
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2018 року
Луцьк
Справа № 140/2390/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Західного офісу Держаудитслужби в особі управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області до управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації про продовження терміну проведення планової виїзної ревізії,
ВСТАНОВИВ:
Західний офіс Держаудитслужби в особі управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області (далі - позивач) звернувся з позовом до управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації (далі – УСЗН Горохівської РДА, відповідач) про продовження терміну проведення планової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності відповідача строком на 15 робочих днів з 04 грудня по 24 грудня 2018 року.
Позивач в обґрунтування позову зазначив, що на даний час проводиться планова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності УСЗН Горохівської РДА за період з 01 січня 2015 року по 01 серпня 2018 року. Ревізію розпочато 10 вересня 2018 року. Проведення ревізії було зупинено з 18 вересня 2018 року по 30 вересня 2018 року, з 04 жовтня 2018 року по 22 жовтня 2018 року та з 29 жовтня 2018 року для проведення зустрічних звірок.
Очікуваний термін завершення ревізії відповідача згідно з частиною десятою статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення держаного фінансового контролю в Україні» не повинен перевищувати 30 робочих днів, а відповідно до абзацу першого пункту 22 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами – 60 днів, що в підсумку становить дату – 03 грудня 2018 року.
Однак під час проведення планової ревізії УСЗН Горохівської РДА виникла необхідність у продовженні терміну ревізії. Працівниками управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області уже проведено 2 зустрічних звірки суб’єктів господарювання по розрахунках з відповідачем та направлено ще 24 запити, інсує необхідність перевірити більше 7000 особових справ одержувачів субсидій
У зв’язку із значним обсягом фінансових операцій, великої кількості одержувачів субсидій та необхідності проведення всіх ревізійних дій та перевірки питань, що потребує значних затрат часу в термін до 03 грудня 2018 року завершити контрольний захід не вдається можливим, в зв’язку з чим виникла необхідність у продовжені терміну ревізії УСЗН Горохівської РДА на підставі частини дванадцятої статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення держаного фінансового контролю в Україні» на 15 робочих днів з 04.12.2018 по 24.12.2018.
Ухвалою від 20 листопада 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
27 листопада 2018 року від відповідача надійшло клопотання, у якому він позовні вимоги визнав та розгляд справи просив здійснювати без його участі.
03 грудня 2018 року надійшла заява представника позивача про розгляд справи за його відсутності, у якій останній також підтримав позовні вимоги.
Згідно з ухвалою суду від 03 грудня 2018 року розгляд справи здійснено у порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами.
Суд, дослідивши заяви по суті справи, письмові докази, встановив наступне.
11 червня 2018 року наказом Західного офісу Держаудитслужби №166 затверджено План проведення заходів державного фінансового контролю на ІІІ квартал 2018 року; до переліку підприємств, установ та організацій (об’єктів контролю), на яких планується проведення заходів держаного фінансового контролю у ІІІ кварталі 2018 року, включено і УСЗН Горохівської РДА (а.с.7-8).
10 вересня 2018 року на підставі направлення від 06 вересня 2018 року №350 (а.с.10) Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області розпочато планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності УСЗН Горохівської РДА за період з 01 січня 2015 року по 01 серпня 2018 року з окремих питань, що визначені у програмі заходу (а.с.9).
Матеріали справи свідчать, що у період з 18 вересня 2018 року по 30 вересня 2018 року, з 04 жовтня 2018 року по 22 жовтня 2018 року та з 29 жовтня 2018 року ревізію було призупинено, а 22.10.2018 повідомлено відповідача про продовження термінів завершення ревізії до 03.12.2018 в зв’язку із зупиненням проведення ревізії.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України 26 січня 1993 року №2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (надалі – Закон №2939-XII).
Відповідно до статті 2 Закону №2939-ХІІ головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті (частина перша статті 4 вказаного Закону).
Згідно з частинами першою, другою статті 11 Закон №2939-XII плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.
Як визначено у частині десятій статті 11 Закону №2939-XII, тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.
Разом з тим, частиною дванадцятою статті 11 цього Закону обумовлено, що подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.
Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання визначає Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550 (зі змінами та доповненнями, надалі – Порядок №550).
