
Справа № 673/878/18
Провадження № 2-а/673/62/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"31" жовтня 2018 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області,
що діє як адміністративний суд,
в складі: головуючий – суддя Дворнін О.С.
при секретарі судових засідань ОСОБА_1
з участю представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2017 року ОСОБА_4 звернулася в суд з адміністративним позовом до Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов’язання до вчинення дій.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що вона 06.11.2003 року звільнилася з посади вчителя початкових класів Новосілецької ОСОБА_6 ступенів у зв’язку з виходом на пенсію та з 07.11.2003 року та їй було призначено пенсію за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Проте, з 10 листопада 2003 року вона знову влаштувалась на роботу та продовжила працювати за професією.
18 квітня 2016 року у зв’язку з досягненням пенсійного віку позивачка звернулася до Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, з 18.04.2016 року згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте з відповіді заступника начальника Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 23.08.2017 року № 30/П-4, відповідачем було здійснено переведення їй з пенсії за вислугу років, як працівника освіти, на пенсію за віком і при цьому при обчисленні розміру пенсії управлінням Пенсійного фонду України було застосовано середню заробітну плату за 2007 рік в розмірі 1523,67 грн.., а тому їй нараховано пенсію в розмірі 1167,15 гривень. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними,а тому просить суд поновити строк звернення до суду за захистом моїх прав з часу звернення за призначенням пенсії за віком, тобто з 18.04.2016 року. Визнати дії Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо обчислення, розміру пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу за 2007 рік протиправними. Зобов’язати Летичівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області нарахувати та виплачувати їй пенсію за віком відповідно до ст. 40 ч.2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком з 18 квітня 2016 року, з урахуванням раніше виплаченої різниці та стягнути з відповідача понесені судові витрати.
В ході судового розгляду представник позивача уточнив позовні вимоги та просить суд поновити строк звернення до суду за захистом прав позивача з часу звернення за призначенням пенсії за віком, тобто з 18.04.2016 року. Визнати дії Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо обчислення ОСОБА_4, розміру пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу за 2007 рік протиправними. Зобов’язати ОСОБА_7 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплачувати позивачу пенсію за віком відповідно до ст. 40 ч.2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2013-2015 роки), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за період з 18 квітня 2016 року по 01.10.2017 року згідно наданого розрахунку з урахуванням раніше виплаченої різниці. Залучити до участі у справі в якості належного відповідача ОСОБА_7 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та стягнути з нього судові витрати.
Ухвалою суду від 02.10.2018 року допущено заміну неналежного відповідача – Летичівське об’єднанне управління Пенсійного фонду України на належного відповідача – ОСОБА_7 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області(29013 м. Хмельницький вул. Герцена, 10, Хмельницької області).
В судовому засіданні представник позивача підтримав уточненні позовні вимоги та просить суд їх задовільнити.
Представник відповідача - ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в судовому засіданні заперечив проти позову зазначивши, що дії відповідачів правомірні та просить суд відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що вказаний адміністративний позов підлягає задоволенню.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_4 06.11.2003 року звільнилася з посади вчителя початкових класів Новосілецької ОСОБА_6 ступенів у зв’язку з виходом на пенсію та з 07.11.2003 року їй було призначено пенсію за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Проте, з 10.11.2003 року вона знову влаштувалась на роботу та продовжила працювати за професією.
18 квітня 2016 року у зв’язку з досягненням пенсійного віку позивачка звернулася до Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, з 18.04.2016 року згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з письмової відповіді заступника начальника Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 23.08.2017 року № 30/П-4, відповідачем було здійснено переведення ОСОБА_4 пенсії за вислугу років, як працівника освіти, на пенсію за віком і при цьому при обчисленні розміру пенсії управлінням Пенсійного фонду України було застосовано середню заробітну плату за 2007 рік в розмірі 1523,67 грн., а тому їй нараховано пенсію в розмірі 1167,15 гривень.
У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV «Про загальнообов’зкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв’язку з втратою годувальника.
