
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2298/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2018 року м. Львів
16 год. 23 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., представника позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2І.В., представника відповідача та третьої особи ОСОБА_3, розглянув у відкритому судовому адміністративну справу за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, про визнання бездіяльності протиправною зобов’язання вчинити дії, -
Обставини справи.
Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» (далі – позивач, ЛМКП «Львівводоканал») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо незабезпечення збільшення суми поповнення електронного рахунку позивача, на яку підприємство має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у системі електронного адміністрування ПДВ у сумі 11667695,96 грн.; зобов’язання відповідача збільшити суму поповнення електронного рахунку позивача, на яку підприємство має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у системі електронного адміністрування ПДВ у сумі 11667695,96 грн. та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідно до Довідки ДПІ у Личаківському районі м. Львова Головного управління ДФс у Львівській області від 01.12.2015 за позивачем обліковувався податковий борг з податку на додану вартість (далі - ПДВ) на загальну суму 11667695,96 грн. На виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015 ЛМКП «Львівводоканал» отримало субвенцій на загальну суму 11667695,96 грн. за відповідними договорами, які відповідають примірному договору, затвердженому цією ж Постановою № 375. Позивач зобов’язався скерувати одержані субвенції на погашення податкового боргу з ПДВ, що було ним вчинено та підтверджується відповідними платіжними дорученнями. Загалом, за рахунок субвенцій ЛМКП «Львівводоканал» перерахувало до Державного бюджету, в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ, кошти у сумі 11667695,96 грн.
Не зважаючи на викладене, всупереч вимогам законодавства, субвенції у вказаній сумі не були зараховані ДФС України на рахунок позивача у системі електронного адміністрування ПДВ.
Листами Державної казначейської служби України від 05.02.2016 та від 24.02.2016 підтверджено, що на виконання приписів п. 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість Казначейство надавало ДФС інформацію щодо зарахованих за попередній день сум з ПДВ за результатами проведених розрахунків відповідно до Постанови № 375 від 04.06.2015. Однак відповідні коригуючі реєстри не надавались.
Оскільки ЛМКП «Львівводоканал» не є учасником відносин щодо формування даних системи електронного адміністрування ПДВ та не може самостійно впливати на органи державної влади, на які покладено обов’язок забезпечення відповідних процедур, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 11.06.2018 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 06.07.2018 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою суду від 26.07.2018 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби.
Ухвалою суду від 11.09.2018 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду на підставі п. 8 ч. 1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Ухвалою суду від 20.09.2018 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до розгляду по суті.
Представники позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримали повністю, з підстав, що викладені у позовній заяві, додаткових поясненнях по суті спору (а.с.108-109), просили позов задовольнити.
Представник відповідача та третьої особи проти позову заперечив повністю, з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву за вх. № 29630 від 19.09.2018 (а.с.92-96), додаткових поясненнях (а.с.114-115).
Зазначив, що збільшення суми поповнення електронного рахунку платника податків неможливе без вчинення попередніх процедур: після проведення Казначейством розрахунків платника податків в погашння заборгованості з різниці в тарифах та повідомлення про це ДФС, наступним кроком є передача коригуючих реєстрів, далі – зменшення залишків узгоджених податкових зобов’язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав (здійснює Казначейство), а пізніше – збільшення суми поповнення електронного рахунку такого платника податку на суму зменшення.
На переконання відповідача, позивачем у позовній заяві жодним чином не доведено, що Державна казначейська служба надала ДФС України інформацію щодо зарахування сум з ПДВ за результатами проведених розрахунків відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015 стосовно ЛМКП «Львівводоканал».
Зауважив, що коригуючі реєстри типу 8 направлені до Державної казначейської служби України в електронному вигляді засобами електронного зв’язку для відпрацювання, проведення транзакцій типу 12, для відображення в системі електронного адміністрування (СЕА).
Представник відповідача також звернув увагу на те, що 17.05.2017 відповідачем здійснено зарахування у розмірі 1373150,00 грн., шляхом збільшення суми поповнення електронного рахунку ЛМКП «Львівводоканал» у системі електронного адміністрування ПДВ.
З врахуванням викладеного, вважає, що відповідачем не допущено жодної бездіяльності стосовно позивача, вимоги позову є безпідставними та необґрунтованими, відтак, такий задоволенню не підлягає.
Додатково зазначив, що позиція третьої особи повністю узгоджується з позицією третьої особи. Просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Суд заслухав вступне слово представників сторін, з’ясував фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, та, -
в с т а н о в и в:
ЛМКП «Львівводоканал» зареєстроване як юридична особа 26.11.1992, ідентифікаціний номер юридичної особи: 03348471, основний вид діяльності за КВЕД: 36.00 Забір, очищення та постачання води.
Довідкою № 5 від 01.12.2015 про податкову заборгованість відповідно до вимог ст. 14 Закону України „Про Державний бюджет України на 2015 рік” підтверджено, що за платником ЛМКП «Львівводоканал» обліковується податковий борг з ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 11 667 695,96 грн.: податкове зобов’язання – 11 319657,96 грн.; штрафна (фінансова) санкція (штраф) – 348038,00 грн. (а.с.12).
Постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015 „Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню”, затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.
Вказана Постанова № 375 набрала чинності 09.06.2015.
Положенням абзацу 2 пункту 1 цього Порядку передбачено, що субвенція надається з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок джерел, зазначених у пунктах 8 і 9 статті 11 (зазначених у статті 32 (у редакції від 13.11.2015) Закону України „Про Державний бюджет України на 2015 рік”, згідно з розподілом, наведеним у додатку 1.
Так, 27.11.2015 між Територіальним органом Казначейства у Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Управлінням фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради, Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» укладено Договір № 13/54 про організацію взаєморозрахунків, відповідно до п. 1 якого визначено таке:
«Предметом договору є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною п. 16 ст. 14 та ст. 32 Закону України „Про Державний бюджет України на 2015 рік” (далі субвенція), відповідно до Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 375.» (а.с.13-16).
За вказаним договором ЛМКП «Львівводоканал» одержало субвенцій на суму 9784800,55 грн. та на його виконання погасило борг з ПДВ до державного бюджету у сумі 9784800,55 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 31 від 15.12.2015 (а.с.29).
27.11.2015 між Територіальним органом Казначейства у Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Городоцьої районної адміністрації, Комунальним підприємством „Городоцьке водопровідно-каналізаційне господарство”, Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» укладено Договір № 13/55 про організацію взаєморозрахунків, з аналогічним предметом як у договорі № 13/54 від 27.11.2015 (а.с.17-20).
За вказаним договором ЛМКП «Львівводоканал» одержало субвенцій на суму 640192,62 грн. та на його виконання погасило борг з ПДВ до державного бюджету у сумі 640192,62 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 33 від 15.12.2015 (а.с.30).
01.12.2015 між Територіальним органом Казначейства у Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Управлінням фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради, Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» укладено Договір № 13/69, з таким же предметом як у договорі № 13/54 від 27.11.2015 (а.с.21-24).
За вказаним договором ЛМКП «Львівводоканал» одержало субвенцій на суму 605088,82 грн. та на його виконання погасило борг з ПДВ до державного бюджету у сумі 605088,82 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 34 від 15.12.2015 (а.с.31).
02.12.2015 між Територіальним органом Казначейства у Львівській області, Департаментом фінансів Львівської обласної державної адміністрації, Фінансовим управлінням Миколаївської райдержадміністрації, Міським комунальним підприємством «Миколаївводоканал», Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» укладено Договір № 13/70, з таким же предметом як у договорі № 13/54 від 27.11.2015 (а.с.25-28).
За вказаним договором ЛМКП «Львівводоканал» одержало субвенції на суму 637613,97 грн. та на його виконання погасило борг з ПДВ до державного бюджету у сумі 637613,97 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 35 від 15.12.2015 (а.с.32).
Проведення відповідних оплат також підтверджується випискою по рахунку ЛМКП «Львівводоканал», з відміткою про оплату 17.12.2015 УДКС України у Личаківському районі м. Львова Львівської області (а.с.33-34).
На запит Української асоціації підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія» Державною казначейською службою України, листом від 24.02.2016, повідомлено про існування проблемних питань щодо співпраці Державної казначейської служби України та Державної фіскальної служби України щодо питання відображення у системі електронного адміністрування ПДВ сум податку, сплаченого за результатами проведених розрахунків, та надано лист звернення Казначейства до Міністерства фінансів України та ДФС України з цих питань.
Оскільки суми субвенцій в сумі 11667695,96 грн. так і не зараховані та не відображені на рахунку електронного адміністрування платника податку – ЛМКП «Львівводоканал», позивач звернувся із цим позовом до суду.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Алгоритм дій контролюючого органу та механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, врегульовано положеннями статті 200-1 Податкового кодексу України (далі ПК України) та Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 569 від 16.10.2014 (далі Порядок №569).
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначені статтею 200-1 РозділуV ПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з приписами п. 200-1.1 ст. 200-1 ПК України, система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
16.07.2015 прийнято ОСОБА_4 України № 643-VIIІ „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість” (далі – ОСОБА_4 № 643), яким внесено зміни до п. 200-1.4 ст. 200-1 ПК України. ОСОБА_4 набрав чинності 29.07.2015
Так, відповідно до п. 200-1.4 ст. 200-1 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти, зокрема з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.
За приписами п. 200-1.5 ст. 200-1 ПК України, з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.
На запит платника податку йому шляхом надсилання електронного повідомлення надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.
В порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015, відповіднодо вищезазначених договорів про організацію взаєморозрахунків ЛМКП «Львівводоканал» виділено субвенції з державного бюджету місцевому бюджету на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та /або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, на загальну суму 11667695,96 грн.
У судових засіданнях представниками сторін не заперечувалась фактична сплата позивачем коштів в рахунок ппогашення боргу з ПДВ.
Постановою Кабінету Міністрів України № 967 від 18.11.2015 внесено зміни до Порядку № 569 та доповнено п. 9 Порядку № 569 абзацами наступного змісту: "У разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами.
