
Справа № 127/20760/18
Провадження № 2/127/3586/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.11.2018 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Бессараб Н.М.,
при секретарі Слізяк М.М.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги,-
В С Т А Н О В И В:
В серпні 2018 року Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги в сумі 8509,50 грн. В позові посилається на те, що призначення і виплата щомісячної адресної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснюється згідно Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та постановою КМУ від 24.02.2003 р. № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям".
Відповідач ОСОБА_2 зверталася 02.08.2017р. із заявою про призначення грошової допомоги малозабезпеченій сім'ї та отримувала допомогу малозабезпеченій сім'ї. У заяві про призначення грошової допомоги відповідач своїм підписом посвідчила той факт, що її повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання заявницею соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг, вона зобов'язувалась повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї громадянку було попереджено.
Відповідно до заяви відповідача ОСОБА_2 про виплату допомоги малозабезпеченій сім'ї від 02.08.2017р. рішенням управління соціального захисту населення (Лівобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 04.08.2017 призначено допомогу на сім'ю на період: з 01.08.2017 р. по 11.11.2017 р. у розмірі 1227,44 грн. щомісячно, з 12.11.2017р. по 31.01.2018 р. у розмірі 1585,46 грн. щомісячно. Відповідно до інформації Державної фіскальної служби від 30.01.2018 р. у 2 кварталі 2017 року заявниця отримала дохід від продажу нерухомого майна у розмірі 63345,25 грн., що не зазначено у її декларації про доходи.
У пункті 12 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" передбачено, що разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно розрахунку переплати щомісячної адресної допомоги встановлено розмір переплати відповідачу ОСОБА_2 за період з 01.08.2017 р. по 31.01.2018 р. у розмірі 8509,50 грн (кошти виплачені малозабезпеченій сім'ї) .
Відповідачку ОСОБА_2 листом № 08-00-019-24573 від 30.05.2018 р. було повідомлено про необхідність повернення безпідставно отриманої адресної допомоги, проте відповідачка кошти не повернула, що стало підставою для звернення позивача до суду.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні змісту позовної заяви, не заперечив щодо заочного розгляду справи, просив суд стягнути з ОСОБА_2 на користь департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги малозабезпеченій сім’ї за період з 01.08.2017 р. по 31.01.2018 р. у розмірі 8509,50 грн. та судові витрати в розмірі 1762, 00 грн.
Відповідач ОСОБА_2 до судового засідання не з’явилася, хоча про час, дату та місце судового розгляду повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з’явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Таким чином, з урахуванням приписів ст.ст. 223, 280 ЦПК України суд прийшов до висновку про розгляд справи у відсутність відповідача в порядку заочного провадження, оскільки в справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін і представник позивача не заперечив проти такого порядку розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернулася 02.08.2017 р. до Управління соціального захисту населення (Лівобережне) з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг як малозабезпеченій сім"ї (а.с. 7).
У заяві про призначення грошової допомоги відповідач ОСОБА_2 своїм підписом посвідчила той факт, що її повідомлено про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання заявницею соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг, вона зобов'язувалась повідомити органи праці та соціального захисту населення, зокрема на даній заяві ОСОБА_2 особисто зазначено «У разі будь-яких змін зобов’язуюсь повідомити у 3-х денний термін».
Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї ОСОБА_2 було попереджено.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім’ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Малозабезпечена сім’я - сім’я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім’ї (ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям").
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім’ї, які постійно проживають на території України.
Статтею 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" передбачено, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім’ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, тощо.
Судом встановлено, що рішенням Управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 04.08.2017 року на підставі заяви від 02.08.2017р., відповідачу ОСОБА_2 було призначено допомогу на сім'ю на період: з 01.08.2017 року по 11.11.2017 року у розмірі 1227,44 грн. щомісячно, а з 12.11.2017 року по 31.01.2018 року у розмірі 1585,46 грн. щомісячно (а.с. 9).
Відповідно до п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. №250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" та ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" передбачено, що у разі, коли особами, які входять до складу сім’ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Пункт 25 вище вказаної Постанови передбачає, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім’ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім’ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
З акту про проведення звірки інформації про доходи, що внесені в декларацію для отримання державної соціальної допомоги та субсидії від 10.05.2018 року вбачається, що відповідно до інформації Державної фіскальної служби від 30.01.2018 р. у ІІ кварталі 2017 року ОСОБА_2 отримала дохід від продажу нерухомого майна у розмірі 63345,25 грн. (а.с. 10).
Відповідно до розпорядження-розрахунку переплати від 21.05.2018 року по особовому рахунку №609656 відповідачу ОСОБА_2 у результаті надання недостовірної інформації були надміру нараховані та виплачені кошти у розмірі 8509,50 грн. (а.с. 11).
Листом №08-00-019-24573 від 30.05.2018 року на адресу ОСОБА_2 було направлено лист про необхідність повернення надміру отриманих коштів у сумі 8509,50 грн. (а.с. 13), проте добровільно відповідач кошти позивачу не повернула.
На даний час винесено рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї ОСОБА_2 (а.с. 12).
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Отже, враховуючи встановлені судом фактичні обставини справи та вказані норми права, суд дійшов висновку, що позов доведений і підлягає до задоволення, оскільки відповідач ОСОБА_2 отримала від позивача 8509,50 грн. грошової допомоги без достатньої правової підстави.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення заявленого позову, тому відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
Керуючись ст. 1212 ЦК України, Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", ст. ст. 2, 5, 10-13, 89, 141, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради суму надміру виплаченої допомоги у розмірі 8509,50 грн. (вісім тисяч п’ятсот дев’ять грн. 50 коп.) та судовий збір в розмірі 1762,00 грн. (одну тисячу сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана сторонами протягом 30-ти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Згідно вимог ст. 265 ч. 5 п. 4 ЦПК України:
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, адреса: м. Вінниця, вул. Соборна, 50, код ЄДРПОУ 38782790.
Відповідач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Повний текст судового рішення складено 30.11.2018 року.
Суддя: