього довідку про заробітну плату.
24.03.2015 року ОСОБА_1 отримав листа Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації № с-371/01-44/34, яким йому відмовлено у розгляді заяви про видачу довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.09.2016 року по справі №820/2908/16 зобов'язано Департамент соціального захисту населення Харківської ОДА, передати на розгляд до регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках при Харківській ОДА звернення ОСОБА_1.
Згідно витягу з протоколу №8 засідання регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках вирішенно вважати достатньо підстав для видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату та видати довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження Позивачеві.
22.11.2016 року ОСОБА_1 отримав довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за №01-82/8976.
Ознайомившись зі змістом довідки про заробітну плату ОСОБА_1 дізнався, що дані довідки не в повній мірі відображають отриману заробітну плату за виконання робіт в зоні відчуження.
Не погоджуюсь із розрахунком заробітної плати ОСОБА_1 в особі свого представника письмово звернувся із заявою про перерахунок даних довідки про заробітну плату №01-82/8976 від 22.11.2016 року.
Згідно листа від 10.08.2017 року №3-3413/01-44/10 надано відповідь про те, що у разі, якщо ОСОБА_1 вважає невірним розрахунок довідки про заробітну плату він може оскаржити дії в судовому порядку, а підстави для повторного розрахунку даних довідки про заробітну плату відсутні.
Позивач вважає такі дії неправомірними, з огляду на що звернувся до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України надано кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до п. 1, 2, 8, 9, 10 Постанови КМУ від 26 вересня №886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.
Центральна і регіональна комісії є допоміжними органами і у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства та цим Типовим положенням.
Під час прийняття рішення про достатність підстав для видачі працівнику довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, центральна і регіональна комісії керуються законодавчими, іншими нормативно-правовими актами та документами СРСР та УРСР, що діяли на дату їх складення.
Регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.
Відповідно до Інструкції про порядок матеріального забезпечення громадян СРСР при призові на строкову військову службу та при проходженні служби у запасі (п.4), затвердженої Постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦСПС від 22.04.1982 №95/4- 132:
«За робітниками, службовцями та колгоспниками, що призвані на збори, зберігається середній заробіток як по основній, так і по роботі за сумісництвом за весь період зборів, включаючи час перебування у дорозі до військової частини і назад, а також посада (робота)».
Під середнім заробітком слід розуміти розмір заробітної плати робітника, розрахований із фактично нарахованого заробітку за попередній час. У період 1986р. середній заробіток вираховувався відповідно до норм Постанови НКТ СРСР від 22.04.1930 №142 «Про середній заробіток і оплату за неповний місяць», а також «Основних положень по обліку праці та заробітної плати в промисловості та будівництві», затверджених Держкомпраці, Мінфіном СРСР і ЦСУ СРСР від 27.04.1973 №75-АБ/89/10-8.
Вимоги вищенаведених нормативних актів використовувались при обчисленні середнього заробітку робітника у випадках оплати за час службового відрядження, за час виконання державних та громадських обов'язків.
Робітникам, у яких розміри заробітної плати змінюються по місяцям, середній заробіток обчислюється із розрахунку останніх двох календарних місяців роботи (з 1-го по 1- ше число) перед тим місяцем, за який виплачується середній заробіток.
До числа виплат, які враховуються про обчисленні середнього заробітку, відносяться: основна заробітна плата - погодинна, відрядна, акордна (тільки в урочний час), систематичні доплати та надбавки; місячні, квартальні премії (пропорційно відпрацьованому часу в місяцях, що враховуються); 2/12 річної винагороди з матеріального заохочення; оплата та доплата за понаднормові, якщо вини носять систематичний характер (понаднормові вважаються систематичними, якщо у кожному із останніх трьох місяців їх було понад 10 годин); доплата у нічний час; доплата за суміщення професій.
ені на роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, провадилась на умовах, передбачених для робітників та службовців, виконуючих ці роботи.
Тобто, оплата праці провадиться згідно норм Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 №1031, котрим встановлено, що на військовозобов'язаних, призваних на спеціальні збори та які безпосередньо приймали участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розповсюджено порядок оплати праці та виплати одноразової винагороди за місцем основної роботи, який передбачено для робітників та службовців, що виконували такі роботи.
У відповідності з цим, на них поширюється дія Постанови Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 №168 (Постанова ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 №524-156) та Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964-рс.
Таким чином, оплата праці військовозобов'язаних провадиться у такому порядку.
Відповідно до ст.72 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок», за військовозобов'язаними, що призвані на збори, зберігається середній заробіток за весь час їх проходження.
Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР. Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 №524-156 (Постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 №168-5) передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) робітникам підприємств та організацій, що приймали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні до 100%.
Постанова Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195 (Постанова Ради Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986 №207-7) передбачає:
«Встановити, що за робітниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища, зберігається середня заробітна плата (за винятком пільг для робітників в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостей).
