
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/3419/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
за участю:
представника позивача - Москович А.Я.
представник відповідача - Чабан О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ТзОВ "Техніка для бізнесу" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними і скасування рішень, зобов'язання вчинити дії ,-
в с т а н о в и в:
ТзОВ "Техніка для бізнесу" (79041, вул. Городоцька, 154, м.Львів) звернулося в суд з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, вул. Стрийська,35, м.Львів) Державної фіскальної служби України (04655, м. Київ -53, пл. Львівська, 8, код ЄДРПО 39392197) у якому просить суд:
1.) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 657334/22396671 від 19.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 105 від 04.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
2.) зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області зареєструвати податкову накладну № 105 від 04.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
3.) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 657408/22396671 від 19.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 205 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
4.) зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області зареєструвати податкову накладну № 205 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
5.) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 657426/22396671 від 19.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 210 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
6.) зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області зареєструвати податкову накладну № 210 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
7.) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 657411/22396671 від 19.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 212 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
8.) зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області зареєструвати податкову накладну № 212 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
9.) визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 657398/22396671 від 19.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 215 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
10.) зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області зареєструвати податкову накладну № 215 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалою від 03 серпня 2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.
Протокольною ухвалою суду від 02.10.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено у реєстрації податкових накладних, незважаючи на їх відповідність всім вимогам та критеріям, що встановлені Податковим кодексом України (далі ПК України) та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами. При цьому, оскаржувані рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області не містить жодної інформації щодо причин і підстав для прийняття таких рішень, а лише містять загальну фразу про те, що причиною їх прийняття є: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та інформація зазначена в пункті завантаженні і розвантаження в ТТН не підтверджує руху товару. Позивач стверджує, що рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області прийняті з порушенням процедури, встановленої ПК України.
Представник позивача в судовому засіданні надав аналогічні пояснення, просить позов задоволити.
Головне управління ДФС у Львівській області було подано відзив. Даний відзив обґрунтований тим, що у ГУ ДФС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, а тому рішення є правомірними, так як позивачем не надано достатньо документів для прийняття рішення про реєстрацію, зокрема інформації зазначеної у документах стосовно пункту навантаження, розвантаження у товаро - транспортних накладних.
Представник відповідачів в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивачем у відповідності до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України ТзОВ «Техніка для бізнесу» було складено та подано 28.07.2017 року на реєстрацію наступні податкові накладні (далі по тексту - податкові накладні): № 105 від 04.07.2017 року (по ВН № 0407/00005 від 04.07.2017 року) на загальну суму 3 720,00 грн., в т.ч. ПДВ 620,00 грн; № 205 від 05.07.2017 року (по ВН № 0507/00005 від 05.07.2017 року) на загальну суму 1854,00 грн., в т.ч. ПДВ 309,00 грн.; № 210 від 05.07.2017 року (по ВН № 0507/00008 від 05.07.2017 року) на загальну суму 20 043,60 грн., в т.ч. ПДВ 3 340,60 грн.; № 212 від 05.07.2017 року (по ВН № 0507/00009 від 05.07.2017 року) на загальну суму 4 038,00 грн., в т.ч. ПДВ 673,00 грн.; № 215 від 05.07.2017 року (по ВН № 0507/00011 від 05.07.2017 року) на загальну суму 3 182,40 грн., в т.ч. ПДВ 530,40 грн.
Згідно квитанцій про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.07.2017 року «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8528.
Одночасно запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
На виконання п.п.201.16.2. п.201.16. ст.201 ПК України, 12.02.2018 року по кожній з зазначених податкових накладних було подано повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН з додаванням копій документів, по яких реалізовувався та придбавався товар з кодом УКТЗЕД 8528 (монітори). Згідно податкової накладної № 105 від 04.07.2017 року позивачем було подано: договір поставки, рахунок, видаткова накладна, ТТН, довіреність, виписка банку, договір купівлі-продажу, накладна, ТТН, виписка банку. Згідно податкової накладної № 205 від 05.07.2017 року позивачем було подано: договір поставки, рахунок, видаткова накладна, довіреність, ТТН, виписка банку, договір купівлі-продажу, накладна, ТТН, банківська виписка. Згідно податкової накладної № 210 від 05.07.2017 року позивачем було подано: договір поставки, рахунок, видаткова накладна, ТТН, довіреність, банківська виписка, договір купівлі-продажу, накладна, ТТН, контракти, ВМД, CMR, картки рахунку 632, договір про перевезення вантажу. Згідно податкової накладної № 212 від 05.07.2017 року позивачем було подано: договір поставки, рахунок, видаткова накладна, ТТН, довіреність, банківська виписка, договір купівлі-продажу, накладна, ТТН, виписка банку. Згідно податкової накладної № 215 від 05.07.2017 року позивачем було подано: договір поставки, рахунок, видаткова накладна, ТТН, довіреність, банківська виписка, договір купівлі-продажу, накладна, ТТН, виписка банку.
В подальшому комісією Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС) було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Рішення): № 657334/22396671 від 19.04.2018 (по ПН № 105 від 04.07.2017 року); № 657408/22396671 від 19.04.2018 (по ПН № 205 від 05.07.2017 року); № 657426/22396671 від 19.04.2018 (по ПН № 210 від 05.07.2017 року); № 657411/22396671 від 19.04.2018 (по ПН № 212 від 05.07.2017 року); № 657398/22396671 від 19.04.2018 (по ПН № 215 від 05.07.2017 року).
