
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" листопада 2018 р. Справа №924/174/18
Господарський суд Хмельницької області у складі головуючого судді Димбовського В.В., суддів Гладюка Ю.В., Смаровоза М.В., при секретарі судового засідання Виноградов Б.С., розглянувши матеріали справи
за позовом квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького, м. Хмельницький
за участю заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Міністерства оборони України, м. Київ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Кабінету Міністрів України, м. Київ
до Старокостянтинівської міської ради, м. Старокостянтинів
про визнання незаконним та скасування рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради №30 в частині п.п. 5, 6, 7, яким територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, стосовно розташованої в межах вул. Героїв Небесної Сотні, 17 земельної ділянки орієнтовною площею 100000 м2 (10га); по вул. Героїв Небесної Сотні,21 земельної ділянки орієнтовною площею 200000 м2 (20га); по вул. Заїкіна, 95 земельної ділянки орієнтовно площею 600000 м2 (60га)
За участю представників:
від позивача: Даньков А.Д. - за довіреністю № 3812 від 19.10.2018р.,
Попик Л.А. - за довіреністю № 5660 від 23.11.2017р.,
від відповідача: не з'явився,
від прокуратури: не з'явився,
від третьої особи (Міністерства оборони України): не з'явився,
від третьої особи (Кабінету Міністрів України): Демчук Н.В. за довіреністю від 02.01.2018р.
Рішення виноситься 22.11.2018р., оскільки в судовому засіданні 01.11.2018р. оголошувалась перерва.
У судовому засіданні, згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницького звернувся до господарського суду з позовом, у якому (із врахуванням заяви про зміну предмету позову від 18.09.2018р.) просить суд визнати незаконним та скасувати рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради №30 в частині п.п. 5, 6, 7, яким територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, стосовно розташованої в межах вул. Героїв Небесної Сотні, 17 земельної ділянки орієнтовною площею 100000 м2 (10 га); по вул. Героїв Небесної Сотні, 21 земельної ділянки орієнтовною площею 200000 м2 (20 га); по вул. Заїкіна, 95 земельної ділянки орієнтовно площею 600000 м2 (60 га).
В обґрунтування позову посилається на те, що до КЕВ м. Хмельницького 02.01.2018р. надійшов лист-повідомлення від 8 відділу 6 управління Головного управління військової контррозвідки Служби Безпеки України "Щодо передумов самовільного захоплення, незаконного вилучення земель оборони" з приводу прийнятих незаконних рішень органами місцевого самоврядування щодо розпорядження земельними ділянками МО України. Із змісту листа та наданих матеріалів позивачем з'ясовано, що 24.11.2017р. Старокостянтинівською міською радою прийнято рішення, яким надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель із земель МО України з метою надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради. Відповідні земельні ділянки, як вказано у позові, належать до земель оборони Старокостянтинівського гарнізону, а саме: земельні ділянки по вул. Героїв Небесної Сотні, 17 та 21 загальною площею 30 га входять у межі військового містечка №9 Старокостянтинівського гарнізону; земельна ділянка по вул. Заїкіна, 95 площею 60 га входить до меж військового містечка №22 Старокостянтинівського гарнізону. На підтвердження даної обставини позивач вказує на наявність у нього Державного акта на право користування землею серії Б №041671 від 1980 року на підставі рішення Старокостянтинівського РВК №109 від 10.09.1980р. у складі земель загальною площею 408,0000 га, яким охоплюється військове містечко №9, та Державного акта серії Б №041646 від 1979 року на підставі рішення Старокостянтинівського РВК №10 від 17.01.1979 року у складі земель загальною площею 2725,0000 га, які охоплюють військове містечко №22.
Позивач у позові відзначає, що спірні земельні ділянки, по яких прийнято рішення Старокостянтинівською міською радою перебувають на бухгалтерському обліку (балансі) КЕВ м. Хмельницький по всіх формах обліку, необхідної для потреб оборони та постійної діяльності Збройних сил України, КЕВ м. Хмельницький.
Як вважає КЕВ м. Хмельницький, прийняте Старокостянтинівською міською радою рішення є незаконним та протиправним, оскільки орган місцевого самоврядування здійснює розпорядження землями Міністерства оборони України, які є землями державної власності. Таким чином, своїми неправомірними діями Старокостянтинівська міська рада незаконно приймає рішення та розпоряджається 90 га земель оборони, які є державною власністю та є необхідні для використання та постійної діяльності Збройних Сил України.
Військовою прокуратурою Хмельницького гарнізону надано суду повідомлення від 03.04.2018р. про вступ у справу на стороні позивача, підтримує позовні вимоги та просить суд задовольнити їх у повному обсязі. Військовий прокурор зазначає, що реалізація оспорюваного рішення призведе до незаконного вибуття земель з користування КЕВ м. Хмельницький
Позивач у відповіді на відзив, наданого суду 28.04.2018р., просить суд врахувати той факт, що відповідач при прийнятті спірного рішення зазначає про надання дозволу на інвентаризацію із земель житлової забудови, які не надані у власність чи користування (запасу).
Крім того, зазначає, що земельні ділянки, які є основою прийнятого рішення, що оспорюється, належать КЕВ м. Хмельницький на праві постійного користування згідно державних актів на право користування землею, які, на думку позивача, є дійсними.
Щодо передачі військового нерухомого майна до комунальної власності територіальної громади м. Старокостянтинів, що підтверджується, як зазначає відповідач, актом приймання-передачі військового майна та договором купівлі-продажу від 09.05.2007р., то таке майно, зазначено позивачем, не розташоване в межах земельних ділянок, по яких прийнято спірне рішення.
Окрім того, згідно листа управління Держземагенства у Старокостянтинівському районі Хмельницької області від 28.02.2014р. за Міністерством оборони України обліковуються у КЕВ м. Хмельницький та перебувають на бухгалтерському обліку за військовим містечком №9 103,0750 га земель, в які входять земельні ділянки по вул. Героїв Небесної Сотні, 17, 21. А також за військовим містечком №22 рахується 234,0342 га земель оборони, в які входить земельна ділянка по вул. Заїкіна, 95 площею 60 га.
Також позивач звертає увагу на п. 45 Положення "Про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та Основні правила користування наданими землями", затвердженого Наказом Міністерства оборони України №483 від 22.12.1997р., де передбачено, що передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України. Разом з цим, рішення про відчуження земель державної власності, зокрема, земель оборони, які згідно ст. 77 Земельного кодексу України перебувають виключно у державній власності, приймає Кабінет Міністрів України.
Позивач посилається також на зміст ч. 2 ст. 6 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України", де вказано, що рішення про відчуження військового майна, що є придатним для подальшого використання, але не знаходить застосування у повсякденній діяльності військ, надлишкового майна, а також цілісних майнових майнових комплексів та іншого нерухомого майна приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міністра оборони України.
У своєму відзиві на позов від 05.04.2018р. Старокостянтинівська міська рада зазначає, що оскаржуване рішення сесії Старокостянтинівської міської ради прийнято відповідно до ст. 35 Закону України "Про землеустрій", згідно якої інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Тому, зазначено відповідачем, позивач безпідставно вказує на те, що вказаним рішенням міської ради здійснюється розпорядження землями.
Крім того, відповідач відзначає, що Старокостянтинівською міською радою лист КЕВ м. Хмельницький був належним чином розглянутий та 28.02.2018р. міським головою надано роз'яснення поняття "інвентаризації земель" в розумінні ст. 35 Закону України "Про землеустрій".
