Рішення № 78248251, 08.11.2018, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
08.11.2018
Номер справи
925/352/18
Номер документу
78248251
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2018 року

м. Черкаси справа № 925/352/18

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Дяченко Т.В. за участю представників: позивача - Пахомової О.А. за довіреністю, відповідача - Татаркіної М.К. за довіреністю, третіх осіб - не з'явилися, розглянувши у судовому засіданні в м. Черкаси справ за позовом публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ" до публічного акціонерного товариства "УМАНЬГАЗ", за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Уманського Комунального підприємства "Уманьтеплокомуненерго" про стягнення 110 101 385, 24 грн.

ВСТАНОВИВ

Заявлено позов про стягнення заборгованості за договором №1512000743 від 17.12.2015 в сумі 95 122 539, 55 грн. заборгованості за послуги транспортування природного газу, 12 670 405, 52 грн. пені, 2 176 722, 32 грн. три відсотки річних, 131 717, 85 грн. інфляційних витрат.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на наступні обставини.

Між Позивачем та Публічним акціонерним товариством "Уманьгаз" (далі - Відповідач) укладено договір транспортування природного газу № 1512000743 від 17.12.2015. В ході виконання цього договору Позивач здійснив алокацію обсягів природного газу, відібраних Відповідачем з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до суміжної системи ? газорозподільної системи, оператором якої є Відповідач, за результатами чого у Відповідача були виявлені обсяги негативних місячних небалансів у січні-жовтні та грудні 2017 року. У зв'язку з цим Позивач, як оператор газотранспортної системи надав Відповідачу послуги балансування для врегулювання небалансів за вказані періоди на загальну суму 110 020 745,35 гривень, які відповідач повністю не оплатив.

Відповідач у відзиві на позов проти його задоволення заперечував з наступних підстав:

- відповідач заперечує факт наявності у нього негативних місячних небалансів у січні та лютому 2017 року, що утворились внаслідок несанкціонованого відбору КП "Уманьтеплокомуненерго" в січні та лютому 2017 року природного газу з газорозподільної системи, оператором якої є Відповідач, оскільки постачальником вказаних обсягів природного газу для КП "Уманьтеплокомуненерго" в січні та лютому 2017 року було ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - НАК "Нафтогаз України");

- позивач безпідставно застосував при визначенні вартості послуг балансування коефіцієнту компенсації 1,2;

- позивач порушив строк надсилання актів про надання послуг;

- позивач помилково не врахував зміну строків розрахунків за Договором на підставі постанова Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.2005 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету».

У судовому засіданні представник позивача підтримав та обґрунтував позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечувала з підстав, вказаних у відзиві.

Представники третьої особи на стороні позивача позов підтримали.

Представник третьої особи на стороні відповідача свого представника в судове засідання не направив, надіславши суду письмове клопотання про розгляд справи без його участі.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, третьої особи на стороні позивача, дослідивши наявні в матеріалах справі докази, суд встановив наступне.

Публічне акціонерне товариство "УКРТРАНСГАЗ" (далі - Позивач або Оператор ГТС, або ПАТ "УКРТРАНСГАЗ") є оператором газотранспортної системи ? суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 19 ч. 1 ст. 1 Законом України "Про ринок природного газу", ліцензія на здійснення такої діяльностісерія АЕ № 194511 від 11.03.2013).

Діяльність Позивача як Оператора ГТС врегульована, зокрема, такими нормативно-правовими актами:

- Законом України "Про ринок природного газу";

- Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2493 (далі -Кодекс ГТС);

- Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2497"Про затвердження Типового договору транспортування природного газу".

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" (далі - Закон) оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників); транспортування природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газотранспортною системою з метою його доставки до іншої газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або доставки безпосередньо споживачам, але що не включає переміщення внутрішньопромисловими трубопроводами (приєднаними мережами) та постачання природного газу.

Частиною першою статті 20 Закону встановлено, що оператор газотранспортної системи на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію, газотранспортної системи з метою задоволення очікуваного попиту суб'єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу, враховуючи поступовий розвиток ринку природного газу.

