
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 140/2056/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
за участю представників позивача Громової С.С., Лукашевич Н.М.,
представника відповідача Федорчук І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Євротон-Ексклюзив" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.07.2018 № 0074251207,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Євротон-Ексклюзив" (далі - ТзОВ "Євротон-Ексклюзив", позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.07.2018 № 0074251207.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а в подальшому за клопотанням представника відповідача ухвалою суду від 02.11.2018 ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання призначено на 12:00 год. 13.11.2018. В даному судовому засіданні було оголошено перерву у зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів до 11:00 год. 26.11.2018 (а.с. 1, 130, 139-140).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної камеральної перевірки з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) складено акт перевірки від 21.06.2018, в якому встановлено порушення ТзОВ "Євротон-Ексклюзив" термінів реєстрації ряду податкових накладних за жовтень 2017 року у ЄРПН.
На підставі вказаного акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 17.07.2018 № 0074251207, яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 29093,73 грн.
Позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням та зазначає, що 15.11.2017 о 22:10-22:15 год. у встановленому порядку в межах операційного дня надіслав для реєстрації в ЄРПН ряд податкових накладних, однак протягом операційного дня квитанції про прийняття/неприйняття вказаних податкових накладних він не отримав. Вважає, що у такому випадку відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України ці накладні вважаються зареєстрованими в ЄРПН 15.11.2017.
При цьому, звертає увагу на те, що позивачем для повторної реєстрації вказані податкові накладні не надсилалися. Позивач вважає, що з його боку дотримано правил реєстрації податкових накладних, тому притягнення його до відповідальності за порушення строків їх реєстрації є протиправним.
Оскільки, порушення строків реєстрації податкових накладних відбулося не з вини позивача, відтак підстави для притягнення його до відповідальності за пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України відсутні.
Також вказує на те, що податковий орган не має права проводити камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, оскільки реєстрація податкових накладних не є даними податкової звітності відповідно до пункту 76.1 статті 76 Податкового кодексу України.
На підставі наведеного просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.07.2018 № 0074251207.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 125-126) представник відповідача позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Відповідно до квитанцій від 15.11.2017 час надання позивачем податкових накладних до ДФС України вказаний після 23:00 год., тобто після закінчення операційного дня, що і стало підставою для відмови у реєстрації податкових накладних.
Згідно з базою даних ДФС України «Архів електронної звітності» вищевказані податкові накладні позивача були зареєстровані 17.11.2017 при терміні подання 15.11.2017, що підтверджується квитанцією №1. Крім цього зазначає, що податкові накладні позивачем повторно надсилалися для реєстрації з іншої IP-адреси, що підтверджується витягом з програми «Соната» та бази даних ДФС «Архів електронної звітності».
Відтак вважає, що платником податків порушено термін реєстрації податкових накладних, зазначених в акті камеральної перевірки від 21.06.2018, в результаті чого контролюючим органом правомірно застосовано штрафні санкції на загальну суму 29093,73 грн.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, з підстав наведених у позовній заяві, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, з підстав наведених у відзиві на позовну заяву, просила в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що ГУ ДФС у Волинській області 21.06.2018 була проведена камеральна перевірка ТзОВ "Євротон-Ексклюзив" щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт від 21.06.2018 № 9888/03-20-12-07-38965689 (а. с. 10-12).
Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ 290937,34 грн.
Позивач, не погодившись з висновками, викладеними в акті перевірки від 21.06.2018 подав заперечення (а. с. 13-14), однак листом від 13.07.2018 № 12329/03-20-12-07 ГУ ДФС у Волинській області заперечення залишено без задоволення, а висновки вказаного акту перевірки без змін (а. с. 15).
На підставі акту перевірки ГУ ДФС у Волинській області винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 17.07.2018 № 0074251207, згідно з яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 290937,34 грн. застосовано штраф в розмірі 10%, що становить 29093,73 грн. (а. с. 16).
До податкового повідомлення-рішення надано розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН ТзОВ "Євротон-Ексклюзив", а саме: податкових накладних від 17.10.2017 №110, від 18.10.2017 № 114, від 19.10.2017 №№ 123 - 126, від 21.10.2017 № 134, від 23.10.2017 №№ 137, 142, від 24.10.2017 №№ 147- 149, від 25.10.2017 № 156, від 26.10.2017 №№ 169, 175-177, від 27.10.2017 № 139, від 30.10.2017 №№ 194, 200, від 31.10.2017 №№ 150, 210, 224-232, фактична дата реєстрації яких відбулась 17.11.2017, кількість днів порушення строків реєстрації - 2, загальна сума ПДВ - 290937,34 грн., розмір штрафу - 10%, сума штрафу - 29093,73 грн. (а. с. 17-18).