Згідно зі статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно зі статтею 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту «е» статті 55.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Разом з тим, встановлено, що в судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України позовні вимоги не визнав, пояснив, що позивачка отримувала пенсію в розмірі 1167,15 грн., виходячи із середньої заробітної плати за 2007 рік в розмірі 1523,67 грн., але з 01.10.2017 року вступило в силу нове законодавство щодо осучаснення виплат пенсій, відповідно до якого позивачу перераховано пенсію з 01.10.2017 року і її розмір складає 2089 грн., а тому відсутні підстави для задоволення позову.
Проте, при здійсненні перерахунку отриманої позивачем пенсії за віком відповідно до ст. 40 ч.2 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013-2015 роки, за віком з 18 квітня 2016 року по 01.10.2017 року. В ході перерахунку встановлено, що середній показник заробітної плати, який необхідно застосовувати для призначення/перерахунку пенсії у 2016 році, має складати 3263,61 грн. (2979,46 за 2013 р. + 3149,45 грн. за 2014 р.+ 3661,41 грн. за 2015 р.).
Виходячи із цих підстав, підрахунків загальний розмір пенсії з 18.04.2016 року мав складати 1802,03 грн., а тому щомісячна недоплата пенсії позивачки складала 634,88 грн., а загальний розмір недоотриманої пенсії за період з 18.04.2016 року по 01.10.2017 року складає 11 046,91 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 року № 821 з 01.03.2018 року Летичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області реорганізовано шляхом приєднання до ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, у зв’язку з чим відповідачем у даній справі є ОСОБА_7 управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Герцена, 10).
Підсумовуючи наведене, а також враховуючи положення ст. 77 КАС України, згідно з якими кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та наявні підстави для визнання дій Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо обчислення ОСОБА_4, розміру пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу за 2007 рік протиправними та зобов’язання ОСОБА_7 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплачувати ОСОБА_4, пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2013-2015 роки), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за період з 18 квітня 2016 року по 01 жовтня 2017 року згідно наданого розрахунку з урахуванням раніше виплаченої різниці.
Судом встановлено, що про порушення своїх прав, а саме про виплату пенсії в меншому розмірі, ніж передбачено законом, позивачці стало відомо лише в серпні 2017 року з отриманого від Летичівського об’єднаного управління ПФУ Хмельницької області повідомлення, а тому вважаю, що позивачкою не пропущено строк звернення до суду за захистом свого права щодо перерахунку призначеної пенсії з 18 квітня 2016 року.
Згідно із ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8,9, 22, 77, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, викладаючи вступну та резолютивну частини постанови, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Поновити ОСОБА_4 строк звернення до суду за захистом прав з часу звернення за призначенням пенсії за віком з 18.04.2016 року.
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо обчислення ОСОБА_4, розміру пенсії за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу за 2007 рік протиправними.
Зобов’язати ОСОБА_7 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплачувати ОСОБА_4, пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2013-2015 роки), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за період з 18 квітня 2016 року по 01 жовтня 2017 року згідно наданого розрахунку з урахуванням раніше виплаченої різниці.
Судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 грн. стягнути з ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь позивача.
Складання повного рішення відкладено на десять днів з дня закінчення розгляду справи, у зв’язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повне найменування сторін та інших учасників справи, які при проголошенні рішення суду суддя не оголошує:
Позивач – ОСОБА_4, адреса проживання (реєстрації): 32240, с. Новосілка Деражнянського району Хмельницької області, вул. Шевченка, 10, паспорт серії НА 529029
виданого Деражнянським РВ УМВС України в Хмельницькій робласті 04.09.1998 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1;
Відповідач – ОСОБА_7 управління пенсійного фонду України Хмельницької області, код ЄДРПОУ 21318350, адреса: 29013, м. Хмельницький Хмельницької області, вул. Герцена,10.
Повне рішення складене 09.11.2018 року.
Суддя: ОСОБА_8