Відповідно до п. 4, п. 10 ч. 2 ст. 22 Закону з метою виконання функцій, передбачених ч.1 ст. 20 цього Закону, оператор газотранспортної системи, зокрема, зобов'язаний здійснювати балансування та функції оперативно-диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб, вживати інших заходів, необхідних для безпечної та стабільної роботи газотранспортної системи, що передбачені цим Законом або не суперечать законодавству.

Відповідно до п. 1 глави 1 Розділу VIII Кодексу ГТС одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування.

На підставі названого вище законодавства між Позивачем та Публічним акціонерним товариством "Уманьгаз" (далі - Відповідач) укладено договір транспортування природного газу № 1512000743 від 17.12.2015(далі ? Договір), який відповідає типовій формі договору транспортування природного газу, затвердженій постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2497.

Відповідно до п. 17.1 Договору цей Договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31.12.2017, умови Договору застосовуються до відносин Сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.12.2015.

Цей Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Жодною із Сторін не заявлено про припинення дії Договору чи про перегляд його умов, а отже такий Договір на даний час продовжує свою дію до 31.12.2018.

Згідно з п. 1 глави 3 розділу I Кодексу ГТС оператор ГТС на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу:

- право користування газотранспортною системою на використання газотранспортної системи в межах розподілу потужностей на точках входу та виходу;

- послуги транспортування природного газу газотранспортною системою через газотранспортну систему в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій;

- послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї.

Умовами п. 2.1 Договору передбачено, що Позивач надає Відповідачу послуги транспортування природного газу (далі - Послуги) на умовах, визначених у цьому Договорі, а Відповідач сплачує Позивачу встановлену в цьому Договорі вартість таких Послуг.

Послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі ГТС, з урахуванням особливостей, передбачених цим Договором (п. 2.2 Договору).

Послуги, які можуть бути надані Відповідачуза цим Договором:

? послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи;

? послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій;

? послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі - балансування) (п. 2.3 Договору).

Відповідач має виконувати вимоги, визначені в Кодексі ГТС, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати Послуги на умовах, зазначених у Договорі (п. 2.6 Договору).

Позивач має виконувати вимоги, визначені в Кодексі ГТС, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів (п. 2.7 Договору).

Відповідач зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому Послуг; дотримуватися обмежень, встановлених цим Договором та Кодексом ГТС, негайно виконувати розпорядження диспетчерської служби Позивача; вчасно врегульовувати небаланси (п. 4.1 Договору).

Отже, виходячи з наведеного, Позивач відповідно до умов Договору може надавати Відповідачу одну з послуг, визначених у п. 2.3 Договору, в т.ч. послуги балансування.

При цьому умови, за яких надаються послуги балансування, визначені в Кодексі ГТС, як це передбачено п. 2.2 Договору.

Так, випадки, за яких Позивач надає Відповідачу послуги балансування, встановлені в пп. 2 п. 7 глави 3 Розділу XІV Кодексу ГТС, відповідно до якого передбачено, що негативний місячний небаланс, що виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором ГТС за рахунок надання природного газу замовнику послуг транспортування в рамках послуги балансування для покриття ним неврегульованого обсягу природного газу.

Аналогічне положення передбачено в п. 9.1 Договору, згідно з яким встановлено, що у разі виникнення у Відповідача 2 негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу ГТС в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, Відповідач зобов'язаний сплатити Позивачу за послуги балансування. Негативний місячний небаланс Відповідача визначається відповідно до

Кодексу ГТС.

Тобто, як вбачається з наведених положень Кодексу ГТС та умов Договору, передумовою надання послуг балансування є наявність у Відповідача негативного місячного небалансу, що не був врегульований у строк до 12-го числа наступного місяця.

Кодексом ГТС на Позивача як Оператора ГТС покладено обов'язок здійснення фізичного балансування, чим є заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).

З наведеного випливає, що Позивач визначає обсяг природного газу, який подається замовниками послуг транспортування на точках входу до газотранспортної системи та відбирається такими замовниками через точку виходу з газотранспортної системи з метою унеможливлення відбору замовниками з газотранспортної системи обсягів природного газу, які таким замовникам не належать та які не подавались ними до транспортування.

