
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2018 року м. Чернігів Справа № 740/3682/18
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Д'якова В.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обласного військового комісаріату про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського обласного військового комісаріату (далі - Чернігівській ОВК, відповідач), в якому просить зобов'язати Чернігівський обласний військовий комісаріат згідно вимог Постанови КМУ № 45 надати позивачу та Пенсійному Фонду України в Чернігівській області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016 для перерахунку пенсії позивача згідно рішення Ніжинського міськрайонного суду по справі № 740/2997/17 від 25.01.2018.
Ухвалою судді Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Ковальової Т.Г. від 15.08.2018 адміністративну справу № 740/3682/18 передано до Чернігівського окружного адміністративного суду за підсудністю.
Справа № 740/3682/18 надійшла до Чернігівського окружного адміністративного суду 12.09.2018 та у цей же день зазначену справу, на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, передано на розгляд судді Д'якова В.І.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.09.2018 позовну заяву ОСОБА_1 - залишено без руху, встановлено позивачу п'ятиденний строк, з дня отримання зазначеної ухвали суду, для усунення недоліків поданої позовної заяви.
У встановлений судом строк вимоги ухвали суду від 14.09.2018 виконані, позивачем надано до суду документ про сплату судового збору та власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами під головуванням судді Д'якова В.І.
Відповідно до даної ухвали учасникам справи роз'яснено про їх право на подання до суду письмових заяв по суті, зокрема відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача у встановлений ухвалою судді строк подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов (а.с. 44-46).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області із позовом, в якому просив зобов'язати головне Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року та протокольного доповнення за №3 від 20.01.2016 р. «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців», наказу МО України від 27.01.2016 р. №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ в 2016 році» у зв'язку зі змінами розміру щомісячного грошового забезпечення з урахуванням розміру премії 450% посадового окладу та щомісячної грошової винагороди в розмірі 60% щомісячного грошового забезпечення на місяць, починаючи з 01 січня 2016 року.
Рішенням Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 25.01.2018 по справі № 740/2997/17, залишеним в силі постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.04.2018, зобов'язано головне Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України №614-VIII від 15.07.2015 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року та протокольного доповнення за № 3 від 20.01.2016 р. «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців», наказу Міністерства Оборони України від 27.01.2016 р. №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» у зв'язку зі змінами розміру щомісячного грошового забезпечення з 01 січня 2016 року.
06.06.2018 Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області звернулося до Чернігівського ОВК з вимогою про надання довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 для виконання рішення суду від 25.01.2018 (а.с. 9).
Листом 12.06.2018 за вих. № 5/2526с Чернігівській ОВК повідомив, що для виконання вимог заяви позивача у посадових осіб Чернігівського ОВК відсутні можливості та законні підстави (а.с. 10).
20.07.2018 позивач звернувся до Чернігівського ОВК із заявою, у якій просив видати йому довідку про його грошове забезпечення станом на 01.01.2016 для виконання рішення суду від 25.01.2018 та перерахунку йому пенсії відповідно до Закону України №614-VIII від 15.07.2015 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року та протокольного доповнення за № 3 від 20.01.2016 р. «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців», наказу Міністерства Оборони України від 27.01.2016 р. №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» у зв'язку зі змінами розміру щомісячного грошового забезпечення з 01 січня 2016 року (а.с. 7).
Листом від 30.07.2018 за вих. № 5/3082с Чернігівській ОВК повідомив, що для виконання вимог заяви позивача у посадових осіб Чернігівського ОВК відсутні можливості та законні підстави (а.с. 8).
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у наданні позивачу довідки про його грошове забезпечення станом на 01.01.2016 для перерахунку його пенсії згідно рішеня суду від 25.01.2018, протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Нормами ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст.51 цього Закону.
З метою розробки механізму перерахунку пенсій військовослужбовцям Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 р. № 45.
Даним нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі -державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п. 3 цього Порядку органи, в яких особа проходила службу, готують для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення та подають її до органів Пенсійного фонду України для здійснення такого перерахунку.
