
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2018 р. Справа № 1840/3448/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
представники позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислово-виробниче підприємство "Стандарт" до Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Промислово-виробниче підприємство "Стандарт", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить:
- визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у прийнятті розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників складених Товариством з обмеженою відповідальністю "Промислово-виробниче підприємство "Стандарт", а саме: № 20 від 10.09.2018 до податкової накладної № 322 від 16.06.2017, № 21 від 10.09.2018 до податкової накладної № 324 від 16.06.2017, № 22 від 10.09.2018 до податкової накладної № 325 від 16.06.2017, № 23 від 10.09.2018 до податкової накладної № 326 від 16.06.2017, № 24 від 10.09.2018 до податкової накладної № 323 від 16.06.2017;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати розрахунки коригувань кількісних і вартісних показників складені Товариством з обмеженою відповідальністю "Промислово-виробниче підприємство "Стандарт": № 20 від 10.09.2018 до податкової накладної № 322 від 16.06.2017, № 21 від 10.09.2018 до податкової накладної № 324 від 16.06.2017, № 22 від 10.09.2018 до податкової накладної № 325 від 16.06.2017, № 23 від 10.09.2018 до податкової накладної № 326 від 16.06.2017, № 24 від 10.09.2018 до податкової накладної № 323 від 16.06.2017 і вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення - 10.09.2018.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачем засобами телекомунікаційного зв’язку складено і направлено Державній фіскальній службі України на реєстрацію розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних від 10.09.2018 №№20, 21, 22, 23, 24.
Згідно з отриманих квитанцій про реєстрацію вищезазначених розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників, які надійшли у відповідь на реєстрацію, документ не прийнято та зазначено підстави неприйняття, зокрема вказано, що документ не може бути прийнятий - покупцю необхідно звернутися до ДПІ.
Позивач вважає відмову у прийнятті розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників до податкових накладних протиправною, оскільки у квитанціях ДФС, всупереч нормам законодавства, не зазначено чіткої причини неприйняття розрахунків коригувань.
Позивач зазначає, що нормами чинного законодавства не встановлено таких підстав як відмова ДФС у прийнятті (реєстрації) розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників у зв’язку з "необхідністю звернення до ДПІ" як зазначено в квитанціях.
Ухвалою суду було відкрито провадження у даній справі та визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, встановлено відповідачу 15 – денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача відзиву на позовну заяву не подав.
Ухвалою суду було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засідання проти позову заперечував та зазначив, що причини відмови у прийнятті вказаних розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників до податкових накладних з’ясовуються.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Промислово-виробниче підприємство "Стандарт", через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" засобами телекомунікаційного зв’язку складено і направлено Державній фіскальній службі України на реєстрацію розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних: № 20 від 10.09.2018 до податкової накладної № 322 від 16.06.2017, № 21 від 10.09.2018 до податкової накладної № 324 від 16.06.2017, № 22 від 10.09.2018 до податкової накладної № 325 від 16.06.2017, № 23 від 10.09.2018 до податкової накладної № 326 від 16.06.2017, № 24 від 10.09.2018 до податкової накладної № 323 від 16.06.2017 (далі – розрахунки коригувань, а.с. 10 – 23).
Згідно з отриманих позивачем квитанцій про реєстрацію вищезазначених розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників, які надійшли у відповідь на реєстрацію, вказані документи не прийнято та зазначено підстави неприйняття: «документ не може бути прийнятий - покупцю необхідно звернутися до ДПІ» (а.с. 16, 18, 20, 22, 24).
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 192.1 ст.192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Відповідно до пп. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг.
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.
Відповідно до п.201.10.ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми Податкового кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі по тексту Порядок №1246).
Пунктом 5 зазначеного Порядку №1246, визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200 1.3, 200 1.9 статті 200 1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку
Відповідно до п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
- факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
- наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
- дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 13 Порядку №1246 визначено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п.14 Порядку №1246).
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (п.15 Порядку №1246).
З матеріалів справи суд вбачає, що в отриманих позивачем квитанціях щодо реєстрації вищезазначених розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників, вказано, що документи не прийнято та зазначено підстави неприйняття: «документ не може бути прийнятий - покупцю необхідно звернутися до ДПІ».
Отже суд зазначає, що данні квитанції про неприйняття розрахунків коригування взагалі не містять причин такого неприйняття, що є порушенням вимог п.201.10.ст.201 Податкового кодексу України та Порядку №1246.
Як вже зазначалося судом, відповідач не надав суду відзиву на позов, а в судовому засіданні представник відповідача також не зміг пояснити причин неприйняття вказаних розрахунків коригувань. Доказів зупинення реєстрації спірних розрахунків коригувань чи прийняття рішення про відмову у реєстрації, відповідачем також не надано.
На запит суду Головне управляння ДФС України у Сумській області повідомило, що ним рішення про відмову у реєстрації спірних розрахунків коригувань не приймались (а.с. 38).
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій; коректно та уважно ставитися до платників податків, їх представників та інших учасників відносин, що виникають під час реалізації норм цього Кодексу та інших законів, не принижувати їх честі та гідності.
Відповідно до ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, взагалі не пояснив причин неприйняття спірних розрахунків коригувань та не надав суду доказів існування будь – яких причин для неприйняття спірних розрахунків коригувань, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, суд зазначає, що п.20 Порядку №1246 визначено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригувань, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Оскільки судом встановлено факт безпідставного неприйняття відповідачем спірних розрахунків коригувань, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача зареєструвати вказані розрахунки коригувань саме датою їх направлення до ДФС України - 10.09.2018 обґрунтованими.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислово-виробниче підприємство "Стандарт" за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України суму судового збору в розмірі 3 524,00 грн. грн., сплаченого згідно з квитанцією від 12.09.2018 № 6 (а.с. 4).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислово-виробниче підприємство "Стандарт" до Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) щодо відмови у прийнятті розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників складених Товариством з обмеженою відповідальністю "Промислово-виробниче підприємство "Стандарт" (вул. Пролетарська, 69, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 38867768), а саме: № 20 від 10.09.2018 до податкової накладної № 322 від 16.06.2017, № 21 від 10.09.2018 до податкової накладної № 324 від 16.06.2017, № 22 від 10.09.2018 до податкової накладної № 325 від 16.06.2017, № 23 від 10.09.2018 до податкової накладної № 326 від 16.06.2017, № 24 від 10.09.2018 до податкової накладної № 323 від 16.06.2017.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати розрахунки коригувань кількісних і вартісних показників складені Товариством з обмеженою відповідальністю "Промислово-виробниче підприємство "Стандарт" (вул. Пролетарська, 69, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 38867768): № 20 від 10.09.2018 до податкової накладної № 322 від 16.06.2017, № 21 від 10.09.2018 до податкової накладної № 324 від 16.06.2017, № 22 від 10.09.2018 до податкової накладної № 325 від 16.06.2017, № 23 від 10.09.2018 до податкової накладної № 326 від 16.06.2017, № 24 від 10.09.2018 до податкової накладної № 323 від 16.06.2017 і вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення - 10.09.2018.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислово-виробниче підприємство "Стандарт" (вул. Пролетарська, 69, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 38867768) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) суму судового збору в розмірі 3 524,00 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 29.11.2018 року.
Суддя В.О. Павлічек