Таким чином, Позивач контролює, щоб кожен замовник послуг транспортування міг відбирати з газотранспортної системи обсяги природного газу в межах обсягів, які ним були подані до газотранспортної системи.

У тому ж випадку, якщо замовник послуг транспортування відбирає з газотранспортної системи обсяги природного газу в обсягах більших ніж ним були подані до системи, Позивач для забезпечення фізичного балансування здійснює комерційне балансування, яким є діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі даних, отриманих у процедурі алокації (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).

Тобто, для фізичного балансування, а саме забезпечення співвідношення обсягів природного газу, що фактично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фактично відібраного з точок виходу, Позивач у випадку виявлення різниці між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації (небаланс), здійснює комерційне балансування, завдяки якому відновлюється співвідношення обсягів природного газу в газотранспортній системі.

Небалансом є різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації (п. 5 глави 1 Розділу І Кодексу ГТС).

Отже, для виявлення Позивачем у газотранспортній системі небалансів обсягів природного газу Позивач здійснює алокацію віднесення Оператором ГТС обсягу природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників (п. 5 глави 1 Розділу І Кодексу ГТС).

При здійсненні алокації Позивач як Оператор ГТС використовує в т.ч. фактичні дані стосовно обсягів природного газу, які були передані через точку виходу з газотранспортної системи до суміжних систем ? інших газотранспортних систем, газорозподільних систем, газосховищ, установок LNG, систем суміжного газовидобувного підприємства, інших систем, що мають фізичне з'єднання з газотранспортною системою (п. 5 глави 1 Розділу І Кодексу ГТС).

Алокація фактичних обсягів природного газу по кожному замовнику послуг транспортування, поданих (отриманих) ним у точці входу та відібраних (переданих) ним у точці виходу за певний розрахунковий період, здійснюється оператором газотранспортної системи та доводиться ним до замовника послуг транспортування відповідно до вимог розділу XIV Кодексу ГТС (п. 1 глави 1 Розділу XII Кодексу ГТС).

Оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу за цей газовий місяць (п. 1 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС).

Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи (п. 1 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС).

На підставі такого, Позивач здійснив алокацію обсягів природного газу, відібраних Відповідачем з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до суміжної системи ? газорозподільної системи, оператором якої є Відповідач, за результатами чого у Відповідача були виявлені обсяги негативних місячних небалансів у січні-жовтні та грудні 2017 року у наступних обсягах:

У зв'язку з нездійсненням Відповідачем заходів щодо самостійного врегулювання негативного місячного небалансу за вказані періоди в порядку, встановленому Кодексом ГТС, Позивач як оператор газотранспортної системи надав Відповідачу послуги балансування для врегулювання небалансів за вказані періоди на загальну суму 110 020 745,35 гривень.

Згідно з п. 11.4 Договору послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом Позивача на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого Відповідачем відповідно до Кодексу ГТС та розділу IX цього Договору.

Так, Позивач для оформлення наданих послуг склав односторонні акти про надання послуг балансування з додатками до таких актів, де вказано розрахунок вартості послуг балансування, та рахунки на оплату послуг, а саме:

Виходячи з наведеного, Позивачем було надано Відповідачу послуги балансування за Договором для врегулювання негативних місячних небалансів Відповідача за січень-жовтень та грудень 2017 року на загальну суму 110 020 745,35гривень.

Позивач до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає Відповідачу на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Відповідач зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п'яти банківських днів (п. 9.4 Договору).

Оператор газотранспортної системи до 14-го числа наступного місяця надає замовнику послуги транспортування звіт про надані послуги та рахунок на оплату. Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів (п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС в редакції до 28.04.2017).

Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу, оформлений оператором газотранспортної системи відповідно до умов договору транспортування природного газу (п. 3 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС в редакції після 28.04.2017).

Оператор газотранспортної системи до 14-го числа місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування односторонній акт про надання послуг балансування на обсяги природного газу, місячного небалансу замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3 - 5 глави 3 цього розділу, рахунок на оплату, звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (що має містити деталізацію по споживачах замовника послуг транспортування на точках виходу). Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів з дня отримання ним зазначених документів (п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС в редакції після 28.04.2017).

На виконання такого, Позивач у встановленому порядку повідомив Відповідача про надання йому послуг балансування з наданням актів про надання послуг балансування та рахунків.

