
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2018 р. Справа№0540/5308/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шинкарьової І.В.,
при секретарі Заїченко Я.В.
за участю сторін
представників позивача Іванова І.В.
представника відповідача Тернинко С.М.
розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ІНКОР і КО" до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 14 червня 2018 року № 0004671403,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ "ІНКОР і КО" (85295, Донецька область, м. Торецьк, вул. Зарічна, 1) звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, Донецька область, місто Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 14 червня 2018 року № 0004671403 на суму 310 050 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідачем було проведено планову виїзну документальну перевірку ТОВ «НВО «Інкор і К» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2017 року правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2011 року по 31 вересня 2017 року, за результатами якої ГУ ДФС у Донецькій області винесено податкове повідомлення-рішення від 13 лютого 2018 року №0001201403, яким застосовано фінансові санкції у розмірі 225 624 гривень, що сплачені позивачем у повному обсязі 01 березня 2018 року. В подальшому, на підставі повідомлення від 08 травня 2018 року № 991/05-99-14-03 , головного державного ревізора - інспектора відділу перевірок трансфертного ціноутворення управління аудиту Головного Управління ДФС у Донецькій області, наказу Головного Управління ДФС у Донецькій області від 08 травня 2018 року № 772 була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «НВО «Інкор і Ко» з питань своєчасності складання та подання звіту про контрольовані операції за 2016 рік, за результатами якої складено акт та встановлено порушення пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 з урахуванням вимог абз. 5,6 та 7 п. 120.3 ст. 120 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-V (зі змінами та доповненнями) в частині не надання звіту про контрольовані операції за 2013 рік до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу.
На підставі акту сформовано спірне податкове повідомлення-рішення від 14 червня 2018 року №0004671403, яким застосовано штрафні санкції у сумі 310 050 гривень.
Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення суперечить нормам чинного законодавства, посилаючись на норми Податкового кодексу України, Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату України" від 21 грудня 2016 року № 1797- VІІІ (надалі - Закон №1797).
Представник позивача в судовому засіданні на позовних вимогах наполягав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач, в письмових запереченнях проти позовних вимог заперечував, вважає доводи позивача необґрунтованими, такими що не підлягають задоволенню з огляду на те, що неподання позивачем у визначені Податковим кодексом України строки звіту про контрольовані операції та\або документації з трансферного ціноутворення є триваючим правопорушенням - протиправною бездіяльністю, що триває до фактичного виконання покладеного на платника обов'язку. Відповідач наголошував, що у разі встановлення контролюючим органом фактів неподання платником звіту про контрольовані операції та\або документації з трансферного ціноутворення, у т.ч. за 2013-2015 звітні роки та застосування до 01 січня 2017 штрафу (штрафів) згідно із п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України, після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати такого штрафу, контролюючим органом, починаючи з 01 січня 2017 мають застосовуватись штрафні санкції, передбачені абз.7 п.120.3 ст.120 ПКУ.
Отже, оскільки ТОВ «НВО «Інкор і КО» визначений Податковим кодексом України обов'язок щодо подання звіту про контрольовані операції за 2013 рік не виконало, ГУ ДФС у Донецькій області, за результати документальної позапланової виїзної перевірки з питань своєчасності складання та подання звіту про контрольовані операції за 2013 рік (акт від 18 травня 2018 року № 558/05-99-14-03/ 31297266) відповідно до абз.7. п. 120.3 ст. 120 Кодексу прийняло спірне податкове повідомлення - рішення від 14 червня 2018 року за № 0004671403 про застосування до підприємства штрафної (фінансової) санкції у сумі 310 050 грн.
В судовому засіданні представник відповідача просив в позовних вимогах відмовити в повному обсязі.
Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, заслухавши доводи представників сторін, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ «ІНКОР І КО» зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 31297266 та зареєстроване за юридичною адресою: 87534, Донецька обл., місто Маріуполь, ПРОСПЕКТ НАХІМОВА, будинок 116А, кімната 184, що не є спірним в цій справі, знаходиться на податковому обліку в Маріупольській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.( а.с. 26)
З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням ДФС у Донецькій області відповідно до наказу від 14 грудня 2017 року №1602 проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «НВО «ІНКОР і КО» з питань податкового законодавства за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2017 року , валютного - за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2017 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01 січня 2011 року по 30 вересня 2017 рік.
