
1Справа № 335/5659/18 2/335/1691/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2018 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Рибалко Н.І., за участі секретаря судового засідання Мереуци М.А., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до комунальної установи «Територіальне медичне об»єднання «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Запорізької обласної ради, третя особа : Незалежна первинна профспілкова організація ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої)медичної допомоги ЗОР про визнання незаконним та скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до комунальної установи «Територіальне медичне об»єднання «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Запорізької обласної ради про визнання незаконним та скасування наказу, зазначивши про те, що вона працює у відповідача на посаді головного фельдшера. В травні 2018 року позивачка отримала копію повідомлення відповідача про зміни в штатному розписі, в якому відповідач посилається на наказ від 26.04.2018 року, яким вводяться зміни до штатного розпису, а саме виведення зі штату посади головного фельдшера, яку вона займає, та введення посади заступника директора з медсестринства. Вважає наказ незаконним, таким що порушує її права, оскільки в Класифікаторі професій відсутня та професійна назва як «заступник директора з медсестринства. Безпосередньо сам зміст оскаржуваного наказу №96/01-06 від 26.04.2018р. в частині мотивів його прийняття є абстрактним, без конкретизації певних обставин, якими керувався директор КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР під час його прийняття. Відповідачем не надано доказів того, що в установі дійсно мали місце зміни в організації виробництва і праці, внаслідок чого виникла необхідність у прийнятті оскаржуваного наказу. Оскаржуваний наказ №96/01-06 від 26.04.2018р. було видано до моменту звернення із поданням на скорочення посади та до моменту прийняття профкомом свого рішення відносно такого подання, що є порушенням ст.ст. 22, 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», статті 252 КЗпП. Згідно листа МОЗ України від 18.02.2016р. за №10.03.68/3979 «Щодо оплати праці заступника головного лікаря з медсестринства» КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР не підпадає під перелік установ, де може вводитися відповідна посада заступника директора з медсестринства, що підтверджується Статутом цієї Установи.
Відповідач ОСОБА_4 установа «Територіальне медичне об’єднання «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Запорізької обласної ради у відзиві на позов не погоджується із вимогами позивача, просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши наступне. Нормами Класифікатора професій передбачено правила розширення (уточнення) назв професій. Так у додатку В до Класифікатора професій передбачено похідні слова до професій (професійних назв робіт), які згідно з приміткою 1 до цього додатка застосовуються за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог із збереженням коду новоутвореної професії. Відповідно до примітки 2 до цього додатка назви професій можуть бути розширені за потреби користувача для внутрішнього використання термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення, якщо іншого не передбачено у Класифікаторі чи відповідних нормативно-правових актах. Під час утворення похідних та розширених назв посад (професій) зберігається код базової професії. З урахуванням норм названих приміток від зазначених назв посад утворюються такі посади: «заступник директора», «заступник директора по роботі з клієнтами» та інші. Конкретні назви посад керівників закладів охорони здоров’я і їх структурних підрозділів визначається чинними типовими та штатними нормативами закладів охорони здоров’я. Наказ МОЗ України від 02.09.2016р. №928 надає головним лікарям право самостійно визначати структуру, чисельність закладу охорони здоров’я. Отже, структуру та чисельність КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР її керівник визначає самостійно. Твердження позивача про порушення відповідачем вимог законодавства визначених листом МОЗ України від 18.02.2016р. №10.03.68/3979 «Щодо оплати праці заступника головного лікаря з медсестринства» є неприйнятними, оскільки, по-перше, лист не є нормативно-правовим актом, а по-друге, цим листом не роз’яснювалося, в якому закладі охорони здоров’я вводиться посада заступника головного лікаря з медсестринства. Зміни до штатного розпису внесені з метою підвищення якості надання екстреної медичної допомоги населенню Запорізької області та ефективного використання потенціалу, підвищення ролі середнього медичного персоналу системи охорони здоров»я, усунення невиправданого дублювання медичних послуг на сучасному етапі розвитку, враховуючи розпочату МОЗ України в 2018р. медичну реформу, необхідність впровадження в роботу служби екстреної медичної допомоги низки нових законодавчих актів. Безпідставними є твердження позивача щодо невиконання відповідачем вимог ч.3 ст.22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», оскільки інформація, передбачена цією нормою, була надана первинним організаціям, які створені в КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР.