Крім того, на виконання приписів п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС в редакції після 28.04.2017 Позивач також надав Відповідачу звіти по точкам входу/виходу Відповідача.

Отже, з моменту отримання Відповідачем актів про надання послуг балансування, рахунків на їх оплату та звітів по точкам входу/виходу Відповідача (з 28.04.2017) у Відповідача відповідно до п. 9.4 Договору та п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС виникли зобов'язання здійснити оплату таких послуг у строк, що не перевищує п'яти банківських днів з дня отримання зазначених документів.

Положення ст. 526 ЦК України передбачають, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні положення відтворені в абз.1 ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), відповідно до якого суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Умовами Договору передбачений порядок надання Позивачем послуг балансування, які надаються Позивачем без попереднього погодження з Відповідачем, на що останнім надано згоду шляхом укладення Договору на таких умовах, зокрема з урахуванням п. 11.4 Договору, згідно

з яким послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом Позивача на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого Відповідачем відповідно до Кодексу ГТС та розділу IX цього Договору.

Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ч 1. ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Однак, в порушення наведених вимог законодавства та умов Договору, Відповідач сплатив лише частину заборгованості за надані послуги у розмірі

14898205,80 грн. та не сплачує решту заборгованості у розмірі 95 122 539,55 грн., чим порушує умови п. 9.4 Договору та п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС, що, в свою чергу, є порушенням прав Позивача як кредитора у спірних правовідносинах.

Відповідно до п. 13.1 Договору встановлено, що у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим Договором.

Згідно з п. 13.5 Договору в разі порушення Відповідачем строків оплати, передбачених цим Договором, Відповідач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

На підставі такого Позивач нарахував Відповідачу пеню за прострочення зобов'язань у розмірі 12 670 405,52 грн.

Згідно ч.2 ст.625 цього Кодексу боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач нарахував відповідачу три проценти річних від простроченої суми в розмірі 2 176 722,32 грн. та інфляційні втрати в розмірі131 717,85 грн.

Заперечення відповідача суд вважає безпідставними, виходячи із наступного.

Щодо тверджень Відповідача про неправильне застосування Позивачем при визначенні вартості послуг балансування коефіцієнту компенсації 1,2.

Позивач при визначенні розміру коефіцієнту компенсації, що застосований при розрахунку вартості наданих Відповідачу послуг балансування обсягів природного газу для врегулювання негативних небалансів Відповідача виходив з умов п. 9.2 Договору, згідно з яким передбачено, що при розмірі небалансу до 5 % від обсягу природного газу, відібраного

з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1, а в інших випадках встановлено використання коефіцієнту 1,2 (п. 9.2 Договору).

Відповідач як замовник послуг транспортування у спірні газові місяці через точку входу до газотранспортної системи не подав жодних обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування.

Таким чином, обсяг природного газу, відібраного Відповідачем з газотранспортної системи в спірні газові місяці склав 100 % розмірі його небалансу, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Щодо підстав встановлення Позивачем факту наявності у Відповідача негативних місячних небалансів, що утворились внаслідок несанкціонованого відбору природного газу КП "Уманьтеплокомуненерго" в січні та лютому 2017 року.

Відповідач у спірних правовідносинах крім статусу замовника послуг транспортування природного газу має також статус оператора газорозподільної системи (далі - Оператор ГРС), ким є суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу").

Таким чином, Позивач при здійсненні алокації обсягів природного газу, відібраних Відповідачем як замовником послуг транспортування з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до газорозподільної системи Відповідача, керувався інформацією про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об'єкти якого підключені до газорозподільної системи Відповідача, наданої останнім як Оператором ГРС у порядку, визначеному наведеними положеннями Кодексу ГТС.

Відповідач, як Оператор ГРС на виконання приписів глав 1, 3 Розділу XII Кодексу ГТС надавав Позивачу інформацію про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об'єкти якого підключені до газорозподільної системи Відповідача, зокрема, вказав постачальником природного газу НАК "Нафтогаз України" для КП "Уманьтеплокомуненерго"

у січні та лютому 2017 року на обсяг природного газу4 076,551 тис. м. куб. та в обсязі4 104,524 тис. м. куб. відповідно.