За результатами перевірки 01 лютого 2018 року складено акт №81/05-99-14-15/31297266 (а.с.35-61).
Проведеною перевіркою зокрема встановлено, що платник податків на порушення п.п. 39.4.2. п. 39.2. ст. 39 Податкового кодексу України не відобразило у звіті про контрольовані операції за 2016 рік взаємовідносини з нерезидентом Conyork LTD (торгівельна країна Кітай, особливий адміністративний район Гонконг) на загальну суму 22 562 393 грн., що призвело до висновку про порушення платником податків підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України в частині не подання звіту про контрольовані операції за звітний період.
13 лютого 2018 року на підставі акту перевірки від 01 лютого 2018 року № 81/05-99-14-15/31297266 контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0001201403, яким до ТОВ «НВО «Інкор і КО» за порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту 120.3 статті 120 Податкового кодексу України застосовано штраф у розмірі 225 624 грн. (а.с.34).
ТОВ «НВО «Інкор і Ко» самостійно сплатило до бюджету суму штрафу, за виявлене порушення, платіжним дорученням 01 березня 2018 року. Дана обставина сторонами не оскаржується.
В подальшому, відповідно до наказу Головного управління ДФС у Донецькій області від 05 травня 2018 №772 була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «НВО «Інкор і Ко» з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині неподання звіту про контрольовані операції за 2016 рік після застосування штрафних санкцій.
За результатами перевірки, 18 травня 2018 року контролюючим органом складено акт №558/05-9914-03/31297266, згідно висновків якого встановлено порушення позивачем підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 з урахуванням вимог абз. 5,6 та 7 п. 120.3 ст. 120 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-V (зі змінами та доповненнями) в частині не надання звіту про контрольовані операції за 2013 рік до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу. (а.с. 10 зворотня сторона листа -14).
14 червня 2018 року контролюючим органом на підставі акту перевірки від 18 травня 2018 року №558/05-9914-03/31297266 винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0004671403, яким до ТОВ «НВО «ІНКОР і КО» за порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України на підставі підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54 та пункту 120.3 статті 120 Податкового кодексу України застосовано штраф у розмірі 310 050 грн. (а.с.9).
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із необхідності застосовування норм податкового законодавства, що діяли на момент прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, оскільки законодавство щодо трансфертного ціноутворювання з 2013 року неодноразово змінювалось.
Порядок складання та подання документації для податкового контролю відповідних операцій врегульований пунктом 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.
Для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.
Відповідно до пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України (в редакції, станом на 23 вересня 2016 року та до 31 грудня 2016 року):
- платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн гривень (без урахування податку на додану вартість), зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, що настає за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
- форма звіту про контрольовані операції встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
При цьому, пунктом 120.3 статті 120 Податкового кодексу України (в редакції, станом до 31 грудня 2016 року) встановлена відповідальність за неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або не включення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, що тягне за собою накладення штрафу у розмірі:
- 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання (несвоєчасного подання) звіту про контрольовані операції;
- 1 відсоток суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі незадекларовані контрольовані операції;
- 3 відсотки суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктом 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році.
Абзацом п'ятим пункту 120.3 статті 120 Податкового кодексу України (в редакції, станом на 01 січня 2014 року та до 31 грудня 2016 року) встановлена норма, згідно якої сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податку від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Суд зазначає, що Податковий кодекс України в редакції до 31 грудня 2016 року включно не передбачав ані строку для подання звіту про контрольовані операції, ані відповідальності за неподання звіту, окрім фіксованої суми штрафу, зокрема, у разі виявлення фактів здійснення підприємством експортних операцій, що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21 грудня 2016 року №1797-VIII (далі - Закон №1797) змінені права та обов'язки платників податків при звітуванні щодо контрольованих операцій, а саме пункт підпункт 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України викладено у такій редакції:
- платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису
- у звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді;
- у разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому звіті про контрольовані операції інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків має право подати:
1) новий звіт до закінчення граничного строку подання звіту про контрольовані операції за такий самий звітний період;
2) уточнюючий звіт у разі його подання після закінчення граничного строку для відповідного звітного періоду;
3) подання платником податку уточнюючого звіту про контрольовані операції не звільняє від відповідальності, передбаченої підпунктом 120.3 статті 120 цього Кодексу;
- платник податків під час проведення документальних перевірок не має права подавати уточнюючий звіт про контрольовані операції;
- форма та порядок складання звіту про контрольовані операції встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної фінансової політики.
