
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/5065/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, у складі:
Головуючого-судді: Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Мусій С.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області про зобов’язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (надалі - ОСОБА_3, Позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (надалі – ГУ ПФ України у Львівській області, Відповідач), в якому просила суд зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова подання про повернення ОСОБА_3 помилково зарахованого до бюджету збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (квартиру № 81, розташовану на проспекті ОСОБА_4 В, 73 у м. Львові) у сумі 12784,50 грн, сплаченого 06.09.2018 згідно з квитанцією № 0.0.1126633837.1 (із врахуванням уточненого номера квитанції).
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 06.09.2018 Позивач на підставі договору купівлі-продажу квартири набула право власності на квартиру № 81 будинку № 73 на проспекті ОСОБА_4, що у м. Львові. Зазначає, що однією з обов’язкових підстав для посвідчення нотаріусом договору купівлі-продажу нерухомого майна є внесення особою, яка звернулась з проханням про вчинення нотаріальної дії, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування. Перед укладенням договору купівлі-продажу, Позивач сплатила збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості, що складає 12784,50 грн. В той же час, Позивач вказує на те, що житло нею придбавалось вперше, а тому відповідно до положень пункту 9 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» вона не є платником відповідного збору, а відтак не повинна була сплачувати такий. З наведених підстав, Позивач зверталася до ГУ ПФ України у Львівській області із претензією сформувати подання про повернення помилково зарахованого до бюджету збору з операції купівлі-продажу нерухомого майна. За результатами розгляду претензії, ГУ ПФ України у Львівській області відмовлено у внесенні подання до УДКСУ у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення помилково сплаченого збору, з посиланням на те, що Пенсійний фонд України та його органи не володіють інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а видача довідок щодо звільнення від сплати збору осіб, які придбавають майно вперше, не належить до його компетенції.
Відповідач надіслав суду відзив на позовну заяву (арк. справи 36-38), в якому просив суд в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовити повністю. Посилається на те, що громадяни, які придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору на підставі Закону України «Про збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а не за рішенням органу Пенсійного фонду. Зазначає, що питання звільнення від сплати збору повинно було вирішуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору. Додатково зазначено, що згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна містяться відомості, що за Позивачем на праві спільної часткової власності на підставі свідоцтва про право на спадщину зареєстрована ? квартири АДРЕСА_1.
Ухвалою від 01.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області (надалі – УДКСУ у Франківському районі м. Львова Львівської області).
15.11.2018 представником позивача у справі до суду подано заяву (вх. № 36659) щодо уточнення номера квитанції про сплату збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (арк. справи 34).
23.11.2018 на адресу суду надійшли письмові пояснення (вх. № 37732) УДКС України у Франківському районі м. Львова Львівської області. Вказано про те, що «Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна» закріплено за органами Пенсійного фонду України. Тому, повернення збору з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна здійснюється органами Казначейства на підставі подання органів Пенсійного фонду України. Одночасно просить розглянути справу у відсутності представника третьої особи (арк. справи 42).
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала повністю з підстав викладених у позовній заяві. Просила позовні вимоги задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити.
Третя особа явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, хоча належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.
З’ясувавши зміст спірних правовідносин, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
17.04.2018 між ОСОБА_3 (покупець) та ОСОБА_5 (продавець) укладений договір купівлі-продажу квартири № 81 будинку 73 на проспекті ОСОБА_4 у м. Львові. Такий договір посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_6 та зареєстрований в реєстрі за № 1355 (арк. справи 17-22).
Відповідно до наявної в матеріалах копії з квитанції від 06.09.2018 № 0.0.1126633837.1, ОСОБА_3 сплачено збір з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, в розмірі 1% від вартості об’єкта купівлі-продажу, в сумі 12784,50 грн (арк. справи 16).
03.10.2018 Позивач звернулася до ГУ ПФ України у Львівській області із претензією (арк. справи 11-13) в якій просила внести подання до УДКСУ у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення ОСОБА_3 помилково зарахованого до бюджету збору з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 12784,50 грн, сплаченого 06.09.2018 згідно з квитанцією від № 0.0.1126633837.1. У претензії, як на підставу звернення Позивач вказала на те, що нею вперше придбане житло, а відтак безпідставно сплачено збір на обов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості нерухомого майна, а саме 12784,50 грн.
За результатами розгляду претензії, ГУ ПФ України у Львівській області надало відповідь, оформлену листом від 19.10.2018 за № 20460/05-78, в якій повідомила Позивача про наступне (арк. справи 14-15). Пенсійний фонд України та його органи не володіють інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а видача довідок щодо звільнення від сплати збору осіб, які придбавають майно вперше, не належить до його компетенції. У разі надання органам Пенсійного фонду відповідного документа про визнання громадянина особою, що придбаває нерухоме майно вперше, виданого органом, до компетенції якого це відноситься, він буде звільнений від сплати судового збору. Враховуючи, що в даний час такого органу не існує, особу що придбаває житло вперше, може бути визнано в судовому порядку. Крім того, сплачений збір на обов’язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти були зараховані на рахунок загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет, що вказує на відсутність правових підстав для повернення вищевказаних коштів.