Така інформація відображена Відповідачем як Оператором ГРС в Алокаціях (звітах) ПАТ «УМАНЬГАЗ» про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «УМАНЬГАЗ»/, між замовниками послуг транспортування (постачальниками) за січень-лютий 2017 року (копії наявні в матеріалах справи), які були надані Позивачу відповідно до вимог п. 1 глави 3 Розділу XII Кодексу.

У таких алокаціях (звітах) Відповідача вказані фактичні обсяги споживання газу споживачами, що отримують природний газ з газорозподільної системи Відповідача, за попередній газовий місяць, а також вказані постачальники таких обсягів природного газу для споживачів з інформацією про підтверджений та фактично спожитий обсяг природного газу,

в яких зокрема вказано НАК "Нафтогаз України" постачальником природного газу для КП "Уманьтеплокомуненерго" у січні та лютому 2017 року на обсяги природного газу в розмірах 4 076,551 тис. м. куб. та 4 104,524 тис. м. куб. відповідно.

Така інформація Відповідача є даними, згідно з якими в силу приписів п. 2 глави 1 Розділу XII Кодексу ГТС Позивач здійснює алокацію по точці виходу з газотранспортної системи.

Однак, при опрацюванні Позивачем вказаних алокацій (звітів) Відповідача були виявлені випадки недостовірного надання Відповідачем даних, передбачених Кодексом ГТС, в частині безпідставного відображення в таких даних НАК "Нафтогаз України" як постачальника природного газу для КП "Уманьтеплокомуненерго"у січні та лютому 2017 року на обсяги природного газув розмірах 4 076,551 тис. м. куб. та 4 104,524 тис. м. куб. відповідно.

НАК "Нафтогаз України" не постачав будь-яких обсягів природного газу КП "Уманьтеплокомуненерго" у січні та лютому 2017 року та не замовляв таких обсягів природного газу до транспортування для вказаного споживача, про що свідчить неподання НАК "Нафтогаз України" як замовником послуг транспортування номінацій/реномінацій на транспортування природного газу для КП "Уманьтеплокомуненерго" у січні та лютому 2017 року.

Такі обставини повністю спростовують твердження Відповідача про те, що відібрані обсяги природного газу КП "Уманьтеплокомуненерго" у січні та лютому 2017 року, не є його несанкціонованим відбором.

Щодо тверджень Відповідача про порушення строків надсилання актів про надання послуг.

Позивачем було надано Відповідачу послуги балансування за Договором для врегулювання негативних місячних небалансів Відповідача за 2017 рік.

Позивач до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає Відповідачу на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Відповідач зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п'яти банківських днів (п. 9.4 Договору).

Оператор газотранспортної системи до 14-го числа наступного місяця надає замовнику послуг транспортування звіт про надані послуги та рахунок на оплату. Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів (п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС в редакції до 28.04.2017).

Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу, оформлений оператором газотранспортної системи відповідно до умов договору транспортування природного газу (п. 3 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС в редакції після 28.04.2017).

Оператор газотранспортної системи до 14-го числа місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування односторонній акт про надання послуг балансування на обсяги природного газу, місячного небалансу замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3 - 5 глави 3 цього розділу, рахунок на оплату, звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (що має містити деталізацію по споживачах замовника послуг транспортування на точках виходу). Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів з дня отримання ним зазначених документів (п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС в редакції після 28.04.2017).

На виконання такого, Позивач у встановленому порядку повідомив Відповідача про надання йому послуг балансування з наданням актів про надання послуг балансування та рахунків. Докази їх отримання Відповідачем наявні в матеріалах справи.

Крім того, на виконання приписів п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС в редакції після 28.04.2017 Позивач також надав Відповідачу звіти по точкам входу/виходу Відповідача, копії яких також наявні у матеріалах справи.

Щодо тверджень Відповідача стосовно зміни строків розрахунків за Договором на підставі постанова Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.2005 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій"

Відповідач вказує, що у спірних правовідносинах державою запроваджено механізм взаємних розрахунків між підприємствами паливно-енергетичного комплексу (далі - ПЕК), визначений Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій (далі - Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.2005 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій" (далі - постанова КМУ № 20 від 11.01.2005), внаслідок чого, на думку Відповідача, держава, приймаючи відповідні нормативно-правові акти, змінює цим самим характер регулювання спірних правовідносин.

