Рішення № 78188370, 27.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2018
Номер справи
2040/7062/18
Номер документу
78188370
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 листопада 2018 р. № 2040/7062/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бадюков Ю.В.,

при секретарі судового засідання - Андрущенко Д.В.,

за участю представників сторін:

позивача - не з’явився,

відповідача – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "СХІД-ТЕПЛОРЕМОНТ" (АДРЕСА_1, 61047. код ЄДРПОУ 36988217)

до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198)

про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Схід-Теплоремонт" (АДРЕСА_1, 61047. код ЄДРПОУ 36988217) (далі по тексту – позивач, ТОВ "Схід-Теплоремонт", товариство) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) (далі по тексту – відповідач, ГУ ДФС, контролюючий орган), в якому просить суд скасувати прийняте ГУ ДФС у Харківській області податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 27.11.2017 року.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскаржуване податкове повідомлення- рішення № НОМЕР_1 від 27.11.2017 року прийняте на підставі висновків акту перевірки № 17162/20-40-12-13-19/36988217 від 01.11.2017 року, яким до товариства застосовано штраф 10 % у сумі 16413, 96 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 164139, 60 грн., що на думку позивача є незаконним, позаяк причиною несвоєчасної реєстрації податкових накладних є невчасне підписання договору про подання електронної звітності, а від так позивач не мав фізичної можливості вчасно зареєструвати вказані в акті податкові накладні.

В судове засідання представник позивача не з’явився, 10.10.2018 року подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника позивача.

Відповідач надав до суду письмовий відзив в якому заперечив проти задоволення позову, оскільки встановлені факти підтверджують несвоєчасність направлення позивачем податкових накладних на реєстрацію, а відтак прийняте податкове повідомлення-рішення є законним, прийнятим у відповідності до вимог Податкового кодексу України.

В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав та мотивів, наведених у відзиві на позов та письмових поясненнях.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

За матеріалами справи судом встановлено, що позивача зареєстровано у встановленому законом порядку юридичною особою та зареєстрований платником податку на додану вартість 01.09.2013 р. за № 200135197.

ГУ ДФС у Харківській області було проведено камеральну перевірку позивача за результатами проведення якої було складено акт “Про результати камеральної перевірки з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки: березень 2017 року по Товариство з обмеженою відповідальністю "Схід-Теплоремонт" (код ЄДРПОУ 36988217)» № 17162/20-40-12-13-19/36988217 від 01.11.2017 року (далі по тексту - акт перевірки).

В ході даної перевірки контролюючим органом було зроблено висновок про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних: № 3 - дата виписки 20.03.2017 року, №№ 4, 5, 6, 7 та 8 від 31.03.2017 року, дата реєстрації - 19.04.2017 року, чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.

Контролюючим органом на підставі висновків акту перевірки, прийнято податкове повідомлення- рішення № НОМЕР_1 від 27.11.2017 року, яким до товариства застосовано штраф 10 % у сумі 16413, 96 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 164139, 60 грн.

Як встановлено судом під час розгляду справи, і не заперечується позивачем податкові накладні № 3 - дата виписки 20.03.2017 року, №№ 4, 5, 6, 7 та 8 від 31.03.2017 року, зареєстровано в ЄРПН 19.04.2017 року.

Під час розгляду справи встановлено, що 10.04.2017 дія договору про визнання електронних документів № 060420171 від 06.04.2017 р. припинена автоматично, у зв’язку з недійсністю сертифіката директора, що підтверджується копією квитанції № 1 від 11.04.2017 року, в якій зазначено про порушення статті 13 Закону України «Про електронний цифровий підпис», сертифікат прострочено за даними АЦСК - сертифікат директора із діючого договору, найменування: «ОСОБА_2Г.», дата завершення 06.04.2017 року, поточна дата – 10.04.2017 року. Дію договору припинено, новий договір примайється до розгляду.

19.04.2017 згідно копії квитанції № 2 договір про визнання електронних документів № 180420171 від 18.04.2017 р. прийнято після оновлення сертифіката.

При цьому, позивачем до справи не надано, а судом під час розгляду справи по суті не встановлено належних та допустимих, достатніх та достовірних в розумінні приписів ст. ст. 73-76 КАСУ доказів направлення та відмови у прийнятті, або доказів неможливості направлення на реєстрацію податкових накладних № 3 - дата виписки 20.03.2017 року, №№ 4, 5, 6, 7 та 8 від 31.03.2017 року у термін з 20.03.2017 року та з 31.03.2017 року під час дії сертифіката ключа директора – до 06.04.2017 року.

Згідно з пп.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями, Єдиний реєстр податкових накладних – це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 201.10 ст. 201 Кодексу визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну (розрахунок коригування) та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно із ст. 201.10 Податкового кодексу України, в редакції, чинній з 01.01.2017 р., реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватись з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідальність платника за порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачена пунктом 12011 ст. 1201 Податкового кодексу України.

Пунктом п. 1201.1 ст. 1201 Кодексу передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Згідно із абз.9 п.201.10 ст.201 ПКУ датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 ст.201 та/або пунктом 192.1 ст.192 Податкового кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п.201.16 ст.201, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних ЄРПН здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. №1246 (далі – Порядок № 1246).

Пунктом 5 Порядку № 1246, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що Постачальник (продавець) складає податкову накладну та/або розрахунок коригування у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому в установленому порядку, з використанням спеціалізованого програмного забезпечення. Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: першим - електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника; другим - електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця) (за наявності).

За відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера електронні цифрові підписи посадових осіб платника податку накладаються у такому порядку: першим - електронний цифровий підпис керівника; другим - електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця) (за наявності).

У п. 6 Порядку 1246 - після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" та "Про електронні документи та електронний документообіг". Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється,зокрема, електронний цифровий підпис (п. 7 Порядку 1246).

Згідно п. 2 Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації "Про подання електронної податкової звітності" від 10.04.2008 р. № 233, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, для подання податкових документів до органів ДПС в електронному вигляді платник податків повинен в тому числі мати чинні посилені сертифікати відкритих ключів, сформованих акредитованим центром сертифікації ключів для платника податків та уповноважених посадових осіб платника податків, підписи яких є обов'язковими для податкової звітності у паперовій формі.

Пунктом 7 вказаної Інструкції встановлено, що підставою для прийняття податкового документа в електронному вигляді є, зокрема чинність відповідного посиленого сертифіката ключа під час накладання ЕЦП (підтверджується за допомогою позначки часу, отриманої від акредитованого центру сертифікації ключів, або якщо до моменту одержання електронного документа строк дії відповідного сертифіката не був закінчений або відповідний сертифікат не був скасований/ блокований).

Пп. 5.1 п. 5 розділу 3 Інструкції платник податків отримує в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів посилені сертифікати відкритих ключів посадових осіб юридичної особи, що мають право підпису (керівника, бухгалтера), та печатку юридичної особи.

Платник податків надає до органу ДПС за місцем реєстрації підписані та скріплені печаткою два примірники договору та посилені сертифікати відкритих ключів на електронному носії (пп. 5.4 п. 5 розділу 3 Інструкції).

Додатком 1 до Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку є примірний договір про визнання електронних документів, згідно п. 3 розділу 6 якого встановлено, що договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо Платник податків подає до органу ДПС нові посилені сертифікати ЕЦП, цей Договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів.

Крім того, суд відзначає, що позивачем до справи не надано, а судом під час розгляду справи по суті не встановлено належних та допустимих, достатніх та достовірних в розумінні приписів ст. ст. 73-76 КАСУ доказів оскарження та визнання протиправними дій контролюючого органу щодо припинення дії договору про подання електронної звітності, а також, як вказувалось вище копій квитанцій №1 відповідно до ст. 201 Податкового кодексу України про своєчасне направлення на реєстрацію податкових накладних до Єдиного реєстр податкових накладних.

У зв’язку із вищенаведеним суд не приймає до уваги твердження позивача про відсутність його вини у несвоєчасній реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст.); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 90); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90).

З огляду на вищевикладене суд зазначає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність прийнятих ним рішень.

Згідно статті 139 КАСУ в даному випадку відсутні підстави для стягнення судового збору.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 243, 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СХІД-ТЕПЛОРЕМОНТ" (АДРЕСА_1, 61047. код ЄДРПОУ 36988217) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 29.11.2018 року.

Суддя Бадюков Ю.В.