
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 листопада 2018 р. № 2040/6049/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника третьої особи – ОСОБА_2,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області до Малороганської сільської ради, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Сад" про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Малороганської сільської ради, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Сад", в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення XX сесії УІІ скликання від 09.02.2018 року Малороганської сільської ради “Про прийняття до комунальної власності об’єктів державного майна (трансформаторної підстанції та лінії електропередач) за адресою : Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань”;
- зобов’язати Малороганську сільську раду, Харківського району, Харківської області прийняти до комунальної власності об’єкти державного майна, які не ввійшли в процесі приватизації до статутного капіталу ВАТ “Сад”, але обліковуються на його балансі, а саме: трансформаторна підстанція (інв. №16) та лінія електропередач 2,8 км (інв. №129) які розташовані за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення XX сесії УІІ скликання від 09.02.2018 року Малороганської сільської ради “Про прийняття до комунальної власності об’єктів державного майна (трансформаторної підстанції та лінії електропередач) за адресою : Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань” суперечить вимогам вимог Закону України "Про передачу права державної комунальної власності".
Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги позову підтримала у повному обсязі, просила позов задовольнити.
Представник третьої особи просив задовольнити позовні вимоги, пославшись на законність дій посадових осіб позивача.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв та клопотань з приводу причин неявки суду не надав, своїм правом про надання письмового відзиву не скористався..
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду у справі №820/5326/17 від 27 грудня 2017 року позовні вимоги регіонального відділення задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Малороганської сільської ради Харківського району Харківської області в частині невиконання вимог Закону України "Про передачу права державної комунальної власності" щодо розгляду на сесії ради питання про прийняття до комунальної власності трансформаторної підстанції (інв. №16) та лінії електропередач 2,8 км (інв. №129), що розташовані за адресою: Харківська обл., Харківський район, с. Мала Рогань.
Зобовязано Малороганську сільську раду Харківської області розглянути на черговій сесії Малороганської сільської ради питання щодо прийняття до комунальної власності об'єктів державного майна, які не ввійшли в процесі приватизації до статутного капіталу ВАТ «Сад», але обліковуються на його балансі, а саме: трансформаторна підстанція (інв. №16) та лінії електропередач 2,8 км (інв. № 129), які розташовані за адресою: Харківська обл., Харківський район, с. Мала Рогань.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду набрало законної сили.
Листом від 18.04.2018 року вих. № 02-23/298 Малороганська сільська рада повідомила регіональне відділення, що з метою виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.12.2017 року у справі №820/5326/17 питання було розглянуто на засіданні XX сесії УII скликання 09 лютого 2018 року і прийняте рішення не приймати дані об'єкти до комунальної власності та надали копію даного рішення.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням Малороганської сільської ради Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області звернулось до суду.
Основні умови передачі об’єктів права державної власності у комунальну власність, передбачені Законом України від 03.03.1998 року № 147 «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності».
Статтею 3 Закону визначено, що ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно (далі - самоврядні організації), місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 5 Закону України від 21.09.06 р. № 185-V “Про управління об’єктами державної власності” КМУ визначає органи виконавчої влади та державні колегіальні органи, які здійснюють функції з управління об’єктами державної власності.
Приписами п.2 ч.1 ст.5 Закону України “Про Фонд державного майна України”, пп. “з” п.2 ч.1 ст. 7 Закону України “Про управління об'єктами державної власності” визначено, що ФДМ України у сфері приватизації державного майна приймає рішення про подальше використання державного майна (крім матеріальних носіїв секретної інформації), що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації
Відповідно до пп. п.2 ч.1 ст.7 Закону України “Про управління об'єктами державної власності” Фонд державного майна України відповідно до законодавства, щодо нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного державного майна погоджує (приймає) рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших уповноважених органів управління або Національній академії наук України, галузевим академіям наук.
Згідно з пп.5.1 п.5 Положення “Про регіональне відділення Фонду державного майна України”, затвердженого наказом голови Фонду державного майна України №678 від 15.05.2012 року, регіональне відділення відповідно до покладених на нього завдань та в межах повноважень, делегованих Фондом у сфері управління корпоративними правами держави, що належать до сфери управління регіонального відділення: приймає рішення про подальше використання державного майна (крім матеріальних носіїв секретної інформації), що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації; приймає відповідно до законодавства рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність.