Як зазначено у Рішеннях, причиною відмови в реєстрації податкових накладних є «надання платником податку копії документів, які складені з порушенням законодавства. Інформація, зазначена в пункті навантаження, розвантаження ТТН не підтверджує руху товару».
Не погоджуючись із вказаними рішеннями відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних, ТзОВ «Техніка для бізнесу» 25.04.2018 року та 26.04.2018 в електронному порядку подавалися скарги на рішення Відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних. Однак Рішеннями Комісії з питань розгляду скарг від 04.05.2018 № 2351/22396671/2, № 2331/22396671/2, № 2340/22396671/2, № 2371/22396671/2 та від 05.05.2018 № 2707/22396671/2 в задоволенні скарг ТзОВ «Техніка для бізнесу» було відмовлено.
Спірні правовідносини виникли між сторонами з приводу неправомірного, на думку позивача, рішень комісії від 19.04.2018 року № 657334/22396671; № 657408/22396671; № 657426/22396671; № 657411/22396671 та № 657398/22396671 про відмову в реєстрації податкової накладної.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов»язань платник податку зобов»язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з положеннями пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов»язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі квитанція).
Судом встановлено, що зі змісту квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, вбачається, що висновок контролюючого органу про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом № 567, зроблено за результатом опрацювання СМКОР, під час якого виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567. Даний Наказ втратив чинність згідно з наказом Міністерства фінансів України від 6 квітня 2018 року № 409, однак станом на момент виникнення спірних правовідносин - складання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних - був чинним.
Згідно із п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право субєкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; 3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів). У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу. У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Тобто, в супереч імперативним приписам п.п. 201.16.1 п. 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України, за спірних правовідносин контролюючим органом не зазначено, що саме конкретно слугувало підставою для зупинення реєстрації податкових накладних у відповідності до вищезгаданого критерію, натомість міститься лише загальне посилання на невідповідність обсягів постачання обсягам придбання.
У квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних вказано наступне: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТЗЕД: 8528. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.».
У той же час, як зазначалось вище, пункт 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків Наказу № 567 містить у собі визначення трьох різних критеріїв, що є підставою для зупинення реєстрації податкової накладної.
Отже, у Квитанціях відповідачем не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику, ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом №567 (пункт 1 Вичерпного переліку документів містить два різні переліки, в залежності від визначеного ступеня ризику).
Окрім цього, як вбачається із квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.
Тобто, вказуючи щодо необхідності надання платником податків переліку документів, контролюючий орган був зобовязаний чітко зазначити, яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Наведене свідчить про те, що контролюючим органом, як субєктом владних повноважень недотримано вимог п.п. 201.16.1, п. 201.1, ст. 201 Податкового кодексу України.
На час подання позивачем письмових пояснень та документів до них за спірними податковими накладними діяв Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 (набрав чинності 22.03.2018 року, далі - Порядок зупинення реєстрації податкових накладних).
Пунктом 2 зазначеної вище постанови Кабінету Міністрів України обумовлено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 року зупинено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», та які станом на 1 грудня 2017 року не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних/розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/ розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних/розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
За приписами пункту 14 Порядку №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: - договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; - договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; - первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; - розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; -документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 15 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов»язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Пунктом 18 Порядку №117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
На підставі положень пункту 20 Порядку №117 зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до пункту 23 Порядку №117 комісією регіонального рівня протягом п»яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу; щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Пунктом 27 Порядку №117 визначено, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, Рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН від 19.04.2018 року № 657334/22396671; № 657408/22396671; № 657426/22396671; № 657411/22396671 та № 657398/22396671 не містять конкретної інформації щодо причин і підстав для прийняття таких рішення, а лише містять загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та інформація зазначена в пункті завантаженні і розвантаження в ТТН не підтверджує руху товару. Проте в рішенні не зазначено, які саме порушенням законодавства було допущено при складанні документів та яких саме реквізитів документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а відтак не відповідає вимогам підпунктів 1, 3 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесено відповідачами необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Суд акцентує увагу, що в порядку виконання обов'язку, встановлено частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не спростовано фактичне виконання спірних операцій та не доведено зворотнє.
Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
За приписами статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії та інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Аналізуючи дані положення Кодексу, можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.3 ст.139 КАС України, такі належить присудити на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 657334/22396671 від 19.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 105 від 04.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (місцезнаходження: 04053, Львівська площа, 8, м.Київ) зареєструвати податкову накладну № 105 від 04.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 657408/22396671 від 19.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 205 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (місцезнаходження: 04053, Львівська площа, 8, м.Київ) зареєструвати податкову накладну № 205 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 657426/22396671 від 19.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 210 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (місцезнаходження: 04053, Львівська площа, 8, м.Київ) зареєструвати податкову накладну № 210 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 657411/22396671 від 19.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 212 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (місцезнаходження: 04053, Львівська площа, 8, м.Київ) зареєструвати податкову накладну № 212 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 657398/22396671 від 19.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 215 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (місцезнаходження: 04053, Львівська площа, 8, м.Київ) зареєструвати податкову накладну № 215 від 05.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська,35, код ЄДРПОУ 39462700) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Техніка для бізнесу" (місцезнаходження: 79041, вул. Городоцька, 154, м. Львів, код ЄДРПОУ 22396671) 17620 (сімнадцять тисяч шістсот двадцять ) гривень сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 03 грудня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.