
Справа № 420/5695/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Бутенка А.В.,
за участю секретаря - Філімоненко А.О.,
сторін:
представник позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
представник відповідача - не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови ВП №57258618 від 17.10.2018р. про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.,
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови ВП №57258618 від 17.10.2018р. про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно зі ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду № 815/502/18 від 14.03.2018, яким позов ОСОБА_2 до ГУПФУ в Одеській області, третя особа - Одеський обласний військовий комісаріат, задоволено частково, визнано протиправними дії головного управління щодо відмови в перерахунку пенсії Позивачу та виплати різниці в пенсії за минулий час; зобов'язано головне управління здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 починаючи з 28 вересня 2017 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі №815/502/18, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.03.2018 скасовано в частині відмови у задоволенні позову. Прийнято у вказаній частині постанову, якою зобов'язано головне управління Фонду провести перерахунок пенсії згідно Довідки про нараховане грошове забезпечення №139/218 від 29.09.2017, яке ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію у розмірі, який обчислюється з грошового забезпечення до складу якого включені: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, інші виплати в натуральній формі (премія), виходячи з розміру грошового забезпечення.
Зобов'язано ГУПФУ в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_2 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 28 вересня 2017 року, в іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 березня 2018 року залишено без змін.
Копію постанови суду від 05.06.2018 по справі №815/502/18 ГУПФУ в Одеській області отримано 16.07.2018 року.
З метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.03.2018 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі №815/502/18, головним управлінням Фонду листом від 18.07.2018 №11646/03 здійснено запит до Одеського обласного військового комісаріату щодо вжиття заходів стосовно витребування і надання довідки про додаткові види грошового забезпечення від 29.09.2017 №139/218.
Листом від 06.08.2018 №5626 Одеський обласний військовий комісаріат направив на адресу головного управління Фонду довідку про додаткові види грошового забезпечення Позивача.
На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.03.2018 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі №815/502/18, довідки про додаткові види грошового забезпечення від 29.09.2017 №139/218, отриманої головним управлінням Фонду 15.08.2018, останнім 17.08.2018 проведено відповідний перерахунок пенсії з 28.09.2017 року.
ГУПФУ в Одеській області вважає, що виконало рішення та постанову судів першої та апеляційної інстанцій відповідно ще до відкриття виконавчого провадження, про що повідомило відділ примусового виконання рішень листом від 02.10.2018 з наданням підтверджуючих документів, а відтак, керуючись положенням п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII, виконавче провадження № 57258618 підлягало закінченню у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. Однак, будучи проінформованим про стан виконання рішення суду головним управлінням, державний виконавець виніс постанову про накладання штрафу в розмірі 5100 грн.
Ухвалою суду від 16.11.2018 відкрито провадження у справі.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав зазначених у позові та відповіді на відзив (а.с. 4-6, 66-69).
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином (а.с. 63). В матеріалах справи міститься відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення адміністративного позову та вважає, що головним державним виконавцем Відділу законно винесена постанова про накладання штрафу в розмірі 5100 грн. (а.с. 41-44).
Згідно з ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу за відсутності представника відповідача, який є суб'єктом владних повноважень та належним чином повідомлений про день, час та місце судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.
До Позивача, ГУПФУ в Одеській області, 22.10.2018 з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшла постанова від 17.10.2018 №57258618 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн (а.с. 26) за невиконання у рішення суду по справі №815/502/18.
Позивач вважає постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_3 від 17.10.2018 №57258618 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. протиправною, а тому звернулось із даним позоваом до суду.
Оцінюючи оскаржене рішення суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області перебував виконавчий лист № 815/502/18 виданий Одеським окружним адміністративним судом від 26.07.2018 про зобов'язання ГУПФУ в Одеській області провести перерахунок пенсії згідно Довідки про нараховане грошове забезпечення №139/218 від 29 вересня 2017 року, яке ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію у розмірі, який обчислюється з грошового забезпечення до складу якого включені; грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, інші виплати в натуральній формі (премія), виходячи з грошового забезпечення та зобов'язання ГУПФУ в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_2 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 28 вересня 2017 року.
