Рішення № 78226436, 20.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2018
Номер справи
520/8863/18
Номер документу
78226436
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

20 листопада 2018 р. № 520/8863/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) щодо перерахунку з 01.01.2016 пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНКОПП НОМЕР_1, НОМЕР_2, виданий 30.12.1997 Червонозаводським РВ УМВС України в Харківській області, адреса проживання: 61001, м. Харків, вул. Молочна (Кірова)АДРЕСА_1) виходячи з посадового окладу за посадою поліцейського у розмірі 1700,00 грн. та невиплати йому суми перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;

- зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, З під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) провести перерахунок і виплату з 01.01.2016 пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНКОПП НОМЕР_1, НОМЕР_2, виданий 30.12.1997 Червонозаводським РВ УМВС України в Харківській області, адреса проживання: 61001, м. Харків, вул. Молочна (Кірова)АДРЕСА_1) виходячи з посадового окладу по посаді поліцейського особливого призначення у розмірі 2740,00 грн., а також виплатити йому суму перерахованої з 01.01.2016 без відстрочення її виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, а також разом з виплатою компенсації за несвоєчасну виплату суми пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати";

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі за цим адміністративним позовом, зобов'язавши відповідача подати до суду звіт про виконання ним судового рішення і визначити строк його виконання - протягом 30 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що він проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої був звільнений. Як вказано позивачем, з 18.10.2000 року він отримує пенсію за вислугу років. В червні 2018 року ОСОБА_1 було отримано по пошті інформаційний лист відповідача, з якого стало відомо, що на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, розмір пенсії був перерахований відповідачем з 01.01.2016 на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої уповноваженим органом МВС України, і її розмір з 01.01.2016 складатиме 2311,76 грн., а також вказано, що сума доплати перерахованої з 01.01.2016 пенсії за 2016-2017 роки становить 26125,24 грн. і така сума буде виплачуватися рівними частинами по 544,28 грн., у 2019 році та по 1088,55 грн. у 2020 році. Крім цього, з вказаного інформаційного листа відповідача позивачу стало відомо про те, що розмір перерахованої (підвищеної) пенсії було розраховано відповідачем, виходячи з посадового окладу за посадою у розмірі 1700,00 грн. на місяць. На думку позивача, такі дії (бездіяльність) відповідача щодо перерахунку його пенсії, виходячи з посадового окладу за посадою у розмірі 1700,00 грн., та невиплати суми вже перерахованої відповідачем пенсії за 2016-2017 роки є протиправними та такими, що порушують права позивача.

Ухвалою суду від 17.10.2018 року звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору по адміністративній справі №520/8863/18.

Ухвалою суду від 17.10.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене провадження у справі та призначено розгляд справи у судовому засіданні.

Представником відповідача через канцелярію суду надано відзив на адміністративний позов, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує оскільки перерахунок пенсії позивача було проведено на підставі довідки, яка надана Ліквідаційною комісію ГУ МВС в Харківській області в установленому порядку, а отже, доводи позивача стосовно невірного визначення відповідачем посадового окладу є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи. Також представником відповідача вказано, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року здійснений на час розгляду справи у відповідності до вимог діючих нормативно-правових актів, згідно п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року на підставі наданої довідки від 22.03.2018 року №100/24753 із грошового забезпечення у розмірі 4128,14 грн., а також здійснено виплату перерахованої пенсії з січня 2018 по квітень 2018 року, що свідчить про відновлення законних прав та інтересів позивача та є підставою для закриття провадження у справі відповідно до п.8 ч.1 ст. 238 КАС України. Отже, як вказано представником відповідача виплата пенсії проводиться відповідно до п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, яким встановлено виплату перерахованих підвищених пенсій. Таким чином, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.

Позивач та представник відповідача в судове засідання не прибули, про дату, час та місце слухання справи повідомлені належним чином.

Через канцелярію суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень частини 4 статті 229 КАС України.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову та заперечень проти нього, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та наказом від 17.10.2000 року №53 о/с був звільнений у запас за п. “б” ст. 63 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України (через хворобу).

Судовим розглядом справи встановлено, що позивачу було призначено пенсію з 18.10.2000 року за вислугу років та він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Позивачем вказано, що в червні 2018 року ним було отримано по пошті інформаційний лист ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з якого стало відомо, що на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір пенсії був перерахований відповідачем з 01.01.2016 на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України, яке становить 4128,14 грн., в тому числі: оклад за посадою 1700,00 грн., оклад за спеціальним званням 1000,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) 1080,00 грн., премія за січень 2016 року 348,14 грн., в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». З огляду на вказаний перерахунок Розмір перерахованої пенсії з 01.01.2018 року складає 2311,76 грн.