Вказане податкове повідомлення-рішення позивач оскаржив в адміністративному порядку до ДФС України, однак рішенням ДФС України від 27.09.2018 № 31456/6/99-99-11-03-01-25 скаргу позивача залишено без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення - без змін (а. с. 19-25).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже належним та допустимим доказом реєстрації податкової накладної є квитанція в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені (пункт 201.10 стаття 201 ПК України).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).
Як визначено пунктом 5 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 12-15 вказаного Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Отже, як ПК України так і Порядком №1246 передбачено, що у разі отримання контролюючим органом податкової накладної від платника податку, за результатами проведення перевірки яких, платнику податку надсилається квитанція про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Як встановлено судом, 15.11.2017 позивач направляв в електронному форматі податкові накладні від 17.10.2017 №110, від 18.10.2017 № 114, від 19.10.2017 №№ 123 - 126, від 21.10.2017 № 134, від 23.10.2017 №№ 137, 142, від 24.10.2017 №№ 147- 149, від 25.10.2017 № 156, від 26.10.2017 №№ 169, 175-177, від 27.10.2017 № 139, від 30.10.2017 №№ 194, 200, від 31.10.2017 №№ 150, 210, 224-232 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вказаний факт підтверджено копіями квитанцій, які є в матеріалах справи (а.с.28, 33, 36, 39, 41, 44, 47, 50, 53, 56, 59, 62, 65, 68, 71, 74, 77, 80, 83, 86, 89, 92, 95, 98, 101, 104, 107, 110, 113, 116, 119).
Граничний строк реєстрації вказаних податкових накладних - по 15.11.2017, тобто ці накладні були надіслані в останній день спливу граничного строку на реєстрацію.
Отже, у межах строку для реєстрації податкові накладні подані позивачем для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, як видно із матеріалів справи, зокрема, з акту камеральної перевірки, ці накладні зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних лише 17.11.2017, тобто з порушенням граничного строку їх реєстрації на 2 календарні дні.
З квитанцій, що надіслані позивачу в електронному вигляді у текстовому форматі, вбачається, що ці документи доставлено до центрального рівня ДФС 15.11.2017 о 23:03-23:07. Документи не прийнято відповідно до пункту 3 Порядку №1246: операційний день для реєстрації документів триває щодня з 0 до 23 год.
15.11.2017 набрав чинності Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557 (далі - Порядок №557).
У розумінні вказаного порядку податкові накладні є електронними документами, які створені в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису, складення, та/або подання, та/або надіслання яких передбачається Податковим кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання Кодексу, та/або пов'язане з реалізацією прав та обов'язків платника та/або контролюючих органів згідно із нормами Кодексу, та подаються у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку.
Згідно з пунктами 8-9 Порядку №557 у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.
Як встановлено пунктами 11 Порядку №557, перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня. У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі. Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
Відповідно до пункту 1 Порядку №557 перша квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання; друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа
Відповідно до абзацу десятого пункту 201.10 статті 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Як вже зазначалося судом, позивачу надійшли квитанції з датою 15.11.2017 про неприйняття вищевказаних податкових накладних. Ці податкові накладні отримані 15.11.2017 у період з 23:03-23:07 год. Саме ці дата і час, зафіксовані у квитанції, є датою та часом подання податкових накладних в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику відповідно до абзацу десятого пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 1 Порядку №557.
Ці документи не прийняті, оскільки операційний день для реєстрації документів триває з 0 до 23 години.
Такі квитанції про неприйняття податкових накладних сформовані за результатами їх автоматизованої перевірки як електронних документів, у тому числі на предмет дотримання вимог, встановлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку, як це визначено пунктом 12 Порядку №1246.
Пункт 201.10 статті 201 ПК України безпосередньо не містить вимог до порядку реєстрації податкових накладних, однак встановлює, що Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Прийняття до Реєстру податкових накладних лише у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200- 1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а також Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку, обумовлено пунктом 5 Порядку №1246.
І Порядком №1246, і Порядком №577 встановлено правило про прийняття податкових накладних для реєстрації протягом операційного дня.
Операційний день - частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг (пункт 1 Порядку №577). Операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває з 0 до 23-ї години (пункти 1, 3 Порядку №1246).
Отже, законодавством передбачено, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції, яка є підтвердженням прийняття, неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної. При цьому, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України та Порядком №1246 щодо термінів надіслання податкових накладних - протягом операційного дня, який триває щодня з 0 до 23-ї години.
У даному випадку, на думку суду, позивач не виконав умови надання для реєстрації протягом операційного дня податкових накладних від 17.10.2017 №110, від 18.10.2017 № 114, від 19.10.2017 №№ 123 - 126, від 21.10.2017 № 134, від 23.10.2017 №№ 137, 142, від 24.10.2017 №№ 147- 149, від 25.10.2017 № 156, від 26.10.2017 №№ 169, 175-177, від 27.10.2017 № 139, від 30.10.2017 №№ 194, 200, від 31.10.2017 №№ 150, 210, 224-232, граничний строк реєстрації яких закінчився 15.11.2017 і визначається межами операційного дня.