Позивач у відповіді на відзив зазначає про те, що у спірних правовідносинах відповідачем не було дотримано вимог Класифікатора професій, оскільки при прийнятті оскаржуваного наказу не збережено код базової професії під час утворення нової посади, а саме, замість «заступник головного лікаря з медсестринства» введено посаду «заступник директора з медсестринства». Доводи відповідача про відсутність з його боку порушень ч.3 ст.22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» є безпідставними, оскільки відповідно до п.2.3 Статуту КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР до складу ТМО входить ОСОБА_4 установа Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради, а отже, Незалежна первинна профспілкова організація ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги ЗОР є первинною профспілковою організацію такої станції, якій відповідач зобов’язаний був завчасно надати відповідну інформацію, а також провести консультації з профспілкою про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом’якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.
Представник Третьоъ особи - Незалежна первинна профспілкова організація ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради в наданих поясненнях зазначає наступне. До третьої особи 29.06.2018р. надійшло подання КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР від 26.06.2018р. №437/03-11 «На скорочення посади – головний фельдшер КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР з метою введення посади заступника директора з медсестринства КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР». Профкомом НППО ВПМПУ КУ «Запорізька станція ШМД» ЗОР було розглянуто подання від 26.06.2018р. №437/03-11 та відмовлено КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР у наданні згоди на скорочення посади головного фельдшера КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР з метою введення посади заступника директора з медсестринства КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР. Підстав для такої відмови було декілька, а саме: всупереч ч.3 ст.22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» подання від 26.06.2018р. №437/03-11 надійшло до профкому лише за місяць до запланованого скорочення посади головного фельдшера. Всупереч ч.3 ст.41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та ч.3 ст.252 КЗпП України, попередньої згоди виборного органу профкому з питання скорочення посади головного фельдшера та її звільнення відповідачем не отримано. В основу подання не можуть покладатися законодавчі акти, які ще не прийняті, та відповідно не є чинними на території України. В поданні та наказі вказуються загальні посилання на нормативно-правові акти без зазначення конкретних пунктів, чим неможливо встановити законність та достовірність посилань. У поданні та наказі зазначаються загальні положення без наведення фактів впливу на них скорочення посади головного фельдшеру та введення посади заступника директора з медсестринства КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР. Наведені в поданні та наказі тезиси про оптимізацію керованості закладів екстреної медичної допомоги, використання фінансових ресурсів є оманливими, оскільки введення посади заступника директора з медсестринства замість посади головного фельдшеру вимагатиме збільшення витрат фонду заробітної плати. В поданні і наказі не зазначено, чи затверджено або чи погоджено зміни до штатного розпису власником закладу, а саме, Запорізькою обласною радою. До подання і наказу не надано підтвердження погодження на внесення змін у штатний розпис первинними профспілковими організаціями, які діють в установі. Особі, яку планують скоротити, не запропоновано належне працевлаштування на відповідній посаді за місцем проживання, не запропоновано забезпечення належного працевлаштування та проживання у разі переїзду; не підтверджено погодження запропонованих вакансій первинними профспілковими організаціями, які діють в установі. Особі, яку планують скоротити, не запропоновано здобути належну освіту та/або підвищення кваліфікації з метою її працевлаштування на посаду, яка вводиться. Міністерством охорони здоров’я України в листі від 18.02.2016р. №10.03.68/3979 було роз’яснено, в якому закладі охорони здоров’я вводиться посада заступника головного лікаря з медсестринства, і серед цього переліку Установа відповідача відсутня. Таким чином, третя особа вважає оскаржуваний наказ таким, що прийнятий з порушенням вимог чинного законодавства та є незаконним.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в уточненій позовній заяві, та відповіді на відзив. Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві на позов.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився. Сторони не заперечували проти розгляду справи за відсутності третьої особи.
