Рішення № 78209698, 28.11.2018, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
28.11.2018
Номер справи
583/3027/18
Номер документу
78209698
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 583/3027/18

2/583/921/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2018 року Охтирський міськрайсуд Сумської області в складі:

головуючого – судді Сидоренка Р.В.,

за участю секретарів Зубатової І.В., Шаміладзе В.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №5 в м. Охтирка цивільну справу за позовом управління соціального захисту населення Охтирської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії,

встановив:

31 липня 2018 року управління соціального захисту населення Охтирської міської звернулося до суду із вищевказаним позовом. Свої вимоги мотивують тим, що відповідач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Охтирської міської ради як отримувач субсидії на відшкодування витрат з оплати житлово – комунальних послуг. 18.06.2015 року відповідач надіслала поштою до управління заяву разом з декларацією про призначення субсидії за адресою: вул. Тімірязєва, 92, м. Охтирка. В декларації зазначила, що до складу її сім’ї входить чотири особи. Відповідачу було призначено субсидію за період з червня 2015 року по травень 2016 року, на наступний період з червня 2016 року по квітень 2017 року субсидію ОСОБА_2 призначено автоматично відповідно до вимог законодавства, оскільки нею не повідомлено про будь-які зміни обставин, що впливають на призначення субсидії. Під час перевірки даних про склад зареєстрованих осіб управлінням встановлено, що відбулися зміни в складі зареєстрованих осіб, зокрема зареєстровано ще дві особи по вул. Тімірязєва, 92, м. Охтирка. Про зазначені обставини отримувач субсидії не повідомила управління в місячний термін, що призвело до незаконного отримання субсидії з 01.01.2006 року по 30.04.2017 року на загальну суму 18404,36 грн. В зв’язку з чим просять стягнути з відповідача надміру отримані кошти у вигляді житлової субсидії.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, з підстав викладених у позовній заяві, просила задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечувала, пояснила, що не знала про необхідність повідомляти управління про зміни обставин, що можуть вплинути на призначення субсидії. Крім того, за її адресою зареєструвалася племінниця разом із маленькою дитиною, проте фактично вони там не проживають. Надала також письмовий відзив в якому зазначила, що вона не використовувала повну суму субсидії, хоча кожного місяця сплачувала обов’язкову частку платежу.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку сторін, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі в тексті - Положення).

Відповідно до п. 6 Положення (у редакції на дату звернення та призначення відповідачу субсидії) субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг (далі - орендар).

Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу (п. 7 Положення).

Згідно п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Судом встановлено, що згідно із заявою ОСОБА_2 від 18.06.2015 року, декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, їй було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з червня 2015 року по травень 2015 року. (а.с. 4, 5, 6)

Пунктом 14 Положення передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.

Після закінчення строку отримання субсидії, відповідачу було призначено субсидію на період з червня 2016 року по квітень 2017 року.

Пунктом 14 Положення передбачено, що громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств-виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.

Відповідно до пункту 20 Положення в редакції спірного періоду надання раніше призначеної субсидії припиняється у разі переїзду сім’ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни.

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

З матеріалів справи вбачається та не заперечувалося сторонами в судовому засіданні, що на момент звернення ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради за адресою: вул. Тімірязєва, 92, м. Охтирка, було зареєстровано чотири особи. В подальшому за вказаною адресою було також зареєстровано 16.06.2016 року ОСОБА_3, 15.08.2016 року – ОСОБА_4 (а.с.11)

Проте, ОСОБА_2 у встановлений Положенням місячний строк не повідомила управління соціального захисту про зміну складу зареєстрованих у житловому будинку осіб, що призвело до незаконного отримання субсидії з 01.10.2016 року по 30.04.2017 року на загальну суму 18404,36 грн. (а.с. 10)

ОСОБА_2 було направлено повідомлення з пропозицією повернути кошти, виплачені надміру у вигляді житлової субсидії в добровільному порядку (а.с. 12). Згідно заяви від 05.12.2017 року ОСОБА_2 просила зробити перерахунок субсидій, так як нею не було повідомлено про зміни у складі сім’ї. Після перерахунку надміру виплачених коштів у вигляді субсидії зобов’язалася повернути. (а.с.9) Проте до цього часу сума повернута нею не була.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими та з відповідача підлягає стягненню за період з 01.10.2016 року по 30.04.2017 року надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 18404,36 грн.

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1762 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 13, 133, 137, 141, 258, 259, 263- 265, 354, ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) на користь Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (код ЄДРПОУ: 23294808, місце знаходження: вул. Перемоги, 1, м. Охтирка, Сумська область)надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 18 404 (вісімнадцять тисяч чотириста чотири) грн. 36 коп.

Стягнути із ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради судовий збір в розмірі 1762,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Сумської області шляхом подачі в тридцяти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Охтирського

міськрайонного суду ОСОБА_5

Повний текст судового рішення складено 29.11.2018 року.