
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2018 року Справа № 804/3600/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 при секретарі судового засіданняОСОБА_2 за участю представників: позивача відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 18.05.2018 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» до Головного управління Державної фіскальної служби в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 14.02.2018 № НОМЕР_1, № НОМЕР_2.
2. Ухвалою суду від 22.05.2018 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
3. 06.06.2018 року на виконання вимог ухвали позивачем надано: належним чином засвідчені копії доказів на обґрунтування позовних вимог із зазначенням, де перебуває оригінал такого доказу; платіжне доручення про сплату судового збору № 1568 від 29.05.2018 в розмірі 990,97 грн.
4. Ухвалою суду від 12.06.2018 відкрито загальне провадження в адміністративній справі № 804/3600/18, призначено підготовче засідання на 10.07.2018.
5. 06.07.2018 від представника відповідача надійшло клопотання про продовження терміну надання відзиву у справі та відкладення розгляду справи на іншу дату.
6. 09.07.2018 від представника позивача факсимільним зв’язком надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
7. 10.07.2018 від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
8. У зв’язку із неявкою сторін у підготовче засідання 10.07.2018 проведення засідання відкладено до 23.07.2018.
9. 20.07.2018 представником відповідача надано відзив на адміністративний позов.
10. 23.07.2018 представником позивача надано відповідь на відзив.
11. 23.07.2018 продовжено строк підготовчого провадження, оголошено перерву до 12.09.2018.
12. 03.09.2018 представником відповідача до канцелярії суду подані копії витребуваних судом доказів.
13. 12.09.2018 представником позивача до канцелярії суду подані пояснення, а представником позивача до канцелярії суду подані копії витребуваних судом доказів.
14. Ухвалою суду від 12.09.2018 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 24.10.2018 із врахуванням перебування головуючого судді по справі у відрядженні.
15. У судовому засіданні представники сторін підтримали обрані правові позиції, із посиланням на пункт 87.9 статті 87 ПК України позивач просив задовольнити позов повністю, а відповідач просив відмовити у його задоволенні.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
16. Позивач вважає протиправним нарахування штрафу за несвоєчасну сплату податкового боргу, оскільки актом камеральної перевірки некоректно визначено як терміни затримки погашення податкового боргу, так і некоректно здійснені розрахунки сум штрафу, які були уточнені в результаті розгляду заперечень платника податків.
17. Оскаржувані рішення винесені на підставі акту перевірки, а не листа про розгляд заперечень платника податків, а виявлені розбіжності мали б привести до призначення позапланової документальної перевірки, яка призначена не була.
18. Актом перевірки не визначено жодного первинного документу, який би свідчив про сплату сум податків та відповідного призначення платежу.
19. Платником податків здійснені своєчасні платежі в рахунок погашення податкового боргу відповідно до судових рішень про відстрочення та розстрочення виконання судового рішення, направлення контролюючим органом сплачених сум на виконання судового рішення на погашення податкового боргу у порядку календарної черговості є неправомірним.
20. Зокрема, за платіжними дорученнями № 2055 від 01.03.2017 суму 29 426,29 грн., № 44 від 06.04.2017 на суму 29 462,29 грн., № 102 від 04.05.2017 частково на суму 10 642,92 грн., № 164 від 01.06.2017 на суму 29 462,29 грн., № 265 на суму 29 462,29 грн., № 365 від 04.08.2017 на суму 29 462,29 грн., № 457 від 05.09.2017 на суму 84 399,77 грн., № 720 від 07.11.2017 частково на суму 25 146,39 грн., № 840 від 07.12.2017 частково на суму 67 830,68 грн. сплачені із призначенням платежу на виконання судового рішення контролюючий орган зарахував суми податкового боргу на погашення податкового боргу узгодженого самостійно у податкових деклараціях, а платіжним дорученням № 553 від 02.10.2017 направив такі кошти частково на суму 64 305,39 грн. на погашення податкового боргу за податковим повідомленням-рішенням від 08.02.2017.
21. За судовими рішеннями у справах № 2а/0470/1640/12 та № 13/804/15556/13 відстрочення дано по грудень 2016 року, проте, відповідач зараховує сплачені кошти на погашення боргу у січні-лютому за відсутності такого боргу по першій справі, та неправомірно зараховує сплачені кошти у січні та лютому 2017 року кошти по другій справі.
22. З інтегрованої картки платника податків вбачається, що податковий орган зарахував у погашення податкового боргу менші суми, ніж були сплачені платником податків, зокрема у березні 2017 року не враховані сплачені 32 961,53 грн., у вересні 2017 року – 15 143,81 грн.
23. З наданих інтегрованих карток вбачається відображення погашення податкового боргу 26.09.2017 за податковими повідомленнями-рішеннями від 08.02.2017 № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4 з терміном оплати 22.07.2017, коли як платежі здійснені підприємством 04.09.2017 та 05.09.2017.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
24. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що погашення податкового боргу платника податків здійснено у порядку календарної черговості його виникнення.
25. За даними АІС «Податковий блок», станом на 30.09.2016, в інтегрованій картці платника податків (ІКПП) з ПДВ обліковувалась податкова заборгованість у сумі 373 154,22 грн.
26. Згідно з пунктом 87.9. статті 89 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов’язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
27. На законодавчому рівні, імперативно встановлено обов’язок податкового органу здійснювати зарахування коштів, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, а платнику податків встановлено заборону спрямовувати кошти на погашення грошового зобов’язання перед погашенням податкового боргу.
28. З наведених норм вбачається, що контролюючий орган зобов’язаний зарахувати кошти, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму стати, визначеного платником податків.
29. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2017 у справі № 804/2379/17 (дата набрання законної сили 11.07.2017) апеляційну скаргу ДП «Кривбасшахтозакриття» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.04.2017 залишено без задоволення, а постанову суду без змін. Тобто сума податкового зобов’язання за податковими повідомленнями-рішеннями від 08.02.2017 № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4, які були предметом спору у справі № 804/2379/17, є узгодженою та підлягала сплаті 22.07.2017. Враховуючи, що позивачем фактично кошти сплачено 26.09.2017 та 02.10.2017, відповідно застосовано 20% штрафу за несвоєчасну сплату.
30. Відповідно до пункту 100.1 статті 100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов’язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов’язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 ПК України.
31. Розстрочені суми грошових зобов’язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення (пункт 100.6 статті 100 Кодексу).
32. Враховуючи зазначене, платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу за порушення строку сплати узгоджених сум грошових зобов’язань, передбаченого статтею 126 ПК України, в залежності від кількості днів затримки сплати узгодженої суми грошових зобов’язань з дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов’язань.
33. У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом визначених строків, то відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу. При затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
34. Правовим обґрунтуванням позиції позивача є наявність судових рішень про відстрочення (розстрочення) сплати суми грошового зобов’язання згідно постанов суду від 12.03.2012 по справі № 2а/0470/1640/12, від 17.12.2013 по справі № 799вр-13/804/15556/13а, від 10.08.2015 по справі № 804/8570/15, від 18.05.2015 по справі № 804/5760/15.
35. Наявність судових рішень не є перепоною в застосування штрафної санкції згідно статті 126 ПК України.
36. Направлення коштів на погашення податкового боргу, який стягувався у судовому порядку, здійснено із врахуванням статті 100 ПК України, яка не виключає застосування сум штрафу, що підтверджено правою позицією Вищого адміністративного суду України наведеним у листі від 18.11.2014 № 1602/11/10/14-14.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
37. Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області 15.01.2018 проведена камеральна перевірка ДП «Кривбасшахтозакриття» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на додану вартість за період з 27.12.2017 по 26.12.2017, за результатами якої складений акт № 23/12-11/32975178.
38. Перевіркою встановлено несвоєчасне погашення узгоджених сум грошових зобов'язань згідно податкової звітності платника податків, несвоєчасне погашення грошових зобов’язань узгоджених згідно рішення суду у справі № 804/2379/17 від 11.07.2017, несвоєчасне погашення грошових зобов'язань, узгоджених згідно податкової звітності за липень 2011 року – лютий 2015 року, які були розстрочені (відстрочені) рішенням суду.
39. Згідно висновку акту камеральної перевірки, відповідальність платника за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов’язання має бути визначена в розмірі 634 985,25 грн.
40. Не погодившись з висновком акту камеральної перевірки, платник податків 01.02.2018 за вих. № 60 надав контролюючому органу заперечення, в яких із посиланням не неправильне зарахування поточних платежів в рахунок задекларованих податкових зобов'язань зазначив про неправильне визначення термінів затримки сплати грошових зобов’язань, відсутність посилань на первинні документи, у зв'язку із чим просив переглянути та скасувати висновки акту перевірки.
41. Розглянувши заперечення на акт камеральної перевірки, контролюючий орган листом «Про розгляд заперечень» від 09.02.2018 № 6203/10/04-36-12-01-16 частково погодився із доводами платника податків, встановивши, що за допущені порушення строків погашення податкового боргу має бути розрахована штрафна санкція у розмірі 649 718,62 грн. (10% та 20% погашеної суми податкового боргу в розмірі 3 505 601,71 грн.), із наступним мотивуванням:
- податковий борг з податку на додану вартість згідно податкових декларацій з ПДВ за серпень - грудень 2016 року, січень - вересень 2017 року та в уточнюючому розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 27.10.2017 (№ НОМЕР_5) погашено з порушенням граничного строку шляхом сплати грошових коштів, дати погашення наведені у таблиці;
- протягом січня - грудня 2017 року платником було погашено суми податкового боргу розстроченого на підставі рішень суду згідно статті 100 ПК України, а саме: постанови ДОАС від 12.03.2012 по справі № 2а/0470/1640/12, постанови ДОАС від 17.12.2013 по справі № 779вр-13/804/15556/13а, постанови ДОАС від 10.08.2015 по справі № 804/8570/15, постанови ДОАС від 18.05.2015 по справі № 804/5760/15;
- у разі надання розстрочення на суму податкового боргу, штрафна санкція за порушення строку сплати узгоджених сум грошових зобов’язань, відповідно до статті 126 ПК України, розраховується за період з дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов’язань, і до дня укладання договору про розстрочення податкового боргу з урахуванням кількості днів затримки сплати суми грошових зобов’язань. При цьому, нарахування штрафів здійснюється на суми фактичної сплати розстроченого податкового боргу у день сплати;
- відповідно, сплата розстрочених сум податкового боргу призвела до розрахунку штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов’язань з ПДВ на підставі пункту 126.1 статті 126 ПК України;
- згідно даних ІКП з ПДВ станом на дату розгляду заперечень встановлено невідповідність даних акту перевірки та даних ІКП з ПДВ. Відкориговані дані, щодо несвоєчасної сплати податку згідно податкових деклараціях з ПДВ за серпень - грудень 2016 року, січень - вересень 2017 року та в уточнюючому розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 27.10.2017 (№ НОМЕР_5), а також рішень суду про розстрочення податкового боргу згідно постанови ДОАС від 12.03.2012 по справі № 2а/0470/1640/12, постанови ДОАС від 17.12.2013 по справі № 779вр-13/804/15556/13а, постанови ДОАС від 10.08.2015 по справі № 804/8570/15, постанови ДОАС від 18.05.2015 по справі № 804/5760/15 наведено у додатку 1;
- з урахуванням розгляду заперечень ДП «Кривбасшахтозакриття» на акт перевірки, ІКП з ПДВ по строках виникнення грошових зобов‘язань та датах їх фактичної сплати ГУ ДФС у Дніпропетровській області встановлено, що в акті перевіряючим некоректно визначено терміни затримки сплати, суми погашеного боргу та відповідно розраховані штрафні санкції по періодах, що були охоплені перевіркою, тому уточнено розрахунок штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку в межах перевіряємого в акті перевірки періоду;
- враховуючи, що відповідно пункту 86.7 статті 86 ПК України заперечення на акт перевірки є невід'ємною частиною акта, ГУ ДФС у Дніпропетровській області дані розрахунку уточнено та направляються платнику даним листом;
- на підставі вищевикладеного та враховуючи, що відповідно пункту 86.7 статті 86 ПК України заперечення на акт перевірки є невід'ємною частиною акта, за результатами розгляду заперечень ДП «Кривбасшахтозакриття» від 01.02.2018 донараховані штрафні санкції згідно акту камеральної перевірки від 15.01.2018 № 23/12-11/32975178 з питання своєчасності сплати суми грошового зобов’язання з ПДВ в розмірі 649 718,62 грн. прийнято за наявності законодавчо визначених підстав та у встановленому порядку.
