
УХВАЛА
29 листопада 2018 року Справа № 823/1126/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Руденко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз’яснення рішення суду у справі №823/1126/18 за позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 у справі №823/1126/18 визнано протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи”; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до ст. 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи”, здійснити з 01.10.2017 перерахунок ОСОБА_1 пенсії з інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку.
Судове рішення у справі набрало законної сили 18 червня 2018 року.
09 липня 2018 року Черкаським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №823/1126/18.
07 листопада 2018 року ОСОБА_1 подав до суду заяву про роз’яснення рішення суду, в якій просить роз’яснити рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 у справі №823/1126/18 в частині того, чи має заявник право на перерахунок та виплату йому пенсії як військовозобов’язаній особі, призваній на військові збори, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 жовтня 2017 року, виходячи із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Заява обґрунтована тим, що виходячи із наданих відповідей ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, рішення суду у справі №823/1126/18 розтлумачено таким чином, що ОСОБА_1 має право лише на перерахунок пенсії з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку, а саме: до 15 серпня 2018 року. Таким чином, відповідач визнає лише право заявника на перерахунок, а не на виплату в подальшому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В. від 12.11.2018 вирішено розглянути заяву ОСОБА_1 про роз’яснення рішення суду у письмовому провадженні без виклику учасників справи.
Згідно з ч. 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця.
Розглянувши подану заяву, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (ч. 2 ст. 254 КАС України).
Роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом не дотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а із змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Рішення суду може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тобто, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.
В свою чергу, підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому, суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
За роз'ясненням рішення суду можуть звертатися особи, які брали участь у справі, або державний виконавець у випадку, коли рішення є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію.
В заяві про роз'яснення рішення зазначається, що саме у резолютивній частині рішення є незрозумілим, в чому полягає незрозумілість рішення, які припускаються варіанти тлумачення рішення, як це впливає на його виконання.
Роз'яснення інших частин рішення (крім резолютивної) не має правового значення, оскільки вони не мають обов'язкового характеру.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 09.10.2018 №1005/М-10 та листом Управління обслуговування громадян ОСОБА_3 відділу обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ в Черкаській області від 19.10.2018 №281/М-10 позивача повідомлено, що перерахунок його пенсії згідно з рішенням суду у справі №823/1126/18 проведено 16.08.2018 та нараховано доплату пенсії за період 01.10.2017 по 15.08.2018. Покладені судом зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії управління виконало в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління. При цьому доплату пенсії за період з 01 жовтня 2017 року по 17 червня 2018 року (до дати набрання рішенням суду законної сили) буде проведено в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018, а за період з 18 червня по 15 серпня 2018 року – у вересні та жовтні цього року.
У заяві про роз’яснення рішення суду ОСОБА_1 просить роз’яснити чи має він право на перерахунок та виплату йому пенсії як військовозобов’язаній особі, призваній на військові збори, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 жовтня 2017 року, виходячи із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Заявник стверджує, що відповідач визнає лише його право на перерахунок, а не на виплату в подальшому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до абзацу 3 резолютивної частини рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 у справі №823/1126/18 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зобов'язано відповідно до ст. 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи”, здійснити з 01.10.2017 перерахунок ОСОБА_1 пенсії з інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку.
Таким чином, в резолютивній частині вказаного рішення суду чітко передбачено право ОСОБА_1 на перерахунок та виплату йому пенсії як військовозобов’язаній особі, призваній на військові збори, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 жовтня 2017 року, виходячи із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
За вказаних обставин, суд вважає, що резолютивна частина судового рішення є зрозумілою, не припускає різного тлумачення, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що заява є не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Додатково суд роз'яснює, що відповідно до ч.ч. 2-3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Рішення, дії чи бездіяльність, вчинені суб’єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду можуть бути оскаржені особою, на користь якої ухвалено таке рішення суду, в порядку ст. 383 КАС України.
Кодекс адміністративного судочинства України також передбачає процесуальні форми контролю адміністративного суду за виконанням рішень в адміністративних справах - це зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (стаття 382 КАС України) та шляхом вирішення і розгляду справ з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця (стаття 287 КАС України).
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 248, 254 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз’яснення рішення суду у справі №823/1126/18 за позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії – відмовити повністю.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя А.В. Руденко