Розповсюдити на працівників підприємств, організацій та установ, незалежно від відомчої підлеглості (включаючи осіб, що тимчасово переведені та відряджені), а також на військовослужбовців, військових будівельників, що зайняті на вказаних роботах, дію пунктів 1 (на період проведення цих робіт) та 10 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР. Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 №524- 156.
Надали право керівникам Міністерств і відомств та їх заступникам проводити оплату праці працівникам, що зайняті на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідних зонах небезпеки у розмірах, передбачених Розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964.
Оплата праці робітників, що зайняті на роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, провадиться відповідно у чотирьох, трьох, та двох кратному розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи із тарифної ставки (посадового окладу), встановленої по основному місцю роботи.
Встановили робітникам підприємств, організацій та установ, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення середовища, додаткову оплату праці у нічний час у розмірі 35% годинної тарифної ставки (окладу) за кожний час роботи у нічний час та максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки (окладу) на місяць.
Дозволили підприємствам, організаціям та установам залучати робітників на роботи, що пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, у вихідні та святкові дні з оплатою праці у подвійному розмірі.
Пільги, що передбачені цією Постановою, встановлюються з моменту аварії на ЧАЕС».
Постановою Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 07.05.1986 №153/10-43 зазначено:
«Для робітників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню наслідків аварії, в зоні іонізуючого випромінювання встановлюється шестигодинний робочий день».
Постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195 (Постанова Ради Міністрів УРСР та УКРСОВПРОФА від 10.06.1986 №207-7) передбачено, що підвищена оплата праці у зоні відчуження застосовується від дня аварії, граничний розмір премії встановлено - 60% тарифної ставки (посадового окладу).
Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 №524-156 (Постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 № 168-5) передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) робітникам підприємств та організацій, що приймали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні до 100%.
Згідно Роз'яснень Держкомпраці СРСР, МЕмЕ СРСР і ЦК профспілки робочих ЕС і ЕТМ від 26.05.1986 «Тимчасовий порядок оплати праці працівників підприємств, організацій і установ Міненерго СРСР зайнятих і беруть участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища»:
« 1. Відповідно до розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 для оплати праці встановлено зони небезпеки (І, II, III) і зона особливого контролю.
2. У вказаних зонах для всіх працівників встановлено 6-ти годинний робочий день.
3. Оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих і частвующіх в ліквідації наслідків аварії, в межах зазначених пунктом 1 зон. поізводітся за підвищеними до 100% тарифних ставок (відрядними розцінками) і посадових окладів, тобто до 2-х кратного розміру ставок (окладів).
4. Оплата праці працівників підприємств, організацій та установ, тимчасово переведених і відряджених для виконання робіт в III, II і I зонах небезпеки проводиться відповідно в 4-х, 3-х, 2-х кратному розмірі (в зоні особливого контролю не більше ніж в одноразовому ) понад середнього заробітку, що зберігається за основним місцем роботи, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленого за основним місцем работі.
Підвищена оплата в кратних розмірах не утворює нових таріфніх ставок і посадових окладів, а є доплатою за особливі умови роботи.
Підвищення тарифних ставок при обчисленні оплати праці особам, які працювали на території радіоактивного забруднення, передбачено і статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХП (в редакції Закону від 28.02.1991).
Статтею 37 Закону зазначено, що військовослужбовцям, військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним на збори та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи понад середню заробітну плату виплачується підвищена оплата згідно із статтею 36 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка подається військовою частиною.
Стаття 36 вищевказаного Закону зазначає:
«Оплата праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться по підвищеним тарифним ставкам (відрядним розцінкам) і посадовим окладам з урахуванням рівня радіоактивного забруднення ізотопами цезію, складності виконуваних робіт та умов праці у таких розмірах:
- від 1 до 5 Ки/на квадратний км - на 20-30%
- від 5 до 10 Ки/ на квадратний км - на 30-40%
- від 10 до 15 Ки/на квадратний км - на 40-60%
- від 15 до 30 Ки/на квадратний км - на 60-80%»
- понад 30 Ки/на квадратний км - 100%».
Згідно довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 27.03.2014 №1856 (а.с.21) позивач працював у складі військової частини 54979 в період з
25.12.1986 по 11.03.1986.
Згідно довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 27.03.2014 №1856 (а.с.21) позивач працював у складі військової частини 54979 в період з
25.12.1986 по 11.03.1986.
У довідці зазначено: Дні виїзду в зони (на об'єкти, населені пункти) - Зона №3: грудень - з 26 по 31 (26, 27, 28, 29, 30, 31 - всього 6 днів); січень - з 2 по 6, з 8 по 31 (2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10,11, 12, 13, 14, 15, 16, 17. 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 - всього 29 днів); лютий - 1,2, 3,4, 5.6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14,15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22, 23.24, 25, 26, 27, 28 - всього 28 днів); березень - з 1 по 6, 9,10 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10 - всього 8 днів).
