Рішення № 78217050, 22.11.2018, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
22.11.2018
Номер справи
234/12090/18
Номер документу
78217050
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/12090/18

Провадження № 2/234/3323/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2018 року місто Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Костюкова Д.Г., за участі: секретаря судового засідання Скоробогатової М.В., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу №234/12090/18 за позовом ОСОБА_3 до Публічного акціонерного товариства „Державний ощадний банк” про захист прав споживачів і зобов’язання вчинити певні дії, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Відповідно до позову ОСОБА_3 є внутрішньо переміщеною особою та пенсіонером за віком, перебуває на обліку у УПФУ в м.Димитрові, де отримував пенсію на картку АТ «Державний ощадний банк України». Для отримання своєї пенсії позивач надав повноваження своєму представнику, однак 01.03.2017 року позивач втратив можливість здійснювати операції за своєю пенсійною карткою через блокування його рахунку банком. Вважає, що відповідач блокуванням картки порушив право власності позивача на грошові кошти, які знаходяться на його рахунку, чим також порушив основоположні права та свободи позивача як людини, Конституцію України та цивільне законодавство України. Також, відповідно до постанови КМУ №1596 від 30.08.1999 року одержувачі мають право отримувати належні їм суми пенсій та грошової допомоги після їх зарахування на поточні рахунки протягом робочого часу установи уповноваженого банку за їх першою вимогою. Уповноважений банк зобов’язаний забезпечити за бажанням одержувача видачу належних йому сум пенсії та грошової допомоги як безпосередньо у банку, так і з доставкою одержувачу додому у зручний для нього час, що обумовлюється договором між уповноваженим банком та одержувачем. Оскільки позивач є споживачем банківської послуги, на нього розповсюджується Закон України «Про захист прав споживачів». На підставі наведеного просить суд зобов’язати ПАТ «Державний ощадний банк України» відновити видаткові операції по рахунку позивача з використанням додаткових банківських карток. Зобов’язати ПАТ «Державний ощадний банк України» усунути перешкоди у володінні, користуванні та розпорядженні позивачем коштами на його банківському рахунку.

Представник відповідача надав письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що Постанови КМУ є актами законодавства України, обов’язковими до виконання, які, враховуючи норми п.8.2 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній та іноземній валютах, затвердженої постановою правління НБУ від 12.11.2003 року №492, можуть передбачати обмеження використання поточних рахунків, операції за яким можуть здійснюватися з використанням електронних платіжних засобів. Пунктом 1 постанови КМУ «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року №637 визначено, що дія платіжних карток установлюється на строк до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (перші два рази – кожні шість місяців, надалі – кожні 12 місяців). Після завершення строку дії картка перевипускається за рахунок публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України». Фізична ідентифікація клієнта, якому відкрито поточний рахунок в установі ПАТ «Державний ощадний банк України» для отримання пенсії, до отримання ним в установленому порядку платіжної картки, яка водночас є пенсійним посвідченням, проводиться кожні три місяці з дня відкриття рахунка або з дня попередньої ідентифікації. У разі непроходження фізичної ідентифікації одержувачем соціальних виплат, публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» зупиняє видаткові операції за поточним рахунком і не пізніше ніж наступного робочого дня інформує про таке рішення: щодо одержувачів пенсій – Пенсійний фонд України та Міністерство фінансів; щодо одержувачів інших соціальних виплат – структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад і міністерство фінансів. Відновлення видаткових операцій проводиться публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» з дати, наступної за днем проведення фізичної ідентифікації клієнта в установах публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України». З огляду на вищезазначене дії АТ «Ощадбанк» щодо зупинення видаткових операцій позивача у зв’язку з непроходженням останнім ідентифікації є правомірними, здійснені у відповідності до вимог постанови КМУ «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року №637, яка є чинною та обов’язковою для виконання, в тому числі для АТ «Ощадбанк». Відповідно до інформації відділу електронної комерції та платіжних засобів філії – Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» рахунок позивача було заблоковано у зв’язку з непроходженням процедури фізичної ідентифікації на виконання постанови КМУ «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року №637 від 05.11.2014 р. На підставі наведеного вважає дії відповідача такими, що відповідають чинному законодавству та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити у повному обсязі та доповнив, що вказані у позові дії відповідача по обов’язковій ідентифікації особи для отримання виплат є дискримінаційними по відношенню до пенсіонерів, які є внутрішньо переміщеними особами, у порівнянні з іншими пенсіонерами, що є порушенням їх основоположних прав та свобод, а тому норми Постанови КМУ №637 від 05.11.2014 року у цій частині не можуть застосовуватися.

