
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РОЗГЛЯДУ
29 листопада 2018 року Справа № 280/4535/18 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (70545, АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1)
до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69063, м.Запоріжжя, вул.Глісерна, буд.14; код ЄДРПОУ 39816845)
про визнання незаконною та скасування Постанови,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_2.) до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати незаконною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №005588, винесену щодо позивача Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті від 28.11.2017.
У ч.1 ст.122 КАС України зазначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.3 ст.122 КАС України).
Як зазначено у ч.3 ст.123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч.4 ст.123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Згідно з п.8 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Відповідно до п.27 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого 08.11.2006 постановою Кабінету Міністрів України №1567, у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Саме таку Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №005588, винесену 28.11.2017 відносно позивача Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті, і оскаржує позивач.
Як зазначено у п.32 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», скарга на постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю. Скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин за заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання, щодо якого винесена постанова, строк може бути поновлений керівником органу державного контролю за умови надання заявником документів, що підтверджують наявність поважних причин несвоєчасного подання скарги в установлений строк (тимчасова непрацездатність, засвідчена в установленому порядку, або перебування у відрядженні).
Подання в установлений строк скарги зупиняє виконання постанови до розгляду скарги по суті (п.33 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті»).
Позивачем подано до суду Заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій, зокрема, зазначено: «… 25.11.2017 позивачем - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 отримано листа з Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Запорізькій області (Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області), яким його запрошено на розгляд справи про порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», що має відбутися о 10-00 годині 28.11.2017. У зв'язку з неможливістю прибуття через хворобу позивачем факсом за № телефону 061-221-7-97-18 було направлено клопотання про перенесення розгляду справи на інший день. Про дату наступного засідання останній прохав повідомити або поштою, або телефоном, вказавши номер представника. З того часу жодних повідомлень чи документів на адресу позивача не надходило. Лише у серпні 2018 року на адвокатський запит відповідачем було направлено повідомлення про те, що 28.11.2017 справу все таки розглянуто та в якості додатка до цієї відповіді надіслано копію постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №005588 від цієї ж дати - 28.11.2017. До витребування копії цієї постанови мною як адвокатом вона ОСОБА_2 - особі, щодо якої її винесено, не вручалася та не направлялася. Отже, про порушення своїх прав позивач дізнався лише наприкінці серпня 2018 року - після отримання копії відповідного документа. …».
Відповідачем подано до суду Відзив на позовну заяву до якої додано, серед іншого, копію Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №005588, винесену 28.11.2017 Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті, на звороті якої державним виконавцем Оріхівського РВ ДВС ГТУ юстиції у Запорізькій області ОСОБА_4 зазначено, що ця постанова є фактично виконаною у повному обсязі, оскільки штраф сплачено до надходження виконавчого документа до Оріхівського РВ ДВС ГТУ юстиції у Запорізькій області платіжним дорученням №171 від 14.02.2018 на суму 1700 грн. 00 коп.
Позивачем надано до суду копію Платіжного доручення №171 від 14.02.2018, в якому, зокрема, зазначено наступне: Платник - «ОСОБА_2 ФОП»; Сума - «1700.00 UАН»; Призначення платежу - «… Адміністративно-господарський штраф, згідно постанови №005588 від 28 листопада 2017р.».
Відтак, вже на день самостійної сплати штрафу (14.02.2018) за Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №005588 від 28.11.2017 позивач знав про її існування і добровільно її виконав.
Позов був поданий на пошту лише 24.10.2018 та надійшов до канцелярії суду 29.10.2018 (вх.№34459).
Поважними визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Європейський суд з прав людини зауважив, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (Пономарьов проти України, №3236/03, §41, ЄСПЛ, від 3 квітня 2008 року).
З урахуванням матеріалів справи, адміністративний позов поданий позивачем після закінчення строку, установленого законом, і суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів, не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
На думку суду позивачем, його представником не наведено об'єктивних, поважних причин пропуску вказаного строку, тому адміністративний позов, поданий після закінчення строку, установленого законом, підлягає залишенню без розгляду. Поважних підстав для поновлення вказаного строку представником позивача не наведено.
Звідси, у задоволенні Заяви позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду має бути відмовлено.
Згідно з п.4 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
Клопотання про повернення сплаченого судового збору позивачем, його представником до суду не подано.
Враховуючи викладене, позовна заява позивача підлягає залишенню без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.122, 123, 240, 241-243, 248 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні Заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (70545, АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) про поновлення строку звернення до адміністративного суду - відмовити.
Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (70545, АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69063, м.Запоріжжя, вул.Глісерна, буд.14; код ЄДРПОУ 39816845) про визнання незаконною та скасування Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №005588 від 28.11.2017 - залишити без розгляду.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.256 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294, 295 КАС України.
Суддя О.О. Прасов