Також Старокостянтинівська міська рада у відзиві вказує на те, що численні об'єкти нерухомості, що відносилися до територій військових містечок №№9, 22 в м. Старокостянтинів, Міністерством оборони України передавались до комунальної власності територіальної громади міста та відповідно на баланс Старокостянтинівської житлово-експлуатаційної контори. Таким чином, житлові квартири багатоквартирних будинків приватизовані та перебувають у приватній власності громадян, тому державні акти про право користування землею, на які посилається позивач, втратили чинність.
Разом з тим, відповідач, посилаючись на ст. 120 Земельного кодексу України, звертає увагу, що якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідач також звертає увагу на акт приймання-передачі військового майна від 24.07.2006р., акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу, майна та земельних ділянок, закріплених за державним підприємством "Хмельницьке" Міністерства оборони України, договір купівлі-продажу від 09.05.2007р., якими відчужено об'єкти нерухомості, які перебували на території військових містечок.
Відповідач у відзиві звертає увагу, зокрема, на ту обставину, що КЕВ м. Хмельницький не здійснює жодних дій щодо належного оформлення за новими власниками земельних ділянок та здійснення ними відповідної оплати за користування земельними ділянками, що призводить до втрат бюджету внаслідок недоотримання коштів орендної плати за землю від нових землекористувачів.
На виконання ухвали господарського суду Хмельницької області від 04.05.2018р. у справі №924/174/18 виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради листом від 23.05.2018р. повідомлено, що рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради від 24.11.2017р. "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" приймалось на підставі містобудівної документації, картографічних матеріалів, матеріалів перевірки обліку та використання земельних ділянок, що належать до земель оборони, які розташовані в зоні відповідальності КЕВ м. Хмельницький станом на 01.07.2015р. (Старокостянтинівський гарнізон), проведеної робочою групою, створеною згідно наказу начальника КЕВ м. Хмельницький №112 від 02.06.2015р. на виконання наказу Міністра оборони України №225 від 20.05.2015р. та за результатами обстежень земельних ділянок, які розташовані по вул. Заїкіна, 95, вул. Героїв Небесної Сотні, 21, вул. Героїв Небесної Сотні, 17, проведених 18.10.2017р. комісією виконавчого комітету міської ради, про що складені відповідні акти обстеження.
Представником Кабінету Міністрів України надано суду пояснення від 04.05.2018р., у яких вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на ст. 84 Земельного кодексу України, де передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Крім того, згідно рішень Старокостянтинівського РВК №109 від 10.09.1980 року та №10 від 17.01.1979 року надано у постійне користування спірні земельні ділянки для потреб оборони та які входять до складу військових містечок №№9, 22, що підтверджується державними актами на право постійного користування землею. Із зазначеного представник Кабінету Міністрів України робить висновок, що дана земельна ділянка перебуває у державній власності та оскільки цільове призначення даної земельної ділянки є землі оборони, то дана земельна ділянка перебуває в оперативному управлінні Міністерства оборони України, на який, як на центральний орган виконавчої влади, покладено функції оборони держави та який має право розпоряджатися даною земельною ділянкою у спосіб та у межах визначених чинним законодавством України.
Окрім того, звертає увагу на Порядок вилучення та передачі військового майна Збройних Сил, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002р. №1282, згідно п. 2-1 якого визначено перелік об'єктів, які можуть передаватись у комунальну власність, зокрема, військові містечка, що вивільняються в процесі реформування Збройних Сил і не плануються до використання за цільовим призначенням; нерухоме майно (будівлі, споруди, об'єкти незавершеного будівництва, приміщення, інше нерухоме майно); інше окреме індивідуально визначене (рухоме) майно; житловий фонд, інші об'єкти соціальної та інженерної інфраструктури, що перебувають в оперативному управлінні військових частин і передаються не у складі майнових комплексів.
Представником Міністерства оборони України у своїх поясненнях від 03.05.2018р. відзначено, що згідно з приписами ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на ряд категорій, серед яких окремо зазначені "землі оборони". Так, ст. 77 Земельного кодексу України унормовано, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.
Окрім того, згідно з приписами ст. 14 Закону України "По Збройні Сили України" земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління.
Як зазначено представником Міністерства оборони України у поясненнях, повноваження Кабінету Міністрів України по відчуженню земель оборони підтверджуються також виданням відповідних доручень (розпоряджень), зокрема, доручення від 31.01.2007р., розпорядження від 11.02.2010р., якими Міністерству оборони України зупинено операції з реалізації та передачі земель оборони. Також Міністерство оборони України щодо визначення власника земель оборони в особі Кабінету Міністрів України посилається на правову позицію Вищого господарського суду України від 23.06.2016р. по справі №916/3719/15 та від 23.03.2016р. по справі №916/876/13.
З огляду на зазначене, Міноборони підтримує позовні вимоги КЕВ м. Хмельницький.
24.05.2018р. на адресу суду надійшло клопотання Старокостянтинівської міської ради про витребування доказів, відповідно до якого просить витребувати в КЕВ м. Хмельницький: 1) матеріали перевірки обліку та використання земельних ділянок, що належать до земель оборони, які розташовані в зоні відповідальності КЕВ м. Хмельницький станом на 01.07.2015р. (Старокостянтинівський гарнізон), проведеної робочою групою, створеною згідно наказу начальника КЕВ м. Хмельницький №112 від 02.06.2015р. на виконання наказу Міністра оборони України №225 від 20.05.2015р.; 2) інформацію щодо фактів державної реєстрації речових прав земель військових містечок №№9, 22 в м. Старокостянтинів, їх розташування, присвоєних кадастрових номерів; 3) інформацію чи реалізовувались об'єкти нерухомості, що розміщені на території військових містечок №№9, 22 в м. Старокостянтинів та підтверджуючі документи щодо відчуження цих об'єктів, копії договорів купівлі-продажу, актів прийому-передачі, копії звернень щодо вилучення земельних ділянок під даними об'єктами (якщо такі мали місце) та інформацію щодо сплати податку або орендної плати за вказані землі, які розміщені під відчуженими об'єктами нерухомості, площі та місце розташування земель, які не використовуються для потреб оборони; 4) інформацію та підтверджуючі документи з питань хто саме і на яких підставах використовує земельні ділянки для сільськогосподарського виробництва, розміщення об'єктів нерухомості по вул. Героїв Небесної Сотні, 17, 21, вул. Заїкіна, 95 в м. Старокостянтинів.
Квартирно-експлуатаційним відділом м. Хмельницький надано письмові пояснення від 30.05.2018р. на клопотання відповідача про витребування доказів, в яких зазначено наступне.
Відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 20.05.2015р. №225 "Про утворення комісії з питань перевірки обліку та використання земельних ділянок, що належать до земель оборони" робочою групою КЕВ м. Хмельницький за участю представників місцевих органів влади здійснено перевірку обліку та використання земель оборони військових містечок №№9 та 22 Старокостянтинівського гарнізону та складено акти, які надано голові Старокостянтинівської міської ради для вивчення та погодження. В актах КЕВ м. Хмельницький відобразив фактичний стан земель оборони, які перебувають на його обліку та надав відповідні висновки щодо їх подальшого використання. Представниками Старокостянтинівської міської ради надано свої висновки та пропозиції, які частково відповідають висновкам та пропозиціям КЕВ м. Хмельницький, але в основному значно відрізняються. Так, ними пропонувалося всі земельні ділянки, які не використовуються безпосередньо для потреб оборони та перебувають під об'єктами іншої (не державної) власності передати до земель комунальної власності територіальної громади м. Старокостянтинів. КЕВ не заперечував і така пропозиція надана в актах. Позивач у письмових поясненнях просить врахувати суд, що це тільки пропозиції, а не вимога до обов'язкового виконання, як визначено у абзаці 2 клопотання.
