Постанова № 78253907, 30.11.2018, Покровський міський суд Дніпропетровської області (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області)

Дата ухвалення
30.11.2018
Номер справи
184/2053/18
Номер документу
78253907
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 184/2053/18

Номер провадження 3/184/635/18

30 листопада 2018 рокум. Покров

Суддя Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області Гукова Р.М., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу ПДВ Нікопольського управління ГУ ДФС у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1, українця, громадянина України, працює: МПП «Дельта - Оптіма» - директор, мешкає в АДРЕСА_1,

до відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И В :

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №675 від 17.09.2018 року, ОСОБА_1 в період з 01.03.2016 року по 31.05.2016 року порушив порядок ведення податкового обліку, а саме п.п.212.1.15 п.212.1 ст.212, п.231.1 ст.231 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями, в частині не реєстрації МПП «Дельта - Оптіма» платником акцизного податку та нездійснення реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних». Крім того порушив п.117.3 ст.117 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями, здійснення МПП «Дельта - Оптіма» операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку в порядку передбаченого Кодексом тягне за собою накладення штрафу у розмірі 100 % вартості реалізованого пального. П.120.2-2 ст.120-2 Податкового кодексу України, в редакції яка діяла з 01.01.2016 року, передбачено, що відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних / розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну/ розрахунок коригування, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, на які платник податку зобов'язаний скласти таку акцизну накладну/ розрахунок коригування, за що встановлена відповідальність, передбачена ч.1 ст.163-1 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що фактичною реалізацією пального МПП «Дельта-Оптіма» як у вказаний період так і по цей час не займається, так як не має у власності чи в оренді спеціалізованого транспорту, складів паливо-мастильних матеріалів ПММ чи АЗС.Згідно договорів МПП «Дельта-Оптіма» придбала та реалізовувала тільки скретч-картки, які надавали право на отримання палива на заправних станціях саме ТОВ «Торговий дім Авіас». З цих підстав МПП «Дельта-Оптіма» не може бути платником акцизного податку і будь-якої необхідності в реєстрації та веденні податкового обліку як платника акцизного податку не має, так як скретч-картки на паливо не являються підакцизним товаром. На підставі викладеного ОСОБА_1 просив справу закриту за відсутності в його діях складу адміністративного правовопрушення передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, а саме протокол про адміністративне правопорушення №675 від 17.09.2018 року, акт перевірки № 45978/04-36-14-22/31624216 від 17.08.2018 року, які надійшли до Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області 04.10.2018 року, вислухавши правопорушника ОСОБА_1, його захисника Петечко В.М., вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.163-1 КУпАП виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 163 - 1 КУпАП (Порушення порядку ведення податкового обліку, надання аудиторських висновків) передбачена відповідальність за: Відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

В диспозиції статті зазначено - «порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку», а в протоколі замість «порушення» вказано зовсім інша диспозиція «правопорушення».

На сторінках 14-19, Акту перевірки фахівцем ГУ ДФС у Дніпропетровській області наведено детальний опис проведених господарських операцій МПП «Дельта - Оптіма» в період березень - квітень 2016 року, щодо придбання та реалізації скретч - карт на пальне з наступним висновком « Враховуючи вищевикладене суб'єкт господарювання МПП «Дельта-Оптіма» здійснюючи операції з отримання від Постачальника та реалізацію покупцям палива з отриманням (наданням) до видаткових накладних на паливо скретч-карт, бланків - дозволяв, є платником акцизного податку в розумінні п.п.212.1.15, п.212.1, ст.212 Податкового кодексу України та відповідно до вимог п.231.1 ст.231 Кодексу має складати акцизні накладні та реєструвати їх в Єдиному реєстрі акцизних накладних.»

З 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі - Закон № 909), яким, зокрема, уточнено законодавчі норми щодо оподаткування акцизним податком операцій з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Відповідно до змін, внесених до Кодексу Законом № 909, підпунктом 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що реалізація підакцизних товарів (продукції) - це будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатне відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно з підпунктом 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) платником акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Об'єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (підпункт 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Кодексу).

У Листі ДФС від 08.04.2016 № 7905/6/99-99-21-05-15 наведено визначення реалізації пального , а саме : «Абзацом другим пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ визначено, що реалізація пального для цілей розділу VI ПКУ - це, зокрема, будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (у т. ч. передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника..» (абз. 3)

Стосовно необхідності реєструватися платником акцизного податку та складати акцизні накладні при реалізації скретч - карток на пальне без фізичного відпуску пального ДФС України в своїх листах надає наступні роз'яснення:

- Лист ДФС від 08.04.2016 № 7905/6/99-99-21-05-15 «Оскільки Товариство не здійснює операції з фізичним отриманням та відпуском пального, не маючи при цьому власних АЗС, місць зберігання пального та інших об'єктів, реєструватися платником акцизного податку та подавати Декларацію акцизного податку Товариству непотрібно (за умови відсутності інших операції, які є об'єктом оподаткування акцизним податком.» (абз.7).»

