Рішення № 78255696, 03.12.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2018
Номер справи
1140/2429/18
Номер документу
78255696
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2429/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він має стаж роботи понад 11 років за професіями, передбаченими Списком №1, який він набув у період з 10.10.1984 року по 29.12.1995 року на підприємстві ВАТ "Єнакієвський коксохімічний завод", що було ліквідовано у 2013 році. Позивач упродовж 2017 року неодноразово звертався до Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявами про призначення йому пенсії на пільгових умовах згідно з п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", проте йому було відмовлено у цьому, а документи, подані на розгляд до комісії з питань підтвердження пільгового стажу при ГУ ПФУ в Кіровоградській області, були повернуті без розгляду. У зв'язку з цим позивач звернувся до Маловисківського районного суду Кіровоградської області суду з позовом про призначення йому пенсії, який судом 08.12.2017 року було задоволено. Однак, Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом 07.03.2018 року постанову Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 08.12.2017 року скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено з тієї підстави, що позивач не оскаржив до суду відмову комісії з питань підтвердження пільгового стажу при ГУ ПФУ в Кіровоградській області у розгляді поданих на підтвердження наявного стажу документів. Тому позивач у травні 2018 року знову звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, у якій просив передати його документи для розгляду до комісії з питань підтвердження пільгового стажу при ГУ ПФУ в Кіровоградській області. Листами від №311/Г-11 від 25.05.2018 року та №456/Г-11 від 17.08.2018 року відповідач відмовив у направленні поданих документів до комісії, обґрунтовуючи це тим, що надані документи є недійсними і не створюють правових наслідків, оскільки підприємство, що їх видало - ПрАТ "Єнакієвській коксохімпром", заходиться на тимчасово окупованій території України. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Кіровоградській області, що полягають у відмові направити до комісії з питань підтвердження пільгового стажу при ГУ ПФУ в Кіровоградській області його заяви про підтвердження стажу роботи від 11.05.2018 року з документами на підтвердження його пільгового стажу, які було підготовлено Маловисківським відділом обслуговування громадян ГУ ПФУ в Кіровоградській області для розгляду питання підтвердження його пільгового стажу комісією з питань підтвердження пільгового стажу при ГУ ПФУ в Кіровоградській області;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області направити до комісії з питань підтвердження пільгового стажу при ГУ ПФУ в Кіровоградській області його заяву про підтвердження стажу роботи від 11.05.2018 року з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком та документами на підтвердження його пільгового стажу, які було підготовлено Маловисківським відділом обслуговування громадян ГУ ПФУ в Кіровоградській області для розгляду питання підтвердження його пільгового стажу комісією з питань підтвердження пільгового стажу при ГУ ПФУ в Кіровоградській області, а саме наступними документами: довідками №01-291 від 09.10.2015 року, №013-290 від 06.10.2015 року, протоколом розгляду пенсійного забезпечення працівників коксового цеху, картою умов праці, наказом про результати атестації робочих місць №6 від 29.01.1996 року, історичною довідкою підприємства №01-291 від 06.10.2015 року, виданими ПрАТ "Єнакієвський коксохімпром", витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.07.2017 року, архівною довідкою №763 від 12.05.2017 року та копією його особової картки, виданими архівним відділом МУ Ойм'яконського району Республіки Саха (Якутія).

Ухвалою судді від 24.09.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. У відзиві відповідач посилався на те, що позивач надав для розгляду на комісії довідки №01-291 від 09.10.2015 року, №013-290 від 06.10.2015 року, №01-291 від 06.10.2015 року та інші документи, видані ПрАТ "Єнакієвський коксохімпром", але не надав документів на підтвердження того, що це підприємство виступає в якості зберігача документів та має право видавати документи як архівна установа. Крім того, вказував, що відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1, не передбачено його обов'язок направляти до комісії з питань підтвердження пільгового стажу заяву про підтвердження стажу роботи. З цих підстав просив позов залишити без задоволення.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 у травні 2017 року звернувся до Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, із зменшенням пенсійного віку згідно з п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". До заяви про призначення пенсії позивач додав документи на підтвердження наявності в нього страхового та спеціального стажу та досягнення 54 - річного віку.

Рішенням Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №7009 від 01.06.2017 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії з підстав відсутності уточнюючої довідки, яка підтверджує спеціальний трудовий стаж. Про прийняте рішення позивача повідомлено листом №2937/03-31 від 02.06.2017 року. (а.с. 56)

У зв'язку з цим позивач 07.07.2017 року звернувся з заявою про підтвердження стажу, подавши її та необхідні документи до Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області. (а.с. 56зв.) Останній, перевіривши подані документи, направив їх на розгляд комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, створеної при ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

Однак листом ГУ ПФУ в Кіровоградській області №5834/02-10 від 11.08.2017 року документи були повернуті без розгляду до Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з посиланням на те, що відповідно до статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" надані заявником довідки є недійсними і не створюють правових наслідків, оскільки вони видані ПрАТ "Єнакієвський коксохімпром", яке знаходиться у м. Єнакієве Донецької області - на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. (а.с.57зв.)

