
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2018 р. Справа № 1840/3143/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якій просить визнати неправомірними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, що полягають у застосуванні при здійсненні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 р. середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік, та зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.07.2018 р., виходячи з основного розміру пенсії 12506 грн 72 коп. з урахуванням проведених виплат. Позовні вимоги мотивує тим, що з 22.03.2011 р. він перебуває на пенсійному обліку в Шосткинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Розрахунок пенсії позивача з 01.10.2017 р. проведено з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати і складає 11760,20 грн. 16.01.2018 р. відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 як непрацюючій особі, основний її розмір склав 12506,72 грн. У липні 2018 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням при перерахунку середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017 рік, що призвело до зменшення основного розміру пенсії з 12506,72 грн до 8935,99 грн.
Позивач вказує, що на його звернення про перерахунок раніше нарахованої пенсії отримав відмову, мотивовану тим, що внаслідок таких дій пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність згідно з нормами чинного законодавства.
Зазначає, що відповідач протиправно застосував при перерахунку пенсії позивача середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017 рік - рік, який передує такому перерахунку, замість середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки, як це передбачено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Шосткинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розрахунок якої з 01.10.2017 р. проведено з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати та складає 11760,20 грн.
За заявою позивача його пенсію було перераховано, при цьому при перерахунку було застосовано розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на 01 січня 2018 року - 3723,00 грн, та помилково враховано середню заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, за 2016 рік, - 4482,35 грн, замість вірної середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, тобто за 2017 рік - 6273,45 грн. При правильному розрахунку основний розмір пенсії позивача склав 8935,99 грн.
Таким чином, пенсія позивачу виплачується відповідно до норм чинного законодавства, а саме обрахована з 01.10.2017 р. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач з 22.03.2011 р. перебуває на пенсійному обліку в Шосткинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Розрахунок пенсії позивача з 01.10.2017 р. проведено з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати і складає 11760,20 грн.
16.01.2018 р. відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 як непрацюючій особі, основний її розмір склав 12506,72 грн.
У липні 2018 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням при перерахунку середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017 рік, що призвело до зменшення основного розміру пенсії з 12506,72 грн до 8935,99 грн.
На звернення позивача про перерахунок раніше нарахованої пенсії листом від 11.07.2018 р. його було повідомлено, що таким чином пенсійну справу ОСОБА_1 приведено у відповідність згідно з нормами чинного законодавства (а.с.7-8).
Суд вважає, що відмова Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії позивачу є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який також створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення (далі - Закон).
Порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, визначений у статті 59 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Так, стаття 59 Закону стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначений Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210.
Постановою Кабінету Міністрів України № 851 від 15.11.2017 р. внесено зміни до Порядку № 1210, а саме доповнено пунктом 9-1, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Аналогічна норма міститься і в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме в ч. 3 ст. 59 Закону.
Так, відповідно до п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210, за бажанням осіб пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:
П = Зс x Кзс x Кв/100%,
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
З наведеного вбачається, що перерахунок розміру пенсії здійснюється із застосуванням при перерахунку середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки. Тобто показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески (за 2014, 2015 та 2016 роки), має бути незмінним, таким, яким він зазначений у Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, й існував на час здійснення відповідачем розрахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати станом на 01.10.2017 р. Відповідно, твердження відповідача про те, що при перерахунку пенсії позивача вірним є застосування середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, тобто за 2017 рік, є помилковим, суперечить вимогам чинного законодавства та не відповідає фактичним обставинам справи.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, застосувавши при здійсненні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 р. середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017 рік, не дотримався вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про визнання таких дій неправомірними та зобов'язання Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.07.2018 р., виходячи з основного розміру пенсії 12506 грн 72 коп. з урахуванням проведених виплат, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (41100, АДРЕСА_1. ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська. буд.1, ідентифікаційний код 37512104) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, що полягають у застосуванні при здійсненні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 р. середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017 рік.
Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.07.2018 р., виходячи з основного розміру пенсії 12506 грн 72 коп., з урахуванням проведених виплат.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах