
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа №440/3761/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1Г.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ), у якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо встановлення з 1.01.16 пенсії у розмірі 59% грошового забезпечення;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії з 59% до 64% розміру грошового забезпечення та виплату в подальшому без обмежень у часі пенсії у розмірі 64% розміру грошового забезпечення;
зобов'язати відповідача провести виплату ОСОБА_1 несплачених розмірів за період порушення.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на безпідставність проведення перерахунку пенсії за вислугу років позивачу з 01.01.16 зі зменшенням відсоткового співвідношення до грошового забезпечення.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 44-45/. При цьому посилався на те, що позивачу з 01.01.16 проведено перерахунок пенсії з урахуванням вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції, чинній на момент проведення такого перерахунку, якою не передбачено додаткове підвищення пенсії на 5% як особі, віднесеній до ІІІ категорії внаслідок аварії на ЧАЕС.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.10.18 відкрито провадження у даній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що відповідачем не заперечується.
Крім того, позивач відноситься до осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи під час проходження служби третьої категорії.
Пенсія позивачу призначена з 22.08.98 у розмірі 64% грошового забезпечення, що підтверджено копією висновку про призначення пенсії за вислугу років /а.с. 34/.
З 1.12.13 позивачу проведено перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 64% грошового забезпечення /а.с. 38/.
Натомість, у квітні 2018 року відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 1.01.18 у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 із застосуванням розміру грошового забезпечення у 59% з надбавками та підвищенням /а.с. 40/.
14.06.18 позивач звернувся до ГУПФ із заявою, у якій просив провести перерахунок його пенсії із врахуванням 64% грошового забезпечення.
Листом ГУПФ від 27.06.18 вих. №1091/К-03 позивачу повідомлено про те, що перерахунок пенсії проведено з урахуванням вимог чинної на момент проведення перерахунку редакції Закону №2262-ХІІ, якою не передбачено додаткове підвищення пенсії на 5% як особі, віднесеній до ІІІ категорії внаслідок аварії на ЧАЕС /а.с. 42/.
Не погодившись з такою відповіддю суб’єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 5.04.01 №3-рп/2001 зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Частиною першою статті 13 Закону України від 9.04.92 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) було визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Водночас, Законом України від 4.04.06 №3591-IV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" норму пункту "в" частини першої статті 13 Закону №2262-ХІІ викладено у новій редакції, якою не передбачено підвищення пенсій на 5 процентів суми грошового забезпечення для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи під час проходження служби.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" передбачено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
Верховний Суд у постанові від 19.06.18 у справі №583/2264/17 зазначив, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На момент призначення позивачу пенсії за вислугу років Законом №2262-ХІІ було передбачено підвищення її розміру на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи під час проходження служби 2, 3 і 4 категорій.
Подальша втрата чинності відповідної норми у зв'язку з її викладенням у новій редакції не є підставою для зменшення розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія позивача. При цьому суд виходить з того, що перерахунок пенсії позивача пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсійної виплати, а тому на визначення розміру таких виплат не може поширюватися законодавство, ухвалене після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Позивачу при призначенні розмір пенсії розрахований виходячи з 64% відсотків грошового забезпечення.
Водночас з 1.01.16 перерахунок пенсії позивача проведено у розмірі 59% грошового забезпечення.
Проте, на переконання суду, застосування відповідачем норми статті 13 Закону №2262-XII у редакції, чинній на дату проведення перерахунку, є порушенням приписів частини першої статті 58 Конституції України, оскільки у даному випадку становище позивача погіршилось.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно проведено перерахунок пенсії позивача з 1.01.16 у розмірі 59% від суми грошового забезпечення.
А відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку з 1.01.16 пенсії у розмірі 59% грошового забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії з 59% до 64% розміру грошового забезпечення належить задовольнити.
Щодо проведення виплати пенсії позивачу суд враховує приписи пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103, якими передбачено поетапну виплату пенсії після проведення її перерахунку. Тому, у даному випадку, суд зобов'язує відповідача провести виплату пенсії ОСОБА_1 після проведення її перерахунку за період з 1.01.18 з урахуванням фактично виплачених сум.
Стосовно вимог позивача про проведення виплати пенсії у розмірі 64% грошового забезпечення в подальшому без обмежень у часі, суд звертає увагу на те, що судовому захисту підлягають порушені права, а судове рішення не може регулювати відносини на майбутнє, у зв'язку з чим у задоволенні позову у цій частині належить відмовити.
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 належить задовольнити частково.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Разом з цим, як визначено частиною восьмою цієї статті, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір у даній справі виник внаслідок неправомірних дій відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивача із зменшенням її розміру без наявних на те підстав, суд вважає за можливе на підставі частини восьмої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України покласти на відповідача судові витрати позивача повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмір 704,80 грн /а.с. 3/, а інші судові витрати у справі відсутні, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені останнім судові витрати у розмірі 704,80 грн.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо нарахування ОСОБА_1 з 1.01.16 пенсії у розмірі 59% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 38734) з 1 січня 2016 року, виходячи з розміру пенсії 64 відсотки суми грошового забезпечення, та провести виплату пенсії з 1 січня 2018 року з урахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у подальшому проводити виплату пенсії без обмежень у часі відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 38734) судові витрати у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Кукоба