Окрім того, як зазначено у письмових поясненнях, КЕВ м. Хмельницький, як користувач та установа, що здійснює облік земель оборони, без рішення Міністра оборони України не наділено повноваженнями відчуження об'єктів нерухомості, зокрема земельних ділянок.
Позивачем зазначено також, що на виконання наказу Міністра оборони України від 20.05.2015р. №225 "Про утворення комісії з питань перевірки обліку та використання земельних ділянок, що належать до земель оборони" було проведено відповідну перевірку. Місцевим органам влади, а саме Старокостянтинівській міській раді надавались звернення з пропозицією про прийняття участі у перевірці, які призначили для участі у перевірці відповідних посадових осіб. Посадові особи від Старокостянтинівської міської ради та відділу Держгеокадастру участі в перевірці участі не приймали, але за результатами перевірки представниками міста надано свій висновок.
Також, звертається увага на те, що об'єкти, які розміщені на території військових містечок №№1, 2, 9 та 22 Старокостянтинівського гарнізону КЕВ м. Хмельницький не реалізовувались. Державними підприємствами реалізовано 2 будівлі - по одній у військових містечках №9 та №22, які не перебувають на спірних територіях, тому інформація про їх реалізацію чи сплату податку в суд не надається. Земельні ділянки під реалізованими об'єктами власнику майна чи в комунальну власність територіальної громади міста Старокостянтинів не передавались.
Позивач посилається на те, що КЕВ м. Хмельницький неодноразово звертався з 2014 року до голови Старокостянтинівської міської ради з клопотаннями про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації, у тому числі і на проведення інвентаризації, але кожен раз отримував відмову. Крім того, на даний час в Держгеокадастрі рахується 968 га земель оборони, утому числі і спірні земельні ділянки, що підтверджується: матеріалами звірки обліків земель оборони з Відділом Держгеокадастру у Старокостянтинівському районі Хмельницької області та інформацією Головного управління Держгеокадастру України; матеріалами інвентаризації земель оборони 1993 року (примірник знаходиться в відділі Держгеокадастру), які підписано посадовими особами Старокостянтинівської районної державної адміністрації, Старокостянтинівської районної ради та головою Старокостянтинівської міської ради Ковеня В.А; матеріалами звірки та уточнення земельних ділянок Міністерства оборони України, які розташовані в межах Старокостянтинівської міської ради (примірник знаходиться в відділі Держгеокадастру) та які підписані представником Управління земельних ресурсів Старокостянтинівської міської ради.
Стверджує, що на спірні земельні ділянки в КЕВ м. Хмельницький відсутня державна реєстрація речових прав земель військових містечок №№9 та 22, а саме нові правовстановлюючі документи, в наявності Державні акти на право користування землею (які на даний час не втратили чинності, відсутність реєстрації не є доказом їх не чинності) серія Б №041646 від 1979 року та серія Б №041671 від 1980 року, виданих на підставі рішень Старокостянтинівського РВК №10 від 17.01.1979р. та №109 від 10.06.1980р. (оригінали актів знаходиться в відділі Держгеокадастру).
На земельних ділянках у м. Старокостянтинів по вул. Героїв Небесної Сотні, 17 та 21 будь-які об'єкти нерухомості відсутні. На земельних ділянках орієнтовно площею 10 га у м. Старокостянтинів по вул. Заїкіна, 95 перебувають об'єкти нерухомості ДП "Хмельницьке" та його працівників, житлові будинки, котельна та мережі водопостачання і водовідведення, а також об'єкти, будівництво яких проведено незаконно за дозволом Старокостянтинівської міської ради. Документи підтверджуючі їх законне місце розташування в КЕВ відсутні. Разом з тим, землі для сільськогосподарського виробництва загальною площею 131 га (з 215 спірної земельної ділянки) використовуються КЕВ м. Хмельницький для спільної діяльності з УНСПзІІ ТОВ "Мульті-Аграр Дніпро" у відповідності до договору №243 від 11.11.2016р. на підставі дозволу Міністра оборони України з метою наповнення Державного бюджету України в межах захисної зони військового полігону "Старокостянтинів". Така діяльність дозволяється чинним законодавством України. Території полігону використовується за призначенням: на ній проводиться знищення боєприпасів.
У клопотаннях від 19.07.2018р. та від 19.09.2018р. представник Старокостянтинівської міської ради просить суд закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю предмета спору. Своє клопотання відповідач обґрунтовує, зокрема, прийнятими рішеннями 29 сесії Старокостянтинівської міської ради №34 п.9/29/VII, №34 п.10/29/VII, №34 п.11/29/VII від 11.07.2018р. "Про внесення змін та доповнень до рішень міської ради", якими було внесено зміни до оскаржуваного рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради №30 від 24.11.2017р. Так, із попереднього тексту рішень виключено посилання на те, що землі не надані у власність та слова "з подальшим наданням земельної ділянки у власність (користування)".
Таким чином, вважає відповідач, Старокостянтинівською міською радою оскаржувані рішення приведені у відповідність із вимогами чинного законодавства, в тому числі положеннями ст.ст. 35, 57 Закону України "Про землеустрій", згідно яких рішення про проведення інвентаризації не являється таким, що змінює правовий статус земельної ділянки чи порушує права власника або користувача земельної ділянки та прийняте в межах повноважень Старокостянтинівської міської ради, визначених ст. 12 Земельного кодексу України.
Представником квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький надано суду заперечення від 16.07.2018р. щодо клопотання відповідача про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю предмета спору. Обґрунтовуючи заперечення, позивачем зазначено, зокрема, що предмет спору існує, а право порушено тим, що по спірних земельних ділянках Старокостянтинівська міська рада прийняла рішення, в якому уже визначено цільове призначення земель, які надані у постійне користування Міністерству оборони України для державних потреб, а спірні земельні ділянки не належать до земель житлової та громадської забудови. Разом з тим, із змісту рішення вбачається, що спірні земельні ділянки не перебувають у власності (користуванні), а після виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель в подальшому будуть передані у власність (користування).
Окрім того, у запереченні від 23.07.2018р. щодо закриття провадження по справі №924/174/18 представник позивача відзначає, зокрема, те, що рішення 29 сесії Старокостянтинівської міської ради від 11.07.2018р. №34 п.9/29/VII, №34 п.10/29/VII, №34 п.11/29/VII "Про внесення змін та доповнень" не усуває повністю причин, по яким КЕВ м. Хмельницький подано позов. Так, рішення Старокостянтинівської міської ради від 11.07.2018р. не відповідає вимогам ст. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель" від 23.05.2012р., а саме: інвентаризація земель проводиться з метою: забезпечення ведення Державного земельного кадастру, здійснення контролю за виконанням і охороною земель; визначення якісного стану земельних ділянок, їх меж, розміру, складу угідь; узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, та у Державному земельному кадастрі; прийняття за результатами інвентаризації земель Кабінетом Міністрів України, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідних рішень.
Крім того, відповідачем подане клопотання від 18.07.2018р. та від 19.09.2018р. про закриття провадження у справі в зв'язку з відсутністю спору.
Представники позивача в судовому засіданні наполягають на задоволенні позовних вимог, вважаючи їх обґрунтованими.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Представник прокуратури в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Представник третьої особи (Міністерства оборони України) в судове засідання не з'явився, проте у заяві від 15.11.2018р. просив суд провести судове засідання у справі №924/174/18 за відсутності представника Міністерства оборони України.