У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані сторонами докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 09.06.2016 року №1455023910 був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 Новоамворсіївське (Амвросіївський район/ м.Амвросіївка) Донецька область, фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2. Дата закінчення дії довідки – 08.12.2016 року.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію за віком з 01.07.2003 року довічно.

Згідно листа УПФУ в м.Димитрові позивачу проводиться виплата пенсії 5 числа кожного місяця на відділення №10004/218 в ДОУ АТ «Ощадбанк» в розмірі 3469, 50 грн.

09.06.2016 року представником позивача на ім’я останнього було відкрито картковий рахунок як внутрішньо переміщеній особі для отримання пенсії та отримано додаткову платіжну картку в філії Донецьке обласне управління ПАТ «Ощадбанк» ТВБВ №10004/01 та було укладено Договір комплексного банківського обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) на підставі заяви про приєднання до цього договору позивача. На теперішній час цей картковий рахунок є діючим та зарахування пенсії від уповноваженого органу ПФУ відбувається щомісячно.

У зв’язку з непроходженням процедури фізичної ідентифікації з 01.03.2017 року за картковим рахунком позивача було зупинено видаткові операції на підставі Постанови КМУ №637 від 05.11.2014 року «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».

Статтею ст.46 Конституції України визначено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Право на отримання пенсії є об’єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (справа ЄСПЛ «Мюллер проти Австрії», 1975 рік) та пов’язане з правом мирно володіти своїм майном.

Разом з тим, в статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод також вказано, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Європейський суд з прав людини (далі – ЄСПЛ) у своїй практиці виходить із того, що положення ст.1 Першого протоколу містить три правила: (а) перше правило має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; (б) друге – стосується позбавлення майна і визначає певні умови для визнання втручання у право на мирне володіння майном правомірним; (в) третє – визнає за державами право контролювати використання майна за наявності певних умов для цього. Зазначені правила не застосовуються окремо, вони мають тлумачитися у світлі загального принципу першого правила, але друге та третє правило стосуються трьох найважливіших суверенних повноважень держави: права вилучати власність у суспільних інтересах, регулювати використання власності та встановлювати систему оподаткування.

У практиці ЄСПЛ напрацьовано три головні критерії, які слід оцінювати на предмет відповідності втручання в право особи на мирне володіння своїм майном принципу правомірного втручання, сумісного з гарантіями ст.1 Першого протоколу, а саме: (а) чи є втручання законним; (б) чи переслідує воно «суспільний інтерес»; (в) чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям.

Згідно зі ст. 14 Закону України від 20 березня 2003 року «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р смт.Новоамвросіївське входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Постановою Національного банку України від 23 липня 2014 року № 436 на території Донецької та Луганської областей з 24 липня 2014 року запроваджено надзвичайний режим роботи банківської системи.

Постановою від 06 серпня 2014 року № 466 «Про призупинення здійснення фінансових операцій» Національний банк України зобов'язав банки України, небанківські установи та національного оператора поштового зв'язку, які є учасниками платіжних систем, призупинити здійснення усіх видів фінансових операцій на території, яка не контролюється українською владою.

Згідно із п.5 ч.1 ст.6 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» основними напрямами захисту прав і свобод цивільного населення на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях є надання, зокрема, соціальних послуг на контрольованих Україною територіях.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банківські розрахунки проводяться у готівковій та безготівковій формах згідно із правилами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку України.

Згідно із ч.1 ст.55 Закону України «Про банки і банківську діяльність» відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» порядок виконання операцій із застосуванням платіжних інструментів, у тому числі обмеження щодо цих операцій, визначаються законами України та нормативно-правовими актами Національного банку України.

У свою чергу, положеннями п. 8.2. Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній та іноземних валютах, затвердженої постановою правління Національного банку України від 12.11.2003 року № 492 (надалі - Інструкція), визначено, що поточний рахунок, операції за яким можуть здійснюватися з використанням електронних платіжних засобів, використовується відповідно до визначених цією Інструкцією режимів поточних рахунків з урахуванням обмежень, установлених законодавством України, у тому числі цією главою.