Суд, вивчивши матеріали справи, взявши до уваги обставини, викладені сторонами та третьою особою, перевіривши їх наявними в матеріалах справи доказами, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Згідно з ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У відповідності зі ст. ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, у межах заявлених позовних вимог на підставі доказів, поданих учасниками справи.
Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Статтею 5-1 КЗпП України передбачено, що Держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, серед іншого, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 працювала в ОСОБА_4 установі «Територіальне медичне об’єднання «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Запорізької обласної ради на посаді головного фельдшера, що підтверджується її трудовою книжкою.
Поряд з цим, ОСОБА_3 займає посаду голови Незалежної первинної профспілкової організації ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» ЗОР, що підтверджується Випискою з ЄДР від 25.05.2017р., а також є членом Ради голів Вільної профспілки медичних працівників України (ВПМПУ), що підтверджується протоколом №83 від 20.12.2017р. засідання Ради голів Вільної профспілки медичних працівників України.
26.04.2018р. директором КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР прийнято наказ №96/01-06 від 26.04.2018р. «Про зміни в штатному розписі».
В тексті вказаного наказу мотивами для його прийняття зазначено наступне: «З метою підвищення якості надання екстреної медичної допомоги населенню Запорізької області та ефективного використання потенціалу, підвищення ролі середнього медичного персоналу системи охорони здоров’я, з метою інтенсифікації роботи щодо поліпшення якості екстреної медичної допомоги з одночасним підвищенням ефективності використання наявних ресурсів та системного практичного втілення методичних і організаційних розробок, з метою оптимізації керованості закладів екстреної медичної допомоги, використання фінансових ресурсів, що суттєво дозволить збільшити внесок системи охорони здоров’я в надані екстреної медичної допомоги населенню Запорізької області, з огляду на дані доказового менеджменту та найкращого світового досвіду, в зв’язку з тривалим терміном наявності вакантної посади в штатному розписі комунальної установи «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради, на підставі рапорту заступника директора з впровадження медичної реформи, на підставі економічного обґрунтування».
Згідно наказу №96/01-06 від 26.04.2018р., серед іншого, наказано:
- п.1. ОСОБА_5, заступнику директора – головного лікаря з економічних питань:
1.1. Вивести з 01.08.2018р. зі штатного розпису апарату управління посаду головний фельдшер – 1,00 шт.од.;
1.2. Ввести до штатного розпису апарату управління посаду заступник директора з медсестринства – 1,00 шт.од.
- п.4.1. Попередити працівника, посада якого виводиться зі штатного розпису, про звільнення не менше ніж за два місяці.
- п.4.2. Запропонувати, за наявності, працівникові всі наявні вакантні посади згідно його кваліфікації та освіти.
- п.4.3. У разі відмови від переведення або браку вільних посад підготувати документи для скорочення відповідних працівників та звільнення їх за п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України.
Позивач зазначила, що із наказом №96/01-06 від 26.04.2018р. керівництвом відповідача її ознайомлено не було та копії не вручено. Копія такого наказу була отримана позивачкою лише у липні 2018р. від профорганізатора підстанції ШМД Заводського району НППО ВПМПУ КУ «Запорізька станція ШМД» ОСОБА_6 Вказаних обставин відповідачем не спростовано, доказів ознайомлення позивачки з наказом №96/01-06 від 26.04.2018р. суду не надано.
Суд вважає, що наказ КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР №96/01-06 від 26.04.2018р. безпосереднім чином впливає на трудові права позивачки, оскільки стосується виведення зі штатного розпису Установи посади, яку займає ОСОБА_3, та може мати наслідком застосування роботодавцем до працівника звільнення за п.1ч.1 ст.40 КЗпП України, згідно п.4.3 цього наказу.