Представник третьої особи (Кабінету Міністрів України) в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Згідно листа №401 від 25.01.2018р. квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький, адресованого міському голові м. Старокостянтинів, у зв'язку з тим, що в КЕВ м. Хмельницький Службою безпеки України Департаменту контррозвідки Головного управління військової контррозвідки 6 управління 8 відділу надано рішення "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" 23 сесії Старокостянтинівської міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 5, п. 6, п. 7 з метою "Надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель із земель житлової забудови, які не надані у власність та користування (запасу) з подальшим наданням її у власність (користування)" та плани розташування земель за даними обліку КЕВ, які розташовані: по вул. Героїв небесної Сотні, 21 земельної ділянки орієнтовно площею 200000 кв.м; по вул. Героїв небесної Сотні, 17 земельної ділянки орієнтовно площею 100000 кв.м; по вул. Заїкіна, 95 земельної ділянки орієнтовно площею 600000 кв.м, КЕВ м. Хмельницький просить: 1) надати в КЕВ м. Хмельницький документи, які надають право на використання земель та розпорядження ними Старокостянтинівською міською радою (акти приймання-передачі земельних ділянок, рішення про їх відчуження (припинення права користування, інше) і т.п.); 2) в разі відсутності таких документів, внести на розгляд сесії Старокостянтинівської міської ради питання щодо скасування рішення "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" 23 сесії Старокостянтинівської міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 5, п. 6, п. 7 з метою "Надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель із земель житлової забудови, які не надані у власність та користування (запасу) з подальшим наданням її у власність (користування)" для приведення використання земель до вимог законодавства; 3) в разі відсутності документів, вказаних у позиції 1 та відмови від скасування рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 5, п. 6, п. 7, не підписувати рішення Старокостянтинівської міської ради про надання земель у власність (користування) до рішення суду про скасування чи право чинність рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 5, п. 6, п.7.
Восьмий відділ шостого управління Головного управляння військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України звернувся листом від 02.01.2018р. до начальника КЕВ м. Хмельницький з проханням з метою недопущення незаконного відчуження земельних ділянок, які належать Міністерству оборони України, та нанесення значних матеріальних збитків державі вжити невідкладних заходів відповідно до вимог п. 3.1. Інструкції про порядок дій та вжиття заходів щодо недопущення самовільного захоплення, незаконного вилучення земель оборони або іншого нерухомого військового майна, затвердженої наказом Міністра оборони України від 14.07.2008р. №348. У листі зазначено, що земельні ділянки, розташовані в м. Старокостянтинові за адресою: вул. Заїкіна, 95 (орієнтована площа 60 га), вул. Героїв Небесної Сотні (Красовського), 21 (орієнтована площа 20 га), вул. Героїв Небесної Сотні, 17 (орієнтована площа 10 га), відносяться до земель оборони (військові містечка №№9, 22 Старокостянтинівського гарнізону) та перебувають на балансі КЕВ м. Хмельницький. Разом з цим, попередня вартість земельних ділянок становить: по вул. Заїкіна, 95 - 116279,593 тис. грн.; вул. Героїв Небесної Сотні, 21 - 54649,923 тис. грн., вул. Героїв Небесної Сотні, 17 - 27324,961 тис. грн. (дані КЕВ м. Хмельницький від 08.12.2017р. №5991).
Відповідно до рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 5 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" вирішено надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель із земель житлової забудови, які не надані у власність та користування (запасу), розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 21 земельної ділянки орієнтованою площею 200000 кв.м з подальшим наданням її у власність (користування).
Згідно рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 6 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель" вирішено надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель із земель житлової забудови, які не надані у власність та користування (запасу), розташованої по вул. Героїв Небесної Сотні, 17 земельної ділянки орієнтованою площею 100000 кв.м з подальшим наданням її у власність (користування).
Як вбачається із рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 5 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель", вирішено надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель із земель житлової забудови, які не надані у власність та користування (запасу), розташованої по вул. Заїкіна, 95 земельної ділянки орієнтованою площею 600000 кв.м з подальшим наданням її у власність (користування).
Відповідно до відомості наявності та використання земельних ділянок на території Старокостянтинівського гарнізону знаходяться земельні ділянки площею 92,2150 га, 215,7827 га, 16,2652 га. У примітці вказаної відомості зазначено, що на території вказаних земельних ділянок перебувають земельні ділянки, що стосуються рішення №30 від 24.11.2017р. Старокостянтинівської міської ради.
Як вбачається з індивідуальної картки №75 від 02.10.2006р. КЕВ м. Хмельницький, рішенням Старокостянтинівського РВК від 10.06.1980р. №109 дозволено відведення земельних ділянок або їх передачу площею 17,915 га та 3,755 га, що розташовані в м. Старокостянтинів, вул. Попова, Старокостянтинівський гарнізон, військове містечко №9, військова частина А0598, на підставі Державного акта Б №041871 від 1980 року.
Як вбачається з індивідуальної картки №154 від 12.01.2009р.КЕВ м. Хмельницький, рішенням Старокостянтинівського РВК №10 від 17.01.1979р. Красилівського РВК №16 від 18.01.1979р. дозволено відведення земельної ділянки або її передачі площею 2725 га, що розташована в м. Старокостянтинів, вул. Заїкіна, 10, Старокостянтинівський гарнізон, ДП МОУ "Хмельницьке", на підставі Державного акта Б №041646 від 1979 року.
До книги обліку земельних ділянок КЕВ м. Хмельницький 22.01.2018р. внесено запис про те, що земельна ділянка площею 107,195 га, розташована в м. Старокостянтинів, вул. Красовського, вул. Попова, вул. Стельмаха, військове містечко №9, відведена КЕВ в/ч А0598 в постійне користування на підставі Державного акта Б №041671 від 1980р. ЯЯ №3392257, реєстр. №030574700001 від 05.10.2005р., Кд №681080000:03:014:0073 акт ЯЯ №339257 - 1,2114 га. Крім того, 22.01.2018р. до вказаної книги внесено запис про те, що земельна ділянка площею 2725 га, розташована в с. Григорівка Старокостянтинівського району, с. Кузьмин Красилівського району, м. Старокостянтинів, військове містечко №22, відведена КЕВ м. Хмельницький для державних потреб, на підставі державного акта Б №041646 1979 року.
Згідно листа від 23.06.2015р. Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області КЕВ м. Хмельницький надано інформацію щодо земель Міністерства оборони України згідно державної статистичної звітності (форми №6-зем) станом на 01.01.2015р. в розрізі адміністративно-територіальних одиниць, де зазначено загальну площі земель - 968,3 га, кількість власників землі та землекористувачів - 9.
Відповідно до листа від 15.07.2014р. Державним агентством земельних ресурсів України надано квартирно-експлуатаційному відділу м. Хмельницький інформацію стосовно земель, переданих в користування Міністерству оборони України (військових частин та установ) на території Хмельницької області станом на 01.07.2014р., з якої вбачається, що КЕВ м. Хмельницький (в/ч 0598) користується земельною ділянкою площею 103,075 га (м. Старокостянтинів) та КЕВ м. Хмельницький (р-п "Хмельницький") користується земельною ділянкою площею 234,0342 га (м. Старокостянтинів).
Як вбачається з акту звірки та уточнення площ земельних ділянок Міністерства оборони України, які розташовані в межах Старокостянтинівської міської ради, 16.12.2004р. було проведено звірку наявності площ земель Міністерства оборони України, які розташовані в межах Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області. Вказана звірка проводилась на підставі матеріалів: Державних актів на право постійного користування землею, виданих в 1980, 1979 роках; топографічних карт з архіву Хмельницької КЕЧ району; відомості наявності та використання земель форми 405 (архівні дані Хмельницької КЕЧ району); статистичної звітності форми 6 зем (архівні дані міського відділу земельних ресурсів); матеріалів камерального обрахунку площ по матеріалах фотозйомки міста (архівні дані міського відділу земельних ресурсів).