Таким чином, постанови Кабінету Міністрів України є актами законодавства України, обов’язковими до виконання, які із урахуванням спеціальних норм ст. 51, 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність», ст. 13 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», п. 8.2. Інструкції можуть передбачати обмеження використання поточних рахунків, операції за яким можуть здійснюватися з використанням електронних платіжних засобів.

Згідно п.1 Порядку №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року (в редакції станом на 09 вересня 2015 року) довідка є документом, який видається внутрішньо переміщеній особі.

Відповідно до абз.3 п.6 Порядку №509 (в редакції станом на 09 вересня 2015 року) строк дії такої довідки становить шість місяців з дати її видачі.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року № 637 (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Соціальні виплати особам з інвалідністю I групи та іншим особам, які, за висновком лікарсько-консультативної комісії, не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх письмовою заявою можуть проводитися публічним акціонерним товариством “Укрпошта” з доставкою за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб; для ідентифікації одержувачів пенсій, які є внутрішньо переміщеними особами, та забезпечення виплати пенсій таким особам проводиться емісія платіжних карток, які водночас є пенсійними посвідченнями, із зазначенням на них графічної та електронної інформації про власника та його електронного цифрового підпису.

У вищевказаному пункті 1 також установлено, що дія платіжних карток установлюється на строк до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (перші два рази - кожні шість місяців, надалі - кожні 12 місяців). Після завершення строку дії картка перевипускається за рахунок публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України». Фізична ідентифікація клієнта, якому відкрито поточний рахунок в установі публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» для отримання пенсії, до отримання ним в установленому порядку платіжної картки, яка водночас є пенсійним посвідченням, проводиться кожні три місяці з дня відкриття рахунка або з дня попередньої ідентифікації. У разі непроходження фізичної ідентифікації одержувачем соціальних виплат публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» зупиняє видаткові операції за поточним рахунком і не пізніше ніж наступного робочого дня інформує про таке рішення: щодо одержувачів пенсій - Пенсійний фонд України та Міністерство фінансів; щодо одержувачів інших соціальних виплат - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад і Міністерство фінансів.

З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що зупинення видаткової операції (блокування рахунку) клієнту банку може бути здійснено в разі не виконання клієнтом вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637, із урахуванням змін, які були внесені до вказаного пункту після укладення сторонами цієї справи договору про комплексне банківське обслуговування фізичних осіб та відкриття поточного рахунку про відкриття та обслуговування рахунку, випуск та надання платіжної картки.

Отже, втручання держави у порядок володіння позивачем своїми пенсійними виплатами, які зберігаються на рахунку в ПАТ «Державний Ощадний банк України» є: 1) законним, тобто відбувається на підставі передбачуваних та чітких законів і підзаконних нормативно-правових актів; 2) переслідує значний суспільний інтерес у контролюванні правомірності соціальних виплат на непідконтрольних територіях, зокрема недопущення виплат на ім’я тих осіб, які померли на непідконтрольній території та факт смерті яких не встановлено органами влади України; недопущення отримання виплат особами, які не мають права на їх отримання або втратили таке право; недопущення інших зловживань щодо отримання пенсійних виплат на непідконтрольній території; 3) пропорційним визначеним цілям, тобто не перевищує меж необхідності, які випливають із публічного інтересу.

Отже, в даному випадку блокування відповідачем рахунку позивача з підстав не проходження ідентифікації останньої відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема постанові Кабінету Міністрів України № 637 від 05.11.2014 року.

Суд не бере до уваги заяву представника позивача про те, що вищевказана Постанова КМУ №637 від 05.11.2014 року носить дискримінаційний характер, оскільки ця норма права: не позбавляє позивача його власності у вигляді пенсії; має необтяжливий характер (з врахуванням доволі широкого періоду для проходження ідентифікації та можливості проходження ідентифікації у будь-якому відділенні банку); має тимчасовий характер, пов’язаний з неможливістю державних органів контролювати виконання нормативних актів України на тимчасово окупованих територіях; переслідує суспільно корисну мету, необхідну для запобігання зловживанням та можливим незаконним діям по отриманню пенсій.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 (зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_3, фактично проживає: ІНФОРМАЦІЯ_4, код НОМЕР_1) до Публічного акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” (місцезнаходження: м.Київ, вул.Госпітальна, 12г, ЄДРПОУ 00032129) про захист прав споживачів і зобов’язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд.

Суддя Краматорського міського суду ОСОБА_4