42. Додатком 1 до листа «Про розгляд заперечень» 09.02.2018 № 6203/10/04-36-12-01-16 є розрахунок штрафних санкцій за порушення термінів сплати (т.1 а.с.41).
43. Згідно розрахунку, контролюючим органом здійснено нарахування штрафу у розмірі 10% та 20% від несвоєчасно сплаченої суми податкового боргу з ПДВ по:
1) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_6 від 19.09.2016 за серпень 2016 року, граничний термін сплати 30.09.2016, фактично сплачено: 04.01.2017 із затримкою на 96 днів 35 000 грн. (20% штраф 7 000 грн.); 06.01.2017 із затримкою на 98 днів 43 500,15 грн. (20% штраф 8 700,03 грн.);
2) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_7 від 20.10.2016 за вересень 2016 року, граничний термін сплати 30.10.2016, фактично сплачено: 06.01.2017 із затримкою на 68 днів 14 358,20 грн. (20% штраф 2 871,64 грн.); 24.01.2017 із затримкою на 86 днів 148 866,80 грн. (20% штраф 29 773,36 грн.);
3) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_8 від 17.11.2016 за жовтень 2016 року, граничний термін сплати 30.11.2017, фактично сплачено: 25.01.2017 із затримкою на 56 днів 124 597,10 грн. (20% штраф 24 919,41 грн.); 27.01.2017 із затримкою на 58 днів 222 грн. (20% штраф 44,40 грн.); 31.01.2017 із затримкою на 62 дні 6 267,15 грн. (20% штраф 1 253,43 грн.); 23.02.2017 із затримкою на 85 днів 50 014,80 грн. (20% штраф 10 002,96 грн.);
4) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_9 від 20.12.2016 за листопад 2016 року, граничний термін сплати 30.12.2017, фактично сплачено: 23.02.2017 із затримкою на 55 днів 182 130 грн. (20% штраф 36 428 грн.);
5) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_10 від 19.01.2017 за грудень 2016 року, граничний термін сплати 30.01.2017, фактично сплачено: 23.02.2017 із затримкою на 24 дні 138 341 грн. (10% штраф 13 834,12 грн.); 01.03.2017 із затримкою на 30 днів 29 462,30 грн. (10% штраф 2 946,23 грн.); 15.03.2017 із затримкою на 44 дні 149 503,56 грн. (20% штраф 29 900,71 грн.);
6) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_11 від 20.02.2017 за січень 2017 року, граничний термін сплати 02.03.2017, фактично сплачено: 15.03.2017 із затримкою на 13 днів 19 734,80 грн. (10% штраф 1 973,48 грн.); 23.03.2017 із затримкою на 21 день 326 479 грн. (10% штраф 32 647,90 грн.); 06.04.2017 із затримкою на 35 днів 29 462,30 грн. (20% штраф 5 892,46 грн.); 25.04.2017 із затримкою на 54 дні 115 295 грн. (20% штраф 23 059 грн.); 04.05.2017 із затримкою на 63 дні 10 642,92 грн. (20% штраф 2 128,58 грн.);
7) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_12 від 20.03.2017 за лютий 2017 року, граничний термін сплати 30.03.2017, фактично сплачено: 25.05.2017 із затримкою на 56 днів 153 227,39 грн. (20% штраф 30 645,48 грн.); 01.06.2017 із затримкою на 63 дні 29 462,30 грн. (20% штраф 5 892,46 грн.); 23.06.2017 із затримкою на 85 днів 143 789,32 грн. (20% штраф 28 757,86 грн.);
8) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_13 від 19.04.2017 за березень 2017 року, граничний термін сплати 30.04.2017, фактично сплачено: 23.06.2017 із затримкою на 54 дні 22 218,39 грн. (20% штраф 4 443,68 грн.); 03.07.2017 із затримкою на 64 дні 29 462,30 грн. (20% штраф 5 892,46 грн.); 27.07.2017 із затримкою на 88 днів 63 614,32 грн. (20% штраф 12 722,86 грн.);
9) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_14 від 18.05.2017 за квітень 2017 року, граничний термін сплати 30.05.2017, фактично сплачено: 27.07.2017 із затримкою на 58 днів 101 274,27 грн. (20% штраф 20 254,85 грн.); 04.08.2017 із затримкою на 66 днів 29 462,29 грн. (20% штраф 5 892,46 грн.); 29.08.2017 із затримкою на 91 день 37 257,44 грн. (20% штраф 7 451,49 грн.);
10) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_15 від 19.06.2017 за травень 2017 року, граничний термін сплати 30.06.2017, фактично сплачено: 29.08.2017 із затримкою на 60 днів 24 573,28 грн. (20% штраф 4 914,66 грн.); 29.08.2017 із затримкою на 60 днів 107 942,98 грн. (20% штраф 21 588,60 грн.); 04.09.2017 із затримкою на 66 днів 62 953,74 грн. (20% штраф 12 590,75 грн.);
11) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_16 від 20.07.2017 за червень 2017 року, граничний термін сплати 30.07.2017, фактично сплачено: 04.09.2017 із затримкою на 36 днів 75 510,14 грн. (20% штраф 15 102,03 грн.); 04.09.2017 із затримкою на 36 днів 24 573,28 грн. (20% штраф 4 914,66 грн.); 05.09.2017 із затримкою на 37 днів 84 399,77 грн. (20% штраф 16 879,95 грн.); 26.09.2017 із затримкою на 58 днів 14 694,81 грн. (20% штраф 2 938,96 грн.);
12) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_17 від 18.08.2017 за липень 2017 року, граничний термін сплати 30.08.2017, фактично сплачено: 27.10.2017 із затримкою на 58 днів 178 820 грн. (20% штраф 35 764,12 грн.); 31.10.2017 із затримкою на 62 дні 20 грн. (20% штраф 10 грн.); 07.11.2017 із затримкою на 69 днів 25 146,39 грн. (20% штраф 5 029,28 грн.);
13) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_18 від 19.09.2017 за серпень 2017 року, граничний термін сплати 30.09.2017, фактично сплачено: 24.11.2017 із затримкою на 55 днів 160 175,32 грн. (20% штраф 32 035,06 грн.); 07.12.2017 із затримкою на 68 днів 57 830,68 грн. (20% штраф 11 566,14 грн.);
14) уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації № НОМЕР_5 від 27.10.2017, граничний термін сплати 27.10.2017, фактично погашено 26.12.2017 із затримкою на 57 днів 12 783,76 грн. (20% штраф 2 556,75 грн.);
15) податковій декларації з ПДВ № НОМЕР_19 від 18.10.2017 за вересень 2017 року, граничний термін сплати 30.10.2017, фактично сплачено: 26.12.2017 із затримкою на 57 днів 12 783,76 грн. (20% штраф 2 556,75 грн.);
16) податковому повідомленню-рішенню (форма «Ш») від 08.02.2017 № НОМЕР_3 (243 043,30 грн.), граничний термін сплати 03.08.2017, фактично сплачено: 26.09.2017 із затримкою на 54 дні 178 737,91 грн. грн. (20% штраф 35 747,58 грн.), 02.10.2017 із затримкою на 60 днів 64 305,39 грн. (20% штраф 12 861,08 грн.);
17) податковому повідомленню-рішенню (форма «Ш») від 08.02.2017 № НОМЕР_4 (24 573,28 грн.), граничний термін сплати 22.07.2017, фактично сплачено: 26.09.2017 із затримкою на 54 дні 24 573,28 грн. (20% штраф 4 914,66 грн.).
44. Згідно розрахунку додатку № 1 до листа, контролюючим органом нараховано штраф у розмірі 20% за затримку понад 30 днів строку сплати грошового зобов’язання, в межах процедури стягнення відповідно до статті 95 ПК України:
1) згідно постанови ДОАС від 12.03.2012 року по справі № 2а/0470/1640/12, ухвалою ДОАС від 29.03.2012 по справі № 2А/0470/1640/12 розстрочено сплату податкового боргу. Фактично сплачено 06.01.2017 із затримкою на 1 712 днів 17 335,50 грн. (20% штраф 3 467,10 грн.); 25.01.2017 із затримкою на 1 731 день 17 335,50 грн. (20% штраф 3 467,10 грн.); 23.02.2017 із затримкою на 1 760 днів 17 335,64 грн. (20% штраф 3 467,13 грн.);
2) згідно постанови ДОАС від 17.12.2013 року по справі № 804/15556/13-а; ухвалою ДОАС від 30.12.2013 по справі № 804/15556/13-а розстрочено сплату податкового боргу. Фактично сплачено 06.01.2017 із затримкою на 1103 дні 14 603,15 грн. (20% штраф 2 920,63 грн.); 24.01.2017 із затримкою на 1 121 день 8 622,50 грн. (20% штраф 1 724,50 грн.); 25.01.2017 із затримкою на 1122 дні 5 980,65 грн. (20% штраф 1 196,13 грн.); 23.02.2017 із затримкою на 1 151 день 8 630,95 грн. (20% штраф 1 726,19 грн.); 23.02.2017 із затримкою на 1 151 день 5 399,45 грн. (20% штраф 1 079,89 грн.); 23.02.2017 із затримкою на 1 151 день 572,73 грн. (20% штраф 114,55 грн.);
3) згідно постанови ДОАС від 10.08.2015 по справі № 804/8570/15. Фактично сплачено 07.11.2017 із затримкою на 820 днів 231,65 грн. (20% штраф 46,33 грн.); 07.11.2017 із затримкою на 820 днів 30 153,85 грн. (20% штраф 6 030,77 грн.); 07.12.2017 із затримкою на 820 днів 26 569,09 грн. (20% штраф 5 313,82 грн.); 26.12.2017 із затримкою на 869 днів 231,63 грн. (20% штраф 46,33 грн.); 26.12.2017 із затримкою на 869 днів 3 584,75 грн. (20% штраф 716,95 грн.);
4) згідно постанови ДОАС від 18.05.2015 по справі № 804/5760/15; ухвалою ДОАС від 27.01.2016 по справі № 804/5760/15 розстрочено сплату податкового боргу. Фактично сплачено 23.02.2017 із затримкою на 390 днів 21 761,10 грн. (20% штраф 4 352,22 грн.); 23.02.2017 із затримкою на 390 днів 57,90 грн. (20% штраф 11,58 грн.); 15.03.2017 із затримкою на 399 днів 57,90 грн. (20% штраф 11,58 грн.); 15.03.2017 із затримкою на 399 днів 9 875 грн. (20% штраф 1 975 грн.); 15.03.2017 із затримкою на 399 днів 11 886,15 грн. (20% штраф 2 377,23 грн.); 04.05.2017 із затримкою на 457 днів 14 695,68 грн. (20% штраф 2 939,14 грн.); 25.05.2017 із затримкою на 470 днів 57,90 грн. (20% штраф 11,58 грн.); 25.05.2017 із затримкою на 470 днів 7 065,44 грн. (20% штраф 1 413,09 грн.); 23.06.2017 із затримкою на 507 днів 21 761,10 грн. (20% штраф 4 352,22 грн.); 23.06.2017 із затримкою на 507 днів 57,90 грн. (20% штраф 11,58 грн.); 27.07.2017 із затримкою на 541 день 21 761,10 грн. (20% штраф 4 352,22 грн.); 27.07.2017 із затримкою на 541 день 57,90 грн. (20% штраф 11,58 грн.); 29.08.2017 із затримкою на 574 дні 57,90 грн. (20% штраф 11,58 грн.); 29.08.2017 із затримкою на 574 дні 21 761,10 грн. (20% штраф 4 352,22 грн.); 26.12.2017 із затримкою на 685 днів 57,91 грн. (20% штраф 11,58 грн.); 04.09.2017 із затримкою на 580 днів 21 761,10 грн. (20% штраф 4 352,22 грн.); 04.09.2017 із затримкою на 580 днів 57,90 грн. (20% штраф 11,58 грн.); 02.10.2017 із затримкою на 608 днів 20 094,38 грн. (20% штраф 4 018,88 грн.); 27.10.2017 із затримкою на 625 днів 57,90 грн. (20% штраф 11,58 грн.); 27.10.2017 із затримкою на 625 днів 1 666,74 грн. (20% штраф 333,35 грн.); 24.11.2017 із затримкою на 653 дні 57,90 грн. (20% штраф 11,58 грн.); 24.11.2017 із затримкою на 653 дні 21 761,12 грн. (20% штраф 4 352,23 грн.); 26.12.2017 із затримкою на 685 днів 3 353,17 грн. (20% штраф 670,64 грн.); 26.12.2017 із затримкою на 685 днів 18 407,95 грн. (20% штраф 3 681,59 грн.); 26.12.2017 із затримкою на 685 днів 57,91 грн. (20% штраф 11,58 грн.).