Законом №1797, також, викладено у новій редакції пункт 120.3 статті 120 Податкового кодексу України та доповнено вказану статтю пунктом 120.4, якими, передбачено відповідальність платника податків, зокрема:
1) пункт 120.3:
- неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення або не включення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту про контрольовані операції;
- сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення;
- неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення";
2) пункт 120.4:
- несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі, зокрема, одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Суд погоджується з доводами відповідача щодо правомірності застосування до спірних правовідносин норм закону, що діяли на момент притягнення платника податків до відповідальності за податкове правопорушення, а також з тим, що неподання позивачем у визначені Податковим кодексом України строки звіту про контрольовані операції та\або документації з трансферного ціноутворення є триваючим правопорушенням - протиправною бездіяльністю, що триває до фактичного виконання покладеного на платника обов'язку.
Разом з тим, Законом №1797 були встановлені нові види податкових правопорушень, а саме ст.120 Кодексу було доповнено п.120.4, яким встановлено відповідальність платників податків за несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 Кодексу.
Отже, законодавцем були відокремлені такі порушення податкового законодавства, як неподання звіту та його несвоєчасне подання, тобто з порушенням граничних термінів подання, які Законом №1797 є чітко прописаними, та відповідальність за них.
Таким чином, склад порушень п.120.3 ст.120 Кодексу та п.120.4 ст.120 Кодексу не передбачає одночасне застосування зазначених норм, що в свою чергу свідчить про те, що у випадку подання до початку перевірки платником податків спірного звіту з порушенням граничних термінів, застосовуються приписи п.120.4 ст.120 Кодексу, а у випадку його неподання - приписи п.120.3 ст.120 Кодексу.
На думку суду, притягнення платника податків до фінансової відповідальності, передбаченої п.120.3 ст.120 Кодексу, з врахуванням того, що до початку проведення перевірки, яка відбулась в період з 14 травня 2018 року по 18 травня 2018 року, ТОВ «НВО «Інкор і Ко» не надало звіт про контрольовані операції, є протиправним.
З огляду на викладене, суд задовольняє позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14 червня 2018 року №0004671403.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі № 804/5049/17 (№ К/9901/48126/18).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням викладеного вище, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, з урахуванням наданих судом висновків, суд вважає недоведеною законність дій відповідача з прийняттям податкового повідомлення - рішення від 14 червня 2018 року №0004671403 за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції (надх. Коштів, контроль за справлянням яких закріп. За ГУ ДФС у Донецькій області 210801103 на суму 310 050 грн.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до платіжного доручення від 03 липня 2018 року позивачем сплачено суму судового збору в розмірі 4650, 75 грн.
З огляду на те, що позовні вимоги задоволено в повному обсязі, суд дійшов висновку про стягнення відповідної суми судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.
Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 242- 243, 245-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднане «ІНКОР і Ко» (код ЄДРПОУ: 31297266, 85295, Донецька область, м. Торецьк, смт. Новгородське, вул. Зарічна, 1) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 39406028, 87526, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дизівії, 114) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 14 червня 2018 року № 0004671403 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області від 14 червня 2018 року № 0004671403, яким нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 310 050 грн.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднане «ІНКОР і Ко» витрати по сплаті судового збору у розмірі 4650,75 коп.
Вступна та резолютивна частини рішення були проголошені у судовому засіданні 20 листопада 2018 року.
Повний текст рішення складено 03 грудня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Шинкарьова І.В.