20.09.2018 державним виконавцем відповідно до ст.ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27, 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон), винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої направлено до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області для виконання.
09.10.2018 до Відділу за вихідним №16157/03 від 02.10.2018 року, надійшов лист ГУПФУ в Одеській області, яким повідомлено, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.03.2018, яке набрало законної сили відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2018, головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 17.08.2018 проведено перерахунок пенсії з 28.09.2017 згідно з довідкою про нараховане грошове забезпечення від 29.09.2017 №139/218, отримане ним протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, окладу за військовим званням, посадового окладу, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премії, щомісячної додаткової грошової допомоги, інших виплат в натуральній формі (премії), виходячи з розміру грошового забезпечення 314240,52 грн. Розмір пенсії з 01.09.2018 становить 9306,48 грн. Доплата пенсії за вересень поточного року в сумі 2581,80 грн. виплачена 19.09.2018 по дорученню №Д1501020400-С1. Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 05.06.2018 по 31.08.2018 в сумі 7401,16 грн. зарахована на його картковий рахунок 24.09.2018.
Доплата пенсії за період з 28.09.2017 по 04.06.2018 в сумі 25722,43 грн. буде виплачена згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649. До листа додано копію перерахунку від 01.09.2018.
Після отримання цього листа, державним виконавцем 17.10.2018 року відповідно до вимог статей 63, 75 Закону винесено постанову про накладення штрафу, копію якої направлено боржнику.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначену постанову необґрунтованою, а позовні вимоги підлягають задоволенню у зв’язку з наступним.
Відповідно до п.п. 2, 3, 9 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Таким чином, Головні управління ПФУ мають право здійснювати перерахунок пенсій на підставі відповідних довідок про розмір грошового забезпечення, які надаються уповноваженими структурними підрозділами, яким за обставин справи є Одеський обласний військовий комісаріат.
Судом встановлено, що з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.03.2018 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі №815/502/18, тобто ще до відкриття 20.09.2018 виконавчого провадження № 57258618, Позивачем листом від 18.07.2018 №11646/03 здійснено запит до Одеського обласного військового комісаріату щодо вжиття заходів стосовно витребування і надання довідки про додаткові види грошового забезпечення від 29.09.2017 №139/218 (а.с. 12).
Листом від 06.08.2018 №5626 Одеський обласний військовий комісаріат направив на адресу Позивача оригінал довідки про додаткові види грошового забезпечення, видану в/ч А3519 (а.с. 13).
У подальшому, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.03.2018 та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі №815/502/18, довідки про додаткові види грошового забезпечення від 29.09.2017 №139/218, , Позивачем 17.08.2018 проведено відповідний перерахунок пенсії з 28.09.2017 року.
Розмір пенсії ОСОБА_2 склав 9306 грн. проти 6724,68 грн, яку Позивачем було розраховано 10.04.2018 року на підстави Постанови №103, та довідки від 07.04.2018 року №ЮО11514.
Доплата пенсії з дня набрання рішенням суду законної сили, тобто з 05.06.2018 по 31.08.2018 в сумі 7401,16 грн. зарахована 24.09.2018 по додатковій відомості на картковий рахунок, відкритий у ВАТ “Державний ощадний банк України”, ОСОБА_2
Доплату за період з 28.09.2017 по 04.06.2018 в сумі 25722,43 грн. буде виплачено згідно з “Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Згідно з ст. Закону України “Про виконавче провадження”, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про виконавче провадження” відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, серед іншого, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України “Про виконавче провадження”, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
В силу ч. 1 ст. 28 Закону України “Про виконавче провадження”, копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур’єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев’ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
У свою чергу, ч. 4 ст. 19 Закону № 1404-VIII визначено, що сторони зобов’язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов’язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 63 Закону № 1404-VIII, за рішеннями, за якими боржник зобов’язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону № 1404-VIII, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Поважними в розумінні наведених норм Закону N 1404-VIII, можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.
