
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/2977/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2018 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий суддя Коморний О.І.,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.
з участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Обставини справи.
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій містяться вимоги:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії з 01.01.2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. ст. 51, 63 Закону України «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 771/-2017 від 22.11.2017 року з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України від 23.12.2015 року № 900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.ст.51.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 771/-2017 від 22.11.2017 року з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачеві пенсія призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ”. Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Законом України № 900-VIII від 23.12.2015 року статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських". Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним, тому позивач переконаний, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку йому пенсії, як колишньому працівнику міліції. Оскільки незважаючи на заяву позивача про перерахунок пенсії від 17.02.2017 року пенсія позивачеві відповідачем не перерахована, позивач звернувся за захистом порушених, на його думку, прав до суду та просить суд задовольнити позов.
У поданому суду відзиві від 22.08.2018 року вх. № 26231 відповідач проти позову заперечує повністю, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду і відсутні поважні притичини пропуску строку звернення до суду. По суті позовних вимог вказує, що при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовців (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Вказує, що на виконання листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року № 9493/02-23 відповідачем листом від 07.04.2017 року № 3912/03-31 скеровано списки осіб до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області для надання довідок про грошове забезпечення, необхідних для перерахунку пенсії з врахування вимог Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та отримано довідку від 01.05.2017 року № 91-02247 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 Відповідач вважає, що таким чином ним виконано вимоги чинного законодавства щодо перерахунку пенсій колишнім міліціонерам. Окрім цього зазначає, що довідка від 22.11.2017р. № 711/-2017, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії, уповноваженим структурним підрозділом на адресу відповідача не скеровувалася. Відповідач у відзиві також вказує, що кошти для перерахунку пенсій в бюджеті Пенсійного фонду відсутні, однак для забезпечення проведення перерахунку пенсій Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Оскільки позивач звертався до відповідача із заявою, відповідь на яку надано листом від 06.02.2018 р. відповідно до Закону України “Про звернення громадян”, то рішення про відмову у перерахунку пенсії відповідачем не приймалося, тому відсутні підстави зобов’язувати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача. Окрім того, зазначає, що питання перерахунку пенсії на даний момент врегульоване постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова - 103), яка набрала чинності 24.02.2018.
Ухвалою суду від 13.07.2018 року залишено позовну заяву без руху.
Ухвалою суду від 27.07.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 17.09.2018 року розгляд справи призначено в судове засідання.
Відповідачем подано до суду клопотання від 22.08.2018 року вх. № 26235 про закриття провадження у справі. Ухвалою суду від 23.11.2018 року у задоволенні клопотання відповідачеві відмовлено.
Представник позивача в судовому засіданні просить суд задовільнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні просить суд відмовити в позові.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
встановив:
Позивач, ОСОБА_3, згідно посвідчення серії ААЗ № 323499 є пенсіонером органів внутрішніх справ України (а.с.12). Пенсія позивачеві призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Листом від 06.02.2018 року № 183/М-5/12.03-06 відповідач, за результатами розгляду заяви позивача від 15.01.2018 року щодо перерахунку пенсії із врахуванням розміру грошового забезпечення встановленого для поліцейських, повідомив позивача, що виплата таких пенсій забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. (а.с.19).
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 4 частини 3 статті 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з’ясування всіх обставин у справі.
Суд згідно частини 4 статті 9 КАС України вживає визначені законом заходи, необхідні для з’ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до частини 1 статті 72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Докази суду надають відповідно до частини 3 статті 77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, внесені доповнення в ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а саме, статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.
Зазначеною статтею встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393” (далі - Порядок).
Пунктом 1, 2 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання. Вони значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про Національну поліцію” за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно з Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, який набрав чинності, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок раніше нарахованої позивачу пенсії.
Відповідно до статті 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Частиною 3 статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини першої статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 (далі - Постанова № 103), у пункті 3 якої, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України, постановив:
- перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
- виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Дана постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 набрала чинності 24.02.2018 року.
Постанова № 103 на час звернення позивача до суду є чинною, а тому підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_3 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. (а.с.62)
Разом з тим відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, відповідачем здійснено розрахунок на доплату пенсії за пенсійною справою позивача. (а.с.63)
Також суд звертає увагу позивача, що відповідно до листа від 28.02.2018 року № 2900/05/22-2018 Міністерство внутрішніх справ України роз’яснило Пенсійному фонду України, що проведення перерахунку пенсії неможливе на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, поданих до пенсійних органів до набрання чинності Постановою №103, оскільки в таких довідках зазначена інформація про розмір премії за грудень 2015 року, а нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданими органам Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальним званням, зокрема, внутрішньої служби, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». (а.с.68-69).
Таким чином, враховуючи, що Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області уже проведено перерахунок пенсії позивачу та здійснено розрахунок належної до виплати суми такої пенсії, а також беручи до уваги те, що виплата розрахованої суми здійснюється у відповідності до порядку, визначеного положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 103, дійшов висновку, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Суд також акцентує увагу на тому, що право на перерахунок пенсії позивача виникло на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Натомість, Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 жодним чином не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-XII та Постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Аналогічних висновків дійшов і Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 року у справі № 818/1076/18.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Суд вважає, що відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог позивача, належним чином довів правомірність своїх дій, а позивач не навів переконливих та нормативно обґрунтованих доказів про порушення чинного законодавства відповідачем, відтак, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено, не передбачено.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 295 КАС України, суд, –
у х в а л и в :
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
Повний текст рішення складений 28.11.2018 р.
Суддя Коморний О.І.