
Справа № 1540/4865/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Білостоцького О.В.
При секретарі: Єренкевич О.А.
За участю сторін:
Позивача: ОСОБА_1
Представника позивача: ОСОБА_2
Представника відповідача: ОСОБА_3
Третя особа: не з’явилась
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління МВС України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління МВС України в Одеській області, в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд: визнати протиправною відмову відповідача, викладену у листі № ЗЗ/К-291 від 21.06.2018 року, щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 23 травня 2018 року про оформлення та направлення необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років; зобов’язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Одеській області оформити та подати до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 03.03.2014 року він був звільнений з органів внутрішніх справ за власним бажанням у запас Збройних Сил України на підставі пп. «ж» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114. При цьому на час звільнення він мав достатню вислугу для призначення пенсії за вислугою років, що і стало підставою для його звернення до відповідача із заявою про підготовку та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області необхідних документи для призначення йому такої пенсії. Однак відповідач відмовив йому у направленні вказаних документів, посилаючись на відсутність необхідної вислуги, зокрема 21 календарного року і 6 місяців та більше.
З огляду на вищезазначене, ОСОБА_1 вважає дії ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області протиправними та незаконними, оскільки рішення про наявність чи відсутність права на пенсію приймається органами Пенсійного фонду, з огляду на що відповідач у спірних правовідносинах порушив його права та інтереси та не направив необхідні документи для призначення йому пенсії до уповноваженого органу.
Ухвалою суду від 25.09.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до головного управління МВС України в Одеській області в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області було прийнято до розгляду, у справі було відкрито спрощене позовне провадження із повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.
25.10.2018 року, 26.11.2018 року у справі були проведені судові засідання, в яких позивач та його представник, а також представник відповідача надавали пояснення в тому числі письмові (а.с. 40), відзив на адміністративний позов (а.с. 44-48), відповідь на відзив (а.с. 61-63) та додаткові докази (а.с. 49, 64-67, 73).
Позивач та представник позивача у судових засіданнях позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області року проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов (а.с. 44-48), та зазначив, що позивач на день звільнення зі служби не мав необхідних календарних 21 року та 6 місяців вислуги, як це передбачено чинним законодавством, а тому правові підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відсутні.
Представник головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до судових засідань не з’явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином та своєчасно, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с. 59) та пояснення у справі (а.с. 40). Зазначив, що нормативним актом, який регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям є Порядок подання та оформлення документів - для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок).
Відповідно до п.1 Порядку, заяви про призначення пенсій за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію згідно з зазначеним Законом, подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи відповідних міністерств та відомств.
При цьому розрахунок вислуги років для обчислення пенсії за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» належить виключно до компетенції уповноважених структурних підрозділів відповідних міністерств та відомств, а не до повноважень органів Пенсійного фонду.
Судом у справі встановлено наступне.
Наказом головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області від 07.02.2014 року №54 о/с, підполковника міліції ОСОБА_1, з 03 березня 2014 року було звільнено у запас Збройних Сил України за власним бажанням відповідно до пп. «ж» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114 (а.с. 16).
Згідно вказаного наказу, вислуга років позивача на день звільнення складає: у календарному обчислені: 18 років 06 місяців 13 днів, у пільговому обчислені - 22 років 06 місяць 25 днів, що також підтверджується копією послужного списку ОСОБА_1 (а.с. 18-23).
23.05.2018 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області із заявою, в якій просив відповідача підготувати необхідні документи, передбачені діючим законодавством України для призначення йому пенсії за вислугу років та направити їх до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (а.с. 24).
Разом з тим, листом від 21.06.2018 року №33/К-281 відповідачем було зазначено ОСОБА_1, що відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше.
Для більш детального роз’яснення та вирішення питання про призначення пенсії Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області позивачу було рекомендовано звернутись до органів пенсійного фонду (а.с. 25).
12.07.2018 року позивач самостійно звернувся до ГУ ПФ України у Одеській області із заявою про призначення йому пенсії за вислугою років, до якої надав відповідні документи (а.с. 26).
Листом від 03.08.2018 року №1849/К-11 (а.с. 27) головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надало позивачу відповідь на заяву та зазначило, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим і служби, які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до Головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, через уповноважені структурні підрозділи, зокрема, Міністерства внутрішніх справ України.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській позивачу також було роз’яснено, що відповідно до п.12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії, оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. В свою чергу пенсійний орган не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення документами розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Позивач, вважаючи дії ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області щодо не оформлення та не направлення необхідних документів до органів Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії за вислугу років незаконними, протиправними та такими що перевищують межі наданих йому повноважень, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши адміністративний позов, відзив Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області та інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно п. "б" ст. 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б", "д" статті 1-2 цього Закону крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 вказаного Закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше.