Згідно повідомлення відповідача від 30.04.2018р. «Про зміни в штатному розписі» поставлено до відома голову Вільної профспілки медичних працівників України ОСОБА_7 про заплановане внесення змін до штатного розпису з 01.08.2018р., що потягне за собою виведення штату – 1,0 штатної одиниці, а саме, посади головного фельдшера апарату управління Центру. Одночасно інформовано про те, що буде введено у штатному розписі апарату управління Центру посаду заступник директора з медсестринства кількістю – 1,0 штатної одиниці.
Відповідач звернувся до Незалежної первинної профспілкової організації ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради (третя особа) із поданням від 26.06.2018р. №437/03-11 «Про скорочення посади – головний фельдшер КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР з метою введення посади заступника директора з медсестринства КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР». У вказаному поданні відповідач просив надати згоду на скорочення посади - головний фельдшер КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР з метою введення посади заступника директора з медсестринства КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР.
Незалежною первинною профспілковою організацією ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради було розглянуто подання та листом від 06.07.2018р. надана відповідь, згідно якої в порядку ст.ст. 22, 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», ст. 252 КЗпП України відмовлено відповідачу у наданні згоди на скорочення посади - головний фельдшер КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР з метою введення посади заступника директора з медсестринства КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР. Відповідь містить 11 підстав для надання такої відмови.
Розглядаючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
П. 1 ч. 1 cт. 40 Кодексу законів про працю України передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані за ініціативою власника або уповноваженого ним органу у разі змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Штатні розписи підприємств, установ, організацій, що фінансуються з бюджету, складаються відповідно до типової форми, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2002 р. N 57.
Типова форма штатного розпису передбачає графи, де вказуються назви структурних підрозділів і посад, кількість штатних одиниць, посадові оклади, надбавки та доплати, фонд заробітної плати за місяць.
Згідно з «Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. № 58 (із змінами), записи в трудову книжку про назву роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, виконуються відповідно до професійних назв робіт, зазначених у Класифікаторі професій.
В розділі "Основні положення" Національного класифікатора України ДК 003:2010 "Класифікатор професій" (далі - Класифікатор), затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327, передбачено, що на підприємствах, в установах і організаціях записи про роботу вносять в установленому порядку в трудові книжки працівників відповідно до професійних назв робіт, зазначених у Класифікаторі.
Отже, назви посад (професій), які передбачаються в штатному розписі, повинні відповідати Класифікатору.
Прийняття, затвердження керівником підприємства штатного розпису або внесення змін до штатного розпису виробляються шляхом видання спеціального локального нормативного акта (наказ, розпорядження), який визначатиме кількість працівників кожної професії з розподілом штатних одиниць за структурними підрозділами підприємства.
Наказ (розпорядження), яким затверджується штатний розпис, оформлюється з дотриманням усіх вимог до організаційно-розпорядчої документації відповідно до Національного стандарту України "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року N 55, що поширюється на організаційно-розпорядчі документи (постанови, розпорядження, накази, положення, рішення, протоколи, акти, листи, тощо), які створюються в результаті діяльності підприємств, установ, організацій та їх об'єднань усіх форм власності.
Виходячи з необхідності врегулювання та забезпечення прав працівників на працю, захист від незаконного звільнення та оплату праці, затвердження штатного розпису на підприємстві є обов'язковим, і відсутність останнього, як і внесення до нього посад не передбачених Класифікатором професій, слід вважати порушенням вимог законодавства про працю.
Співвідношенням наказу №96/01-06 від 26.04.2018р. «Про зміни в штатному розписі» з «Класифікатором професій» встановлено, що в Класифікаторі професій відсутня посада «заступник директора з медсестринства».
«Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників» Випуск 78 «Охорона здоров’я», затвердженого наказом МОЗ України від 29.03.2002р. №117 не передбачено такої посади як «заступник директора з медсестринства».
