
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/1054/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулась в суд з позовом до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (далі - відповідач), в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень, оформлене листом №Д-5782/04/01 від 04.10.2018 р.
- зобов’язати Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради видати ОСОБА_1 будівельний паспорт для проектування об'єкта будівництва індивідуального житлового будинку на вул. Сокирянській, 4-3 у м. Чернівці.
- присудити на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1409,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, станом на 17.04.2014р. за ОСОБА_1 зареєстровано право на земельну ділянку площею 0,0624 га у м. Чернівці по вул. Сокирянській, 4-З з кадастровим номером 7310136300:19:002:1090 з цільовим призначенням 02.01 – для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (землі житлової та громадської забудови).
Маючи намір використовувати земельну ділянку у відповідності до цільового призначення, позивач звернувся до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради з заявою про видачу будівельного паспорту з додатками.
05 жовтня 2018 року від Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради надійшов лист №Д-5782/04/01 від 04.10.2018 р., у якому відповідачем вирішено, що відповідно до містобудівної документації «Коригування генерального плану міста Чернівці», затвердженої рішенням 8 сесії Чернівецької міської ради шостого скликання від 27.03.2014 за №1171, у складі якої розроблено план зонування території міста, вказана земельна ділянка розміщена на території ландшафтно-рекреаційних зон (Р-4 - рекреаційної зони обмеженого користування). У вказаній зоні не передбачено будівництво індивідуальних житлових будинків. У зв'язку з цим, відповідач зазначив про неможливість видати будівельний паспорт на будівництво індивідуального житлового будинку на вулиці Сокирянській, 4-З в місті Чернівці.
Позивач вважає, що дані дії відповідача, як суб'єкта владних повноважень, є незаконними з огляду на те, що документи подані відповідачу не містять інформації, яка б свідчила про невідповідність намірів позивача щодо забудови вказаної земельної ділянки вимогам відповідної містобудівної документації.
Ухвалою суду від 31.10.2018 відкрито провадження у справі та призначений розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач до початку судового засідання подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, подавши при цьому заяву про визнання позову, в якій вказав, що не заперечує щодо задоволення позовних вимог позивача.
Згідно частини 3 статті 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю виходячи з наступного.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 05.10.2010 р. ОСОБА_1 прийнято у власність земельну ділянку для ведення садівництва під номером 7, що знаходиться у садівничому товаристві «Червоногірка», по вул. Сокирянській у м. Чернівці, площею 0,0624 га.(а.с. 16)
Рішенням Чернівецької міської ради від 29.11.2012 р. №688 позивачу надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки по зміні цільового значення - з «ведення садівництва» на - «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд» власної земельної ділянки під номером 7, що знаходиться у садівничому товаристві «Червоногірка», по вул. Сокирянській у м. Чернівці, площею 0,0624 га та присвоєно цій земельній ділянці поштову адресу - вул. Сокирянська, 4-З. (а.с. 12)
Відповідно до п. 22 Рішення Чернівецької міської ради від 06.03.2014 року №1136 затверджено ОСОБА_1 проект відведення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки за адресою вул. Сокирянська 4- «З» площею 0,0624 га кадастровий номер 7310136300:19:002:1090, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за рахунок власної земельної ділянки під номером 7, що знаходиться у садівничому товаристві «Червоногірка», по вул. Сокирянській у м. Чернівці. (а.с. 13)
Наразі вказані рішення Чернівецької міської ради не скасовані та інших рішень про зміну функціонального (цільового) призначення відповідної земельної ділянки (категорії землі) не приймалося.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, станом на 17.04.2014р., за ОСОБА_1 зареєстровано право на земельну ділянку площею 0,0624 га у м. Чернівці по вул. Сокирянська, 4-З з кадастровим номером 7310136300:19:002:1090 з цільовим призначенням 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (землі житлової та громадської забудови). (а.с. 14)
В подальшому, маючи намір використовувати земельну ділянку у відповідності до цільового призначення, позивач звернувся до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради з заявою про видачу будівельного паспорту з додатками.
Листом від 04 жовтня 2018 року Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради №Д-5782/04/01 вирішено, що відповідно до містобудівної документації «Коригування генерального плану міста Чернівці», затвердженої рішенням 8 сесії Чернівецької міської ради шостого скликання від 27.03.2014 за №1171, у складі якої розроблено план зонування території міста, вказана земельна ділянка розміщена на території ландшафтно-рекреаційних зон (Р-4 - рекреаційної зони обмеженого користування). У вказаній зоні не передбачено будівництво індивідуальних житлових будинків.
У зв'язку з цим, відповідач зазначив про неможливість видати будівельний паспорт на будівництво індивідуального житлового будинку на вулиці Сокирянській, 4-3 в місті Чернівці. (а.с. 15)
До вказаних правовідносин слід застосувати такі положення закону.
Відповідно до ч.2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.ч.1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності :свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частини 1 статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. №3038-VІ (надалі - Закон №3038-VІ) планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Відповідно до приписів частини 2 статті 24 Закону №3038-VІ забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
За частиною 1 статті 25 Закону №3038-VІ режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.
Згідно зі статтею 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Отже, планування та забудова земельних ділянок здійснюється, у тому числі, їх власниками, виключно в межах їх цільового призначення.
Як наголошувалось вище, позивач є власником земельної ділянки площею 0, 0624 га у м. Чернівці по вул. Сокирянській, 4-З з кадастровим номером 7310136300:19:002:1090 з цільовим призначенням 02.01 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (землі житлової та громадської забудови).
Відповідно до частини 4 статті 33 Закону №3038-VІ розміщення об’єктів будівництва на території населених пунктів та за їх межами під час комплексної забудови території здійснюється виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, районною державною адміністрацією відповідно до їх повноважень шляхом надання містобудівних умов та обмежень або видачі будівельного паспорта відповідно до містобудівної документації у порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 34 Закону №3038-VІ замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об’єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об’єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;
З огляду на відсутність обставин, які б вказували про невідповідність намірів позивача щодо забудови земельної ділянки, відповідач зобов’язаний видати позивачу будівельний паспорт на будівництво індивідуального житлового будинку.
Згідно ч.1,2,4 статті 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв’язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз’яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Враховуючи викладене вище, судом приймається визнання позову, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, шляхом:
- визнання протиправним та скасування рішення Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень, оформлене листом №Д-5782/04/01 від 04.10.2018 р.
- зобов’язання Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради видати ОСОБА_1 будівельний паспорт для проектування об'єкта будівництва індивідуального житлового будинку на вул. Сокирянській, 4-3 у м. Чернівці.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, а тому слід стягнути на користь позивача понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 1409,60 грн.
Керуючись статтями 189, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень, оформлене листом №Д-5782/04/01 від 04.10.2018 р.
Зобов’язати Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради видати ОСОБА_1 будівельний паспорт для проектування об'єкта будівництва індивідуального житлового будинку по вул. Сокирянській, 4-3 у м. Чернівці.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1409,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1, (м.Чернівці провулок Ашхабадський, 6 ід.код НОМЕР_1).
Відповідач - Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, (м.Чернівці вул.Богдана Хмельницького, 64-А, код ЄДРПОУ 23245721).
Суддя Боднарюк О.В.