Однак, вказані твердження Відповідача є таким, що не відповідають дійсним обставинам справи та суперечать положенням законодавства України, з огляду на наступне.

Згідно п.1 вказаного Порядку, його положення визначають механізм перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот; на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот), на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату, рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами природного газу територією України, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності (далі - субвенція).

Відповідно до п.5 Порядку райдержадміністрації та виконавчі органи рад міст обласного значення розподіляють отримані субвенції між головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів відповідно до бюджетної класифікації видатків у межах вартості ресурсів (товарів, послуг), наданих їх постачальниками, пропорційно або диференційовано за видами послуг. Органи Казначейства на підставі платіжних доручень головних розпорядників коштів місцевих бюджетів перераховують кошти на рахунки постачальників ресурсів (товарів, послуг) (п.6 Порядку).

Розрахунки проводяться за згодою учасників на підставі актів звіряння або договорів, які визначають величину щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг), і спільних протокольних рішень, підписаних усіма учасниками таких розрахунків (п.7 Порядку).

Отже, викладені обставини свідчать про те, що розрахунки, які здійснюються за Порядком, є лише одним із способів виконання Відповідачем грошових зобов'язань за Договором і вказаний Порядок, затверджений постановою КМУ № 20 від 11.01.2005, не змінював та не змінює строки виконання Відповідачем грошових зобов'язань перед Позивачем за Договором, передбачених умовами п. 9.4 Договору(в строк, що не перевищує п'яти банківських днів).

Виходячи з такого, Позивач та Відповідач не змінювали умов п. 9.4 Договору щодо обов'язку Відповідача оплатити послуги балансування в строк, що не перевищує п'яти банківських днів, оскільки Позивач та Відповідач не вносили відповідні змін до умов Договору в цій частині та не визначали, що Відповідач здійснює розрахунки за Договором виключно шляхом оформлення спільних протокольних рішень відповідно до постанови КМУ № 20 від 11.01.2005.

Викладені обставини свідчать про те, що умови Договору в частині порядку проведення Відповідачем розрахунків з Позивачем за надані послуги балансування обсягів природного газу залишались та залишаються дійсними в редакції, викладеній у п. 9.4 Договору.

Згідно з ч.1 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Положеннями п.17.2 Договору передбачено, що усі зміни та доповнення до цього Договору оформлюються письмово та підписуються уповноваженими особами Сторін.

Позивачем та Відповідачем до Договору не вносились зміни ні відносно строків виконання Відповідачем грошових зобов'язань за цим Договором, ні щодо порядку здійснення розрахунків.

Крім того, Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій, затверджений постановою КМУ № 20 від 11.01.2005, взагалі втратив чинність з 08.11.2017 згідно з постановою КМУ від 08.11.2017 № 951.

За таких обставин суд приходить до висновку про те, що відповідач допустив порушення умов, укладеного з позивачем договору, що до своєчасної подачі останньому відомостей про небаланс природного газу у період січень-жовтень, грудень 2017 р. За вказане порушення позивач правомірно нарахував йому вартість послуг балансування в заявленій до стягнення сумі.

Оскільки відповідач у визначені договором та Законом строки вартість послуг балансування не сплатив, то позивач правомірно вимагає стягнення з відповідача названий борг а також пеню, інфляційні та річні. Розрахунки цих сум здійснені позивачем вірно.

Виходячи з викладеного суд приходить до висновку про задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення понесені останнім судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "УМАНЬГАЗ" , (вул. Дерев'янка, б. 19, м. Умань, Черкаська область, 20300, код 03361419) на користь Публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ",( Кловський узвіз, 9/1, м. Київ, 01021, код 30019801) - 95 122 539, 55 грн. заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу, 12 670 405, 52 грн. пені, 2 176 722, 32 грн. 3% річних, 131 717, 85 грн. інфляційних та 616 700, 00 грн. судового збору.

Це рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено і підписано 03.12.2018

СУДДЯ К.І. Довгань