Судом не приймаються до уваги доводи відповідача про правомірність введення до штатного розпису апарату управління КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР посади заступника директора з медсестринства з посиланням на те, що Класифікатором професій передбачено правила розширення (уточнення) назв професій.
Так, дійсно в додатку В (обов’язковий) до Класифікатора професій ДК 003:2010, примітка 1, передбачено, що похідні слова до професій (професійних назв робіт) можуть застосовуватися за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог, виключення дублювання, збереження коду новоутвореної професії. Наприклад, від назви професії "Соціолог" код КП 2442.2 можна утворювати похідну назву професії "Провідний соціолог" з кодом КП 2442.2, тоді як похідне слово "Головний" не може застосовуватися, враховуючи те, що в КП є чинна професійна назва роботи "Головний соціолог" з кодом КП 1221.1.
Згідно примітки 2 додатку В (обов’язковий) до Класифікатора професій ДК 003:2010, назви професій можуть бути розширені за потребою користувача термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення, якщо інше не передбачено у КП чи відповідних законодавчо-правових актах.
Аналіз фактичних обставин справи свідчить про те, що відповідачем під час внесення змін до штатного розпису за оскаржуваним наказом №96/01-06 від 26.04.2018р. не збережено код базової професії під час утворення нової посади, оскільки замість «заступник головного лікаря з медсестринства» введено посаду «заступник директора з медсестринства», що суперечить Національному класифікатору України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010р. №327, де встановлено, що не допускається створення будь-яких назв професій, крім передбачених у Класифікаторі.
Досліджуючи питання про підстави для прийняття відповідачем наказу №96/01-06 від 26.04.2018р. «Про зміни в штатному розписі», судом встановлено наступне.
За клопотанням позивача ухвалою суду від 25.07.2018р. від КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР були витребувані певні докази, а саме: наказ КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР «Про зміни в штатному розписі» №96/01-06 від 26.04.2018р.; документи, які стали підставою для прийняття наказу КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР «Про зміни в штатному розписі» №96/01-06 від 26.04.2018р.
На виконання ухвали суду від 25.07.2018р. відповідачем листом від 27.08.2018р. надані наступні документи:
- наказ КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР «Про зміни в штатному розписі» №96/01-06 від 26.04.2018р.;
- додаток до наказу №96/01-06 від 26.04.2018р. «Розрахунок економічного обґрунтування введення посади заступника директора з медсестринства»;
- рапорт заступника директора з впровадження медичної реформи апарату управління ОСОБА_8 на ім’я директора КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР ОСОБА_9 від 10.04.2018р.
Інших документів, на підставі яких відповідачем приймався наказ №96/01-06 від 26.04.2018р., суду не надано.
Таким чином, слід вважати, що оскаржуваний наказ КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР «Про зміни в штатному розписі» №96/01-06 від 26.04.2018р. приймався відповідачем на підставі двох документів, а саме: «Розрахунку економічного обґрунтування введення посади заступника директора з медсестринства», який вказаний як додаток до наказу №96/01-06 від 26.04.2018р., та рапорту заступника директора з впровадження медичної реформи апарату управління ОСОБА_8 на ім’я директора КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР ОСОБА_9 від 10.04.2018р.
Відповідачем не надано іншого документального підтвердження обставин, якими мотивований оскаржуваний наказ №96/01-06 від 26.04.2018р., зокрема, дані доказового менеджменту та найкращого світового досвіду, наявність протягом тривалого терміну вакантної посади в штатному розписі КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» ЗОР, тощо.
Інші мотиви, якими керувався відповідач під час прийняття наказу №96/01-06 від 26.04.2018р., носять загальний характер, без зазначення конкретних підстав для прийняття наказу, як то: підвищення якості надання екстреної медичної допомоги населенню та ефективного використання потенціалу, підвищення ролі середнього медичного персоналу, інтенсифікація роботи щодо поліпшення якості екстреної медичної допомоги з одночасним підвищенням ефективності використання наявних ресурсів та системного практичного втілення методичних і організаційних розробок, оптимізація керованості закладів екстреної медичної допомоги, використання фінансових ресурсів.
