
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2018 року м.Житомир справа № 240/4968/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити та виплачувати пенсію за віком,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправними дії Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови позивачу в призначенні та виплаті пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ;
- зобов'язати Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплатити позивачу з 09.08.2018 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків заробітної плати та останнім місцем роботи на державній службі, зазначеної в довідках Бердичівської ОДПІ ГУ ДФС в Житомирській області від 09.08.2018 № 69/14/06-03-95, що складається з основної заробітної плати в сумі 8450,00 грн. та додаткової заробітної плати (премії) в сумі 14200, 48 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", за наслідком розгляду якої отримала відмову з підстав, що станом на 01.05.2016 не мала стажу 20 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, у зв'язку з чим, періоди роботи позивача в органах державної податкової служби не було зараховано до стажу роботи на державній службі.
Ухвалою суду від 26.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження та призначено відкрите судове засідання у справі з викликом сторін на 26.11.2018.
Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача до суду не прибув, про причини неявки не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Згідно поданого відзиву проти позову заперечує, у зв'язку з відсутністю у позивача стажу на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби, тому позивачу було відмовлено у призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Заслухавши пояснення позивача та її представника, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 в період з 01.05.1994 по 14.01.1997 працювала в апараті Попільнянського районного управління сільського господарства та продовольства на посаді бухгалтера-ревізора, в період з 16.01.1997 по 02.07.2016 на різних посадах в органах державної податкової служби України, а саме:
- 16.01.1997 по 31.08.1998 - Державна податкова адміністрація у Попільнянському районі Житомирської області;
-01.09.1998 по 01.06.2006 - Попільнянська міжрайонна державна податкова інспекція;
- 02.06.2006 по 17.01.2011 - Державна податкова інспекція Попільнянського району;
- 18.01.2011 по 26.03.2013 - Попільнянська міжрайонна державна податкова інспекція Житомирської області Державної податкової служби;
- 27.06.2013 по 02.03.2015 - Андрушівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області;
- 03.03.2015 по 02.07.2016 - Андрушівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.
09.08.2018 ОСОБА_1 звернулася до Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Листом №947/032 від 30.08.2018 Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" в зв'язку з відсутністю стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, оскільки, вона працювала на посадах державної служби: 01.05.1994 по 30.01.1996- управління сільського господарства, 27.06.2013 (дата присвоєння рангу державного службовця) по 02.07.2016 - Андрушівська об'єднана податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області.
Позивач, не погоджуючись з відмовою відповідача із підстав не зарахування до стажу на державній службі стажу в органах державної податкової служби, звернулася до суду із вказаним позовом за захистом порушеного права.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на відповідність ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 01 травня 2016 року набув чинності Закону України від 10.12.2015 року №889 "Про державну службу", у Розділі XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого передбачені певні особливості пенсійного забезпечення державних службовців, які займали посади державної служби до набрання чинності цим Законом.
Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII.
Зокрема, п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Відповідні категорії посад державної служби, робота на яких зараховується до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до умов Закону України від 16.12.1993 №3723 "Про державну службу" визначені статтею 25 цього Закону. Цією ж статтею передбачено, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.
Так, відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII, стаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, встановлених на той час законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (діяв до набрання законної сили Законом України №889-VIII), яким визначено посади і ранги, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до абз. 3 п. 2 вказаного Порядку до стажу державної служби зараховується, зокрема, робота керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової та контрольно-ревізійної служби.
Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України від 04.12.1990 №509-XII "Про державну податкову службу в Україні" (далі - Закон України №509-XII), а з 12.08.2012 Податковий кодекс України.
Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України №509-XII державна податкова служба, якій за змістом частини другої цієї статті підпорядковані державні податкові інспекції в областях, районах, містах і районах у міста, є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Посадовою особою органу державної податкової служби може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Міністерством фінансів України. Посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації, після якої таким особам присвоюються спеціальні звання (ч.1, 4 ст. 15 Закону №509-XII).
Цією ж нормою установлено умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондують вимогам ст. 5, 12 Закону №3723-ХІІ щодо обмежень пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.
Статтею 6 Закону №509-XII було встановлено, що видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема, у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, - перебувають на державній службі та є державними службовцями.
Нормами абз. 1, 2 п. 344.1 статті 344 Податкового кодексу України передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". Період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєнні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним законом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 22.10.2013 у справі 21-340а13. Колегія суддів дійшла висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що період роботи позивача з 16.01.1997 по 02.07.2016 на посадах в органах державної податкової служби відповідачем неправомірно не враховано у стаж роботи на посадах державної служби. Таким чином, з огляду на зарахований стаж роботи, у сукупності стаж державної служби позивача становить 22 роки 1 місяць, тобто позивач має необхідний 20 - річний стаж для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України №3723-XII.
Щодо наявності у позивача необхідного віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", то суд зазначає наступне.
Відповідно до абз.3 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком до досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.
Оскільки, дата народження позивача - 08.02.1960, із заявою про призначення пенсії за віком звернулася до відповідача 09.08.2018, тобто ОСОБА_1, на час звернення із заявою, досягла необхідного віку та набула право на призначення вказаної пенсії.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч цим вимогам відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
При цьому суд вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплатити ОСОБА_1 з 09.08.2018 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків заробітної плати та останнім місцем роботи на державній службі.
З довідок Бердичівської ОДПІ ГУ ДФС в Житомирській області від 09.08.2018 №69/14/06-03-95, вбачається, що заробітна плата позивача для призначення пенсії складається з основної заробітної плати в сумі 8450,00 грн. та додаткової заробітної плати (премії) в сумі 14200 грн. (а.с. 16-17).
Аналізуючи встановлені обставини та досліджені докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наведене, ОСОБА_1 підлягає відшкодуванню сплачений судовий збір в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять), 60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
Зобов'язати Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Вобяна, 15,Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13401, код ЄДРПОУ 40381604) призначити та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,13501, ІПН НОМЕР_1) з 09.08.2018 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків заробітної плати та останнім місцем роботи на державній службі, зазначеної в довідках Бердичівської ОДПІ ГУ ДФС в Житомирській області від 09.08.2018 № 69/14/06-03-95, що складається з основної заробітної плати в сумі 8450,00 грн. та додаткової заробітної плати (премії) в сумі 14200 грн..
Відшкодувати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,13501, ІПН НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять), 60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Вобяна, 15,Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13401, код ЄДРПОУ 40381604).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 03 грудня 2018 року