Також вказано, що в квітні позивачем отримано суму підвищення в розмірі 3439,04 грн. за період з січня по квітень 2018 року, а сума перерахованої пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року становить 26125,24 грн. та буде виплачуватись в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно виплачується 50 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (складає – 544,28 грн.); з 1 січня 2020 року до забезпечення повної виплати розрахованої суми щомісячно виплачується 100 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (складає – 1088,55 грн.) (а.с. 16).

В той же час, позивачем вказано, що з 01.01.2016 у нього виникли обставини, що тягнуть за собою зміну розміру його пенсії, зокрема, відбулась зміна розміру видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та враховуючи, що такий перерахунок не проведено з вини державних органів, саме з цього часу і необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача і її виплату, у тому числі й у правильно обчисленому розмірі. Однак, відповідач такої виплати пенсії позивачу не здійснив за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, посилаючись норми пункту з Постанови № 103 із зазначенням того, що розмір перерахованої з 01.01.2016 пенсії за 2016-2017 роки буде виплачений у певному порядку протягом 2019-2020 років. На думку, позивача постанова КМУ від 21.02.2018 № 103 прийнята після виникнення спірних правовідносин, тобто після 01.01.2016 року та погіршує становище Позивача в частині строків виплати належної йому пенсії за 20162017 роки, а отже не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

При цьому, як вказано позивачем ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено невірний розрахунок його пенсії з посадового окладу за посадою поліцейського у розмірі 1700,00 грн., хоча його було звільнено з посади міліціонера відділення міліції по охороні обласного управління Державного комерційного Промбудбанку України Батальйону міліції відділу Державної служби охорони при Червонозаводському районному відділі Харківського міського управління МВС України в Харківській області.

Позивачем вказано, що наказом МВС України від 17.02.2017 № 138 затверджений Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських та пунктом 2 розділу XXIV якого встановлено, що посада в ОВС України «міліціонер (міліціонер-водій, міліціонер-моторист, міліціонер-кінолог, міліціонер-черговий та інші): підрозділу спеціального й особливого призначення, підрозділу Державної служби охорони, підрозділу конвойної служби міліції» прирівнюється до посади в Національній поліції України «Поліцейський особливого призначення». При цьому, додатком 10 до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 посадовий оклад по посаді поліцейського особливого призначення встановлений на рівні 2470,00 грн. на місяць (крім м. Києва – 2520,00 грн.), а отже розмір перерахованої з 01.01.2016 пенсії позивача обрахований відповідачем неправильно і помилково, виходячи з посадового окладу поліцейського (а не поліцейського особливого призначення), тобто – у значно меншому розмірі, ніж передбачено це чинним законодавством, а отже на підставі норм статті 51 Закону № 2262-ХІІ пенсія позивача підлягає перерахунку, виходячи з посадового окладу за посадою поліцейського особливого призначення у розмірі 2470,00 грн. з 01.01.2016.

Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх прав.

Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

При цьому, відповідно до абзацу другого розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про Національну поліцію за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України Про Національну поліцію пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Водночас, суд зазначає, що порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Згідно із пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судовим розглядом справи зі змісту відзиву на позов встановлено, що після ухвалення Кабінетом Міністрів України постанови «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103, Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України листом від 03.03.2018 року №7111/02-23 було надіслано начальникам головних управлінь Пенсійного фонду України в областях для використання у роботі лист Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 № 2900/05/5/22-2018 щодо відсутності підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, для проведення перерахунку пенсії, яким було повідомлено Пенсійний фонд України, що нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків наданих органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року.

Як вказано представником відповідача, 23 – 24 березня 2018 року Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до головного управління надано нові довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників Міністерства внутрішніх справ України (міліції). Згідно супровідних листів Ліквідкомісії від 23.03.2018 № 112/119-29-2/01-2018, від 24.03.2018 № 114/119-29-2/01-2018, № 1157119-29-2/01-2018 до реєстрів раніше надані довідки вважати недійсними.

При цьому, представником відповідача повідомлено, що ОСОБА_2 управлінням на підставі наданої 22.03.2018 довідки № 100/24753 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 з грошового забезпечення 4128,14 грн. на час розгляду справи у відповідності з вимогами діючих нормативно-правових актів, згідно п.3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року та виплату перерахованої пенсії з січня 2018 по квітень 2018 року, що свідчить про відновлення законних прав та інтересів позивача, у зв’язку з яким останній звернувся до суду.