До рапорту заступника директора з впровадження медичної реформи апарату управління ОСОБА_8 на ім’я директора КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР ОСОБА_9 від 10.04.2018р. також не додано документів, якими б могли бути обґрунтовані мотиви доцільності введення до штатного розкладу апарату управління посади заступника директора з медсестринства замість посади головного фельдшера КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідачем не доведено належними і допустимими доказами законність виведення з 01.08.2018р. зі штатного розпису апарату управління посади головного фельдшера та введення замість неї до штатного розпису апарату управління заступника директора з медсестринства. Відповідачем не надано доказів того, що в КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР дійсно мали місце зміни в організації виробництва і праці, і що надавало б відповідачу право на застосування п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України, як результат прийняття оскаржуваного наказу, згідно п.4.3 цього наказу.
Досліджуючи питання щодо процедури прийняття оскаржуваного наказу №96/01-06 від 26.04.2018р. «Про зміни в штатному розписі», суд зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», та частини третьої статті 252 КЗпП звільнення членів виборного профспілкового органу підприємства, установи, організації (у тому числі структурних підрозділів), його керівників, профспілкового представника (там, де не обирається виборний орган профспілки), крім додержання загального порядку, допускається за наявності попередньої згоди виборного органу, членами якого вони є, а також вищестоящого виборного органу цієї профспілки (об’єднання профспілок).
Згідно з частиною першою статті 43 КЗпП розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктами 1 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), 2–5, 7 статті 40 і пунктами 2 і 3 статті 41 цього Кодексу, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також провести консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржуваний наказ №96/01-06 виданий відповідачем 26.04.2018р.
В подальшому, КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» звернулось до Незалежної первинної профспілкової організації ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради із поданням від 26.06.2018р. №437/03-11 «Про скорочення посади – головний фельдшер КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР з метою введення посади заступника директора з медсестринства КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР». У вказаному поданні відповідач просив надати згоду на скорочення посади - головний фельдшер КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР з метою введення посади заступника директора з медсестринства КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР.
За результатами розгляду вищевказаного подання Незалежною первинною профспілковою організацією ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради була надана відповідачу відповідь від 06.07.2018р., за змістом якого відмовлено КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР у наданні згоди на скорочення посади головного фельдшера з метою введення посади заступника директора з медсестринства.
Підставою для відмови у наданні профкомом згоди на скорочення посади головного фельдшера і введення замість неї іншої посади було декілька підстав, а саме. Всупереч ч.3 ст.22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» подання від 26.06.2018р. №437/03-11 надійшло до профкому лише за місяць до запланованого скорочення посади головного фельдшера. Всупереч ч.3 ст.41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та ч.3 ст.252 КЗпП України, попередньої згоди виборного органу профкому з питання скорочення посади головного фельдшера та її звільнення відповідачем не отримано.
З викладених вище обставин справи вбачається, що відповідач звернувся до первинної профспілки із поданням від 26.06.2018р. №437/03-11 з порушенням ст.ст. 22, 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», статті 252 КЗпП, тобто, без дотримання трьохмісячного строку до запланованих звільнень, а також без проведення консультацій з первинною профспілкою про заходи щодо запобігання звільненню чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.
Також, первинною профспілкою відмовлено у наданні згоди на скорочення посади головного фельдшера КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР з метою введення посади заступника директора з медсестринства.
Посилання відповідача на те, що Незалежна первинна профспілкова організація ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради не створена в КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР, суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до п.2.3 Статуту КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР, до складу ТМО входить ОСОБА_4 установа Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради, в якій і створена Незалежна первинна профспілкова організація ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради.
Подальша реорганізація Незалежної первинної профспілкової організації ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради не впливає на вирішення даного спору, оскільки судом досліджуються правовідносини, які виникли за станом на час прийняття оскаржуваного наказу.