В результаті перевірки встановлено, що відповідно до відомості наявності та використання земель форми 405 на території Старокостянтинівської міської ради землі Міністерства оборони України становлять 973,3149 га. Згідно статистичної звітності форми 6 зем на території Старокостянтинівської міської ради землі Міністерства оборони становлять 990,5652 га. Різниця площ складає 17,2503 га земель.
Згідно вищевказаного акта уточнена площа земель Міністерства оборони становить 973,3149 га, з яких планується передати у відання міської ради 338,1092 га земель.
Згідно статистичної звітності форми 6 зем землі Міністерства оборони складають, зокрема, в/ч А0598, призначення - рілля, надано - 179150 кв.м, у власності - 20 га, в/ч А0598, призначення - рілля, надано - 97550 кв.м, у власності - 10 га, військовий радгосп, призначення - житловий масив, надано - 302342, військовий радгосп, призначення - полігон, надано - 2038000 кв.м, у власності - 60 га.
Рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської районної ради народних депутатів Хмельницької області №109 від 10.06.1980р. "Про видачу державного акту на право користування землею Хмельницькій КЕЧ району на містечка №1, 2, 3, 8, 9 ,10, 6, які розміщені на території м. Старокостянтинів Хмельницької області" постановлено, зокрема, затвердити матеріали по видачі державного акту на право користування землею Хмельницькій КЕЧ району на містечка №1, 2, 3, 8, 9, 10, 6, якими передбачено: загальна площа в границях плану 413,6 га; площа, що закріплюється за Хмельницькою КЕЧ району 408,0 га, дозволити виготовити державний акт на право користування землею Хмельницькій КЕЧ району Хмельницькому філіалу Інституту "Укрземпроект".
Державним актом Б №041671 1980 року закріплено за землекористувачем, Хмельницьким КЕЧ району, в безстрокове і безплатне користування 408,0 га землі в межах згідно з планом землекористування. Земля надана для державних потреб.
Рішенням виконавчого комітету Красилівської районної ради народних депутатів №16 від 18.07.1979р. постановлено, зокрема, затвердити матеріали по видачі державного акту на право користування землею Хмельницькій КЕЧ району, якими передбачено площу 646,0 га землі Красилівського району, яка числиться за військовим радгоспом "Хмельницький" Хмельницької КЕЧ району і розміщена на території Старокостянтинівського району.
Рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської районної ради народних депутатів №10 від 17.01.1979р. постановлено, зокрема, затвердити матеріали по видачі державного акту на право користування землею Хмельницькій КЕЧ району, якими передбачено: всього земель в межах плану військового радгоспу "Хмельницький" - 2743,7 га в тому числі: земель військового радгоспу "Хмельницький" - 2725,0 га, з яких 646 га числиться як територія Красилівського району, а 2079,0 га як територія Старокостянтинівського району.
Державним актом Б №041646 1979 року закріплено за землекористувачем, Хмельницьким КЕЧ району, в безстрокове і безплатне користування 2725,0 га землі в межах згідно з планом землекористування. Земля надана для державних потреб.
Листом від 28.02.2018р. міським головою м. Старокостянтинів повідомлено т.в.о. начальника КЕВ м. Хмельницький, що рішення Старокостянтинівської міської ради від 24.11.2017р. прийняті відповідно до ст. 35 Закону України "Про землеустрій", згідно якої інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Наказом начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький №112 від 02.06.2015р. на виконання наказу Міністра оборони України №225 від 20.05.2015р., з метою організації роботи для проведення звірки облікових даних і перевірки фактичної наявності та використання земельних ділянок, що належать до земель оборони, відповідно до "Плану роботи комісії з питань перевірки обліку та використання земельних ділянок, що належать до земель оборони", та згідно вимог ТВО начальника Західного територіального КЕУ №303/23/1/1852/644 від 25.05.2015р., створено робочу підгрупу для проведення звірки облікових даних і перевірки фактичної наявності та використання земельних ділянок, що належать до земель оборони.
Згідно акта приймання-передачі військового майна (затвердженого міським головою м. Старокостянтинів 24.07.2006р.), яке безоплатно передається до комунальної власності територіальної громади м. Старокостянтинів у військовому містечку №1 по вул. Миру, ? та у військовому містечку №9 по вул. Стельмаха, б/н, Старокостянтинівського гарнізону, комісією, утвореною відповідно до Директиви міністра оборони України від 27.04.2006р. та Розпорядження виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 26.06.2006р., встановлено, зокрема, що до складу об'єктів передачі належить військове майно: військове містечко №9, м. Старокостянтинів, вул. Стельмаха, б/н - 3 будівлі №№ за генпланом: 73,74, 152, обладнання трансформаторної підстанції та обладнання котельні, яке списане відповідно акту списання №75 від 20.02.2004р. та не демонтовано. Висновки та пропозиції комісії: безоплатно передати фонди, обладнання трансформаторної підстанції, обладнання котельні та елементи благоустрою до сфери управління комунальної власності територіальної громади міста Старокостянтинів за фактичним станом.
Згідно акта приймання (передачі) земельної ділянки військового містечка №9 в м. Старокостянтинів, вул. Попова, затвердженого начальником Старокостянтинівського гарнізону 11.01.2014р., комісар військової частини А2502 Коваленко М.М. передав, а начальник КЕВ м. Хмельницький підполковник Сапіга В.С. прийняв земельну ділянку площею 2,26 га та технічну документацію.
09.05.2007р. між державою Україна в особі Міністерства оборони України в господарському віданні військового радгоспу "Хмельницький" (продавець) та фізичною особою-підприємцем Бойчуко В.П. (покупець) укладено договір, відповідно до якого продавець продав, а покупець купив цілу будівлю консервного цеху, що розташована в місті Старокостянтинів по вул. Заїкіна 10, блок №3, Хмельницької області.
Договір купівлі-продажу зареєстровано в Державному реєстрі правочинів за №2074784, що підтверджується Витягом №3950771 від 09.05.2007р.
Відповідно до акта приймання-передачі, затвердженого першим заступником Міністра аграрної політики та продовольства України в березні 2012р., на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 05.10.2011р. №516 (із змінами) здійснено приймання-передачу цілісного майнового комплексу, майна та земельних ділянок закріплених за державним підприємством "Хмельницьке Міністерства оборони України до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України".
Листом від 28.02.2014р. Управлінням Держземагенства у Старокостянтинівському районі проінформовано КЕВ м. Хмельницький, що станом на 01.01.2014р. згідно державної статистичної звітності форми 6-зем за Міністерством оборони України обліковуються наступні землі: землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (в/ч 2502), місце розташування земельної ділянки - Деснянська с/р, загальна площа - 7,3 га, забудовані землі - 7,3 га; землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (в/ч 4009), місце розташування земельної ділянки - Миролюбненська с/р, загальна площа - 73,8 га, с/г землі - 6,8 га, лісові землі - 11,0 га, забудовані землі - 56,0 га; землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (в/ч 2502), місце розташування земельної ділянки - Пашковецька с/р, загальна площа - 0,9 га, забудовані землі - 0,9 га; землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (в/ч 2502), місце розташування земельної ділянки - Самчиківська с/р, загальна площа - 4,9 га, забудовані землі - 4,9 га; землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (в/ч 0598), місце розташування земельної ділянки - м. Старокостянтинів, загальна площа - 103,0750,8 га, с/г землі - 47,2000 га, забудовані землі - 55,8750 га, землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (в/ч 1067), місце розташування земельної ділянки - м. Старокостянтинів, загальна площа - 9,7400 га, забудовані землі - 9,7400 га; землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (в/ч 4009), місце розташування земельної ділянки - м. Старокостянтинів, загальна площа - 60,6078 га, с/г землі - 20,2290 га, забудовані землі - 40,3788 га; землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (в/ч 4446), місце розташування земельної ділянки - м. Старокостянтинів, загальна площа - 11,2230 га, забудовані землі - 11,2230 га; землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (р-в "Хмельницький"), місце розташування земельної ділянки - м. Старокостянтинів, загальна площа - 234,6342 га, с/г землі - 64,4343, забудовані землі - 169,5999 га; землекористувач - КЕВ м. Хмельницький, місце розташування земельної ділянки - м. Старокостянтинів, загальна площа - 6,7450 га, забудовані землі - 6,7450 га; землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (ГБО), місце розташування земельної ділянки - м. Старокостянтинів, загальна площа - 3,3100 га, забудовані землі - 3,3100 га.
