
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
27 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа №440/3596/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Кукоби О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання – Шулик Н.І..
та представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
від відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Комбінат комунальних підприємств" до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
Приватне підприємство "Комбінат комунальних підприємств" (надалі - ПП "ККП", позивач) звернулось до суду з позовом до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області (надалі - відповідач, Сільська рада), у якому позивач просив:
визнати незаконною бездіяльність Сільської ради щодо своєчасного неприйняття рішення про погодження тарифів для ПП "ККП" на послуги з централізованого водовідведення та вивезення твердих побутових відходів;
зобов'язати відповідача розглянути подання (заяви) від 14.08.18 №68 та від 15.08.18 №69 про погодження тарифів для ПП "ККП" на послуги з централізованого водовідведення та вивезення твердих побутових відходів та ухвалити відповідні рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що відповідач безпідставно не розглянув заяви ПП "ККП" про погодження тарифів на послуги з централізованого водовідведення та вивезення твердих побутових відходів.
2. Позиція відповідача.
05.11.18 судом одержано відзив на позов /а.с. 29-31/, у якому Яреськівський сільський голова просила відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Зазначила, що на листи ПП "ККП" від 14.08.18 №68 та від 15.08.18 №69 Сільською радою надано відповідь від 22.08.18 вих. №02-35/1150, якою повідомлено про необхідність перегляду поданих розрахунків та їх приведення у відповідність до вимог чинного законодавства, однак, позивач недоліки не усунув. Звертала увагу на те, що рішенням Сільської ради від 2.02.18 вирішено утворити комунальне унітарне підприємство "Комунальне підприємство "Добробут" Яреськівської сільської ради", яке визначено надавачем житлово-комунальних послуг з вивезення твердих побутових відходів, централізованого водопостачання та водовідведення, утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Крім того, рішенням Сільської ради вирішено повернути майно Яреськівської сільської ради, що перебуває у користуванні КП "ККП" з подальшою передачу новоутвореному комунальному підприємству.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.10.18 відкрито провадження у справі за даним позовом.
У підготовчому засіданні 13.11.18 протокольною ухвалою суду (без виходу до нарадчої кімнати) закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні 27.11.18 представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, наполягали на відмові у задоволенні позовних вимог повністю.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Рішенням восьмої сесії шостого скликання Сільської ради від 28.02.12 передано на баланс ПП "ККП с. Яреськи" у повне господарське відання майно для надання послуг з водовідведення, вивезення побутового сміття, у тримання будинків і спору та прибудинкових територій /а.с. 6/. Цим рішенням також позивачу надано дозвіл застосовувати ціни та тарифи на житлово-комунальні послуги, встановлені рішеннями Селещної ради від 18.12.07 та 6.04.11.
Листами від 14.08.18 вих. №68 та від 15.08.18 вих. №69 позивач звернувся до Яреськівського сільського голови з проханням про встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів та послуги з централізованого водовідведення /а.с. 11, 12/.
Дані листи розглянуті Яреськівським сільським головою, а за результатами їх розгляду надано відповідь від 22.08.18 вих. №02-35/1150, у якій повідомлено про необхідність перегляду поданих розрахунків та їх приведення у відповідність до вимог чинного законодавства /а.с. 21, 61/.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною десятою статті 31 Закону України від 24.06.04 №1875-IV "Про житлово-комунальні послуги" у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.
Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов'язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.
Статтею 25 Закону України від 21.05.97 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
За змістом пункту 30 частини першої статті 26 названого Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Згідно з підпунктом 1 пункту "а" статті 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження - управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
За приписами статті 30 згаданого Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження - управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; делеговані повноваження: здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту і зв'язку; здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.
Згідно з частиною першою статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач посилається на допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо своєчасного неприйняття рішення про погодження тарифів для ПП "ККП" на послуги з централізованого водовідведення та вивезення твердих побутових відходів. При цьому, позивач стверджує про те, що попередньо відповідні тарифи були затверджені ще у 2011 році та з того часу залишились незмінними.
Разом з цим, до матеріалів справи залучено копію рішення виконкому Сільської ради від 9.08.17 №49 "Про коригування тарифів на комунальні послуги з водопостачання КП "Яреськівський комбінат комунальних підприємств" та водовідведення ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи", пунктом 2 якого, окрім іншого, скориговано тарифи на комунальні послуги ПП "ККП" /а.с. 10/.
Крім того, судом встановлено, що на заяви ПП "ККП" від 14.08.18 вих. №68 та від 15.08.18 №69 Яреськівським сільським головою надано відповідь від 22.08.18 вих. №02-35/1150, якою повідомлено про необхідність перегляду поданих розрахунків та їх приведення у відповідність до вимог чинного законодавства /а.с. 21, 61/.
Однак, позивач недоліки не усунув. Лист ПП "ККП" від 27.08.18 вих. №75 /а.с. 62/ не містить відомостей про проведення коригування тарифів.
Суд також враховує, що у спірних відносинах чинним є рішення виконкому Сільської ради від 30.01.18, яким відмовлено у встановленні тарифу на вивезення твердих побутових відходів для ПП "ККП" з огляду на відсутність документації для встановлення вказаного тарифу /а.с. 41/. Доказів оскарження даного рішення суду не надано.
Окрім того, рішеннями двадцять шостої сесії сьомого скликання Сільської ради від 2.02.18 вирішено утворити комунальне унітарне підприємство "Комунальне підприємство "Добробут" Яреськівської сільської ради", яке визначено надавачем житлово-комунальних послуг з вивезення твердих побутових відходів, централізованого водопостачання та водовідведення, утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Рішенням Сільської ради вирішено повернути майно Яреськівської сільської ради, що перебуває у користуванні КП "ККП", з подальшою передачею такого майна новоутвореному комунальному підприємству /а.с. 45, 49/.
Як пояснила у судовому засіданні Яреськівський сільський голова, при ухваленні даного рішення Сільська рада виходила з того, що позивач неналежним чином виконує свої обов'язки, передані йому на підставі рішення Сільської ради від 28.02.12 основні засоби приведені у занедбаний та неробочий стан, що підтверджено актом інвентаризації майна /а.с. 37/. За твердженням сільського голови, між Сільською радою та ПП "ККП" не укладено договір про передачу майна у повне господарське відання. До того ж, позивач неодноразово повідомляв Сільську раду про припинення надання послуг з вивезення твердих побутових відходів /а.с. 38-40/.
Рішенням сорокової позачергової сесії Сільської ради від 8.11.18 вирішено передати основні засоби та майно з балансу ПП "ККП" КП "Добробут" за договором господарського відання /а.с. 75/. Пунктом 6 цього рішення передбачено необхідність позбавлення ПП "ККП" права надання послуг з водовідведення після підписання КП "Добробут" договору на постачання електроенергії з ПАТ "Полтаваобленерго".
Суду не надано доказів оскарження та скасування зазначених вище рішень Сільської ради у визначеному законом порядку. Відтак, відповідні рішення є чинними та обов’язковими до виконання.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що у спірних відносинах відсутня бездіяльність Сільської ради щодо незатвердження ПП "ККП" тарифів на послуги з централізованого водовідведення та вивезення твердих побутових відходів.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 241-246, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Комбінат комунальних підприємств" до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30 листопада 2018 року.
Суддя О.О. Кукоба