Рішення № 78218711, 26.11.2018, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
26.11.2018
Номер справи
161/9203/18
Номер документу
78218711
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/9203/18

Провадження № 2/161/3941/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Олексюка А.В.

при секретарі - Шумиводі О.І.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплаченої допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплаченої допомоги.

Свій позов обґрунтовує тим, що 25.01.2016 року відповідач зверталась із заявою про призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

На підставі поданих документів відповідачу призначено допомогу з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року в сумі 267,58 грн. щомісячно.

Крім того, 17.11.2015 року, 05.05.2016 року, 07.11.2016 року та 05.05.2017 року до департаменту соціальної політики Луцької міської ради звернулася відповідач із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Згідно декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданої відповідачем, доходи сім'ї за період з травня 2015 року по квітень 2017 року складалися із пенсійних виплат, державних соціальних допомог, стипендії, інших доходів сім'я не має.

Провівши розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї, на підставі поданих документів, відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період: з 01.11.2015 по 30.04.2016 щомісячно в розмірі 755,23 грн.; з 01.05.2016 по 31.10.2016 щомісячно - 1279,67 грн.; з 01.11.2016 по 30.04.2017 щомісячно - 1358,92 грн.; з 01.05.2017 по 09.07.2017 щомісячно - 1473,53 грн., з 10.07.2017 по 31.10.2017 - 975,53 грн. щомісячно.

Під час проведення державними соціальними інспекторами департаменту перевірки достовірності та повноти інформації наданої для призначення допомоги встановлено, що в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги від 25.01.2016, 17.11.2015, 05.05.2016, 07.11.2016 та 05.05.2017 відповідачем не задекларовано доходи отримані ним у ТзОВ «Волинь Агро» у зазначені періоди у вигляді орендної плати (інформація надана органами фіскальної служби на електронних носіях, акт за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог від 23.02.2018 №160, довідки про доходи ТзОВ «Волинь Агро» від 09.02.2018 №№22, 23, 24, 25).

Провівши перерахунок середньомісячного доходу сім'ї з врахуванням не задекларованих доходів встановлено, що відповідач мала право на отримання державних допомог в меншому розмірі: допомоги одинокій матері в період з 01.01.2016 по 30.06.2016 в розмірі 979,46 грн., допомоги малозабезпеченим сім'ям в період з 01.11.2015 по 31.10.2017 в розмірі 11429,04 грн.

В зв'язку з поданням відповідачем недостовірної інформації про доходи сім'ї, виникла переплата допомоги одинокій матері в розмірі 778,02 грн. та допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 18093,02 грн.

07.03.2018 року відповідачу надсилалося повідомлення про необхідність сплати надміру виплачених коштів в термін до 20.05.2018 року. Однак на день звернення до суду кошти відповідачем не повернуто.

З врахуванням вищенаведеного, просить суд стягнути з відповідача в користь департаменту 778,02 грн. державної допомоги на дітей одинокій матері та 18093,02 грн. допомоги малозабезпеченим сім'ям.

В судове засідання представник позивача не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві. Просила позов задовольнити.

Відповідач та представник відповідача в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомлялись про день, час та місце розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи. Від представника відповідача надійшла заява про відкладення розгляду справи у зв'язку з його перебуванням за межами м. Луцька.

Суд вважає за можливе слухати справу у відсутності сторін по наявним матеріалам справи.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Судом встановлено, що 25.01.2016 року відповідач зверталась із заявою про призначення допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

На підставі поданих документів відповідачу призначено допомогу з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року в сумі 267,58 грн. щомісячно.

Крім того, 17.11.2015 року, 05.05.2016 року, 07.11.2016 року та 05.05.2017 року до департаменту соціальної політики Луцької міської ради звернулася відповідач із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Згідно ст. 5 вищевказаного закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до ст. 18-1 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішення про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно з ст. 18-3 даного Закону та пунктом 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

На підставі поданих документів відповідачу призначено допомогу з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року в сумі 267,58 грн. щомісячно.

Крім того, 17.11.2015 року, 05.05.2016 року, 07.11.2016 року та 05.05.2017 року до департаменту соціальної політики Луцької міської ради звернулася відповідач із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Згідно декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданої відповідачем, доходи сім'ї за період з травня 2015 року по квітень 2017 року складалися із пенсійних виплат, державних соціальних допомог, стипендії, інших доходів сім'я не має.

Провівши розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї, на підставі поданих документів, відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період: з 01.11.2015 по 30.04.2016 щомісячно в розмірі 755,23 грн.; з 01.05.2016 по 31.10.2016 щомісячно - 1279,67 грн.; з 01.11.2016 по 30.04.2017 щомісячно - 1358,92 грн.; з 01.05.2017 по 09.07.2017 щомісячно - 1473,53 грн., з 10.07.2017 по 31.10.2017 - 975,53 грн. щомісячно.

Під час проведення державними соціальними інспекторами департаменту перевірки достовірності та повноти інформації наданої для призначення допомоги встановлено, що в деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги від 25.01.2016, 17.11.2015, 05.05.2016, 07.11.2016 та 05.05.2017 відповідачем не задекларовано доходи отримані ним у ТзОВ «Волинь Агро» у зазначені періоди у вигляді орендної плати (інформація надана органами фіскальної служби на електронних носіях, акт за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог від 23.02.2018 №160, довідки про доходи ТзОВ «Волинь Агро» від 09.02.2018 №№22, 23, 24, 25).

Провівши перерахунок середньомісячного доходу сім'ї з врахуванням не задекларованих доходів встановлено, що відповідач мала право на отримання державних допомог в меншому розмірі: допомоги одинокій матері в період з 01.01.2016 по 30.06.2016 в розмірі 979,46 грн., допомоги малозабезпеченим сім'ям в період з 01.11.2015 по 31.10.2017 в розмірі 11429,04 грн.

Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.03 № 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

В зв'язку з поданням відповідачем недостовірної інформації про доходи сім'ї, виникла переплата допомоги одинокій матері в розмірі 778,02 грн. та допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 18093,02 грн.

07.03.2018 року відповідачу надсилалося повідомлення про необхідність сплати надміру виплачених коштів в термін до 20.05.2018 року. Однак на день звернення до суду кошти відповідачем не повернуто.

Отже, аналізуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що слід стягнути з відповідача на користь позивача 778,02 державної допомоги на дітей одинокій матері, 18093,02 грн. допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Крім того, не підлягає до стягнення з відповідача в користь позивача сума понесених витрат по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн., оскільки ОСОБА_1 являється інвалідом другої групи з дитинства, а тому на підставі ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 280-284, 288, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1215 Цивільного кодексу України, Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.04.2004 року № 558, -

В И Р І Ш І В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ 03191963, адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, Волинська область, суму в розмірі 778 (сімсот сімдесят вісім) грн. 02 коп. державної допомоги на дітей одинокій матері, 18093 (вісімнадцять тисяч дев'яносто три) грн. 02 грн. допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ 03191963, адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, Волинська область понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Волинського апеляційного суду через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 27.11.2018 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду Олексюк А.В.