Згідно листа Управлінням Держземагенства у Старокостянтинівському районі Хмельницької області від 19.03.2015р. проінформовано начальника КЕВ м. Хмельницький, що станом на 01.01.2015р. згідно державної статистичної звітності форми 6-зем за Міністерством оборони України обліковуються землі, зокрема: землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (в/ч 0598), місце розташування земельної ділянки - м. Старокостянтинів, загальна площа - 103,0750 га, с/г землі - 47,2000 га, забудовані землі - 55,8750 га; землекористувач - КЕВ м. Хмельницький (р-п "Хмельницький"), місце розташування земельної ділянки - м. Старокостянтинів, загальна площа - 234,0342 га, с/г землі - 64,4343 га, забудовані землі - 169,5999 га.
Відповідно до листа №166-02 від 02.03.2005р. виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради повідомив Командуючого західного оперативного командування, м. Львів, що Старокостянтинівська міська рада надає згоду на прийняття у власність територіальної громади міста земель Міністерства оборони (в/ч А0598) загальною площею 35,67 га, в тому числі: 9,755 га по вул. Попова (використовується під городництво ветеранами та військовослужбовцями); 8,00 га по вул. Попова (зайняті під багатоквартирні житлові будинки); 8,961 га по вул. Попова (земельна ділянка не використовується); 8,954 га по вул. Попова (земельна ділянка не використовується.)
Згідно листа №980-06 від 25.09.2007р. виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради звернувся до начальника Хмельницького КЕВ району з проханням вирішити питання передачі земельної ділянки в відання Старокостянтинівської міської ради, оскільки відповідно до акту від 28.06.1985р. Хмельницького КЕЧ району передано на баланс ЖЕК м. Старокостянтинів житлові будинки військових містечок №№1, 2, 3, 9, але земельна ділянка, на якій розташований житловий масив військового містечка №9, не передана у відання Старокостянтинівської міської ради.
Згідно акта від 18.10.2017р. комісією проведено обстеження земельної ділянки по вул. Заїкіна, 95 та встановлено, що земельна ділянка для потреб оборони не використовується, а використовується під городи громадян, житловим фондом громадян, частина використовується для сільськогосподарського виробництва особами, що не мають відношення до Міністерства оборони. Тому, комісія рекомендує відповідно до ст. 35 ЗУ "Про землеустрій" провести інвентаризацію земельної ділянки за адресою вул. Заїкіна, 95.
Згідно акта від 18.10.2017р. комісією проведено обстеження земельної ділянки по вул. Героїв Небесної Сотні, 21 та встановлено, що земельна ділянка забур'янена, частково використовується громадянами міста для ведення городництва, без правовстановлюючих документів. Тому, комісія рекомендує відповідно до ст. 35 ЗУ "Про землеустрій" провести інвентаризацію земельної ділянки за адресою вул. Героїв Небесної Сотні, 21.
Згідно акта від 18.10.2017р. комісією проведено обстеження земельної ділянки по вул. Героїв Небесної Сотні, 17 та встановлено, що земельна ділянка забур'янена, частково використовується громадянами міста для ведення городництва, без правовстановлюючих документів. Тому, комісія рекомендує відповідно до ст. 35 ЗУ "Про землеустрій" провести інвентаризацію земельної ділянки за адресою вул. Героїв Небесної Сотні, 17.
Наказом Міністерства оборони України №225 від 20.05.2015р. "про утворення комісії з питань перевірки обліку та використання земельних ділянок, що належать до земель оборони" утворено комісію з питань перевірки обліку та використання земельних ділянок, які належать до земель оборони. До 01 жовтня 2015 року за результатами роботи комісії для визначення потреби у використанні земель оборони, які надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, вищих військових навчальних закладів, державних підприємств Міністерства оборони України, доповісти встановленим порядком.
Актом обстеження земельної ділянки військового містечка №9 Старокостянтинівського гарнізону Квартирно-експлуатаційного відділу м Хмельницький, розташованої за адресою: вулиці Красовського, Попова, Стельмаха, у м. Старокостянтинів встановлено, зокрема, що земельна ділянка площею 0,7550 га використовується для потреб оборони, як вул. Красовського (земельна ділянка загального користування); земельна ділянка площею 9,0000 га вивільнена, перебуває під городами мешканців міста Старокостянтинів; земельна ділянка площею 17,9150 га вивільнена, перебуває під пасовищами та пустирями.
Актом обстеження земельної ділянки військового містечка №22 Старокостянтинівського гарнізону Квартирно-експлуатаційного відділу місто Хмельницький, розташованої за адресою: Старокостянтинівський район, с. Григорівка (за межами населеного пункту), м. Старокостянтинів, вул. Заїкіна, 10, Красилівський район, с. Кузьмин (за межами населеного пункту) встановлено, зокрема, що землі оборони загальною площею 234,0342 га, які перебувають в межах м. Старокостянтинів по вул. Заїкіна, 10, використовуються (частково не використовуються) за призначенням для повсякденної (постійної) діяльності, у тому числі земельна ділянка площею 131,0000 га використовується для вирощування сільськогосподарської продукції.
За результатами обстеження земельних ділянок військових містечок м. Старокостянтинів Старокостянтинівського гарнізону за даними Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький від 17.09.2015р., зокрема, військового містечка №9 (вул. Красовського, Попова, Стельмаха) встановлено, що земельна ділянка, площа якої складає 103,075 га відноситься до військової частини А0598 з них безпосередньо використовується для потреб Міністерства оборони України (територія військової частини - 67,405 га, 40,63 га не використовується для потреб Міністерста оборони). Пропозиції по земельній ділянці: земельну ділянку, яка знаходиться під частиною А0598 орієнтованою площею 67,405 га залишити в користуванні Міністерства оборони України, земельну ділянку 40,63 га, яка не використовується для потреб Міністерства оборони, зняти з обліку КЕВ, віднести до земель комунальної власності Старокостянтинівської міської ради, КЕВ зняти з обліку земельну ділянку площею 243,0342 га, віднести до земель комунальної власності Старокостянтинівської міської ради.
Рішенням Старокостянтинівської міської ради від 11.07.2018р. №34 п.10/29/VII вирішено внести зміни та доповнення до рішення 23 сесії міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 5 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель", виклавши його в такій редакції: "Надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, стосовно розташованої в межах вул. Героїв Небесної Сотні (згідно графічних матеріалів, що додаються) земельної ділянки орієнтованою площею 200000 м.кв.".
Рішенням Старокостянтинівської міської ради від 11.07.2018р. №34 п.11/29/VII вирішено внести зміни та доповнення до рішення 23 сесії міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 7 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель", виклавши його в такій редакції: "Надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, стосовно розташованої в межах вул. Заїкіна (згідно графічних матеріалів, що додаються) земельної ділянки орієнтованою площею 600000 м.кв.".
