
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/4425/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2018 року
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Козак О.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Гриноренко Н.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_3 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви, від 12.06.2018 про виплату одноразової грошової допомоги по інвалідності;
- зобов'язати належним чином розглянути заяву ОСОБА_3 щодо призначення йому одноразової грошової допомоги по інвалідності та прийняти відповідне рішення, керуючись нормами ч.2 статті 118 Кодексу цивільного захисту та п.2.3 постанови Кабінету Міністрів України №908.
Ухвалою від 01.10.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 14.11.2018 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач визнаний особою з інвалідністю І групи, яка настала в наслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на чорнобильській АЕС. Позивач, на підставі ч.2 ст.118 Кодексу цивільного захисту та у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» від 11.07.2007 №908 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому одноразову грошову допомогу. Проте, відповідач належним чином не розглянув заяву позивача та рішення щодо виплати йому зазначеної допомоги не прийняв.
Відповідач 22.10.2018 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідач приймає на підставі поданих документів рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та надсилає його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання. Проте, з матеріалів справи позивача вбачається, що позивач проходив службу в штабі Цивільної оборони Львівської області, а не в ДСНС, а відтак виплата грошових коштів здійснювалась позивачеві саме ГУ ДСНС України у Львівській області. Відповідач зазначає, що до його повноважень здійснення безпосередньої виплати не належить. Окрім цього, відповідач вказує на те, що ГУ ДСНС України у Львівській області листом від 11.06.2018 №58-3/3605 відповідно до п.6 Порядку виплати одноразової грошової допомоги №908 направило до ДСНС висновок щодо можливості виплати грошової допомоги та пов'язані з ним документи.
Позивач 30.10.2018 подав до суду відповідь на відзив в якому позивач вважає, що твердження відповідача проте, що норми Закону України «Про звернення громадян» не поширюється на розгляд заяв про виплату одноразової грошової допомоги є помилковими, а неприйняті рішення за результатами його розгляду, у визначені законом терміни, протиправними та таким, що порушує його законні права. Окрім цього, щодо повноважень ДСНС України, позивач зазначає, що у позовній заяві вимоги щодо безпосередньо ДСНС України виплатити йому певну суму коштів не заявляв.
Відповідач 05.11.2018 подав до суду заперечення на відповідь на відзив в якому вказує, що листом ДСНС від 13.09.2018 №03-13987/201 позивача повідомлено, що належно оформлені матеріали його справи надійшли на адресу ДСНС 18.06.2018, а також про те, що виплату одноразової грошової допомоги буде здійснено у порядку черговості розгляду справ при наявності коштів на зазначені цілі. Враховуючи наведене, відповідач не відмовляється від прийняття рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги, а відтак позовні вимоги у цій справі є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповіді на відзив. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.
ОСОБА_3 відповідно до довідки медико-соціальної (експертної) комісії серії 12 ААА №807576 є інвалід І групи, яка настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 07.02.2018 (а.с.12).
12.06.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просить прийняти рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із визначенням ОСОБА_3 особою з інвалідністю І групи, яка настала внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС.
13.09.2019 відповідач листом №03-13987/201 повідомив позивача про те, що належно оформлені матеріали справи ОСОБА_3 надійшли на адресу ДСНС 18.06.2018. Центральна лікарсько-експертна комісія (ЦЛЕК) розглянула матеріали та встановила причинно-наслідковий зв'язок отриманої позивачем І групи інвалідності.
Окрім цього, відповідач повідомив позивача про те, що виплату одноразової грошової допомоги буде здійснено у порядку черговості розгляду справ при наявності коштів на зазначені цілі.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI.
Відповідно до ч.2 ст.118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 908 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок № 908).
Відповідно до під. 1 п. 2 Порядку № 908 - грошова допомога виплачується: особам рядового і начальницького складу у разі травми або поранення, захворювання без настання інвалідності, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, у розмірі, який визначається з урахуванням ступеня втрати працездатності у відсотках трирічного грошового забезпечення.