Незгода Позивача із відмовою Відповідача щодо внесення подання до УДКСУ у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення помилково зарахованого до бюджету збору з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 12784,50 грн, з підстав придбання нею житла вперше, стала підставою для звернення ОСОБА_3 до суду.
При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування визначено підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичних осіб, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною ОСОБА_1 України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об’єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Згідно з пунктом 8 статті 2 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» об’єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Ставки збору на обов’язкове державне пенсійне страхування для таких суб’єктів встановлюються у розмірі 1 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного пунктом 8 статті 2 цього Закону (пункт 10 статті 4 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»).
Питання сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740 (надалі - Порядок №1740).
Відповідно до пункту 15-1 Порядку № 1740, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною ОСОБА_1 України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об’єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Пунктом 15-3 Порядку № 1740 визначено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Згідно з доводами Позивача, нерухоме майно придбано нею вперше, до укладення Договору купівлі-продажу від 06.09.2018 інша житлова нерухомість нею не придбавалася.
Відповідно до ОСОБА_4 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 136867486 від 06.09.2018 та Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта № 138255299 від 19.09.2018, ОСОБА_3 на праві спільної часткової власності, набутої в порядку спадкування, належить ? квартири АДРЕСА_1, та квартира на праві власності, яка набута на підставі договору купівлі-продажу від 06.09.2018 (арк. справи 23-25).
Тобто, стосовно об’єкта за адресою: м. Львів, вул. Симоненка, 1/47, в Державному реєстрі зазначено про право набуття на підставі свідоцтва про право на спадщину Р№4-3134 від 25.09.2007, тобто з іншої правової підстави, ніж придбання житла, з якою чинне законодавство пов’язує виникнення в особи права на звільнення від сплати спірного збору.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що Позивач придбала житло вперше, а тому звільняється від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомості.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії визначені Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787 (надалі - Порядок).
Зокрема, пунктом 5 цього Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов’язковим зазначенням наступної інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб’єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Подання у довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ. Або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Отже, враховуючи, що відповідним органом, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету у сфері обов’язкового пенсійного страхування є Відповідач, суд зазначає, що саме такий наділений обов’язком щодо формування до органу Казначейства подання про повернення коштів.
За сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов’язання відповідача внести подання до УДКС України у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення ОСОБА_3 суми збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомості у розмірі 12784,50 грн, сплаченого згідно з квитанцією від 06.09.2018 № 0.0.1126633837.1.
Щодо посилання Відповідача на відсутність інформації у ПФУ про те, що особа вперше придбала нерухомість, суд зазначає, що відсутність такої інформації не є підставою для позбавлення законодавчо встановлених пільг по сплаті на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та покладення на особу обов’язку по сплаті такого платежу без наявності відповідних доказів.
Оскільки саме Держава не виконала свій обов’язок запровадити внутрішню процедуру встановлення факту придбання нерухомого майна вперше, що сприяло б юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси особи, то негативні наслідки вказаної бездіяльності мають покладатися саме на Державу.
Таким чином, посилання Відповідача на неможливість перевірки інформації щодо придбання квартири конкретною особою вперше, як на підставу для відмови Позивачу в поверненні помилково сплаченого збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, є необґрунтованими.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30.01.2018 (справа № 819/1498/17), 31.01.2018 (справа №819/1667/17) та 20.03.2018 (справа №819/1249/17).
Враховуючи викладене та зважаючи на встановлені обставини, суд вважає, позовні вимоги Позивача обгрунтованими, підставними та такими, що підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, суд вважає, що такі слід стягнути на користь Позивача, з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Під час звернення до суду ОСОБА_3 сплатила судовий збір, що підтверджується квитанцією № 38688 від 25.10.2018 (арк. справи 10).
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) внести подання до управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова (місцезнаходження: 79044, м. Львів, вул. Конотопська, 6/8; код ЄДРПОУ 37965138) про повернення ОСОБА_3 (місце реєстрації: 79071, м. Львів, вул. Симоненка, 1/47; РНОКПП: НОМЕР_1) помилково зарахованого до бюджету збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (квартири № 81 розташованої на проспекті ОСОБА_4, 73 у м. Львові) у сумі 12784 (дванадцять тисяч сімсот вісімдесят чотири) гривень 50 копійок, сплаченого 06.09.2018 року згідно з квитанцією № 0.0.1126633837.1.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) на користь ОСОБА_3 (місце реєстрації: 79071, м. Львів, вул. Симоненка, 1/47; РНОКПП: НОМЕР_1) сплачений судовий збір, в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 30.11.2018.
Суддя Мричко Н.І.