Рішенням Старокостянтинівської міської ради від 11.07.2018р. №34 п.9/29/VII вирішено внести зміни та доповнення до рішення 23 сесії міської ради від 24.11.2017р. №30 п. 6 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель", виклавши його в такій редакції: "Надати територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, стосовно розташованої в межах вул. Героїв Небесної Сотні (згідно графічних матеріалів, що додаються) земельної ділянки орієнтованою площею 100000 м.кв.".
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький звернувся із клопотанням від 25.09.2014р. №3174 до міського голови м. Старокостянтинів з проханням надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку (без будівель та споруд), орієнтовано площею 17,915 га, що розташована за адресою: Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Красовського, Попова, стельмаха. Цільове призначення земельної ділянки: потреби оборони, під будівництво житла для військовослужбовців.
На вказане клопотання виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради листом від 11.11.2014р. №47/18-24-2586/2014 повідомлено КЕВ м. Хмельницький, що з метою винесення питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд сесії Старокостянтинівської міської ради необхідно додати завірену копію "Положення КЕВ м. Хмельницький".
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький звернувся із клопотанням від 25.09.2014р. №3175 до міського голови м. Старокостянтинів з проханням надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку (без будівель та споруд), орієнтовано площею 9,7550 га, що розташована за адресою: Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Красовського, Попова, стельмаха. Цільове призначення земельної ділянки: потреби оборони, під будівництво житла для військовослужбовців.
На вказане клопотання виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради листом від 11.11.2014р. №47/18-24-2588/2014 повідомлено КЕВ м. Хмельницький, що з метою винесення питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд сесії Старокостянтинівської міської ради необхідно додати завірену копію "Положення КЕВ м. Хмельницький".
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький звернувся із клопотанням від 16.06.2017р. №2287 до міського голови м. Старокостянтинів з проханням надати дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки військового містечка №22 Старокостянтинівського гарнізону Держава Україна в особі Міністерства оборони України загальною площею 215,7827 га, для розміщення та постійної діяльності Збройних сил України, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що знаходяться у постійному користуванні. На земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна зареєстровані в Фонді державного майна України як державна власність.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький звернувся із клопотанням від 16.06.2017р. №2289 до міського голови м. Старокостянтинів з проханням надати дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки військового містечка №9 Старокостянтинівського гарнізону Держава Україна в особі Міністерства оборони України загальною площею 95,0750 га, для розміщення та постійної діяльності Збройних сил України, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що знаходяться у постійному користуванні. На земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна зареєстровані в Фонді державного майна України як державна власність.
В матеріалах справи наявні також копії: технічного звіту по інвентаризації земель, які знаходяться в користуванні Міністерства оборони України на території Старокостянтинівського району Хмельницької області, інформаційні дані щодо усунення розбіжностей між обліковими даними Міністерства оборони України і Державного агентства земельних ресурсів України по КЕВ м. Хмельницький у Хмельницькій області, окремої думки до актів прийому-передачі державних підприємств та військових радгоспів Міністерства оборони України від 13.03.2012р., розпорядження виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради №130/2018-р від 17.04.2018р., розпорядження виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради №115/2018-рвс від 25.04.2018р., експертний звіт щодо розгляду містобудівної документації "Проект внесення змін до генерального плану м. Старокостянтинів Хмельницької області" №00-0777-15/МД від 10.11.2015р., протокол містобудівної ради від 19-20.04.2011р., Інформаційних довідок з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №128071007 від 19.06.2018р, №128072027 від 19.06.2018р., №128049305 від 19.06.2018р., Витяги із Директив від 10.01.2005р. №Д-322/1/010, від 19.11.2015р. №303/23/з, матеріалів для надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель оборони, наданих КЕЧ району (КЕВ місто Хмельницький) Міністерства оборони України для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення за адресою: Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Заїкіна, 10, військове містечко №22 Старокостянтинівського гарнізону.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.
Як передбачено ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів є визнання права, визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно з ч. 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. За приписами статті 2 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами - землі в межах території України, земельні ділянки та права на них.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Статтею 26 вищевказаного Закону встановлено, що виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст. 26). За приписами пунктів "а" та "в" статті 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належать, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Крім того, відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Разом з тим, згідно зі ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать, зокрема, землі оборони. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
За приписами статті 77 Земельного кодексу України, яка кореспондується із статтею 1 Закону України "Про використання земель оборони", землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно законодавства України.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про Збройні Сили України" земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління.
Відповідно до абзацу 3 частини 5 статті 20 Земельного кодексу України земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони".
Статтею 326 Цивільного кодексу України передбачено, що у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Частина 5 статті 116 Конституції України наділяє Кабінет Міністрів України повноваженням здійснювати управління державної власності відповідно до закону.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб. Відповідно до статті 317 Цивільного кодексу України право володіння, користування та розпорядження своїм майном належить власнику цього майна. Статтею 319 Цивільного кодексу України визначено, що лише власник має право вчиняти стосовно свого майна будь-які дії, які не суперечать закону, а статтею 321 цього Кодексу передбачено принцип непорушності права власності.
Також, відповідно до приписів ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" Міністерство оборони України є уповноваженим державою органом управління військовим майном, в тому числі закріплює військове майно за військовими частинами (у разі їх формування, переформування), приймає рішення щодо перерозподілу цього майна між військовими частинами Збройних сил України, в тому числі у разі їх розформування. Частиною першою статті 10 Закону України "Про оборону України" передбачено, що Міністерство оборони України як центральний орган виконавчої влади забезпечує проведення в життя державної політики у сфері оборони, функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність і підготовку Збройних Сил України до здійснення покладених на них функцій і завдань.
Статтею 3 Закону України "Про правовий режим майна у збройних силах України" передбачено, що військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління (з урахуванням особливостей, передбачених частиною другою цієї статті). З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням. Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про використання земель оборони" передбачено, що військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону військові частини ведуть облік закріпленого за ними майна в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України.
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що відповідно до Державного акту на право постійного користування серії Б №041671 від 1980 року, виданого Виконавчим комітетом Старокостянтинівської районної ради позивачу належить 408,0000 га, земельної ділянки, яка охоплює військове містечко №9 та Державного акту № Б 041646 від 1979р. площею 2725,0000, яка охоплює військове містечко №22.
Статтею 35 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що Інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
Згідно імперативних приписів частин 1, 2 статті 4 Закону України "Про використання земель оборони" військові частини за погодженням з органами місцевого самоврядування або місцевими органами виконавчої влади і в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, можуть дозволяти фізичним і юридичним особам вирощувати сільськогосподарські культури, випасати худобу та заготовляти сіно на землях, наданих їм у постійне користування. Землі оборони можуть використовуватися для будівництва об'єктів соціально-культурного призначення, житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей, а також соціального та доступного житла без зміни їх цільового призначення.
Таким чином, статтею 4 Закону України "Про використання земель оборони" визначено вичерпний перелік видів використання земель оборони в господарських цілях, який розширеному тлумаченню не підлягає. При цьому, відчуження земельних ділянок віднесених до земель оборони може відбуватися виключно у порядку передбаченому вказаним Законом.
З вказаних норм чинного законодавства, вбачається, що відповідач наділений правом проводити інвентаризацію земель оборони лише у випадку передачі вказаних земель відповідачу відповідно до порядку встановленому чинним законодавством.
З акту обстеження земельної ділянки від 18 жовтня 2017р., складеного відповідачем і який передував оспорюваному рішенню, прямо встановлено невикористання позивачем земель оборони.
Разом з тим, відповідно п.45 Положення "Про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних сил України та Основні правила користування наданими землями", затвердженого Наказом Міністерства оборони України №483 від 22 грудня 1997р., передбачено, що передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням.
