Ухвала суду № 78189545, 29.11.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2018
Номер справи
500/2570/18
Номер документу
78189545
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

з питань забезпечення адміністративного позову

Справа № 500/2570/18

29 листопада 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дерех Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Тернополі заяву товариства з додатковою відповідальністю "Зелене господарство" про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом товариства з додатковою відповідальністю "Зелене господарство" до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

27.11.2018 р. до Тернопільського окружного адміністративного суду звернулось товариство з додатковою відповідальністю "Зелене господарство" з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати наказ начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області ОСОБА_1 №1057-ДК від 20.11.2018 р. "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності".

Ухвалою судді від 29.11.2018 р. року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Разом з позовною заявою 27.11.2018 р. товариством з додатковою відповідальністю "Зелене господарство: подано заяву про забезпечення позову шляхом: зупинення дії наказу начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області ОСОБА_1 №1057-ДК від 20.11.2018 р. "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності"; заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Тернопільській області вчиняти будь-які дії щодо здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів стосовно земельних ділянок площею 2,1 га та 18,9 га для розміщення колективних садів та плодорозсадників на території Тернопільської міської ради, які передані у користування Тернопільському виробничому тресту зеленого господарства та перебувають у постійному користуванні ТДВ "Зелене господарство".

Заява про забезпечення позову відповідно до частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Дослідивши матеріали позову, виходячи з меж заявленого клопотання, системного аналізу положень чинного законодавства України і матеріалів справи, суд при вирішенні заяви враховує наступне.

Приписами частини першої статті 150 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Відповідно до частини другої статті 150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

З наведених приписів Закону слідує, що загальною вимогою для розгляду і вирішення питання про забезпечення позову за ініціативою позивача є наявність відповідних підстав.

Суд зазначає, що за своєю суттю інститут забезпечення позову в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту. Метою його запровадження є гарантування виконання рішення суду у випадку задоволення позову за існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі.

Тобто, забезпечення адміністративного позову – це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа або до якого має бути поданий позов, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Згідно із частиною четвертою статті 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб’єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Таким чином, статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити її.

Згідно пунктів 1, 2, 4 частини першої статті 151 КАС України позов може бути забезпечено зупиненням дії індивідуального акта або нормативно - правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору.

Водночас, відповідно до частини другої статті 151 КАС України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Із системного аналізу вимог наведених статей вбачається, що заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співмірними заявленим позовним вимогам, безпосередньо пов'язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.

При вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявників щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову, забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу, наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову, імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів, запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Як слідує з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, предметом даного спору є визнання протиправним та скасування наказу начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області ОСОБА_1 №1057-ДК від 20.11.2018 р. "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності".

У заяві про забезпечення позову позивач обгрунтовує необхідність вжиття заходів забезпечення позову тим, що прийняття оскаржуваного наказу начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області ОСОБА_1 №1057-ДК від 20.11.2018 р. «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» спрямоване на ухилення відповідачем від виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 р. у справі №819/723/18, яким визнано протиправним та скасовано повідомлення Державного кадастрового реєстратора ОСОБА_2, що здійснює діяльність у складі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про відмову в прийнятті заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру № ПВ- 610000490218 від 19.02.2018 р. та № ПВ-6100005772018 від 19.03.2018 р., зобов'язано Державне кадастрового реєстратора ОСОБА_2, що здійснює діяльність у складі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області прийняти у товариства з додатковою відповідальністю "Зелене господарство" заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки площею 0,0753 га, яка розташована на бульв. Т. Шевченка, 43 у м. Тернополі для обслуговування магазину "Лілея" та стосовно земельної ділянки площею 18,9000 га, яка розташована по вул. Львівська в м. Тернополі для розміщення плодорозсадника та провести в установленому законом порядку у Державному земельному кадастрі дії з державної реєстрації цих земельних ділянок із включенням відомостей про них, які передбачені положеннями Закону України "Про Державний земельний кадастр" та Порядком ведення Державного земельного кадастру.

При цьому, будь-яких обґрунтованих підстав, доказів на підтвердження викладених у заяві обставин щодо того, що проведення заходу державного контролю є ухиленням відповідачем від виконання рішення суду позивачем не надано, відсутні належні докази наявності очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі та неможливості захисту прав, свобод та інтересів без вжиття заходів забезпечення позову. Дії по внесенню відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки та захід державного контрою, навіть якщо його проведення стосується тих самих земельних ділянок, ніяк не пов’язані між собою та є різними за своїм змістом. Відтак у суду відсутні підстави для задоволення заяви про вжиття заходів забезпечення позову.

При цьому, суд зазначає, що ознаки протиправності оскаржуваного наказу підлягають встановленню при вирішенні справи по суті. Подання адміністративного позову, предметом якого є питання скасування рішень суб’єкта владних повноважень, не може слугувати беззаперечним доказом того, що будь-які інші дії відповідача чи дії інших осіб, вчинені на підставі такого рішення, є очевидно протиправними.

За наведених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для вжиття заходів забезпечення позову, у спосіб та з підстав, заявлених позивачем, а тому заява про забезпечення позову задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.150-157, 243, 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви товариства з додатковою відповідальністю "Зелене господарство" про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом товариства з додатковою відповідальністю "Зелене господарство" до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу – відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Повний текст ухвали складено 29 листопада 2018 року.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

Копія вірна

Суддя Дерех Н.В.