Отже, суд приходить до висновку, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до головного управління надано, зокрема, довідку №100/24753 від 22.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, що свідчить про дотримання вимог Порядку №45 в частині надання довідок до територіального органу Пенсійного фонду.

Таким чином позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням вище наведених норм діючого законодавства з 01.01.2016 року.

При цьому, з огляду на вищевикладене та враховуючи правову позицію відповідача, викладену у поданому до суду відзиві на позов, суд приходить до висновку, що відповідачем у даній справи не заперечується право позивача, як пенсіонера органів внутрішніх справ, на перерахунок пенсії та такий перерахунок було здійснено відповідачем, про свідчать наявні в матеріалах справи докази.

Одночасно представником відповідача вказано на наявність підстав для закриття провадження у справі з огляду на положення п.8 ч.1 ст. 238 КАС України, однак суд зазначає, що як встановлено під час судового розгляду справи позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, посилається, зокрема, на обставини здійснення відповідачем перерахунку пенсії із застосуванням невірного розміру окладу позивача, а саме 1700,00 грн., замість належного 2740,00 грн. за посадою рівнозначною тій, з якої позивача було звільнено.

З огляду на наведене суд, вважає недоведеними та необґрунтованими доводи представника відповідача про наявність підстав для закриття провадження у справі відповідно до п.8 ч.1 ст. 238 КАС України у зв’язку з повним відновленням прав позивача.

Також, суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, зазначає, що відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області, яка надійшла до відповідача відповідно до положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.02.2018 р. № 103 та 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

При цьому, з наявної в матеріалах справи копії такої довідки вбачається, що уповноваженим органом, з якого у даному випадку позивач був звільнений зі служби, визначено, що розмір посадового окладу за посадою міліціонер ВДСО при Червонозаводському РВ ХМУ УМВСУ в Харківській області - поліцейський становить 1700,00 грн.

В той же час, як було вказано Верховним судом України в постанові від 25.11.2014 у справі № 21-322а14 (№ рішення в ЄДРСР 42010782) за змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що в даному випадку відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивача у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393”, на підставі довідки наданої, державним органом, з якого позивач був звільнений, не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір або змінювати розмір грошового забезпечення для визначення розміру пенсії, а отже ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не вчинено протиправних дій щодо перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року виходячи з посадового окладу за посадою поліцейського у розмірі 1700,00 грн.

Відтак, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку з 01.01.2016 пенсії ОСОБА_1, виходячи з посадового окладу за посадою поліцейського у розмірі 1700,00 грн. та зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок і виплату з 01.01.2016 пенсії ОСОБА_1, виходячи з посадового окладу по посаді поліцейського особливого призначення у розмірі 2740,00 грн., є такими, що не підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог позивача про визнання протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати йому суми перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок і виплату з 01.01.2016 пенсії ОСОБА_1 виплатити суму перерахованої з 01.01.2016 без відстрочення її виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, суд зазначає наступне.

Як вже було встановлено судом у позивача з 01.01.2016 р. виникли обставини, що слугують підставою для зміни розміру пенсії.

Шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ.

Водночас, відповідно до положень статті 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Суд зазначає, що Згідно із п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 № 103 перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Також, суд зазначає, що фактично Постанова Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-XII та Постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Позиція суду стосовно кола питань, які врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 № 103, відповідає висновку Верховного Суду, викладеному в ухвалі від 02.05.2018 року у справі №818/1076/18.

В той же час, суд зазначає, що відповідно до положень статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно із положеннями ч.1 ст.17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі “Міллер проти Австрії”, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні “Гайгузус проти Австрії” від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі “Кечко проти України” (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Як вже було встановлено під час судового розгляду справи збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі постанови КМУ від 11.11.2015 року №988.

З аналізу вказаних норм діючого законодавства слід дійти висновку, що відповідно до положень ст. 63 Закону України № 2262, п. 4 Порядку № 45, позивач набув право на перерахунок його пенсії у січні 2016. При цьому Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями визначати порядок проведення такого перерахунку, про що свідчить прийняття Порядку № 45.

Зі змісту положень п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 вбачається, що нею врегульовано строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2016 року, з урахуванням вже виплачених сум, визначатися безпосередньо положеннями Закону №2262, а отже підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності" і що відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати "майном" у значенні цього положення, з огляду на обставини того, що позивач отримав право на вказані суми виплат, що до прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. було передбачено положеннями Закону № 2262.

