
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2018 р. Справа № 480/3805/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач, Шосткинське ОУПФУ), в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Шосткинського ОУПФУ щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
2. Зобов'язати Шосткинське ОУПФУ призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у відповідності до п. «е» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» у розмірі, обчисленому із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2014, 2015, 2016 р.р.) та у 2017 році становить 3 764 грн. 40 коп. та виплатити недоплачений її розмір, з «04» травня 2017 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що їй призначена пенсія за вислугу років. 04.05.2017 реалізуючи своє право на вибір пенсії, вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років, у задоволенні якої було відмовлено. При оскарженні даної відмови у судовому порядку, рішенням суду відмовлено у задоволенні позову у зв'язку з тим, що заява від 04.05.2017 викладена у довільній формі, що свідчить про те, що позивач із заявою про призначення пенсії за вислугу років у встановленій вимогами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій не звертався.
28.08.2018 ОСОБА_1 повторно звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років (у встановленій формі), у відповідь на яку позивача повідомлено, що листом №4472/02-12 від 23.05.2017 їй вже було відмовлено в призначенні пенсії та вона не має права на даний вид пенсії. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та зазначає, що має право на призначення пенсії за вислугу років у відповідності до п. «е» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Ухвалою суду від 10.10.2018 відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач у відзиві заперечував проти задоволення позову та зазначив, що позивач не має права на призначення пенсії за вислугу років (а.с.24).
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 19 серпня 1998 року перебуває на обліку в Шосткинському ОУПФУ та отримує пенсію за віком призначену у відповідності до положень Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
04.05.2017 ОСОБА_1 звернулась з заявою до відповідача, в якій просила призначити їй пенсію за вислугу відповідно до ст.ст. 51, 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" (а.с.11), у відповідь на яку отримала лист №4472/02-12 від 23.05.2017, в якому повідомлено про відсутність правових підстав для призначення даного виду пенсії (а.с.12).
Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду.
Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 15.11.2017 у справі №589/2366/17 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Шосткинського ОУПФУ про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії було відмовлено, оскільки заява позивача від 04 травня 2017 року викладена у довільній формі, що свідчить про те, що позивач з заявою про призначення пенсії за вислугу років у встановленій вимогами Порядку формі не звертався. Постанова набрала законної сили 27.03.2018.
28.08.2018 ОСОБА_1 повторно звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років (в установленій формі зразка) (а.с.13), у відповідь на яку Шосткинське ОУПФУ листом № 11584/02-12 від 11.09.2018 запропонувало особисто або законним представником надати заяву з усіма необхідним документами до управління та зазначило, що листом № 4472/02-12 від 23.05.2017 позивачу було роз'яснено про відсутність підстав для призначення пенсії за вислугою років (а.с.14).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Як зазначено вище, на даний час позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком у відповідності до положень Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З метою реалізації свого права на вибір пенсії, ОСОБА_1 звернулася до відповідача з письмовою заявою про призначення пенсії за вислугу років у відповідності до положень ст.ст. 51, 52 п. «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п.п. 2, 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Положення ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачають, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
При цьому, наведена норма не містить положення стосовно можливості призначення пенсії за вислугу років до досягнення особою загального пенсійного віку, як про це стверджує відповідач.
Пункт «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Таким чином, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти після досягнення ними 55 років та наявності в них не менше 26 років і 6 місяців спеціального стажу роботи.
На момент звернення за призначенням пенсії за вислугу років (28.08.2018) позивачу виповнилося повних 70 років, має 41 рік спеціального страхового стажу в галузі освіти (загальний страховий стаж 45 років 7 місяців 16 днів). Суд зазначає, що з приводу цих двох умов у відповідача відсутні зауваження.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням! інтернаціонального обов'язку.
Як зазначено вище, причиною відмови в призначенні пенсії за вислугу років стало твердження відповідача, що у відповідності до положень ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсія за вислугу років призначається лише до досягнення особою пенсійного віку.
Таке тверднення не відповідає дійсності, оскільки, як зазначено вище, пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Пенсія за вислугу років - це спеціальна пенсія для конкретного кола осіб, а загально визначена пенсії для всіх категорій осіб - пенсія за віком.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 відноситься до конкретного кола осіб, то вона має всі умови для призначення спеціального виду пенсії. Раніше своє право на призначення пенсії за вислугу років не використовувала, то позивач має право на призначення пенсії за вислугу років.
Відповідно до положень п. 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за вислугу років у відповідності до п. «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Щодо дати, з якої позивачу має бути призначена пенсія за вислугу років, суд зазначає наступне.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі по тексту - Порядок).
За приписами п. 4.1. Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Вказаним додатком встановлено форму заяви, з якою має звертатися особа, яка просить про призначення/перерахунок її пенсії.
Згідно п. 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший.
З наведеного слідує, що законодавством чітко регламентовано порядок звернення пенсіонера із заявою призначення пенсії, встановлено конкретні вимоги до змісту відповідної заяви, та обов'язок прийняття відповідного рішення у разі звернення особи із відповідною заявою та комплектом необхідних документів у десятиденний термін.
Так, заява ОСОБА_1 про призначення пенсії від 04.05.2017 (а.с.11) викладена у довільній формі, що свідчить про те, що позивач із заявою про призначення пенсії за вислугу років у встановленій вимогами Порядку формі не зверталася.
Даний висновок також було вказано у постанові Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 15.11.2017 у справі №589/2366/17, в якій у задоволенні позову ОСОБА_1 до Шосткинського ОУПФУ про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії було відмовлено.
Натомість, заява ОСОБА_1 про призначення пенсії від 28.08.2018 подана в установленій формі зразка (а.с.13), тому пенсія за вислугу років ОСОБА_1 має бути призначена з 28 серпня 2018 року у відповідності до п. «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 37512104) щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 41111, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Депутатська, 1, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 37512104) призначити та виплачувати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 41111, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за вислугу років з 28 серпня 2018 року у відповідності до п. «е» ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов