
Справа № 686/16896/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2018 року Хмельницький міськрайонний суд в складі :
головуючого - судді Приступи Д.І.
при секретарі Медвідь М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (29013, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 32, код ЄДРПОУ 03198563) до ОСОБА_1 (29000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) про стягнення надміру виплачених коштів, -
встановив:
26 листопада 2018 року управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 2473 грн. 92 коп., посилаючись на те, що ОСОБА_1 в січні 2016 році працював на посадо муляра ПП «Ленбудсервіс» та не повідомив про дану обставину, яка вплинула на виплату компенсації йому нараховано та виплачено надміру коштів в розмірі 324,02 грн.. Надання заявником недостовірної інформації про доходи призвело до надмірної виплати йому бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї на суму 2149,90 грн., 15.05.2017 року повідомило ОСОБА_1 про переплату надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї та обов’язок повернути отримані кошти в розмірі 2159,90 до бюджету в термін до 15.07.2017 року. які він в добровільному порядку сплатити відмовляється, а тому позивач просить його позов задовольнити.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, у випадку неявки відповідача не заперечив, щодо заочного розгляду справи, позовні вимоги підтримав в тому обсязі, що визначений у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з’явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, заяви про розгляд справи без його участі не надсилав, про причини неявки суд не повідомив.
Із письмової згоди представника позивача суд ухвалив заочний розгляд справи, на підставі наявних у справі доказів відповідно до ст. 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, що ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року «Про затвердження Порядку призначення та виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» та на підставі поданої заяви одержував в управлінні праці та соціального захисту населення: державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям за період 01.07.2016 року по 30.04.2017 року в розмірі 2149,90 грн. компенсацію за надані 01.07.2016 року соціальні послуги за період 14.01.2016 року по 31.03.2017 року в розмірі 324,02 грн.
Згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям» від 24 лютого 2003 р. № 250, допомога малозабезпеченим сім’ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім’ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім’ї.
Прожитковий мінімум для сім’ї — визначена для кожної сім’ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону.
Малозабезпечена сім’я - це сім’я, яка з поважних або незалежних від неї причин, має середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім’ї Право сім’ї на цю допомогу залежить не лише від доходів, але і від її майнового стану, зайнятості працездатних членів сім’ї та інших факторів.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» для отримання допомоги особа подає пакет документів в тому числі декларацію про доходи та майновий стан.
При оформленні зазначеної допомоги ОСОБА_1 не дохід заробітну плату за січень 2016 року.
Про надання заявником недостовірних даних при оформленні допомоги управлінню стало відомо в квітні 2017 року в результаті проведення державним соціальним інспектором перевірки даних, наданих заявницею при оформленні допомоги. Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, у раді коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Надання заявником недостовірної інформації про доходи призвело до надмірної виплати йому бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї на суму 2149,90 грн. Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім’ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім’ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті.
Відповідно до вищезазначеної постанови управління 15.05.2017 року повідомило ОСОБА_1 про переплату надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї та обов’язок повернути отримані кошти в розмірі 2159,90 до бюджету в термін до 15.07.2017 року.
Фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо фізична особа, якій надаються соціальні послуги, перебуватиме санаторно-курортному лікуванні або ж на стаціонарному лікуванні самостійні супроводу та догляду з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, виплата компенсації тимчасово припиняється та відновлюється на підставі заяви фізичної особи про продовження надання соціальних послуг та довідок про закінчення перебування на санаторно-курортному лікуванні або на стаціонарному лікуванні.
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.
Оскільки ОСОБА_1 в січні 2016 році працював на посадо муляра ПП «Ленбудсервіс» та не повідомив про дану обставину, яка вплинула на виплату компенсації йому нараховано та виплачено надміру коштів в розмірі 324,02 грн. Про виплату надміру нарахованих коштів та обов’язок їх повернути ОСОБА_1 повідомлено 15.05.2017 року.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскільки відповідач не виконав зобов’язання з повернення грошових коштів, з нього слід стягнути на користь позивача надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї в розмірі 2149,90 грн. та надміру виплачені кошти компенсації за надані соціальні послуги в розмірі 324,02 грн.
Судові витрати по справі становлять 1762 грн. 00 коп., які слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 10, 265, 282 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 264-265, 280 ЦПК України, ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» суд,-
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце проживання: 29000, АДРЕСА_1, номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (29013, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 32, код ЄДРПОУ 03198563) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї в розмірі 2149,90 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце проживання: 29000, АДРЕСА_1, номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (29013, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 32, код ЄДРПОУ 03198563)надміру виплачені кошти компенсації за надані соціальні послуги в розмірі 324,02 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце проживання: 29000, АДРЕСА_1, номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (29013, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 32, код ЄДРПОУ 03198563) судові витрати в сумі 1762 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення, учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду Хмельницької області протягом 30 днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано та закінчення строку для подання відповідачем заяви про перегляд заочного рішення.
Суддя Хмельницького
міськрайонного суду ОСОБА_2