Відповідно до пп.1.4 п.1 Положення “Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі”, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України №908/68 від 19.05.1999 року, до способів управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, в тому числі відноситься - передача майна до сфери управління органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.98 № 1482.
Враховуючи зазначені вище положення, суд приходить до висновку, що позивач наділений повноваженнями на прийняття рішення про передачу у комунальну власність територіальної громади об’єктів державного майна, які не ввійшли в процесі приватизації до статутного фонду суб’єктів господарювання
Так, згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до пункту 51 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР така згода надається на пленарному засіданні міської ради та віднесена до виключної компетенції органу місцевого самоврядування.
Таким чином, обов'язковою умовою передачі об'єктів з державної до комунальної власності є прийняття відповідними радами рішення про згоду на таку передачу, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до листів надісланих до регіонального відділення, Малороганська сільська рада не має змоги прийняти у власність вказане майно у зв'язку з відсутністю необхідних документів на вказане майно (правовстановлюючих документів на трансформаторну підстанцію, лінію електропередач, документів на земельну ділянку, на якій знаходиться вказане майно, технічної документації на вказане майно та інше).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року (далі- Закон №280/97)
Приписами статті 2 вказаного Закону визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно зі статтею 25 Закону №280/97, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Положеннями п. 30 ч.1 статті 26 вказаного вище Закону, визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються зокрема, питання прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об’єктів права комунальної власності, вирішення питання про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Разом з тим, частиною 1 статті 60 Закону №280/97, передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Суд звертає увагу, що відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України та ст. 59 Господарського кодексу України діяльність юридичної особи припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі прийняття таких управлінських рішень майно (у тому числі якщо воно залишилось після ліквідації) повинно бути безоплатно передано тими установами, які реорганізуються або ліквідуються, і прийнято (отримано) новим державним органом або правонаступником. Зазначене правило встановлено ч. 10 ст. 51 Бюджетного кодексу України, що виключає ситуацію пропажі (зникнення) державного або комунального майна.
Так, до суду не надано жодних пояснень з яких підстав та мотивів виходив відповідач приймаючи рішення про відмову у прийнятті до комунальної власності об’єктів державного майна (трансформаторної підстанції та лінії електропередач) за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань”.
Суд зазначає, що фактична відмова відповідача у прийнятті до комунальної власності об’єктів державного майна (трансформаторної підстанції та лінії електропередач) за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань” — є безпідставною та необґрунтованою, яка не ґрунтується на вимогах закону, а свідчить про бездіяльність та затягування вирішення даного питання найближчим часом, що не відповідає приписам ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що відповідачем по справі не доведено правомірності своїх дій при прийнятті рішення від 09.02.2018 року, а отже з метою збереження державного майна суд приходить до висновку про скасування рішення XX сесії УІІ скликання Малороганської сільської ради від 09.02.2018 року “Про прийняття до комунальної власності об’єктів державного майна (трансформаторної підстанції та лінії електропередач) за адресою : Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань”.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області до Малороганської сільської ради, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Сад" про скасування рішення – задовольнити частково.
Скасувати рішення XX сесії УІІ скликання Малороганської сільської ради від 09.02.2018 року “Про прийняття до комунальної власності об’єктів державного майна (трансформаторної підстанції та лінії електропередач) за адресою : Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань”.
Зобов'язати Малороганську сільську раду Харківського району Харківської області повторно розглянути на черговій сесії Малороганської сільської ради питання щодо прийняття до комунальної власності об'єктів державного майна, які не ввійшли в процесі приватизації до статутного капіталу ВАТ “Сад”, але обліковуються на його балансі, а саме: трансформаторна підстанція (інв. №16) та лінія електропередач 2,8 км (інв. №129) які розташовані за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань з урахуванням висновків суду по цій справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 30 листопада 2018 року.
Суддя Бідонько А.В.