
Справа № 1540/3371/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Білостоцького О.В.
При секретарі: Єренкевич О.А.
За участю сторін:
Представника позивача: Калинич Ю.П.
Представника відповідача: Василіна В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндорівський індустріальний концерн» про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якому позивач просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндорівський індустріальний концерн» (далі - ТОВ «Промислова компанія «КІК» суму адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі 19 388,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач, всупереч вимогам частини 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» у 2017 році не забезпечив виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у зв'язку з чим повинен був сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 18 500,00 грн. Через порушення відповідачем строків сплати адміністративно-господарської санкції, Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів підприємству було нараховано пеню в сумі 888,00 грн. Оскільки відповідач суму санкції та пені в добровільному порядку до Державного бюджету України не сплатив, вони підлягають стягненню в судовому порядку, що і стало причиною звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 25.09.2018 року позовну заяву Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ «Промислова компанія «КІК» було прийнято до розгляду, у справі було відкрито спрощене позовне провадження із повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
Представники позивача у судових засіданнях 24.10.18 року, 20.11.2018 року, 26.11.2018 року позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити, посилаючись на підстави та обставини, викладені в адміністративному позові та відповіді на відзив (а.с. 5-7, 16-18, 68-69).
Представник відповідача у судових засіданнях проти задоволення позовних вимог позивача заперечував з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов (а.с. 37-41), запереченнях на відповідь на відзив (а.с. 100-102) та зазначив, що товариство з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «КІК» є новоствореним підприємством та зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 04.08.2017 року. При цьому виробничу діяльність відповідач не проводив до листопада 2017 року, оскільки не мав ні виробничих потужностей, площ, обладнання, ні необхідної кількості працівників, окрім керівника.
Разом з тим, починаючи з моменту фактичного здійснення підприємством виробничої діяльності, відповідачем у грудні 2017 року було створено три робочих місця для осіб з інвалідністю та працевлаштовано на них ОСОБА_3 (інваліда 2 групи), ОСОБА_4 (інваліда 2 групи) та ОСОБА_5 (інваліда 3 групи). З огляду на вищезазначене відповідач вважає позовні вимоги Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів безпідставними і таким, що не підлягають задоволенню.
Судом у справі встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «Куліндорівський індустріальний концерн» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 04.08.2017 року та знаходиться за адресою: 65025, м. Одеса, 20-й кілометр Старокиївської дороги (а.с. 42).
Як було зазначено представником відповідача у судовому засіданні та не заперечувалось представником позивача, виробничу діяльність ТОВ «Промислова компанія «КІК» не проводило до листопада 2017 року за відсутності у підприємства працівників (окрім керівника), виробничих площ, потужностей та обладнання.
01.11.2017 року між відповідачем та ТОВ «Куліндоровський завод будівельних матеріалів» було укладено договір оренди нерухомого майна № б/н (а.с. 43), відповідно до якого ТОВ «Промислова компанія «КІК» отримало у строкове платне користування нежилі будівлі та споруди єдиного комплексу, розташовані за адресою: 20-й км. Старокиївської дороги, м. Одеса, про що було складено акт приймання-передачі нежилих будівель від 01.11.2017 року (а.с. 45).
01.11.2017 року між ТОВ «Промислова компанія «КІК» та ТОВ «Куліндоровський заводо будівельних матеріалів» було укладено договір оренди обладнання та машин №01/11-2017 (а.с. 46) та договір оренди металоформ №02/11-2017 (а.с. 52), відповідно до яких, відповідач отримав у строкове платне користування обладнання, машини, металоформи, що підтверджується актами приймання-передачі від 01.11.2017 року (а.с. 50-51, 55-56).
Як вбачається з розрахунку середньооблікової кількості працівників ТОВ «Промислова компанія «КІК» у серпні 2017 року на підприємстві відповідача працювала - 1 особа, у вересні 2017 року - 1 особа, у жовтні 2017 року -1 особа, у листопаді 2017 року - 21 особа, у грудні 2017 року - 85 осіб (а.с. 82).
При цьому згідно наказів № 8-к від 04.12.2017 року (а.с. 57), №13-к від 06.12.2017 року (а.с. 59) та №17-к від 15.12.2017 року (а.с. 61) на роботу у ТОВ «Промислова компанія «КІК» було прийнято ОСОБА_3 - особу з інвалідністю 2 групи, що підтверджується довідкою МСЕК від 14.11.2017 року №313768 (а.с. 58), ОСОБА_4 - особу з інвалідністю 2 групи, що підтверджується довідкою МСЕК від 14.02.2017 року №298095 (а.с. 60), та ОСОБА_5 - особу з інвалідністю 3 групи, що підтверджується довідкою МСЕК від 29.01.2018 року №880648 (а.с. 62).
22.02.2018 року ТОВ «Промислова компанія «КІК» подало до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт форми №10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік, в якому, зокрема, зазначило, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) склала - 9 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) - 3, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 1 особа, фонд оплати праці штатних працівників - 296,0 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника - 32889,0 грн. (а.с.8).
При цьому в розділі ІІ звіту форми № 10-ПІ «Список працюючих інвалідів-штатних працівників, які були зайняті на підприємстві у 2017 році» зазначено про фактичне працевлаштування на підприємстві з 04.12.2017 року на посаду «водій навантажувач» ОСОБА_3 - особи з інвалідністю 2 групи, з 06.12.2017 року на посаду «провідного бухгалтера» ОСОБА_4 - особи з інвалідністю II групи, та з 15.12.2017 року на посаду «газоенергетика» ОСОБА_5 - особи з інвалідністю 3 групи (а.с. 72).
