
Справа № 560/3587/18
РІШЕННЯ
іменем України
26 листопада 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якій просить суд зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації провести розрахунок вартості автомобіля марки "Славута" ЗАЗ 110307-42, 2008 року випуску, колір червоний, номер шасі НОМЕР_2, реєстраційним номер НОМЕР_3, з урахуванням розрахункової вартості автомобіля та суми, сплаченої за нього особою з інвалідністю на надати ОСОБА_1 дозвіл на перереєстрацію автомобіля марки "Славута" ЗАЗ 110307-42, 2008 року випуску, колір червоний, номер шасі НОМЕР_2, реєстраційним номер НОМЕР_3, отриманого через органи соціального захисту населення інвалідом ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, за умови сплати до Державного бюджету України на рахунки, відкриті в органах казначейства вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього особою з інвалідністю.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер його батько - ОСОБА_3, 1925 року народження, який на день смерті проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Позивач вказує, що за життя його батько склав заповіт, яким усе своє майно заповів позивачеві.
Позивач стверджує, що за життя його батькові, як інваліду війни І групи, управлінням соціального захисту населення був виділений автомобіль "Славута" ЗАЗ 110307-42, 2008 року випуску, з оплатою 7% вартості, які були внесені на вказаний рахунок. ОСОБА_1 вказує, що він як особа, яка проживала разом з інвалідом та забезпечував догляд останнього, отримав дозвіл на керування цим автомобілем.
Позивач стверджує, що в жовтні 2018 повторно звернувся до відповідача із заявою щодо надання дозволу на переоформлення на своє ім'я автомобіля марки "Славута" ЗАЗ 110307-42, 2008 року випуску, колір червоний, номер шасі НОМЕР_2, реєстраційним номер НОМЕР_3, отриманого через органи соціального захисту населення інвалідом ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4. Однак, листом відповідача йому відмовлено у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля у зв'язку з тим, що відсутній факт реєстрації, незважаючи на рішення Теофіпольського районного суду. Позивач вважає зазначену відмову незаконною, а тому звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач в судовому засіданні підтвердив викладені в позовній заяві обставини, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце, дату та час судового розгляду повідомлений належним чином, 13.11.2018 подані письмові пояснення у яких стверджує, що оскільки факт реєстрації ОСОБА_1 за місцем реєстрації особи з інвалідністю відсутній, у Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації не було підстав для переоформлення автомобіля на його ім'я.
Судом встановлено наступні обставини справи.
В жовтні 2008 році батько позивача - ОСОБА_3, відповідно до Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою КМУ від 19 липня 2006 року №999, у якості гуманітарної допомоги отримав автомобіль марки "Славута" ЗАЗ 110307-42, 2008 року випуску, колір червоний, номер шасі НОМЕР_2, реєстраційним номер НОМЕР_3.
Позивач та батько позивача проживали разом за адресою: АДРЕСА_1.
Батько позивача - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4.
ОСОБА_1 звертався до відповідача з клопотанням щодо переоформлення автомобіля марки "Славута" ЗАЗ 110307-42, 2008 року випуску, отриманого через органи соціального захисту населення інвалідом ОСОБА_3, який помер.
Листом Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації від 27.07.2018 №04.03-17780 позивачу відмовлено у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля з підстав того, що в довідці про реєстрацію місця проживання відсутній факт реєстрації за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті.
Рішенням Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 26.09.2018 в справі №685/1058/18 (яке набрало законної сили 30.10.2018) заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про встановлення факту, що має юридичне значення задоволено. Встановити факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 спільно проживав однією сім'єю із ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 з 04 червня 2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_4.
В жовтні 2018 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою щодо надання дозволу на переоформлення на своє ім'я автомобіля марки "Славута" ЗАЗ 110307-42, 2008 року випуску, колір червоний, номер шасі НОМЕР_2, реєстраційним номер НОМЕР_3, отриманого через органи соціального захисту населення інвалідом ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4.