Про це рішення позивача повідомлено листом Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №4370/02-31 від 05.09.2017 року. (а.с. 56зв.)

Вважаючи відмову в призначенні пенсії протиправною, позивач у листопаді 2017 року звернувся до Маловисківського районного суду Кіровоградської області з адміністративним позовом до Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області.

Постановою Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 08.12.2017 року у справі №392/1713/17 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним та нечинним з моменту прийняття рішення Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 01.06.2017 року №7009, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зобов'язано Маловисківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області зарахувати до страхового стажу для пенсії ОСОБА_1 як пільговий (по списку №1) згідно п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" його стаж роботи на підприємстві ВАТ "Єнакієвський коксохімічний завод" в коксовому цеху у такі періоди за професіями: з 10.10.1984 року по 31.03.1985 року (5 місяців 22 дні) - вогнетривник на гарячих ділянках робіт, з 01.04.1985 року по 31.03.1990 року (5 років) - газівник коксових печей; з 01.04.1990 року по 19.08.1990 року (4 місяці 19 днів) - придверник; з 20.08.1990 року по 30.06.1991 року (10 місяців 11 днів) - машиніст коксових машин; з 01.07.1991 року по 29.12.1995 року (4 роки 5 місяців 29 днів) - вогнетривник на гарячих ділянках робіт. Призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 29.05.2017 року за його заявою про призначення пенсії за віком від 29.05.2017 року. Зобов'язано Маловисківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області врахувати для обчислення пенсії ОСОБА_1 його заробіток за період з 01.11.1990 року по 31.10.1995 року на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії №013-290 від 06.10.2015 року, виданої ПрАТ "Єнакієвський коксохімпром". (а.с. 45 - 46)

На підставі цього рішення суду протоколом Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №504 від 14.12.2017 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 29.05.2017 року. (а.с. 44)

Однак згодом постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2018 року за апеляційною скаргою Маловисківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області постанову Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 08.12.2017 року скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено. (а.с. 54 - 55)

Скасовуючи рішення суду першої інстанції про задоволення позову, суд апеляційної інстанції вказав, що скільки комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах ГУ ПФУ в Кіровоградській області питання щодо підтвердження набутого позивачем стажу не вирішувалось, документи повернуті нею без розгляду, а дії комісії позивачем не оскаржено, тому вимоги позивача про призначення йому пенсії на пільгових умовах є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню, а питання про призначення пенсії може бути вирішено лише після прийняття комісією рішення по суті питання про підтвердження набутого стажу.

Після цього позивач знову звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області з заявою про розгляд його документів на засіданні комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Розглянувши звернення позивача, відповідач листами №311/Г-11 від 25.05.2018 року, №456/Г-11 від 17.08.2018 року повідомив про відсутність у комісії правових підстав для розгляду документів, наданих підприємством, розташованим на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, оскільки комісія не розглядає недійсні документи та не може виносити по ним рішення. (а.с. 11, 12)

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що він виник у зв'язку з відмовою у розгляді комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, створеній при ГУ ПФУ в Кіровоградській області, питання щодо підтвердження періодів роботи позивача, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.

Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з частиною 1 статі 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Згідно з пунктами 1, 3 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Як передбачено пунктом 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 року за №1231/13105, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (надалі - Порядок №18-1).

Цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Згідно з пунктом 2 Порядку №18-1 його дія поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).

Відповідно до пунктів 3, 4, 5, 6 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Комісії діють у відповідності до цього Порядку. Склад Комісій затверджується начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Головою Комісії є начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Основними завданнями Комісії є зокрема розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку.

Згідно з пунктом 7 Порядку №18-1 для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право: заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи (далі - заявник), або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально; запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій; отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку; інформувати органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії.

Відповідно до пунктів 8, 9, 10 Порядку №18-1 засідання Комісії проводиться в міру потреби, але не рідше двох разів на місяць. Комісія правомочна приймати рішення за участю у засіданні не менше як 2/3 її членів.

Комісії повідомляють заявника про час, дату та місце розгляду заяви про підтвердження стажу роботи та розглядають її не пізніше двох місяців з дня звернення за підтвердженням стажу роботи.

Рішення про результати розгляду заяви (додаток 2) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою або його заступником. Рішення про результати розгляду заяви набуває чинності з моменту прийняття рішення.

Пунктом 11 Порядку №18-1 передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку №18-1 управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління, та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.

Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління, приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Згідно з пунктом 14 Порядку №18-1 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.

Відповідно до пунктів 15, 16 Порядку №18-1 Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Судом установлено, що позивач відповідно до пункту 20 Порядку №637 та Порядку №18-1 у липні 2017 року звернувся до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, при ГУ ПФУ у Кіровоградській області із заявою про підтвердження стажу по списку №1, оскільки підприємство ВАТ "Єнакієвський коксохімічний завод", де позивач у період з 10.10.1984 року по 31.03.1995 року набув пільговий стаж, було припинено 30.10.2013 року без визначення правонаступників, а трудова книжка позивача втрачена. (а.с. 21 - 23, 57)

На підтвердження виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, та розміру заробітку для обчислення пенсії позивач надав зокрема довідки №01-291 від 09.10.2015 року, №013-290 від 06.10.2015 року, №01-291 від 06.10.2015 року, видані ПрАТ "Єнакієвський коксохімпром". (а.с. 13, 14, 20)

Однак, на розгляд комісії заява позивача та додані до неї документи не були подані ні у 2017 році, ні у 2018 році, коли позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області та до Маловисківського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Кіровоградській області з відповідними зверненнями.

