
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 140/1960/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши в судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 районної державної адміністрації, ОСОБА_4 районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов’язання вичинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 районної державної адміністрації (далі – ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 РДА, управління, відповідач) про визнання протиправними дії щодо видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №687, №688 від 04 вересня 2018 року із зазначенням посадового окладу та інших виплат в розмірі прирівняному до 5 групи оплати праці державного службовця та зобов’язання видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця із врахуванням посадового окладу та складових заробітної плати першого заступника голови районної державної адміністрації згідно із постановою Кабінету Міністрів України №304 від 20 квітня 2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 25 вересня 2014 року перебуває на обліку в Шацько-Любомльському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області (далі – Шацько-Любомльське ОУПФУ) та отримує пенсію по інвалідності. З 19 березня 2018 року ОСОБА_1 набув право на призначення пенсії державного службовця, у зв’язку з чим в серпні 2018 року звернувся до ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 РДА із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 РДА були видані позивачу довідки №687, №688 від 04 вересня 2018 року із зазначенням посадового окладу та інших виплат в розмірі прирівняному до 5 групи оплати праці державного службовця, не зважаючи на ту обставину, що останньою посадою, яку займав ОСОБА_1 була посада першого заступника голови райдержадміністрації, яка прирівнюється до 2 групи оплати праці державного службовця. Позивач вважає, що таким рішенням суб’єкт владних повноважень протиправно порушив його конституційне право на належне пенсійне забезпечення.
З наведених вище підстав позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі частини п’ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
В подальшому, відповідно до ухвали суду від 09 листопада 2018 року розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 16 листопада 2018 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача ОСОБА_4 районну державну адміністрацію (далі – ОСОБА_4 РДА, відповідач).
22 листопада 2018 року позивач подав уточнену позовну заяву, у якій просив:
- визнати протиправними дії ОСОБА_4 РДА щодо прирівнення посади першого заступника голови районної державної адміністрації до посади заступника керівника апарату місцевої державної адміністрації із відповідним посадовим окладом для видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та зобов’язати ОСОБА_4 РДА для видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця визначити посаду першого заступника голови районної державної адміністрації на рівні посади діючого першого заступника голови районної державної адміністрації із врахуванням посадового окладу та складових заробітної плати першого заступника голови районної державної адміністрації згідно із постановою Кабінету Міністрів України №304 від 20 квітня 2016 року «Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну службу»»;
- визнати протиправними дії ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 РДА щодо видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №687, №688 від 04 вересня 2018 року із зазначенням посадового окладу та інших виплат в розмірі прирівняному до 5 групи оплати праці державного службовця (заступника керівника апарату райдержадміністрації) та зобов’язати ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 РДА видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виходячи із рівні грошового забезпечення першого заступника голови районної державної адміністрації, згідно із постановою Кабінету Міністрів України №304 від 20 квітня 2016 року «Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну службу»».
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 22 жовтня 2018 року №3535/2-18 відповідач ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 РДА позов заперечив. В обґрунтування своєї позиції вказав, що при вирішенні питання видачі довідки про заробітну плату ОСОБА_1 управління керувалося нормами пункту7 Порядку «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад» від 10 травня 2017 року №750 (далі – Порядок № 750), відповідно до якого у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку. Функція управління зводиться лише до розрахунку і видачі довідки про заробітну плату із врахуванням пунктів 4, 7 Порядку № 750. Листом від 03 вересня 2018 року № 1353/36/2-18 ОСОБА_4 РДА надала управлінню необхідну інформацію для розрахунку і видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату для призначення пенсії, що і стало підставою для видачі довідок №687, №688 від 04 вересня 2018 року.
З наведених підстав відповідач ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 РДА просило в задоволенні позову відмовити.
У поданій до суду відповіді на відзив від 08 листопада 2018 року позивач підтвердив власну правову позицію, не погодившись із доводами протилежної сторони.
Відповідач ОСОБА_4 РДА у відзиві на позовну заяву від 23 листопада 2018 року №1816/32/2-18 позов заперечив, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення. Просив в задоволенні позву відмовити, розгляд справи здійснювати без участі представника ОСОБА_4 РДА.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів і підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 25 вересня 2014 року перебуває на обліку Шацько-Любомльському ОУПФУ та отримує пенсію по інвалідності.
Згідно із записами трудової книжки УКР №1595399 позивач працював на посадах, віднесених до державної служби. Останнє місце роботи ОСОБА_1 – ОСОБА_4 районна державна адміністрація, де він працював на посаді першого заступника голови райдержадміністрації.
Відповідно до пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
З 19 березня 2018 року позивач набув право на призначення пенсії державного службовця згідно із пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІ, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ.
20 березня 2018 року позивач звернувся до ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 РДА з проханням видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
04 вересня 2018 року ОСОБА_1 видано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, а саме:
- довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 04 вересня 2018 року №688, з якої вбачається, що заробітна плата ОСОБА_1 на посаді першого заступника голови Любмльської РДА станом на серпень 2018 року становить: посадовий оклад – 6 600 грн, надбавка за 5 ранг – 600 грн, надбавка за вислугу років 50% (за стаж державної служби 25 років – 3 300 грн, всього – 10 500 грн;
- довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 04 вересня 2018 року №687, з якої вбачається, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за серпень 2018 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили: надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю – 660 грн, премія місячна – 660 грн, інші виплати – 930 грн, разом – 2 250 грн.
Позивач не погоджується з тією обставиною, що в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №687, №688 від 04 вересня 2018 року зазначено посадовий оклад та інші виплати в розмірі прирівняному до 5 групи оплати праці державного службовця, оскільки останньою посадою, яку займав ОСОБА_1 була посада першого заступника голови райдержадміністрації, яка прирівнюється до 2 групи оплати праці державного службовця.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок переведення з одного виду пенсії на інший врегульований частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, відповідно до якої переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Порядок призначення пенсій державних службовців затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі – Порядок № 622).
Заробітна плата для обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ визначається відповідно до пункту 4 Порядку №622.
Пунктом 4 Порядку № 622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно із пунктом 6 Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889) та на виконання пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» Міністерство соціальної політики України розробило Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затверджений наказом від 10 травня 2017 року № 750 (далі – наказ № 750).
Пунктом 7 Порядку № 750 визначено, що у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Пунктом 9-1 частини третьої статті 3 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІ, із змінами внесеними Законом України від 09 листопада 2017 року № 2190-VIII посади голови місцевої державної адміністрації, його перших заступників та заступників виключені з посад, що відносяться до державної служби.
При цьому, розмір посадового окладу визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів». Зокрема, для першого заступника голови райдержадміністрації – на рівні заступника керівника апарату місцевої держадміністрації, юрисдикція якого поширюється на територію одного району.
Таким чином, ОСОБА_1, який працював першим заступником голови ОСОБА_4 РДА ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 РДА було видано довідки №687, №688 від 04 вересня 2018 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за результатами прирівняння рівнозначних посад на підставі Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затверджений наказом від 10 травня 2017 року № 750, згідно із Переліком посад та Схеми посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів».
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову належить відмовити.
Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 704 грн 80 коп. не підлягає стягненню з відповідача та залишається за позивачем.
Керуючись статтями 73-77, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну службу», суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 соціального захисту населення ОСОБА_4 районної державної адміністрації, ОСОБА_4 районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов’язання вичинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк
Повне судове рішення складено 30 листопада 2018 року.