Інформація про проведення таких розрахунків з податку надається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків.
На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС формує та не пізніше наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надсилає Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.
У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство зменшує залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.
ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше наступного робочого дня з дати отримання такої інформації збільшує суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення".
Підсумовуючи викладене, у разі здійснення Казначейством розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах, такі розрахунки підлягають врахуванню в системі електронного адміністрування ПДВ шляхом збільшення показника УПопРах (загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника), в межах проведених розрахунків з податку на суму зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі.
Суд критично оцінює доводи відповідача щодо того, що ДФС України не було відомо про зараховані суми з ПДВ, за результатами проведених розрахунків ЛМКП «Львівводоканал» відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 375, оскільки такі доводи повністю спростовуються листами Державної казначейської служби України № 9-08/563-18654 від 13.11.2018 та листом Департаменту економіки систем життєзабезпечення Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон) за № 7/10.2/12492-18 від 14.11.2018 (а.с.116, 117).
Так, Державною казначейською службою України у листі від 13.11.2018 повідомлено, що з метою проведення розрахунків за механізмом Постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015 до Казначейства надійшли договори про організацію взаєморозрахунків за участю ЛМКП «Львівводоканал» на загальну суму 11667695,96 грн., а саме від 27.11.2015 № 13/54 на суму 9784800,55 грн.; від 27.11.2015 № 13/55 на суму 640192,62 грн.; від 01.12.2015 № 13/69 на суму 605088,82 грн.; від 02.12.2015 № 13/70 на суму 637613,97 грн.
16.12.2015 Казначейством перераховано субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги централізованого водопостачання та водовідведення по вищезазначених договорах та 17.12.2015 зарахований ПДВ до державного бюджету. Листом від 18.12.2015 № 9-08/1161-32019 Казначейство повідомило ДФС про проведені операції.
Отже, згідно з положеннями пункту 9 Порядку № 569, на підставі вказаної інформації про проведення розрахунків, отриманої від органу державного казначейства, ДФС України повинна була сформувати та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надіслати органу державного казначейства коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.
Судом згідно з Витягом в розрізі операцій з Системи електронного адміністрування ПДВ № 10210205 від 17.05.2017 встановлено, що ДФС зарахувало на електронний рахунок частину різниці в тарифах на суму 1373150,00 грн. (а.с.74, 90). При цьому, відповідачем не зазначено, за яким саме із договорів про організацію взаєморозрахунків здійснено таке поповнення, та вчинено таке зарахування не у строки визначені для останнього.
Представником відповідача не надано пояснень як відбулось відповідне зарахування, за тієї умови, що ДФС України не було відомо про зараховані суми з ПДВ.
З огляду на наведене, відповідачем не виконано приписів п. 9 Порядку № 569, доказів щодо виконання ДФС України положень податкового законодавства у частині направлення ним протягом наступного робочого дня з дати отримання інформації від Державної казначейської служби України коригуючих реєстрів до Державної казначейської служби у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань позивача як платника цього податку відповідачем до суду не надано.
Указане призвело до порушення права позивача на автоматичне збільшення його реєстраційної суми у системі електронного адміністрування ПДВ
Вищенаведене свідчить про те, що ДФС України допущено бездіяльність щодо незарахування на рахунок ЛМКП «Львівводоканал» у системі електронного адміністрування ПДВ платника коштів у розмірі 11667695,96 грн з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом збільшення суми з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.
Така бездіяльність відповідача з огляду на приписи ч. 2 ст. 2 КАС України є протиправною, призвела до порушення права позивача на автоматичне збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування ПДВ, що мало наслідком подання цього позову до суду.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Таки чином, для здійснення саме ефективного захисту прав ЛМКП «Львівводоканал» суд вважає за доцільне зобов’язати Державну фіскальну службу України збільшити суму поповнення електронного рахунку позивача, на яку підприємство має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у системі електронного адміністрування ПДВ у сумі 10294545,96 грн. (за вирахуванням суми 1373150,00 грн., на яку вже здійснено поповнення електронного рахунку платника) та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відтак, у цій частині позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, на підставі системного аналізу норм чинного законодавства України та наявних у справі доказів, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС України)
Разом з тим, оскільки вказаний позов є немайновим, визначити суму судових витрат пропорційно задоволеним вимогам є неможливим, суд вважає за доцільне стягнути на користь позивача судові витрати у вигляді судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо незабезпечення збільшення суми поповнення електронного рахунку Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», на яку підприємство має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, у сумі 11667695,96 грн.
3. Зобов’язати Державну фіскальну службу України збільшити суму поповнення електронного рахунку Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», на яку підприємство має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумі 10294545,96 грн. та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
4. В задоволенні решти вимог позовної заяви – відмовити.
5.Стягнути на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (ідентифікаційний номер юридичної особи: 03348471; 79017, м. Львів, вул. Зелена, 64) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (ідентифікаційний код юридичної особи; 39292197; 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 30.11.2018 року.
Суддя Качур Р.П.