Однак, листом Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації від 17.10.2018 №04.03-24285 позивачу відмовлено у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля у зв'язку з тим, що в резолютивній частині рішення Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 26.09.2018 зазначено, що під час розгляду справи встановлено лише проживання однією ОСОБА_3 із ОСОБА_1. Проте чіткого формулювання, з якою метою було встановлено цей факт, у зазначеному рішенні суду немає.
Також зазначеним листом роз'яснено, що Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації не має підстав для переоформлення зазначеного автомобіля на ім'я заявника.
Незгода позивача з такою відмовою слугувала зверненню з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з приписами частини 1 статті 1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" гуманітарна допомога - це цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".
Відповідно до частини 3 статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів її сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлої особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 16 Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 р. N 999, автомобіль, строк експлуатації якого від 5 до 10 років, залишається безоплатно члену сім'ї, який на час смерті особи з інвалідністю був зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю і середньомісячний сукупний дохід сім'ї якого за шість місяців, що передують дню смерті особи з інвалідністю, не перевищує прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід визначається відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Мінсоцполітики.
Автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (крім випадку, зазначеного в абзаці другому цього пункту), після смерті особи з інвалідністю залишається у користуванні її сім'ї, якщо в ній є особа з інвалідністю, яка: мала підстави для забезпечення автомобілем на час смерті особи з інвалідністю або протягом не більше 6 місяців з дня її смерті; зареєстрована на час смерті особи з інвалідністю за місцем її реєстрації; не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через структурний підрозділ з питань соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду.
Перереєстрація автомобіля на ім'я особи з інвалідністю з числа членів сім'ї, законного представника недієздатної особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю проводиться територіальним органом з надання сервісних послуг МВС протягом 10 діб з моменту визначення особи, що буде експлуатувати автомобіль на законних підставах, шляхом видачі письмової довідки, форма якої затверджується Мінсоцполітики. До визначення такої особи автомобіль перебуває на зберіганні у членів сім'ї померлої особи з інвалідністю, а у разі їх відсутності повертається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення або управлінню виконавчої дирекції Фонду. Довідка видається особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, в якому особа з інвалідністю перебувала на обліку, а особі з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва - відповідним управлінням виконавчої дирекції Фонду.
Рішенням Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 26.09.2018 в справі №685/1058/18 (яке набрало законної сили 30.10.2018) встановлено факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 спільно проживав однією сім'єю із ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 з 04 червня 2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_4.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Згідно з п. 3 Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 р. N 999, до членів сім'ї особи з інвалідністю належать громадяни України, які проживають разом з нею, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.
Положеннями статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" визначено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Конституційний принцип правової держави передбачає встановлення правопорядку, який повинен гарантувати кожному утвердження і забезпечення прав і свобод. Із конституційних принципів рівності і справедливості випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі. Про вищезазначене йдеться у Рішенні Конституційного Суду України № 5-рп/2005 від 22 вересня 2005 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відмова Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації у наданні позивачу дозволу на перереєстрацію автомобіля, викладена у листі від 17.10.2018 №04.03-24285, є протиправною, оскільки рішенням Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 26.09.2018 в справі №685/1058/18 встановлено факт спільного проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_3
З урахуванням встановлених обставин у справі, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації повторно розглянути питання про надання ОСОБА_1 дозволу на перереєстрацію автомобіля марки "Славута" ЗАЗ 110307-42, 2008 року випуску, колір червоний, номер шасі НОМЕР_2, реєстраційним номер НОМЕР_3, отриманого через органи соціального захисту населення інвалідом ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, а тому позовні вимоги позивача необхідно задовольнити частково.
Оскільки позивач, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, з врахуванням вимог ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації задовольнити частково.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації повторно розглянути питання про надання ОСОБА_1 дозволу на перереєстрацію автомобіля марки "Славута" ЗАЗ 110307-42, 2008 року випуску, колір червоний, номер шасі НОМЕР_2, реєстраційним номер НОМЕР_3, отриманого через органи соціального захисту населення інвалідом ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 листопада 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (вул. ім. лейтенанта Попружного Т.В., 31, с.Кунча, Теофіпольський район, Хмельницька область, 30609 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська, 109, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 25921623)
Головуючий суддя О.О. Михайлов