Стаття 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначені види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення зазначеним особам пенсії, а статтею 17-1 цього ж Закону визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» визначені періоди служби, які зараховуються на пільгових умовах до вислуги років для призначення пенсій зазначеним особам.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України № 1522 від 02.11.2006 року «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі по тексту - Порядок №3-1).
Пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
Відповідно правових положень Порядку №3-1 на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Пунктами 12 і 13 Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку. Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.
При прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до п. 17 Порядку №3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії. (п. 18 Порядку №3-1).
Виходячи із положень вищевказаного Порядку, суд доходить висновку, що на уповноважені структурі підрозділи відповідних міністерств, зокрема ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Одеській області покладено лише функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
В свою чергу, рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» приймають органи Пенсійного фонду України (ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Тобто, законодавцем чітко визначено, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач 23.05.2018 року звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській із заявою про підготовку необхідних документів передбачених діючим законодавством України для призначення йому пенсії за вислугу років та направлення їх до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (а.с. 10).
Листом від 21.06.2018 року №33/К-281 ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області позивачу було зазначено, що відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше. Для більш детального роз’яснення та вирішення питання про призначення пенсії позивачу рекомендовано звернутись до органів пенсійного фонду.
З огляду на вищевикладене суд не приймає до уваги посилання позивача та його представника на те, що його заява відповідачем розглянута не була, та вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області щодо не розгляду його заяви від 23.05.2018 року задоволенню не підлягають.
Разом з тим суд зазначає, що в порушення вимог п. 12 Порядку № 3-1 ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії не було здійснено оформлення всіх необхідних документів позивача та подання про призначення йому пенсії згідно Додатку 2 до пункту 12 Порядку № 3-1, не ознайомлено з ним позивача, і не надіслано їх до ГУ ПФУ в Одеській області для прийняття відповідного рішення. Суд також вважає, що відповідачем в цій частині з посиланням на відсутність у ОСОБА_1 календарної вислуги років для призначення пенсії фактично були вчиненні дії щодо відмови позивачу у направленні органам пенсійного фонду України його документів для вирішення питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, що є виходом відповідачем за межі його повноважень, визначених законом.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача щодо відсутності у позивача календарної вислуги років необхідної для призначення йому пенсії, оскільки предметом спору в данні адміністративній справі є протиправність дій ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській щодо відмови у оформленні всіх необхідних документів та подання про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 і направлення їх до пенсійного органу.
Суд не надає оцінку наявності або відсутності права у позивача на призначення йому пенсій за вислугу років, оскільки на час розгляду адміністративної справи №1540/4865/18, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, до виключної компетенції якого належить питання призначення або відмови у призначені пенсії позивачу, відповідного рішення не приймалось.
Суд при вирішенні позовних вимог ОСОБА_1 не приймає до уваги посилання головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в наданих до суду поясненнях на те, що здійснення розрахунку вислуги років не входить до повноважень органів Пенсійного фонду, оскільки такий розрахунок вже здійснений відповідачем при звільненні позивача зі служби та суперечностей між сторонами у справі щодо його математичного підрахунку (у календарному та у пільговому обчисленні) немає. Разом з тим, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області вийшла за межи наданих їй повноважень та вирішила питання щодо відсутності у позивача права на призначення йому пенсії за вислугу років, що відноситься до компетенції територіальних органів Пенсійного фонду України.
При цьому суд зазначає, що формою подання про призначення пенсії за вислугу років, передбаченою Додатком 2 до пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначена можливість зазначення Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області вислуги років позивача, обчисленої відповідачем при звільненні ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ, для прийняття відповідного рішення головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України).
На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку, що відповідач в адміністративній справі не довів правомірності та обґрунтованості своїх дій, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні всіх необхідних документів та подання про призначення йому пенсії за вислугу років та зобов’язання відповідача оформити у відповідності до Додатку 2 до пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" всіх необхідних документів та подання про призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років та направити їх до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для прийняття рішення.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем до позовної заяви додана квитанція №ПН463 від 19.08.2018 року про сплату судового збору за подання адміністративного позову у сумі 704,80 грн.
Враховуючи наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1, суд вважає необхідним стягнути на його користь суму сплаченого ним судового збору у повному обсязі з Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 77, 180, 192-194, 205, 241-246, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (65044, АДРЕСА_1) до головного управління МВС України в Одеській області, в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65017, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області щодо відмови у оформленні всіх необхідних документів та подання про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1.
Зобов’язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Одеській області оформити всі необхідні документи та подання про призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років згідно Додатку 2 до пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та направити їх до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для прийняття рішення.
Стягнути з Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 704,80 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до П’ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп. 15.5 п.15 ч.1 розділу VII Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 30 листопада 2018 року.
Головуючий суддя Білостоцький О.В.
.