В свою чергу, відповідно до п.5.14 Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення збройних сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 03 липня 2013р.№448 - Фонди військових містечок та земельні ділянки, обліковуються у КЕВ.
Як вже відмічалось, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.2 ст.20 Земельного України встановлено, що зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Разом з тим, з оспорюваних рішень вбачається, що відповідач, за відсутності дотримання встановленого законодавством порядку визначив характер земельних ділянок як землі житлової забудови.
При цьому, подальші зміни внесені відповідачем в оспорювані рішення, судом до уваги не приймаються з огляду на ту обставину, що вирішуючи спір в даній справі про визнання незаконними та скасування рішень відповідача, господарський суд повинен виходити з оцінки дій органу місцевого самоврядування, вчинених останнім на момент прийняття оскаржуваних рішень.
За таких обставин, передбачена можливість органу місцевого самоврядування внести зміни в оспорювані рішення не має значення під час вирішення спору в даній справі.
З огляду на викладене, клопотання відповідача про закриття провадження у справі не обґрунтоване, в його задоволенні суд відмовляє.
Таким чином, проведення інвентаризації землі при наявній у відповідача інформації про належність її до земель оборони свідчить про протиправність оскаржуваних рішень.
Відповідно до Державного акту на право постійного користування серії Б №041671 від 1980 року, виданого Виконавчим комітетом Старокостянтинівської районної ради позивачу належить 408,0000 га, земельної ділянки, яка охоплює військове містечко №9 та Державного акту №Б 041646 від 1979р. площею 2725,0000, яка охоплює військове містечко №22.
В свою чергу, за даними Державного агентства земельних ресурсів України від 15.07.2014р.земельні ділянки позивача знаходяться в межах м.Старокостянтинів.
Наявність земель оборони в межах земельних ділянок визначених у оспорюваних рішеннях підтверджується також, актами обстежень земельних ділянок військових містечок №9, №22 у м.Старокостянтинів складених у 2015 році за участю повноважних представників позивача та відповідача, а також матеріалами для надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель оборони, наданих КЕЧ району (КЕВ місто Хмельницький) Міністерства оборони України для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення за адресою: Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Заїкіна, 10, військове містечко №22 Старокостянтинівського гарнізону.
Таким чином, дії відповідача щодо надання територіальній громаді м.Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради дозволів на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, навіть з врахуванням внесених змін у оспорювані рішення, були передчасними та такими, що не могли здійснюватися без з'ясування позиції позивача, з огляду на наявні у позивача Державні акти на право постійного користування земельними ділянками.
Також, судом враховується та обставина, що права позивача щодо земельних ділянок які відносяться до земель оборони передбачені Положенням про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 03 липня 2013р.№448.
Крім того, судом не приймаються до уваги доводи відповідача щодо тих обставин, що посилання позивача на Державні акти на право постійного користування земельними ділянками є безпідставними з огляду на те, що вони фактично втратили чинність.
Обов'язок переоформлення права користування земельною ділянкою, який містився у пункті 6 Перехідних положень Земельного кодексу України, визнаний неконституційним на підставі рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 №5-рп/2005 (у справі №1-17/2005 за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 92, пункту 6 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (справа про постійне користування земельними ділянками). Зокрема, вказаним рішенням КСУ визнано неконституційними положення пункту 6 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення та положення пункту 6 Постанови Верховної Ради України "Про земельну реформу" від 18.12.1990 №563-XII з наступними змінами в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою. Таке рішення Конституційного Суду України вмотивовано тим, що громадяни та юридичні особи не можуть втрачати раніше наданого їм права користування земельною ділянкою.
Виходячи із викладеного, право користування земельними ділянками позивача в установленому законом порядку, не втрачається, а зберігається до його належного переоформлення.
Крім того, Стаття 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав і основоположних свобод гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і для оцінки додержання "справедливого балансу" в питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за якими майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується.
Подібну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду України від 16.12.2015 зі справи №6-2510цс15.
За вказаних обставин втручання в право позивача щодо права постійного користування земельними ділянками може бути зупинено шляхом задоволення даного позову із заявлених підстав.
При цьому, судом враховується те, що відповідно до сталої практики ЄСПЛ (серед багатьох інших, рішення ЄСПЛ у справах "Спорронґ і Льоннрот проти Швеції" від 23.09.1982, "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства" від 21.02.1986, "Щокін проти України" від 14.10.2010, "Сєрков проти України" від 07.07.2011, "Колишній король Греції та інші проти Греції" від 23.11.2000, "Булвес АД" проти Болгарії" від 22.01.2009, "Трегубенко проти України" від 02.11.2004, "East/West Alliance Limited" проти України" від 23.01.2014) напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним, чи переслідує воно "суспільний", "публічний" інтерес, чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям ("пропорційність" є оціночною категорією і повинна встановлюватися щодо конкретного суб'єкта в кожній окремій справі на підставі тих обставин і фактів, що встановлені судом безпосередньо).
Неправомірне втручання відповідача у право користування позивача земельними ділянками, не переслідує "суспільний", "публічний" інтерес.
Відсутній і критерій пропорційності, оскільки відповідач намагається позбавити позивача права користування земельною ділянкою, без жодної суспільно-важливої причини.
Позивач не може бути позбавлений законного права користування земельною ділянкою лише на тій підставі, що земельна ділянка не використовується або використовується нераціонально з огляду на її правовий статус.
З врахуванням наведеного позовні вимоги необґрунтовані, а в позові слід відмовити.
Витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького, м. Хмельницький за участю заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Міністерства оборони України, м. Київ за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Кабінету Міністрів України, м. Київ до Старокостянтинівської міської ради, м. Старокостянтинів про визнання незаконним та скасування рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради №30 в частині п.п. 5, 6, 7, яким територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, стосовно розташованої в межах вул. Героїв Небесної Сотні, 17 земельної ділянки орієнтовною площею 100000 м2 (10га); по вул. Героїв Небесної Сотні,21 земельної ділянки орієнтовною площею 200000 м2 (20га); по вул. Заїкіна, 95 земельної ділянки орієнтовно площею 600000 м2 (60га) задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення 23 сесії Старокостянтинівської міської ради №30 в частині п.п. 5, 6, 7, яким територіальній громаді м. Старокостянтинів в особі Старокостянтинівської міської ради надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, стосовно розташованої в межах вул. Героїв Небесної Сотні, 17 земельної ділянки орієнтовною площею 100000 м2 (10га); по вул. Героїв Небесної Сотні,21 земельної ділянки орієнтовною площею 200000 м2 (20га); по вул. Заїкіна, 95 земельної ділянки орієнтовно площею 600000 м2 (60га).
Стягнути з Старокостянтинівської міської ради (Хмельницька обл., місто Старокостянтинів, вул. Острозького, буд. 41, код 36027760) на користь квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького (м. Хмельницький, вул. Героїв АТО, 3/1, код 07928461) 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
Відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України, у виняткових випадках залежно від складності справи складання повного рішення (постанови) суду може бути відкладено на строк не більш як десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Повний текст складено 03.12.2018р.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.І, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1, 2 ст. 256 ГПК України).
Головуючий суддя В.В. Димбовський
Суддя Ю.В. Гладюк
Суддя М.В. Смаровоз
Віддруковано 6 примірника:
1 - до справи,
2 - позивачу рекомендованим з повідомленням (м. Хмельницький, вул. Героїв АТО (Ціолковського), 3/1),
3 - відповідачу рекомендованим з повідомленням (м. Старокостянтинів, вул. князя Костянтина Острозького, 41).
4 - третій особі - Міністерству оборони України (03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6),
5 - третій особі - Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського 12/2),
6 - військовій прокуратурі Хмельницького гарнізону Західного регіону України (м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 65).