З листів відповідача №311/Г-11 від 25.05.2018 року та №456/Г-11 від 17.08.2018 року, наданих позивачу у відповідь на його звернення, вбачається, що відповідач вважає недійсними довідки, видані ПрАТ "Єнакієвський коксохімпром", оскільки це підприємство знаходиться на території, що не підконтрольна українській владі - у м. Єнакієве Донецької області. Тому відповідач повідомив позивача, що його документи не можуть бути винесені на розгляд комісії, оскільки вона не розглядає недійсні документи та не може виносити по ним рішення.

Дійсно, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" м. Єнакієве віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Правовий статус тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також правовий режим на зазначених територіях визначається зокрема Законом України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" №2268-VIII від 18.01.2018 року та Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" №1207-VII від 15.04.2014 року.

Згідно з частинами 3, 5 статті 2 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

У межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях діє особливий порядок забезпечення прав і свобод цивільного населення, визначений цим Законом, іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків

Згідно з частиною 1 статті 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

З аналізу цих норм законів випливає, що необхідною умовою для визнання недійсним акту, виданого органом, який знаходиться на тимчасово окупованій території, є створення такого органу, обрання чи призначення у порядку, не передбаченому законом.

Суд звертає увагу, що довідки №01-291 від 09.10.2015 року, №013-290 від 06.10.2015 року, №01-291 від 06.10.2015 року та інші документи, видані з архіву ПрАТ "Єнакієвський коксохімпром", засвічені підписами уповноважених осіб та скріплені печаткою підприємства. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ПрАТ "Єнакієвський коксохімпром" створено відповідно до законодавства України, з червня 2016 року змінило місцезнаходження на м. Дружківку Донецької області. (а.с. 66 - 81)

Тому відсутні підстави вважати, що ці довідки видані органом, створеним у порядку, не передбаченому законом, чи органом окупаційної адміністрації, що б відповідно до ч.3 ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", ч.3 ст.2 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" зумовлювало їх недійсність.

Отже, наведені у листах №311/Г-11 від 25.05.2018 року та №456/Г-11 від 17.08.2018 року зауваження відповідача щодо того, що позивачем до заяви про підтвердження стажу додано недійсні документи, як причину неподання їх на розгляд комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, є безпідставними.

Суд зазначає, що за процедурою, передбаченою Порядком №18-1, рішення про підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні приймає Комісія, якій надано повноваження оцінювати достатність та належність документів, поданих заявником. Порядком №18-1 не передбачена можливість вирішення питання про підтвердження стажу роботи шляхом повернення документів без розгляду або відмови у їх направленні на розгляд Комісії.

За висновками Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2018 року у справі №392/1713/17, повернення документів позивача без розгляду унеможливлює вирішення вимог позивача про призначення йому пенсії на пільгових умовах, а питання про призначення пенсії може бути вирішено лише після прийняття Комісією рішення по суті питання про підтвердження набутого стажу.

Відповідач цих обставин не врахував, у встановленому порядку не розглянув заяву позивача, не склав пропозицій про задоволення або відхилення заяви, як це передбачено пунктом 14 Порядку №18-1, та не направив її до Комісії, чим порушив права позивача на належний розгляд його заяви і прийняття Комісією відповідного рішення, передбаченого пунктами 10, 15 Порядку №18-1, а отже допустив щодо позивача протиправну бездіяльність.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Наведене свідчить, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів захисту прав та інтересів особи, порушених суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення та фактичним обставинам справи.

Судом установлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №821 від 08.11.2017 року "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Маловисківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, який став його правонаступником. Наразі Маловисківський відділ обслуговування громадян ГУ ПФУ в Кіровоградській області не має статусу територіального органу Пенсійного фонду, а функціонує як сервісний центр.

Згідно з абзацом 25 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за №40/26485, Головне управління, утворене шляхом злиття головного управління Фонду та управління Фонду, головне управління Фонду, до якого приєднані управління Фонду, також забезпечують виконання завдань, передбачених пунктом 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за №41/26486.

Тож наразі саме ГУ ПФУ в Кіровоградській області є належним відповідачем у спірних правовідносинах, а порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання цього відповідача направити на розгляд комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, заяву позивача про підтвердження стажу його роботи з доданими до неї документами.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору у сумі 704,80 грн. слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо ненаправлення на розгляд комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області заяви ОСОБА_1 про підтвердження стажу його роботи.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області направити на розгляд комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області заяву ОСОБА_1 про підтвердження стажу його роботи з доданими документами.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш