
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2018 року Справа № 160/7900/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
при секретарі: Деркач О.В.,
розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018 року основаного розміру пенсії 70 % грошового забезпечення;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що позивач є пенсіонером МВС України з 25.12.2002 року, має вислугу 31 рік, що дає йому право на пенсію за вислугу років, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У квітні 2018 року відповідач перерахував позивачу пенсію з 01.01.2018 року відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 та від 21.02.2018 року № 103. Пенсійний фонд при перерахуванні позивачу пенсії застосував 70 % відповідних сум грошового забезпечення замість належних, як вважає позивач, 85 % відповідних сум грошового забезпечення, таким чином, штучно зменшив на 15 % відповідних сум грошового забезпечення розмір перерахованої позивачу пенсії з 01.01.2018 року. 30.08.2018 року позивач звернувся до Пенсійного фонду з вимогою про перерахування належної йому пенсії у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення, які були йому встановлені при призначенні пенсії та просив відповідача здійснити цей перерахунок пенсії з 01.01.2018 року. У наданій відповідачем відповіді від 10.09.2018 року за № К-14098 відповідач зазначив про те, що пенсія позивачу перерахована правильно у максимальному розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення регламентованої пунктом «а» ст. 13 Закону військовослужбовців незалежно від дати звільнення особи зі служби. З урахуванням обчислення перерахованої пенсії з 70% відповідних сум грошового забезпечення замість належних позивачу 85 % відсотків сум грошового забезпечення розмірів пенсії позивача було зменшено. Позивач вважає, рішення Пенсійного фонду №К-14098 від 10.09.2018 року та висновками, викладеними у цьому рішенні позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.10.2018 року відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи із призначенням розгляду справи на 16.11.2018 року.
01.11.2018 року до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив суд залишити адміністративний позов без задоволення, зазначивши, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. На виконання постанови №103 від 21.02.2018 року позивачу було проведено перерахунок пенсії за чинною на цю дату редакцією Закону № 2262-ХІІ, а саме за умовами ст. 13, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. На підставі довідки, яка надана Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області, позивачу було проведено перерахунок пенсії, з такими видами грошового забезпечення: посадового окладу – 5070,00 грн., окладу за спеціальним званням – 1410,00 грн., 50 % надбавки за вислугу років – 3240,00 грн. Всього грошове забезпечення – 9720,00 грн. Основний розмір пенсії 70% складає 6804,00 грн. Розмір пенсії з 01.01.2018 року до перерахунку склав 3077,07 грн. Розмір підвищення пенсії складає 6804,00 грн. – 3077,07 =3726,93 гривень. З 01.01.2018 року відповідно до п. 2 Постанови № 103 підвищення виплачується у розмірі 50 %, а саме: 3726,93 грн.-50%= 1863,47 гривень. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 року складає: 3077,07 грн.+1863,47 грн.=4940,54 гривень. У відзиві зазначили про те, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу, були враховані положення ч.2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент проведення перерахунку), якими визначаються розміри пенсій за вислугу років, та відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1- 100 %, до категорії 2 – 95%.
Розглянувши подані документи й інші матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає про таке.
ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України з 25.12.2002 року, має вислугу 31 рік, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
Позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, що діяла на час призначення пенсії, в розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення.
У квітні 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було здійснено перерахунок позивачу пенсії з 01.01.2018 року відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 та від 21.02.2018 року № 103.
При перерахунку позивачу з 01.01.2018 року пенсії відповідачем застосовано приписи ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції яка діє на час проведення перерахунку пенсії, та розмір пенсії обмежено 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
30.08.2018 року позивач звернувся до Пенсійного фонду з вимогою про перерахування належної йому пенсії у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення, які були йому встановлені при призначенні пенсії та просив відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року.
Листом № К-14098 від 10.09.2018 року Головне правління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що на виконання постанови №103 від 21.02.2018 року позивачу було проведено перерахунок пенсії за чинною на цю дату редакцією Закону № 2262-ХІІ, а саме за умовами ст. 13, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70 % відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби.
На підставі довідки, яка надана Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області, позивачу було проведено перерахунок пенсії, з такими видами грошового забезпечення: посадового окладу – 5070,00 грн., окладу за спеціальним званням – 1410,00 грн., 50 % надбавки за вислугу років – 3240,00 грн.
Всього грошове забезпечення – 9720,00 грн.
Основний розмір пенсії 70 % складає 6804,00 грн.
Розмір пенсії з 01.01.2018 року до перерахунку склав 3077,07 грн.
Розмір підвищення пенсії складає 6804,00 грн. – 3077,07 =3726,93 гривень.
З 01.01.2018 року відповідно до п. 2 Постанови № 103 підвищення виплачується у розмірі 50 %, а саме: 3726,93 грн.-50%= 1863,47 гривень.
Загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 року складає: 3077,07 грн.+1863,47 грн.=4940,54 гривень.
Отже Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 та від 21.02.2018 року №103, при цьому застосувавши 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Не погодившись із вищевказаними висновками Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивач звернувся до суду із цим позовом, при цьому зазначив, що рішення Пенсійного фонду №К-14098 від 10.09.2018 року та висновками, викладені у цьому рішенні є незаконними та необґрунтованими та такими, що порушують його права на належне соціальне забезпечення.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає про таке.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції що діяла на час призначення позивачу пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 %, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому частиною 2 цієї статті встановлено максимальний розмір пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті 85 % відповідних сум грошового забезпечення.
Зазначена стаття Закону № 2262 у редакції, яка діє на час проведення перерахунку пенсії позивачу, викладена у такій редакції:
«Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50%, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» - 55% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 %, до категорії 2, - 95 %».
Так, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.
Зокрема, частиною 4 цієї статті встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) встановлено порядок перерахунків пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським).
При цьому, п. 1 Постанови № 103 встановлює, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
З аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому, застосуванню підлягає норма права у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії за вислугою років.
Тобто, відповідачем протиправно при перерахунку пенсії позивачу зменшено відсоток пенсії від грошового забезпечення з 85 % до 70 %.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічної думки дійшов і Верховний Суд України при розгляді справи №583/2264/17 (адміністративне провадження №К/9901/1786/18) у постанові від 19.06.2018 року, в рішенні від 03.04.2018 у справі №175/1665/17.
Щодо посилання Пенсійного фонду щодо перерахунку позивачу пенсії з урахуванням обмеження розміру грошового забезпечення 70 % відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 є необґрунтованими, з огляду на таке.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року №103 визначено порядок перерахунку пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій.
Суд зазначає, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій указаних вище працівників, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10.12.2013 № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17.12.2013 № 21-445а13.
Досліджені матеріали справи суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо невиплати позивачу державної пенсії у повному обсязі із зменшення розміру пенсії з 85% до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 перерахунку пенсії позивачу згідно Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», є протиправними, та як наслідок, вважає за необхідне зобов’язати відповідача здійснити перерахування пенсії позивачу, врахувавши висновки суду.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області підлягають задоволенню та визнанню протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018 року основаного розміру пенсії 70% грошового забезпечення та зобов’язанню Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_2 документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області.
Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018 року основаного розміру пенсії 70% грошового забезпечення.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_2 судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 704,80 грн. рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області.
Позивач: ОСОБА_1 (49107, АДРЕСА_1, код ОКПП НОМЕР_1).
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В Ільков