45. За наслідками встановлених фактів несвоєчасної сплати сум узгоджених грошових зобов’язань, на підставі акту перевірки від 15.01.2018, 14.02.2018 контролюючим органом прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення (т.1 а.с.20, 24):
- № НОМЕР_1, яким платнику податків, на підставі частини 2 пункту 126.1 статті 126 ПК України за затримку на строк від 1760 до 35 календарних днів сплати грошового зобов’язання в сумі 2 991 584,41 грн., нараховано штраф у розмірі 20% у сумі 598 316,89 грн. за платежем ПДВ;
- № НОМЕР_2, яким платнику податків, на підставі частини 1 пункту 126.1 статті 126 ПК України за затримку на строк від 30 до 13 календарних днів сплати грошового зобов’язання в сумі 514 017,30 грн. грн., нараховано штраф у розмірі 10% у сумі 51 401,73 грн. за платежем ПДВ.
46. До податкових повідомлень-рішень додані розрахунки сум штрафних санкцій (т.1 а.с.99-101, 107).
47. З інтегрованої картки платника ПДВ вбачається, що нарахування штрафних санкцій здійснено контролюючим органом у зв’язку із зарахуванням платежів у рахунок погашення податкового боргу:
- 04.01.2017 зараховано 35 000 грн. платіжним дорученням № 9295033 від 04.01.2017;
- 06.01.2017 зараховано 118 422, 45 грн. платіжним дорученням № 9308612 від 06.01.2017;
- 24.01.2017 зараховано 161 039,84 грн. з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, платіжне доручення № 9532306 від 23.01.2017;
- 25.01.2017 зараховано 150 000 грн. платіжним дорученням № 9619875 від 25.01.2017;
- 31.01.2017 зараховано 6 267,16 грн. з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, платіжне доручення № 9729093 від 31.01.2017;
- 23.02.2017 зараховано 501 614 грн. платіжним дорученням № 9909026 від 23.02.2017;
- 01.03.2017 зараховано 29 462,29 грн. надходження розстрочених (відстрочених) сум, платіжне доручення № 2055 від 01.03.2017;
- 15.03.2017 зараховано 224 018,93 грн. платіжним дорученням № 10 від 15.03.2017;
- 23.03.2017 зараховано 326 479 грн. платіжним дорученням № 10209708 від 23.03.2017;
- 06.04.2017 зараховано 29 462,29 грн. надходження розстрочених (відстрочених) сум, платіжне доручення № 44 від 06.04.2017;
- 25.04.2017 зараховано 115 295 грн. платіжним дорученням № 10651517 від 24.04.2017;
- 04.05.2017 зараховано 29 462,29 грн. надходження розстрочених (відстрочених) сум, платіжне доручення № 102 від 04.05.2017;
- 25.05.2017 зараховано 167 994 грн. платіжним дорученням № 11031510 від 25.05.2017;
- 01.06.2017 зараховано 29 462,29 грн. сплата суми податків і зборів/єдиного внеску, платіжне доручення № 164 від 01.06.2017;
- 23.06.2017 зараховано 195 470 грн. платіжним дорученням № 11492317 від 23.06.2017;
- 03.07.2017 зараховано 29 462,29 грн. надходження розстрочених (відстрочених) сум, платіжне доручення № 265 від 03.07.2017;
- 27.07.2017 зараховано 199 178 грн. з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, платіжне доручення № 11997326 від 27.07.2017;
- 04.08.2017 зараховано 29 462,29 грн. надходження розстрочених (відстрочених) сум, платіжне доручення № 365 від 04.08.2017;
- 04.09.2017 зараховано 200 000 грн. платіжним дорученням № 447 від 04.09.2017;
- 05.09.2018 зараховано 84 399,77 грн. платіжним дорученням № 457 від 05.09.2017;
- 26.09.2017 зараховано 218 006 грн. з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, платіжне доручення № 12608555 від 26.09.2017;
- 02.10.2017 зараховано 84399,77 грн. надходження розстрочених (відстрочених) сум, платіжне доручення № 553 від 02.10.2017;
- 27.10.2017 зараховано 193 573 грн. з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, платіжне доручення № 13206653 від 27.10.2017;
- 31.10.2017 зараховано 50 грн. з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, платіжне доручення № 13304847 від 31.10.2017;
- 07.11.2017 зараховано 84 399,77 грн. надходження розстрочених (відстрочених) сум, платіжне доручення № 720 від 07.11.2017;
- 24.11.2017 зараховано 194 623 грн. з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, платіжне доручення № 13591683 від 24.11.2017;
- 07.12.2017 зараховано 84 399,77 надходження розстрочених (відстрочених) сум, платіжне доручення № 40 від 07.12.2017;