У довідці також вказано, що позивач отримав дозу радіаційного опромінювання - 25 рентген, що є максимально допустимою. Це підтверджує, що роботи проводились на території з високим рівнем радіаційного забруднення і дає підстави підвищити встановлену годинну тарифну ставку в середньому мінімум на 50% (20+80) :2, тобто в 1,5 рази.
Згідно картки особового рахунку за 1986 рік, посадовий оклад позивача складав 200.00 руб.
Обчислена годинна тарифна ставка при 6-годинному робочому дні складає: грудень 1986 - 1,23руб. (200,00 : 162); січень 1987 - 1,28руб. (200,00 : 156); лютий 1987 - 1,39руб. (200,00 : 144); березень 1987- 1,28руб. (200,00 : 156), де відповідно - 162, 156, 144 - кількість робочих годин у грудні 1986, січні, лютому та березні 1987 при 6-годинному робочому дні відповідно до Листа Міністерства праці та соціальної політики країни від 16.01.1998 №01-3/93-02-6 «Табель робочого часу за 1986 - 1990 роки для використання в практичній роботі»
Підвищена на 50% годинна тарифна ставка складає : грудень 1986 - 1,84руб. (1,23 х 1,5); січень 1987 - 1,92руб. (1,28 х 1,5); лютий 1987- 2,08руб. (1,39 х 1,5); березень 1987 - 1,92 руб. (1,28 х 1,5).
Матеріали справи не містять «Положення про преміювання працівників Ізюмського міського Комітету Комуністичної партії України», яке діяло у 1986 році.
З цього приводу, суд вважає за необхідне зазначити, що після аварії на ЧАЄС 26 квітня 1986 року уряди колишнього СРСР та Української РСР ухвалили безліч рішень із грифом «секретно» щодо оплати праці осіб - ліквідаторів. Тому багато із них залишалися невідомими до сьогодні тим , хто безпосередньо виконував роботи в зоні відчуження , незважаючи на те що «секретність» зняли ще в середині 90-х років. А це , у свою чергу , заважає правильно оформлювати документи про оплату роботи в зоні відчуження , на підставі яких зараз і в майбутньому призначатимуть пенсії особам , визнаними інвалідами внаслідок ЛНА на ЧАЄС , та пенсії по втраті годувальника членам їх сімей.
Відтак, якщо роботу в зоні відчуження оплатили неправильно (зарплату нарахували без урахування деяких урядових рішень) , підприємство , установа , організація на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством (Лист Мін чорнобиля і Мінфіну України від 29.10.92 р. №09-3751).
З копії архівної довідки від 07.06.2001 року, наданої до матеріалів справи вбачається, що у квітні 1987 року ОСОБА_1 було виплачено 2587,92 руб. +5 тарифних окладів (1000 руб.) за роботу в зоні Чорнобильської АЕС. Розшифровки за вказаними сумами в документах архіву відсутні.
Крім того, відповідно до пп. 3 п. 1 постанови Ради Міністрів Української РСР і Укрпрофради від 10.06.86 р. № 207-7 для заохочення працівників підприємств, організацій і установ (незалежно від їхньої відомчої підпорядкованості), що безпосередньо брали участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розпорядження Міністерства енергетики та електрифікації СРСР виділялися кошти в розмірі 1 млн. карбованців на місяць до повного завершення цих робіт.
Якщо розрахунки не було проведено своєчасно, донарахування провадили за наявності табеля обліку робочого часу (оригіналу) за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством, установою чи організацією, що відповідали за проведення конкретних робіт у зоні відчуження, чи іншого документа первинного бухгалтерського обліку, складеного в році виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
За таких умов, суд вважає за можливе враховувати норми п.4 Постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195 (Постанови Ради Міністрів УРСР га УКРСОВПРОФА від 10.06.1986 №207-7) щодо встановлення робітникам підприємств, організацій та установ, що виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення середовища максимального розміру премії - 60% тарифної ставки (окладу) на місяць» та п. 1 Постанови Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 07.05.1986 №153/10-43, згідно якого працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премії, заохочення і винагороди нараховуються відповідно до чинних положень на збільшені згідно з пунктом Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів РСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 р. №524-156 тарифні ставки і посадові оклади. Встановлені законодавством граничні розміри премій обчислювати із зазначених підвищених тарифних ставок (відрядних розцінок) і посадових окладів.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, оплата праці за період перебування позивача на спеціальних військових зборах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проводиться у наступному порядку. За період перебування ОСОБА_1 на спеціальних військових зборах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 25.12.1986 по
11.03.1987 заробітна плата обчислюється з урахуванням наступних складових:
1. Збережений середній заробіток за період з 25.12.1986 по 11.03.1987 (включно) за робочі дні.
