Рішення № 78255165, 27.11.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2018
Номер справи
0640/4719/18
Номер документу
78255165
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2018 року м.Житомир справа № 0640/4719/18

категорія 10.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашкіська Н.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Іваненка М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просив:

- визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо відмови у направленні поданих позивачем документів до Міністерства оборони України щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв"язку із настанням інвалідності першої групи внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов"язаних з виконанням обов"язків військової служби, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та скасувати відмову Житомирського обласного військового комісаріату, яка вкладена в листі від 12 червня 2018 року №СЗ4149;

-зобов"язати Житомирський обласний військовий комісаріат скласти відповідний висновок та разом з поданими позивачем документами щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв"язку із настанням інвалідності першої групи внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов"язаних з виконанням обов"язків військової служби відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців" та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2013 № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" направити до розпорядника бюджетних коштів - Міністерства оборони України.

В обґрунтування позову зазначив, що дії відповідача щодо не направлення поданих позивачем до Житомирського ОВК документів, доданих до заяви про виплату одноразової грошової допомоги, з посиланням на рішення Міноборони прийняте за результатами розгляду поданих документів при встановленні в 2014 році 2 групи інвалідності є неправомірними, оскільки прийняття рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги не відноситься до компетенції відповідача.

Ухвалою від 24.10.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін в судове засідання на 27.11.2018 о 10:00.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов, в обґрунтування якого зазначив, що Житомирський ОВК діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України. Позивачу не було відмовлено у направленні документів, а у зв"язку з відсутністю всіх необхідних документів, зокрема довідки про обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва), лише повідомлено про необхідність їх надання для прийняття Міністерством оборони України обґрунтованого рішення про виплату одноразової грошової допомоги.

Крім того, представником відповідача до суду подано клопотання про зупинення провадження у справі до отримання з Галузевого державного архіву Міністерства оборони України інформації про обставини отримання ОСОБА_1 поранення (контузії, травми, каліцтва) у період з 05.11.1996 по 18.05.1997 на території Югославії під час участі в бойових діях.

Ухвалою від 27.11.2018, яка проголошена в судовому засіданні із занесенням до протоколу, представнику відповідача відмовлено в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 22.06.1995 п 30.05.1997 проходив військову службу в лавах Збройних Сил України, в тому числі з 05.11.1996 по 18.05.1997 проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій в Югославії.

З 24.04.2014 позивачу встановлено 2 групу інвалідності у зв"язку з пораненням, контузією та захворюванням, що пов"язані з виконанням обов"язків військової служби, під час участі в бойових діях, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК від 05.05.2014 серії НОМЕР_2 (а.с. 143).

03.03.2015 звернувся до відповідача із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги, надавши необхідні документи.

Житомирський ОВК направив вказані документи позивача до Міністерства оборони України.

Рішенням Міністерства оборони України, оформленим протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов"язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби №36 від 20.05.2016 повернуто документи ОСОБА_1 до Житомирський ОВК у зв"язку з відсутністю документів, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) (а.с. 146).

У зв"язку із встановленням з 24.04.2017 позивачу 1 групи інвалідності у зв"язку з пораненням, контузією та захворюванням, що пов"язані з виконанням обов"язків військової служби, у складі Миротворчих сил ООН, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК від 24.04.2017 серії НОМЕР_3, позивач повторно звернувся до Житомирського ОВК із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги (а.с. 147).

Листом від 04.06.2018 № 6792 Житомирським обласним військовим комісаріатом повернуто позивачеві надані документи без реалізації, у зв'язку з відсутністю довідки, яка свідчить про причину та обставини поранення, зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій в стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, як це передбачено Порядком №975 (а.с.149).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, а свої охоронювані законом права порушеними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Перевіряючи дії відповідача щодо повернення зазначених документів позивача без їх направлення до Міністерства оборони України, на відповідність вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить з наступного.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 5 ст. 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом № 2011-XII.

Статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до ч. 2 ст. 16-3 Закону № 2011-XII у випадках, передбачених пп. 4- 9 п. 2 ст. 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги, за приписами ч. 9 ст. 16-3 Закону № 2011-XII визначається Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 25 грудня 2013 року № 975 затвердив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).

Згідно з п. 11 цього Порядку військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Відповідно до п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в п. 10 і 11 цього Порядку.

Пунктом 13 Порядку № 975 встановлено, що розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Системний аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, що передумовою отримання одноразової грошової допомоги, яка виплачується Міністерством оборони України, є звернення до уповноваженого органу, в даному випадку - військкомату, із відповідною заявою та іншими необхідними документами, які в установлений строк розглядаються цим органом, після чого складається висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, який направляється розпоряднику бюджетних коштів для прийняття відповідного рішення (про призначення чи про відмову в призначенні такої допомоги).

Водночас, на відповідача покладено обов'язок направити до Міністерства оборони України висновок та документи для прийняття рішення про призначення або про відмову у призначені одноразової грошової допомоги, а до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття відповідного рішення, в тому числі і щодо достатності поданих заявником документів.

Тому доводи відповідача, що позивачем до заяви не подані всі необхідні документи для призначення одноразової допомоги, суд вважає безпідставними та до уваги не бере.

Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем визначених чинним законодавством дій щодо подання висновку розпоряднику коштів зроблено не було, а документи повернуто для додаткового оформлення, чим порушено приписи п. 12 Порядку № 975, у зв"язку вказані дії відповідача є протиправними.

Застосовуючи механізм захисту права, порушеного суб'єктом владних повноважень, та встановлену судом протиправність дій відповідача щодо не дотримання порядку розгляду документів позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги, суд вважає що позовна вимога щодо зобов'язання Житомирського обласного військового комісаріату подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України, документи щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону №2011-XII та Порядку № 975 є правомірною та підлягає задоволенню.

При цьому суд зазначає, що покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права, який є основним завданням адміністративного судочинства відповідно до статті 2 КАС України.

Щодо позовної вимоги про скасування відмови Житомирського обласного військового комісаріату, яка вкладена в листі від 12 червня 2018 року №СЗ4149, то суд вважає, що вказаний лист відповідача по суті не є рішенням суб"єкта владних повноважень в розумінні п.19 ч. 1 ст. 4 КАС України, а тому обраний судом спосіб захисту шляхом визнання протиправними дій відповідача, повістю відновлює порушене право позивача та додаткового захисту не потребує.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач в ході розгляду справи не довів правомірність своїх дій, а відтак позов обґрунтований та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо відмови у направленні поданих ОСОБА_1 документів до Міністерства оборони України щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв"язку із настанням інвалідності першої групи внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов"язаних з виконанням обов"язків військової служби.

Зобов"язати Житомирський обласний військовий комісаріат (вул. Сергія Параджанова, 4,Житомир,10001, код ЄДРПОУ 078773079) скласти відповідний висновок та направити подані ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,11042, ІПН НОМЕР_1) документи до Міністерства оборони України щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв"язку із настанням інвалідності першої групи внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов"язаних з виконанням обов"язків військової служби відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців" та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2013 № 975.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 03 грудня 2018 року