Крім того, безпосередньо сам відповідач звертався до Незалежної первинної профспілкової організації ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої) медичної допомоги» Запорізької обласної ради із поданням від 26.06.2018р. №437/03-11 «Про скорочення посади – головний фельдшер КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР з метою введення посади заступника директора з медсестринства КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР», що спростовує його ж власні твердження про відсутність підстав для такого звернення.
Судом також враховується, що листом від 18.02.2016р. за №10.03.68/3979 «Щодо оплати праці заступника головного лікаря з медсестринства» Міністерство охорони здоров’я України роз’яснило в якому закладі охорони здоров’я вводиться посада заступника головного лікаря з медсестринства (а не посада заступника директора з медсестринства). Зазначена посада вводиться: у кожній обласній лікарні; в міських лікарнях на 300 і більше ліжок; у центральних районних та районних лікарнях на 200 і більше ліжок; у психіатричних лікарнях на 300 і більше ліжок.
Згідно п.1.1 Статуту КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР, вказана Установа є закладом охорони здоров’я, що забезпечує на території Запорізької області та міста Запоріжжя організацію та надання цілодобової кваліфікованої екстреної медичної допомоги пацієнтам і постраждалим, які перебувають у невідкладних станах, у повсякденних умовах, особливий період та під час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
Пунктом 3.1 Статуту КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР передбачено, що ТМО – це комплекс закладів охорони здоровя та його структурних одиниць (бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги), пов’язаних між собою, які забезпечують організацію та надання екстреної медичної допомоги, у тому числі під час виникнення надзвичайних ситуацій та ліквідацій їх наслідків, спрямованих на врятування і збереження життя людини у невідкладному стані та мінімізацію наслідків впливу такого стану на її здоров’я, створених з метою інтеграції і ефективного використання трудових та матеріальних ресурсів для досягнення найкращих кінцевих результатів у наданні екстреної (швидкої) медичної допомоги.
В пункту 3.2 Статуту КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР передбачені основні завдання відповідача.
Дослідженням змісту Статуту КУ «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР судом встановлено, що відповідач не входить до переліку установ, де передбачена можливість введення посади заступника головного лікаря з медсестринства.
Заперечення відповідача проти позову спростовуються викладеними вище обставинами справи.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідачем за оскаржуваним наказом №96/01-06 від 26.04.2018р. незаконно та з порушенням трудових прав ОСОБА_3 виведено з 01.08.2018р. зі штатного розпису апарату управління посаду головного фельдшера, та введено до штатного розпису апарату управління посади заступника директора з медсестринства.
У зв’язку з цим, позовні вимоги підлягають задоволенню саме в частині виведення з 01.08.2018р. зі штатного розпису апарату управління посади головного фельдшера, та введення до штатного розпису апарату управління посади заступника директора з медсестринства.
В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки решта пунктів оскаржуваного наказу №96/01-06 від 26.04.2018р. не порушують права позивачки.
Керуючись ст.ст.2,3, 10-12, 13, 81, 82, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
ОСОБА_10 Олександрівни до комунальної установи «Територіальне медичне об»єднання «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Запорізької обласної ради, третя особа : Незалежна первинна профспілкова організація ВПМПУ КУ «Запорізька станція екстреної (швидкої)медичної допомоги ЗОР про визнання незаконним та скасування наказу,- задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати наказ директора комунальної установи «Територіальне медичне об»єднання «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Запорізької обласної ради № 96/01-06 від 26 квітня 2018 року «Про зміни в штатному розписі» в частині виведення з 01.08.2018 року зі штатного розпису апарату управління посади головного фельдшера – 1 шт.од.; введення до штатного розпису апарату управління посади заступника директора з медсестринства – 1 шт.од.»,
Стягнути з комунальної установи «Територіальне медичне об»єднання «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Запорізької обласної ради на користь ОСОБА_3 судовий збір – 704 грн.80 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області шляхом подачі у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення, апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Запоріжжя.
Суддя Рибалко Н.І.