Згідно з п. 3 Порядку № 908 розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Відповідно до п.5 Порядку № 908 для виплати одноразової грошової допомоги у разі травми або поранення, захворювання чи інвалідності особи, зазначені у пункті 2 вказаного Порядку, подають до підрозділу або його правонаступника такі документи:
- заяву про виплату одноразової грошової допомоги;
- довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або ступінь втрати працездатності разом з рішенням відповідної військово-медичної установи про визнання травми або поранення, захворювання;
- постанову центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про придатність до служби і причинно-наслідковий зв'язок травми або поранення, захворювання з виконанням службових обов'язків або проходженням служби;
- копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по батькові та місце реєстрації;
- довідку про те, що їм не провадилися інші передбачені законами виплати у разі травми або поранення, захворювання чи настання інвалідності;
- копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Згідно з п. 6 Порядку № 908 підрозділ подає ДСНС висновок щодо можливості виплати грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 4 і 5 вказаного Порядку, а також довідку про грошове забезпечення та копію документа, що свідчить про обставини загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, захворювання чи нещасного випадку, який трапився з особою рядового або начальницького складу.
Служба приймає на підставі поданих документів рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та надсилає його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога виплачується не пізніше ніж протягом двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі, шляхом її перерахування на рахунок в установі банку, відкритий отримувачем допомоги.
Відповідно до п.7 Порядку № 908 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги можуть звернутися до підрозділу для її виплати протягом трьох років з дня загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи настання інвалідності; за наявності підстав для здійснення також інших передбачених законами виплат у зв'язку із загибеллю (смертю), травмою або пораненням, захворюванням чи інвалідністю осіб рядового або начальницького складу мають право лише на одну з таких виплат за їх вибором.
Суд встановив, що позивач 12.06.2018 звернувся до відповідача на підставі ч.2 ст.118 Кодексу цивільного захисту та у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» із заявою в якій просить прийняти рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із визначенням ОСОБА_3 особою з інвалідністю І групи, яка настала внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС. До заяви позивач додав копії необхідних документів.
13.09.2019 відповідач листом №03-13987/201 повідомив позивача про те, що належно оформлені матеріали справи ОСОБА_3 надійшли на адресу ДСНС 18.06.2018. Центральна лікарсько-експертна комісія (ЦЛЕК) розглянула матеріали та встановила причинно-наслідковий зв'язок отриманої позивачем І групи інвалідності.
Окрім цього, відповідач повідомив позивача про те, що виплату одноразової грошової допомоги буде здійснено у порядку черговості розгляду справ при наявності коштів на зазначені цілі.
З аналізу отриманої на звернення позивача відповіді, суд встановив, що заява належним чином не розглядалась і рішення щодо виплати позивачу зазначеної допомоги не приймалось, оскільки рішення із зазначенням конкретного розміру допомоги відсутнє, а номер черговості для виплати не зазначений.
Таким чином, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 про виплату одноразової грошової допомоги по інвалідності.
Для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача належним чином розглянути заяву ОСОБА_3 щодо призначення йому одноразової грошової допомоги по інвалідності та прийняти відповідне рішення з врахуванням норм ч.2 ст.118 Кодексу цивільного захисту та п.2 п.6 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» від 11.07.2007 та надіслати копію прийнятого за результатами розгляду заяви рішення у встановленому чинним законодавством порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України на судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 про виплату одноразової грошової допомоги по інвалідності.
Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій належним чином розглянути заяву ОСОБА_3 щодо призначення йому одноразової грошової допомоги по інвалідності та прийняти відповідне рішення з врахуванням норм ч.2 ст.118 Кодексу цивільного захисту та п.2 п.6 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» від 11.07.2007 та надіслати копію прийнятого за результатами розгляду заяви рішення у встановленому чинним законодавством порядку.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 03.12.2018.
Суддя А.Г. Гулик