ГУ ПФУ в Одеській області за виконавчим листом № 815/502/18 було зобов’язано провести з 28 вересня 2017 року перерахунок пенсії згідно Довідки про нараховане грошове забезпечення №139/218 від 29.09.2017, яке ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію у розмірі, який обчислюється з грошового забезпечення до складу якого включені: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, інші виплати в натуральній формі (премія), виходячи з грошового забезпечення. Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області також здійснити виплату ОСОБА_2 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 28 вересня 2017 року.
До відкриття 20.09.2018 року виконавчого провадження № 57258618, Позивачем листом від 18.07.2018 №11646/03 здійснено запит до Одеського обласного військового комісаріату, щодо вжиття заходів стосовно витребування і надання довідки про додаткові види грошового забезпечення від 29.09.2017 №139/218.
Механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, визначає Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. N 649, який набрав чинності 28.08.2018 року.
При цьому, відповідний перерахунок на підставі раніше поданих документів та додатково наданих ОСОБА_2, Позивачем здійснено 17.08.2018 року за період з вересня 2015 р. по серпень 2017 року (перерахунок суми грошової допомоги оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за тривалу безперервну службу та одноразової премії згідно із ст.27 ДС ЗС України, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування) (а.с. 13-16).
Положенням вказаного Порядку № 649 передбачено:
Боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України (п.3).
Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника (п.4).
Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою (п.5).
Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія) (п.6).
Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику (п.10).
Боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоду виплати пенсії зобов'язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону (п.11).
Таким чином, невиконання ГУ ПФУ в Одеській області судового рішення в частині виплати перерахованої пенсії обумовлено в першу чергу визначеним законодавством алгоритмом вчинення Управлінням (боржником) відповідних дій та чинників, обумовлених окремою бюджетною програмою, що передбачено чинним Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. N 649, який набрав чинності 28.08.2018.
Враховуючи зазначене, невиконання судового рішення з боку ГУ ПФУ в Одеській області в частині здійснення виплат перерахованої пенсії з з 28 вересня 2017 року по 04 червня 2018 року не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Зазначена правова позиція неодноразово викладалась Верховним Судом України зокрема у постановах від 30 червня та 3 листопада 2015 року, 2 лютого 2016 року (справи №№ 21-1044а15, 21-5099а15, 825/3715/14 відповідно).
Крім того, аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 03.06.2018 у справі №757/29541/14-а, адміністративне провадження №К/9901/12146/18, яка в силу ч.5 ст.242 КАС України, підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх, дотримуючись встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії та у спосіб, встановлений законодавством.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що у ГУ ПФУ в Одеській області були об’єктивно поважні причини для невиконання судового рішення в частині проведення виплати перерахованої пенсії, про які органу ДВС було доведено в заяві про виконання судового рішення, а тому постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про накладення штрафу ВП №57258618 від 17.10.2018р. в розмірі 5100 грн. прийнята без урахування вимог існуючого законодавства про пенсійне забезпечення, у зв’язку із чим підлягає скасуванню, а позов – задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи викладене, оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови ВП №57258618 від 17.10.2018р. про накладення штрафу в розмірі 5100 грн., підлягають задоволенню.
Також, беручи до уваги сплачений позивачем судовий збір в сумі 1762 грн., позивачу у відповідності до ч.1 ст.139 КАС України належить присудити за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області судові витрати в зазначеному розмірі.
Керуючись ст.ст. 6, 72-73, 77, 132, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати постанову Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ВП №57258618 від 17.10.2018р.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ - 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (код ЄДРПОУ - 34929741), судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 30.11.2018 року.
Суддя Бутенко А.В.
.