Вказані обставини свідчать про те, що невиплата вказаних належних позивачу сум є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.

Зазначена правова позиція, викладена і в рішенні ЄСПЛ по справі "Суханов та Ільченко проти України" від 26.06.2014 (за заявою №68385/10 та №71378/10), відповідно до якої, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинним Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

Враховуючи наведене, наявні підстави вважати, що у позивача наявні "законні сподівання", оскільки останній отримав право на перерахунок пенсії відповідно до Закону у січні 2016, а Постанова № 103 була прийнята 21.02.2018 р. та набула чинності 24.02.2018 року.

При цьому, суд зазначає, що друге речення першого пункту ст. 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності", яке дозволяє позбавити майна лише "на умовах, передбачених законом", а другий пункт зазначає, що держава має право здійснювати контроль за використанням майном шляхом введення в дію "законів" не поширюється на спірні правовідносини, оскільки втручання у право позивача не може бути визнано таким, що відповідає закону.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач мав "законні сподівання" отримати пенсію у збільшеному розмірі після перерахунку її розміру, що свідчить про те, що обмеження щодо строків та розмірів виплати сум доплати до пенсії за 2018-2019 роки, передбачені Постановою №103, не можуть бути застосовані в даному випадку.

Таким чином, враховуючи обставини справи та з огляду на наявність порушень прав позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати позивачу суми перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.

При цьому, суд зазначає, що позовні вимоги позивача про зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити позивачу суму перерахованої з 01.01.2016 без відстрочення її виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 є такими, що не підлягають задоволенню, оскільки вказаним підзаконним актом не врегульовано питань відстрочення виплати пенсії, визначено порядок виплати сум перерахованої пенсії.

В той же час, враховуючи наявність порушеного права позивача, що встановлено під час розгляду даної справи, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав ОСОБА_1 є зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити позивачу суму перерахованої з 01.01.2016 пенсії з урахуванням 100 % суми підвищення такої пенсії та вже виплачених сум.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 разом з виплатою компенсації за несвоєчасну виплату суми пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати" суд зазначає наступне.

Згідно із положеннями абз. 2 ст. 55 Закону України № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Як передбачено положеннями ст.2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно із ст.3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-III сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

При цьому, згідно із п.2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001 року.

Положеннями п.3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, передбачено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Відповідно до п.5 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, визначено, що сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

З аналізу вище вказаного слід дійти висновку, що визначальною умовою для виплати громадянину вказаної компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). В той же час, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що Законом України №2050-ІІІ передбачено право позивача на отримання компенсації втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 18.11.2014 та від 07.11.2012 у справі № 6-131цс12.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.ст. 6 та 7 Закону України № 2050-ІІІ компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету. Відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.

Таким чином, враховуючи, що позивач набув право на виплату його пенсії у перерахованому розмірі 01.01.2016 року у визначеному законодавством порядку, однак відповідачем своєчасно не було вчинено таких дій, то суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо заявленого позивачем клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за цим позовом, зобов’язавши відповідача подати до суду звіт про виконання ним судового рішення і визначити строк його виконання – протягом 30 днів з набрання судовим рішенням законної сили, суд зазначає наступне.

Згідно з приписами частин 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З огляду на вищевикладену норму діючого законодавства, суд зазначає, що у даному випадку у суду відсутні підстави вважати, що відповідачем не буде виконано рішення у даній справі, у зв'язку з чим на даний час відсутні підстави для задоволення вказаного вище клопотання позивача.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (61001, АДРЕСА_2) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) щодо невиплати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНКОПП НОМЕР_1, НОМЕР_2, виданий 30.12.1997 Червонозаводським РВ УМВС України в Харківській області, адреса проживання: 61001, м. Харків, вул. Молочна (Кірова)АДРЕСА_1) суми перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) виплатити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНКОПП НОМЕР_1, НОМЕР_2, виданий 30.12.1997 Червонозаводським РВ УМВС України в Харківській області, адреса проживання: 61001, м. Харків, вул. Молочна (Кірова)АДРЕСА_1) суму перерахованої з 01.01.2016 пенсії з урахуванням 100 % суми підвищення такої пенсії та вже виплачених сум разом з виплатою компенсації за несвоєчасну виплату суми пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення в порядку письмового провадження складено 30 листопада 2018 року.

Суддя Мельников Р.В.