2. Оплата в 4-кратному розмірі по підвищеній на 50% годинній тарифній ставці за дні роботи в 3-й зоні небезпеки.
3. Доплата за роботу у вихідні дні, що припадають на дні роботи в 3-й зоні небезпеки по підвищеній на 50% годинній тарифній ставці.
4. Премія за фактично відпрацьований час на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 3-й зоні небезпеки в розмірі 60%.
Матеріали справи не містять графіків роботи Ізюмського міського Комітету Комуністичної партії України на 1986 та 1987 роки. Тож для обчислення збереженого середнього заробітку за робочі дні грудня 1986, січня - березня 1987 враховуються дані, наведені у Листі Міністерства праці та соціальної політики України від 16.01.1998 №01- 3/93-02-6 «Табель робочого часу за 1986 - 1990 роки для використання в практичній роботі».
В наданих розрахунково-платіжних відомостях за березень - квітень 1987 відображено нарахування ОСОБА_1 таких сум: березень - 600,00руб. (21, 20, 22 робочих дня по 200,00руб. без зазначення місяців, за які нараховано оплату); квітень - 2587,92 руб. з приміткою «ЧАЕС».
Таким чином, за період перебування ОСОБА_1 на спеціальних військових зборах з 25.12.1986 по 11.03.1987 оплата праці за роботу на ЧАЕС відображена в розрахунково-платіжних відомостях за березень - квітень 1987 на загальну суму 3187,92руб. (600,00+2587,92).
Ухвалою суду від 28.11.2017 року призначено судово-економічну експертизу у справі. На роз'яснення експертів поставлені питання : "Чи у відповідності до законодавства, що діяло в 1986-1987 роках нарахована заробітна плата ОСОБА_1?", "Який розмір заробітної плати повинен був бути нарахований ОСОБА_1 за роботу в зоні ЧАЕС згідно законодавства, що регулювало порядок оплати праці осіб, які виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС?".
Висновком судово-економічної експертизи встановлено, по першому питанню: - в обсязі наданих документів, заробітна плата за період перебування ОСОБА_1 3.1. на спеціальних військових зборах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 25.12.1986 по 11.03.1987, відображена в розрахунково-платіжних відомостях за березень - квітень 1987 в загальній сумі 3187,92руб., обчислена Ізюмським міським Комітетом Компартії України не у відповідності до норм чинного на той час законодавства з оплати :раці ліквідаторів аварії на ЧАЕС у 1986-1987 роках; по другому питанню: в обсязі наданих документів, за умови, що суд вважатиме за можливе обчислювати оплату праці ОСОБА_1 за період перебування на спеціальних військових зборах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 25.12.1986 по 11.03.1987 по підвищеній на 50% годинній тарифній ставці, а премію - в максимальному розмірі - 60% від оплати праці за фактично відпрацьований час на цих роботах, загальний заробіток обчислено в сумі 6517,79 руб., в тому числі: грудень 1986 року - 529,05 руб., січень 1987 -2578,42 руб., лютий 1987 - 2676,90 руб., березень 1987 - 733,42 руб.
Суд, з урахуванням обрахунків, проведених в межах судово-економічної експертизи, приймає до уваги висновок експерта, та вважає за можливе прийняти рішення з урахуванням такого висновку, як обґрунтованого.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовну вимоги є обґрунтованими, а отже підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках при Харківській обласній державній адміністрації, Харківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Харківської обласної державної адміністрації (юридична адреса вул. Сумська, 64, м. Харків, ЄДРПОУ: 23912956), яка виражається в незазначені у довідці про заробітну плату №01-82/8976 від 22.11.2016 року підвищеної на 50 відсотків годиної тарифної ставки та премії в розмірі 60 % від оплати праці за фактично відпрацьований час на цих роботах.
Зобов'язати Харківську обласну державну адміністрацію (юридична адреса вул. Сумська, 64, м. Харків, ЄДРПОУ: 23912956) видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, довідку про заробітну плату за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 25.12.1986 року по 11.03.1987 року з урахуванням підвищеної на 50 відсотків годиної тарифної ставки та премії в розмірі 60 % від оплати праці за фактично відпрацьований час на цих роботах.
Стягнути з Харківської обласної державної адміністрації (юридична адреса вул. Сумська, 64, м. Харків, ЄДРПОУ: 23912956) до Державного бюджету України (Отримувач коштів: УК Основ'ян/мХар Основ'янсь/22030101 , код за ЄДРПОУ: 37999628, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 34318206084012, код класифікації доходів бюджету: 22030101) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору, що підлягав сплаті при поданні позову в загальному розмірі 640 грн. (шістсот сорок гривень).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 30.11.2018 року.
Суддя Кухар М.Д.