Рішення № 78227042, 28.11.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2018
Номер справи
560/3577/18
Номер документу
78227042
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3577/18

РІШЕННЯ

іменем України

28 листопада 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Варченко В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець - Подільської міської ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду на пленарному засіданні сесії Кам'янець - Подільської міської ради Хмельницької області клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відведення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0716 га, що знаходиться за адресою вул. Яна де ОСОБА_2, 9, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка);

- зобов'язати Кам'янець - Подільську міську раду Хмельницької області винести на розгляд пленарного засідання сесії та розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відведення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0716 га, що знаходиться за адресою вул. Яна де ОСОБА_2, 9, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що 03.10.2018 звернувся до Кам'янець - Подільської міської ради Хмельницької області із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відведення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0716 га, що знаходиться за адресою вул. Яна де ОСОБА_2, 9, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).

05.10.2018 відповідач листом №2-02-14-4456 повідомив позивача про те, що із долучених позивачем документів виконавчим комітетом Кам'янець - Подільської міської ради Хмельницької області встановлено, що позивачу належить лише частина домоволодіння, що знаходиться на земельній ділянці за адресою вул. Яна де ОСОБА_2, 9, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область.

У листі зазначається про те, що оскільки Земельний кодекс України не передбачає передачу у власність умовних частин земельної ділянки, у наданні позивачу дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою немає можливості.

На думку позивача такі дії відповідача порушують його права та законні інтереси гарантовані Конституцією та нормами чинного законодавства України, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Позивач в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибула, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі, в якому просить у задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, вважає, що даний адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 03.10.2018 позивач звернувся до Кам'янець - Подільської міської ради Хмельницької області із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відведення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0716 га, що знаходиться за адресою вул. Яна де ОСОБА_2, 9, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).

До заяви позивачем були додані: копія паспорта, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, план розподілу будинковолодіння №9 по вул. Яна де ОСОБА_2, 9, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, копія договору купівлі продажу 1/2 будинку з надвірними будівлями від 07.04.1987, укладений між громадянином ОСОБА_3 та ОСОБА_4, ОСОБА_1, копія технічного паспорта житлового будинку.

05.10.2018 відповідач листом №2-02-14-4456 повідомив позивача про те, що із долучених позивачем документів виконавчим комітетом Кам'янець - Подільської міської ради Хмельницької області встановлено, що позивачу належить лише частина домоволодіння, що знаходиться на земельній ділянці за адресою вул. Яна де ОСОБА_2, 9, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область.

У листі зазначається про те, що оскільки Земельний кодекс України не передбачає передачу у власність умовних частин земельної ділянки, у наданні позивачу дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою немає можливості.

Позивач, розцінюючи вищезазначений лист відповідача як відмову в задоволенні його заяви, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Досліджуючи спірні правовідносини, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Приписами статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Статтею 59 Закону №280/97-ВР визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.

Відповідно до вимог частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

На підставі вимог частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

В силу вимог частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності здійснюється органом місцевого самоврядування, який приймає відповідне рішення на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення або формування нової земельної ділянки.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Як видно з матеріалів справи, 05.10.2018 відповідач листом №2-02-14-4456 повідомив позивача про те, що оскільки ЗК України не передбачає передачу у власність умовних частин земельної ділянки, у наданні позивачу дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою немає можливості.

При цьому, суд звертає увагу на те, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, що визначено Законом №280/97-ВР.

Отже, Кам'янець - Подільською міською радою Хмельницької області порушено порядок розгляду клопотання позивача, оскільки останнє не розглядалося на пленарному засіданні сесії і не має відповідного рішення по суті заяви позивача.

Таким чином, фактично заява позивача, яка була подана в порядку Земельного кодексу України розглянута в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян". Все це вказує на бездіяльність відповідача щодо не розгляду клопотання позивача в порядку, передбаченому статтею 118 ЗК України, і відповідно є протиправним.

Зважаючи на це, на думку суду, слід визнати протиправною бездіяльність Кам'янець - Подільської міської ради Хмельницької області, що полягає у не прийнятті рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.10.2018 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відведення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0716 га, що знаходиться за адресою вул. Яна де ОСОБА_2, 9, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).

З урахуванням встановлених обставин у справі, суд вважає, що порушенні права позивача мають бути захищені шляхом зобов'язання відповідача розглянути на пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_1 від 03.10.2018 та прийняти одне з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України, про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відведення) меж вказаної вище земельної ділянки або про відмову у наданні такого дозволу.

При цьому, формулювання, яке вказане судом, не відповідає формулюванню, вказаному позивачем у прохальній частині позовної заяви, тому у цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню частково, із зазначенням правильного способу захисту порушених прав позивача.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів правомірність неприйняття рішення за заявою позивача від 03.10.2018, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.

Відповідно до статті 139 КАС України слід стягнути на користь позивача сплачений ним судовий збір при зверненні до суду із цим позовом.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кам'янець - Подільської міської ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Кам'янець - Подільської міської ради Хмельницької області, що полягає у не прийнятті рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 03.10.2018 року про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відведення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0716 га, що знаходиться за адресою вул. Яна де ОСОБА_2, 9, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).

Зобов'язати Кам'янець - Подільську міську раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_1 від 03.10.2018 року та прийняти одне з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України, про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відведення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0716 га, що знаходиться за адресою вул. Яна де ОСОБА_2, 9, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) або про відмову у наданні такого дозволу.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 704,80 грн., (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янець - Подільської міської ради Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 листопада 2018 року

Позивач:ОСОБА_1 (вул. Яна де ОСОБА_2, 9,Кам'янець - Подільський, Хмельницька область,32300 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Кам'янець - Подільська міська рада (Майдан Відродження, 1, Кам'янець -Подільський, Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 26571846)

Головуючий суддя ОСОБА_2