- 26.12.2017 зараховано 77 915,06 грн. з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, платіжне доручення № 13945288 від 26.12.2017.
48. Позивачем надані копії витягів з виписок банку щодо проведених платежів (т.3 а.с.69-80):
- 15.03.2017 сплачено 224 018,93 грн. із призначенням платежу ПДВ за рішенням суду № 804/8368/16;
- 04.09.2017 сплачено 200 000 грн. із призначенням платежу ПДВ за рішенням суду № 804/4732/17в погашення боргу;
- 01.03.2017 сплачено 29 462,29 грн. із призначенням по відстроченні/розстроченні платежу з ПДВ за 03.2017;
- 06.04.2017 сплачено 29 462,29 грн. із призначенням платежу ПДВ розстроченні/відстроченні платежі на 06.04.2017;
- 04.05.2017 сплачено 29 462,29 грн. із призначенням платежу ПДВ розстроченні/відстроченні платежі на 04.05.2017;
- 01.06.2017 сплачено 29 462,29 грн. із призначенням платежу ПДВ розстроченні/відстроченні платежі на 01.06.2017;
- 03.07.2017 сплачено 29 462,29 грн. із призначенням платежу ПДВ розстроченні/відстроченні платежі на 01.07.2017;
- 04.08.2017 сплачено 29 462,29 грн. із призначенням платежу ПДВ розстроченні/відстроченні платежі на 01.08.2017;
- 05.09.2017 сплачено 84 399,77 грн. із призначенням платежу ПДВ розстроченні/відстроченні платежі на 05.09.2017;
- 02.10.2017 сплачено 84 399,77 грн. із призначенням платежу ПДВ розстроченні/відстроченні платежі на 02.10.2017;
- 07.11.2017 сплачено 84 399,77 грн. із призначенням платежу ПДВ розстроченні/відстроченні платежі на 07.11.2017;
- 07.12.2017 сплачено 84 399,77 грн. із призначенням платежу ПДВ розстроченні/відстроченні платежі на 07.12.2017.
49. З інтегрованої картки платника податків вбачається, що контролюючий орган здійснював зарахування всіх платежів, сплачених самостійно платником податків, а також зараховував у рахунок погашення податкового боргу грошові кошти, наявні на електронному рахунку платника податків, на погашення грошових зобов'язань з ПДВ, у тому числі суми основного боргу та пені в порядку календарної черговості.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
(проведення камеральної перевірки)
50. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу, зокрема на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування ПДВ.
51. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах (підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України).
52. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу (пункт 76.3 статті 76 ПК України).
53. Згідно пункту 86.7 статті 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
54. Заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень.
55. Заперечення є невід'ємною частиною акта (довідки) перевірки.
(визначення грошових зобов’язань та їх сплата/погашення)
56. Рішення про визначення грошових зобов'язань приймається з урахуванням результатів розгляду заперечень платника податків.
57. Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
58. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
59. Згідно пункту 57.1 статі 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
60. Джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів (абзац перший пункту 87.1 статті 87 ПК України).
61. При цьому, джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому вказаного пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
62. Не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість (крім податкового боргу, що виник до 1 липня 2015 року), кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для погашення такого податкового боргу за рахунок коштів на рахунку платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, за умови наявності підстав, передбачених статтею 95 цього Кодексу, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, у якому зазначаються найменування платника податків, податковий та індивідуальний податковий номер платника податків та сума податкового боргу, що підлягає перерахуванню до бюджету (абзац сьомий пункту 87.1 статті 87 ПК України).
63. Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника).
64. Відповідно до пункту 87.9 статті 87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
65. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
(стягнення сум податкового боргу)
66. Відповідно до статі 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
67. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
(порядок розстрочення та відстрочення податкового боргу)
68. Порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків врегульований статтею 100 ПК України.
69. Розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день прийняття контролюючим органом рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу.
70. Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.
71. Підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
72. Підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
73. Розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
74. Відстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу погашаються рівними частками починаючи з будь-якого місяця, визначеного відповідним контролюючим органом чи відповідним органом місцевого самоврядування, який згідно із пунктом 100.8 статті 100 затверджує рішення про розстрочення або відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, але не пізніше закінчення 12 календарних місяців з дня виникнення такого грошового зобов'язання або податкового боргу, або одноразово у повному обсязі.
75. Згідно пункту 100.9 статті 100 ПК України рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань чи податкового боргу, а також про перенесення строків сплати розстрочених, відстрочених сум або їх частки щодо загальнодержавних податків та зборів на строк, що виходить за межі одного та/або більше бюджетних років, крім випадків, передбачених цим пунктом, приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, про що повідомляється центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
76. Рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань чи податкового боргу, а також про перенесення строків сплати розстрочених, відстрочених сум, якщо сума попередньо наданого розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань чи податкового боргу не була погашена, приймається за вмотивованим та обґрунтованим рішенням керівника (заступника керівника) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
77. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує та веде у відкритому доступі Реєстр заяв про розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань чи податкового боргу, який щодня опубліковує на своєму офіційному веб-сайті.
(нарахування штрафу)
78. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
79. Строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори (пункт 113.1 статті 113 ПК України).
80. Відповідно до статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
81. У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення – рішення (пункт 116.1 статті 116 ПК України).
(нарахування, стягнення/погашення пені)
82. Відповідно до статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається:
- при нарахуванні суми грошового зобов’язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов’язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов’язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання.
83. Згідно підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
84. У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
85. На суми грошового зобов’язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
86. Нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків (пункт 131.1 статті 131 ПК України).
87. При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання.
88. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
89. Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом (пункт 131.2 статті 131 ПК України).
90. Суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
91. З матеріалів справи вбачається, що платник податків несвоєчасно здійснював сплату узгоджених сум податкових зобов’язань.
92. Судом встановлено та з інтегрованої картки платника податків вбачається, що контролюючим органом здійснювалось погашення в порядку календарної черговості сум податкового боргу, які обліковувавсь як самостійно нараховані платником податків згідно податкової звітності, так і по узгодженим зобов’язанням згідно податковим повідомленням-рішенням, у тому числі за судовими рішеннями.
93. Сплачені платником суми податку на додану вартість направлялись контролюючим органом на погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення, без врахування напряму сплати, визначеного платником податків, що повністю відповідає порядку, визначеному пунктом 87.9 статті 87 ПК України.
94. Погашення сум податкового боргу відображено від надходжень як самостійно сплачених платником податків платіжними дорученнями, так і сумами коштів, направлених на погашення такого боргу контролюючим органом, з електронного рахунку позивача по ПДВ.
95. На неодноразову пропозицію суду надати всі наявні платіжні доручення та/або виписки банку на підтвердження сплати сум податків, позивачем частково надано копії платіжних доручень (т.3 а.с.69-80), при цьому надані заперечення щодо неможливості самостійної сплати зобов'язань 04.01.2017, оскільки банківська система почала працювати у календарному році з 06.01.2017.
96. Відповідач підтвердив, що на погашення податкового боргу за ініціативою контролюючого органу були направлені кошти, що обліковувались на рахунку платника в системі електронного адміністрування ПДВ, чим спростовуються доводи позивача про відсутність факту погашення податкового боргу, із сумами погашення яких та датами проведення операції, частково пов’язане нарахування спірних сум штрафу.
97. Джерелом погашення податкового боргу з податку на додану вартість можуть бути кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що здійснювалось відповідачем у межах спірних правовідносин.
98. Зазначена правова позиція суду відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 24.04.2018 у справі № 805/4337/16-а, від 22.10.2018 у справі № 821/1431/17.
99. Надаючи оцінку доводам позивача про неможливість самостійного направлення контролюючим органом сум податків, сплачених позивачем із призначенням платежу «згідно судового рішення про розстрочення/відстрочення», суд вважає їх помилковими, оскільки контролюючий орган відповідно до абзацу другого пункту 87.9 статті 87 ПК України правомірно здійснив зарахування таких коштів розподіливши їх на погашення зобов’язань, які обліковувались в інтегрованій картці в порядку їх календарної черговості.
100. Доводи позивача ґрунтуються на процедурі відстрочення та розстрочення сплати податку, визначеної статтею 100 ПК України. Однак, в розглянутому випадку вказані процедури не застосовувались, рішення про розстрочення та/або відстрочення сум платежів контролюючим органом не приймалось, що виключає застосування особливостей вказаних процедур.
101. Таким чином, доводи позивача про наявність повністю погашених грошових зобов’язань, стягуваних за судовими рішеннями в порядку статті 95 ПК України, та відповідна неправомірність погашення таких зобов’язань, яка призвела до нарахування спірних сум штрафу, є необґрунтованими.
102. Правомірність зарахування платежів, здійснених на погашення сум податкового боргу за судовими рішеннями позивача у порядку календарної черговості, у тому числі по справі № 2а/0470/1640/12, також підтверджена постановою суду від 25.04.2017 у справі № 804/2379/17, яка набрала законної сили 11.07.2017 за результатами апеляційного оскарження.
103. Надаючи оцінку доводам позивача про помилковість обліку сплачених сум ПДВ, оскільки податковий орган зарахував у погашення податкового боргу менші суми, ніж були сплачені платником податків, зокрема те, що відповідачем не враховані сплачені у березні 2017 року 32 961,53 грн. та у вересні 2017 року 15 143,81 грн., суд зазначає наступне.
104. Згідно інтегрованої картки контролюючим органом в порядку черговості також відображено погашення сум пені.
105. Надаючи оцінку доводам позивача щодо не врахування 32 961,53 грн., сплачених у березні, суд виходить з наступного.
