
Справа № 438/761/17
провадження №2/457/287/18
УХВАЛА
14 листопада 2018 року м. Трускавець
Трускавецький міський суд Львівської області
в складі: головуючого – судді Марчука В.І.
при секретарі Мазурик В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Трускавці справу за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 про знесення самовільно збудованого об’єкта будівництва,
в с т а н о в и в :
В провадженні Трускавецького міського суду Львівської області на розгляді перебуває цивільна справа за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 про знесення самовільно збудованого об’єкта будівництва.
До суду надійшло клопотання представника відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_2 про закриття провадження у справі. Представник відповідача клопотання мотивує тим, що зазначена справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки позов подано центральним органом виконавчої влади, що свідчить про владно-управлінський характер, а отже і публічно-правову природу таких правовідносин.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні клопотання про закриття провадження у справі підтримав, просить задоволити.
Представник Державної архітектурно-будівельної інспекції України в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечив.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2014 року № 294, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до пункту 3 цього Положення основними завданнями Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме:
внесення на розгляд Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань, що належать до сфери діяльності Держархбудінспекції;
здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил;
виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування у визначених законодавством випадках.
Викладене вказує, що зазначені правовідносини є публічно-правовими, а справи зі спорів, що виникають між суб'єктами цих відносин, є адміністративними.
У зв'язку з цим юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи за участю Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її територіальних органів, у тому числі й ті, які виникають під час виконання повноважень:
у сфері державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (закони України від 16 листопада 1992 року № 2780-XII "Про основи містобудування", від 17 лютого 2011 року № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності", від 14 жовтня 1994 року № 208/94-ВР"Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", від 20 травня 1999 року № 687-XIV "Про архітектурну діяльність", від 5 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", частина восьма статті 4 Закону України від 25 грудня 2008 року № 800-VI "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва", частина п'ята статті 11 Закону України від 5 листопада 2009 року № 1704-VI "Про будівельні норми");
у сфері ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (стаття 17 Закону України від 20 травня 1999 року № 687-XIV "Про архітектурну діяльність", Закон України від 1 червня 2000 року № 1775-III "Про ліцензування певних видів господарської діяльності").
Вказаний висновок суду узгоджується і з положеннями пункту 10 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року №8 "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" де вказується на те, що спори, що виникають у таких відносинах, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Крім цього, спори, які виникають з приводу самочинного будівництва, є публічно-правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовує у спірних відносинах надані йому законодавством владні управлінські функції стосовно забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян. Справи за позовом такого суб'єкта належать до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За викладених обставин, суд вбачає підстави для закриття провадженням справи, у зв‘язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. 255 ч.1 п.1 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Клопотання представника відповідача ОСОБА_2 про закриття провадження у справі задоволити.
Справу за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 про знесення самовільно збудованого об’єкта будівництвапровадженням закрити.
Роз‘яснити позивачу, що розгляд його справи віднесено до юрисдикції Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена протягом п‘ятнадцяти днів з дня її складання шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Львівської області через Трускавецький міський суд Львівської області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: ОСОБА_3