Отже, відповідно до наведених норм законодавець передбачив наступний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсій:
- Міноборони повідомляє ПФ України про наявність рішення КМУ про зміну розміру грошового забезпечення (п.2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року);
- ПФ України повідомляє відповідні структурні підрозділи ПФ про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку ГУ ПФУ (абз. 2 п.2 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року);
- ГУ ПФУ складає відповідні списки та передає їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки (абз.3 п.2, абз.1 п.3 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року).
За приписами п. 2 Порядку № 45 у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, Пенсійний фонд України зобов'язаний був у п'ятиденний строк повідомити відповідача про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії осіб.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України документів, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії відповідним категоріям осіб, що мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», покладено на Міністерство оборони України (далі -МО).
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 25.01.2018 по справі № 740/2997/17 встановлено, що Департамент фінансів МО України листом від 04 березня 2016 року №248/3/6/1200 повідомив Пенсійний Фонд України про підстави для перерахунку пенсій у зв'язку з прийняттям наказу МО України від 27 січня 2016 року №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України у 2016 році».
Крім того, вказаним рішенням встановлено, що згідно наказу заступника Міністра оборони України (по особовому складу) №0249 від 24.12.1996 року позивач звільнений з військової служби за пунктом 65 підпункту «в» - за станом здоров'я. Чернігівським обласним військовим комісаріатом з 17 лютого 1997 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вказані факти встановлені рішенням суду, яке набрало законної сили, а отже в силу статті 78 Кодексу адміністративного судочинства доказуванню не підлягають.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками № 45 та № 3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою.
Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 та Порядку № 45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного суду України, зазначеною в постанові від 25.11.2014 у справі № 21-322а14 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 42010782).
Враховуючи викладене на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України та обов'язку органу, в якому особа проходила службу, готувати для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення, з врахуванням положень статті 5 та 245 КАС України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню шляхом: визнання бездіяльності Чернігівського обласного військового комісаріату у ненаданні позивачу довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016 для перерахунку пенсії позивача згідно рішення Ніжинського міськрайонного суду по справі № 740/2997/17 від 25.01.2018 та про зобов'язання Чернігівського обласного військового комісаріату згідно вимог Постанови КМУ № 45 надати позивачу довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016 для подання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для перерахунку пенсії позивача згідно рішення Ніжинського міськрайонного суду по справі № 740/2997/17 від 25.01.2018.
Вимога позивача про надання Пенсійному Фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 для перерахунку пенсії позивача згідно рішення Ніжинського міськрайонного суду по справі № 740/2997/17 від 25.01.2018 задоволенню не підлягає так як Пенсійний Фонд України в Чернігівській області не є стороною по справі та вимоги до відповідача у нього відсутні.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не виконує рішення суду, яке набрало законної сили, у зв'язку з відсутністю у нього довідки органу, в якому особа проходила службу про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1
Судом не приймаються до уваги твердження відповідача, що відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2018 року у справі № 740/2997/17 було встановлено: «Відповідно до п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 ліквідаційна комісія УМВС в Чернігівській області підготувала довідку № 101/00596, № 2503002218 від 17 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії та надіслала її до Головного управління-Пенсійного фонду України в Чернігівській області», оскільки як вбачається з матеріалів справи позивач проходив службу в органах Міністерства оборони та ніякого відношення до служби в органах МВС не має, а отже вказана довідка не має відношення до позивача, доказів на спростування вказаної інформації відповідачем до суду не надано.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні всі правові підстави для часткового задоволення адміністративного позову ОСОБА_1.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2) - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Чернігівського обласного військового комісаріату (вул. Гетьмана Полуботка, 68, м.Чернігів,14013, код ЄДРПОУ 08536958) у ненаданні ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2) довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016 для перерахунку його пенсії згідно рішення Ніжинського міськрайонного суду по справі № 740/2997/17 від 25.01.2018.
Зобов'язати Чернігівський обласний військовий комісаріат (вул. Гетьмана Полуботка, 68, м.Чернігів,14013, код ЄДРПОУ 08536958) надати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2) довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016 для подання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для перерахунку пенсії позивача згідно рішення Ніжинського міськрайонного суду по справі № 740/2997/17 від 25.01.2018.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського обласного військового комісаріату (вул. Гетьмана Полуботка, 68, м.Чернігів,14013, код ЄДРПОУ 08536958) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2) судові витрати у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 30 листопада 2018 року.
Суддя В.І. Д'яков