-Листі ДФС від 10.02.2017 № 2739/6/99-99-16-03-02-15 «Операції з видачі (купівлі-продажу) смарт-карток та/або талонів на пальне не є операціями з реалізації пального у розумінні абзацу другого підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПКУ. (абз.5)

Отже, у разі, якщо постачальником здійснюються лише операції з видачі (купівлі-продажу) смарт-карток та/або талонів на пальне, за якими пальне отримується в пунктах реалізації, що належать іншим суб'єктам господарювання, то у такого постачальника не виникає обов'язку щодо реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального.» (абз.6)

Таким чином, згідно роз'яснень ДФС України наведених в вищезазначених листах у разі відсутності власних (орендованих і т. п.) АЗС, нездійснення фактичного отримання пального та його фізичного відпуску споживачу, а також нездійснення інших операцій з реалізації пального, визначених абзацом другим пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, підприємство не повинно реєструватись платником акцизного податку з реалізації пального та складати акцизні накладні, оскільки не здійснює операції з реалізації пального в розумінні абзацу другого пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.

Щодо підтвердження нездійснення фактичного отримання пального та його фізичного відпуску споживачу від МПП «Дельта-Оптіма» у період березень - квітень 2016 року, слугують первинні бухгалтерські документи, а також договори.

У п.1.5 Договору №53 від 03.02.2015 року між ТОВ «Торговий Дім АВІАС» та МПП «Дельта - Оптіма» зазначено, що відпуск товару з АЗС здійсняється за довірчими документами (скретч - картки) на отримання товару. П.5.1 передбачено строк поставки товару - до закінчення терміну дії довірчого документу (скретч - картки). Отже у договорі №53 від 03.02.2015 року зазначені умови отримання скретч - карток, а не фізичний відпуск палива, що підтверджується специфікаціями №0033/0000223-С від 02.03.2016 року до видаткової накладної №0033/0000223-С від 02.03.2016 року, № 0033/0000507-С від 24.04.2016 року до видаткової накладної №0033/0000507-С від 24.04.2016 року в яких наведено кількість скретч - карток, номери скретч - карток та об'єм палива в зазначених скретч - картках.

Придбані скретч - картки (згідно даних Акту) було відображено по бухгалтерському обліку МПП «Дельта - Оптіма» у відповідних періодах, що підтверджується регістрами бухгалтерського обліку, а саме відомостями «Рух матеріалів».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

З наведеного випливає, що відпуск нафтопродуктів таким способом як по довірчим документам - паливним карткам, скретч-карткам не підпадає під регулювання нормами Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Інструкції.

На офіційному Інтернет порталі Державної фіскальної служби України від 11.11.2018 року у розділі «Новин», зазначено повідомлення ДФС України про те, що «Підприємство-постачальник талонів на пальне, яке не здійснює його фізичний відпуск не є платником акцизного податку».Також в цьому повідомленні з посиланням на відповідні статті Податкового Кодексу України зазначено, що безпосередньо самі операції з видачі (купівлі-продажу) смарт-карток та/або талонів на пальне не є операціями з реалізації пального в розумінні абзацу другого пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.

Згідно матеріалів адміністративної справи МПП «Дельта - Оптіма» не здійснювала будь-яких операцій з фізичним та фактичним відпуском (реалізацією) палива, а здійснювала лише діяльність з оптової купівлі продажу талонів на пальне (скретч-карток, як одного з видів талонів на паливо), а тому не порушувала законодавство.

Зазначені в протоколі порушення п.п. 212.1.15 п.212.1 ст.212, п.231.1, ст.231, п.п. п.117.3 ст.117, п 120.2 ст.120 ПК України, відносяться до юридичних осіб які виконують торгівлю та фізичний відпуск нафтопродуктів з АЗС. В матеріалах справи відсутні відомості стосовно ведення таких операцій МПП «Дельта-Оптіма».

Таким чином, факт вчинення правопорушення ОСОБА_1, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не знайшов свого підтвердження у судовому засіданні, тому, відповідно до змісту п.1 ст.247 КУпАП провадження в даній справі необхідно закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. п.1ст. 247, 283, 284 КУпАП, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанову суду може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду Дніпропетровської області через Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Орджонікідзевського міського суду Р. М. Гукова