Разом з тим Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів 23.03.2018 року було складено та направлено на адресу відповідача розрахунок адміністративно-господарських санкцій за 2017 рік за 1 нестворене робоче місце для інваліда у розмірі 18 500,00 грн. (а.с.9).
У зв'язку із несплатою позивачем до 15 квітня 2018 року адміністративно-господарських санкцій за 2017 рік позивачем було додаткового нараховано відповідачу пеню виходячи з 120 % річних облікової ставки Національного банку України у розмірі 888,00 грн.
Враховуючи те, що ТОВ «Промислова компанія «КІК» адміністративно-господарські санкції за 2017 рік та пеню у загальному розмірі 19 388, 00 грн. у добровільному порядку до бюджету не сплатило, Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з адміністративним позовом до суду.
Дослідивши адміністративний позов, відзив ТОВ «Промислова компанія «КІК» та інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні визначено Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року, який гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Згідно до вимог статті 19 Закону №875-XIІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.
Відповідно до вимог ч.10 ст. 19 Закону №875-ХІІ керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Згідно статті 20 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації.
Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідно до вимог ч. 9 ст. 19 даного Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування затверджений постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31 січня 2007 року «Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі Порядок №70).
Згідно з пунктом 2 Порядку №70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року №42 (далі - Наказ №42), затверджена форма звітності №10-ПІ поштова-річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" та Інструкція щодо її заповнення.
Відповідно до п. 3.4 Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ данні щодо середньооблікової кількості штатних працівників, облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02), та кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображається в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно обчислюється в бік збільшення).
Згідно з п. 3.2.5 Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) середньооблікова чисельність працівників за період з початку року (в тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової чисельності працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно та діленням одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2,3,4,…12.
В судовому засідання представником позивача було зазначено, що навіть з урахування прийняття відповідачем на роботу трьох осіб з інвалідністю у грудні 2017 року, підприємством не було виконано нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. При цьому, на думку представника позивача, виходячи з результату математичних розрахунків, порядок яких визначений п. 3.2.5 Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02) повинна була бути вказана товариством з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «КІК» у кількості 0 (3 особи : 12 місяців =0,25, тобто 0).
При цьому представник позивача наполягала на тому, що кількість осіб з інвалідністю (3 особи), що працювали на підприємстві у грудні 2017 року, повинна бути поділена на кількість місяців 2017 року, тобто 12, незважаючи на те, що підприємство було створено у серпні 2017 року.
Представник відповідача з даним розрахунком не погодився, та зазначив що положеннями п.3.2.5 Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ (річна) середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, повинна бути розрахована не шляхом ділення кількості таких осіб (3) на 12 календарних місяців, а шляхом ділення цифри 3 на кількість місяців з початку роботи підприємства, тобто 3:5=0.6, тобто 1, та такий математичний показник, відображений товариством з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «КІК у звіті форми №10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік, свідчить про виконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Зазначених обставин представником Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в судовому засіданні спростовано не було. Нею під час судового розгляду справи також не було надано жодних обґрунтованих пояснень на спростування твердження представника відповідача про те, що обов'язок, визначений Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" щодо створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, виник у підприємства навіть не з серпня 2017 року (з моменту юридичної реєстрації ТОВ «Промислова компанія «КІК»), а лише після прийняття на роботу у листопаді 2017 року достатньої кількості штатних працівників (більше 8).
З огляду на вищезазначене відповідачем, на думку суду, вжито всіх залежних від нього заходів по забезпеченню працевлаштування осіб з інвалідністю на ТОВ «Промислова компанія «КІК» та виконано норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2017 році в повному обсязі.
Єдиною підставою для обґрунтування позовних вимог представником позивача в судовому засіданні було зазначено, що форма звіту №10-ПІ є такою, що подається за календарний рік, а тому середньооблікова кількість штатних працівників підприємства, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, повинна розраховуватись шляхом ділення фактичної кількості таких осіб на 12 календарних місяців, не зважаючи на час юридичної реєстрації підприємства, фактичного початку ним роботи та створення на підприємстві достатньої кількості робочих місць, яка дає підстави виконувати норматив для працевлаштування інвалідів.
Зазначені пояснення не можуть бути прийняті судом в якості належних обґрунтувань для задоволення позовних вимог Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, оскільки вони не ґрунтуються на положеннях Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" №875-XII від 21.03.1991 року, та виданих в його розвиток постанови Кабінету Міністрів України №70 від 31 січня 2007 року «Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року №42.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
У пункті 110 рішення Європейського суду з прав людини "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" (Vastberga taxi Aktiebolag and Vulic v. Sweden № 36985/97) Суд визначив, що "…адміністративні справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення штрафних санкцій має саме суб`єкт владних повноважень".
Відповідно до вимог ч. 1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «КІК» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені не ґрунтуються на фактичних обставинах справи та положеннях чинного законодавства, а отже задоволенню не підлягають.
Виходячи з необхідності відмови судом у задоволенні позовних вимог позивача, у суду відсутні підстави, передбачені ст. 139 КАС України, для розподілу судових витрат у цій справі (сплаченого позивачем судового збору у розмірі 1 762,00 грн. при поданні адміністративного позову до Одеського окружного адміністративного суду).
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 77, 180, 192-194, 205, 241-246, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
У задоволені адміністративного позову Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (65107, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83) до товариства з обмеженою відповідальністю «Промислова компанія «КІК» (65025, м. Одеса, 20-й кілометр Старокиївської дороги) про стягнення адміністративно-господарських санкцій - відмовити в повному обсязі.
Розподіл судових витрат не проводити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп. 15.5 п.15 ч.1 розділу VII Перехідних положень КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 03 грудня 2018 року.
Суддя О.В. Білостоцький
.