Згідно з пунктом 9 Порядку №550 склад, кількість посадових осіб органу державного фінансового контролю та строки проведення ревізії визначаються органом державного фінансового контролю з урахуванням обсягу передбачених програмою ревізії питань та в межах визначеної її тривалості (30 робочих днів для планової та 15 - для позапланової). Строк проведення ревізії в межах визначеної Законом тривалості продовжується за рішенням керівника органу державного фінансового контролю, а понад визначену Законом тривалість – за рішенням суду на строк, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 - для позапланової виїзної ревізії.
Відповідно до пункту 22 Порядку №550 планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії, термінового виконання інших завдань відповідно до повноважень, передбачених Законом, а також у разі обґрунтованого звернення об’єкта контролю за погодженням з керівником органу державного фінансового контролю. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів.
У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні орган державного фінансового контролю надсилає об'єкту контролю та органу, який ініціював проведення ревізії, письмове повідомлення про дату зупинення ревізії. Поновлення проведення ревізії можливе одразу після повідомлення про це об'єкта контролю. Повідомлення здійснюється одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку. Строк, на який зупинено ревізію, не включається до тривалості її проведення (абзаци третій - п’ятий пункту 22 Порядку №550).
Таким чином, за наявності об'єктивних підстав неможливості проведення у встановлений законодавством строк планової ревізії, які доводять необхідність його продовження, такий строк може бути продовжено на підставі рішення суду.
З урахуванням вимог частини десятої статті 11 Закону №2939-ХІІ та пунктів 9, 22 Порядку №550 щодо строку проведення планової ревізії строк розпочатої 10 вересня 2018 року планової ревізії УСЗН Горохівської РДА (не включаючи періодів її зупинення) закінчується 03 грудня 2018 року.
Як встановлено з матеріалів справи, у період, що підлягає ревізії, - з 01 січня 2015 року по 01 серпня 2018 року - УСЗН Горохівської РДА за рахунок бюджетних коштів профінансовано допомог, компенсацій та субсидій громадянам району на суму 1 777 816 тис.грн., за попередніми результатами ревізії виявлено порушень, що призвели до втрат на загальну суму 71,7 тис.грн., тривають зустрічні звірки в ТзОВ «Волиньгаззбут» та перевірка придбання і реєстрації в сервісних центрах МВС автотранспортних засобів громадянами Горохівського району, які отримували субсидії та звірка з даними особових справ одержувачів субсидій та соціальних допомог.
Суд вважає, що надані позивачем докази в обґрунтування позову дають підстави для висновку, що оскільки із значним обсягом питань, включених до програми ревізії, та питань, визначених у вказаному вище дорученні, позивачу завершити у строк планову ревізію не видалось можливим, то для забезпечення якісного дослідження правомірності використання відповідачем бюджетних коштів необхідно продовжити термін планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності УСЗН Горохівської РДА на 15 робочих днів.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач у заяві від 27 листопада 2018 року не заперечує проти позову.
Таким чином, враховуючи наведені фактичні обставини справи та норми законодавства, що регулюють правовідносини між сторонами, та зважаючи на завдання державного фінансового контролю, визначені статтею 2 Закону №2939-ХІІ, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Західного офісу Держаудитслужби в особі управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області щодо продовження терміну планової ревізії фінансово-господарської діяльності УСЗН Горохівської РДА на 15 робочих днів підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
В матеріалах справи відсутнє будь-яке документальне підтвердження судових витрат зі сторони позивача, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, а відтак, суд не вирішує питання про їх стягнення.
Керуючись статтями 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Західного офісу Держаудитслужби (79000, Львівська область, місто Львів, вулиця Костюшка, 8, ідентифікаційний код юридичної особи 40479801) в особі управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області (43005, Волинська область, м.Луцьк, пр-т Президента Грушевського, 3а, код ЄДРПОУ ВП №40913671) до управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації (45700, Волинська область, Горохівський район, м.Горохів, вулиця Шевченка, 6, код ЄДРПОУ 03192000) про продовження терміну проведення планової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності задовольнити повністю.
Продовжити термін проведення планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності управління соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації на 15 (п'ятнадцять) робочих днів з 04 грудня 2018 року по 24 грудня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.В.Дмитрук
Повне судове рішення складено судом 03 грудня 2018 року