При цьому, суд зазначає, що згідно з пунктом 13 Порядку 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Тобто, після відправки податкової накладної платнику податків спочатку приходить повідомлення про прийом сервером даного електронного документа, а потім приходить квитанція, яка є підтвердженням того, що електронний документ (податкова накладна) відправлений платником податків, отриманий на сервер податкового органу та засвідчує факт її реєстрації. Контролюючий орган надсилає цю квитанцію на електронну адресу платника податків.
Отже, платник податків після надіслання податкової накладної до ЄРПН отримує два документи, перший з яких підтверджує факт прийняття такої податкової накладної, а другий її реєстрацію.
Наданий позивачем витяг з програми «Соната» у підтвердження тієї обставини, що податкові накладні надіслані ним до ДФС 15.11.2017 у межах операційного дня у період з 22:10 по 22:15 год. (а.с. 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67, 70, 73, 76, 79, 82, 85, 88, 91, 94, 97, 100, 103, 106, 109, 112, 115, 118) не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки не є, ані повідомленням про прийняття податкової накладної, ані квитанцією про її реєстрацію. При цьому, суд зазначає, що позивачу було надіслано квитанції №1 від 15.11.2017, з яких вбачається, що час надання податкових накладних до ДФС України вказаний після 23:00 год., тобто після закінчення операційного дня.
При цьому, як слідує з матеріалів справи, позивач отримавши квитанції № 1 від 15.11.2017 про неприйняття податкових накладних від 17.10.2017 №110, від 18.10.2017 № 114, від 19.10.2017 №№ 123 - 126, від 21.10.2017 № 134, від 23.10.2017 №№ 137, 142, від 24.10.2017 №№ 147- 149, від 25.10.2017 № 156, від 26.10.2017 №№ 169, 175-177, від 27.10.2017 № 139, від 30.10.2017 №№ 194, 200, від 31.10.2017 №№ 150, 210, 224-232 вчинив дії щодо повторної їх реєстрації, а саме: 17.11.2017 відправив вказані податкові накладні на реєстрацію до ДФС України, які зареєстровані в ЄРПН 17.11.2017, про що свідчать квитанції № 1 (а.с. 38, 42, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66, 69, 72, 75, 78, 81, 84, 87, 90, 93, 96, 99, 102, 105, 108, 111, 114, 117, 120) та витяг з бази даних ДФС України «Архів електронної звітності» (а.с. 129).
А відтак, твердження позивача з даного приводу є безпідставними.
Позивач посилається на пункт 201.10 статті 201 ПК України яким передбачено, що податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних також і у випадку, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
Вказані доводи позивача суд вважає безпідставними, оскільки зазначена норма пункту 201.10 статті 201 ПК України застосовується у випадку, коли платником податку своєчасно направлені на реєстрацію податкові накладні, а податковим органом отримані і протягом операційного дня не вчинено дій щодо прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
З матеріалів справи вбачається, що податковим органом зареєстровані вищевказані податкові накладні 17.11.2017, саме після повторного подання їх на реєстрацію позивачем 17.11.2017 тобто, з порушенням граничного стоку для їх реєстрації.
Доказів того, що позивач з належною обачністю вчинив усі дії для реєстрації цих накладних у вказаний строк і що його вина при цьому відсутня, суду не надано.
Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що позивачем не дотримані вимоги ПК України та Порядку №1246 щодо порядку та строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно застосовані штрафні санкції відповідно до частини першої статті 120-1 ПК України - в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних в загальному розмірі 290937,34 грн., - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Щодо твердження позивача про те, що своєчасність реєстрації податкових накладних в ЄРПН не є предметом камеральної перевірки відповідно до пункту 76.1 статті 76 ПК України суд до уваги не приймає, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту 75.1.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Отже, камеральна перевірка є одним з видів податкових перевірок, встановлених пунктом 75.1 статті 75 ПК України, та за своєю сутністю є формою поточного документального контролю за дотриманням платником податків вимог податкового законодавства на підставі декларацій та інших документів податкової звітності, одержаних від платника. При цьому, виходячи із змісту статті 75 ПК України предметом камеральної перевірки, серед іншого, є своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вказане свідчить про те, що у податкового органу наявні підстави для проведення камеральних перевірок платників податків щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідачем належними та допустимими доказами доведено правомірність винесення податкового повідомлення-рішення від 17.07.2018 № 0074251207, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, в зв'язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Євротон-Ексклюзив" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.07.2018 № 0074251207 відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Р.С. Денисюк
Повний текст рішення складено 03 грудня 2018 року.