106. Відповідно до інтегрованої картки платника податків 15.03.2017 було зараховано 224 018,93 грн., самостійно сплачені платіжним дорученням № 10 від 15.03.2017, та 15.03.2017 зазначена сума була спрямована контролюючим органом на:
- погашення недоїмки по податковій декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_10 у сумі 149 503,60 грн.;
- зменшення боргу минулих років рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу в сумі 11 886,13 грн.;
- зменшення боргу минулих років рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу в сумі 9 874,99 грн.;
- зменшення боргу по ОП за актом нарахованим у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу в сумі 57,91 грн.;
- погашення недоїмки по податковій декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_11 у сумі 19 734,79 грн.;
- зменшення боргу по пені, нарахованої у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу за період з 29.02.2016 по 23.01.2018 в сумі 7 517,93 грн.;
- зменшення боргу по штрафним санкціям за актом нарахованим у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу в сумі 125,33 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 01.02.2016 по 23.01.2018 в сумі 3 915,85 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 11.02.2016 по 23.01.2018 в сумі 15,84 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 11.02.2016 по 23.01.2018 в сумі 34,28 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 03.05.2012 по 23.01.2018 в сумі 11 681,96 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 31.12.2013 по 23.01.2018 в сумі 4 781,47 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 11.01.2014 по 23.01.2018 в сумі 2 980,67 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 11.01.2014 по 23.01.2018 в сумі 316,17 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 11.04.2012 по 23.01.2018 в сумі 1 041,37 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 11.12.2013 по 23.01.2018 в сумі 186,39 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 11.01.2014 по 23.01.2018 в сумі 364,29 грн.;
- разом сума платежів 224 018,97 грн., з них сума пені 32 961,53 грн.
107. Надаючи оцінку доводам позивача щодо не врахування 15 143,81 грн., сплачених у вересні, суд виходить з наступного.
108. Відповідно до інтегрованої картки платника податків 04.09.2017 було зараховано 200 000 грн., сплачених платіжним дорученням № 447 від 04.09.2017, та 04.09.2017 зазначена сума була спрямована контролюючим органом на:
- погашення недоїмки по податковій декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_15 у сумі 87 527,02 грн.;
- зменшення боргу минулих років рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу в сумі 21 761,12 грн.;
- зменшення боргу по ОП за актом нарахованим у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу в сумі 57,91 грн.;
- погашення недоїмки по податковій декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_16 у сумі 75 510,14 грн.;
- зменшення боргу по пені, нарахованої у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу за період з 29.02.2016 по 23.01.2018 в сумі 7 517,93 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 03.02.2016 по 23.01.2018 в сумі 5 093,71 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 11.02.2016 по 23.01.2018 в сумі 22,29 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 11.02.2016 по 23.01.2018 в сумі 48,24 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 5,05 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 3,81 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 123,23 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 82,64 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 49,45 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 60,15 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 71,94 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 47,64 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 84,45 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 132,09 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 33,46 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 53,01 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 1,71 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 130,39 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 29,72 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 35,82 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 132,09 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 83,08 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 2,34 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 98,70 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 16,65 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 16,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 20,19 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 111,90 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 28,30 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 103,79 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 85,57 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 90,58 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 46,52 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 6,74 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 84,07 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 84,07 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 84,07 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 54,57 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 29,50 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 84,07 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 54,79 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 29,27 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 84,07 грн.;
- зменшення боргу по пені за період з 29.05.2017 по 23.01.2018 в сумі 11,27 грн.;
- разом сума пені складає 15 143,81 грн.
109. Щодо доводів платника податків про неврахування у погашення основного зобов’язання з ПДВ 28 867,91 грн., сплачених у складі 84 399,77 грн. платіжним дорученням № 720 від 07.11.2017, суд зазначає, що вказана сума також була направлена контролюючим органом на погашення нарахованих сум пені, а саме на (згідно записів в ІКПП):
- зменшення боргу по пені, нарахованої у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу за період з 30.10.2015 по 23.01.2018 в сумі 66,42 грн.;
- зменшення боргу по відсоткам за користуванням кредит. нарахован. у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу в сумі 208,18 грн.;
- зменшення боргу по пені, нарахованої у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу за період з 30.10.2015 по 23.01.2018 в сумі 8 909,74 грн.;
- зменшення боргу по пені, нарахованої у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу за період з 30.10.2015 по 23.01.2018 в сумі 7 926,75 грн.;
- зменшення боргу по пені, нарахованої у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу за період з 30.10.2015 по 23.01.2018 в сумі 1 098,24 грн.;
- зменшення боргу по пені, нарахованої у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу за період з 30.10.2015 по 23.01.2018 в сумі 5 903,38 грн.;
- зменшення боргу по штрафним санкціям за актом нарахованим у минулих роках рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу в сумі 439,30 грн.;
- зменшення боргу по пені, нарахованої у поточному році за період з 03.02.2016 по 23.01.2018 в сумі 4 315,90 грн.
110. Таким чином, розбіжність між погашеними сумами основного зобов’язання з ПДВ та сплаченими позивачем сумами у березні 2017 року та у вересні 2017 року на 32 961,53 грн. та 15 143,81 грн. відповідно, а також у листопаді 2017 року на суму 28 867,91 грн. виникла у зв’язку із направленням відповідачем сплачених коштів на погашення боргу за пенею та штрафами, що відповідає черговості погашення, у тому числі, визначеної статтею 131 ПК України.
111. Наведення в ІКП у другій колонці «нарахування до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки з єдиного внеску», є загальним визначенням платежу, та включає направлення надходжень на погашення податкового боргу, не свідчить про направлення сплачених сум на погашення недоїмки з єдиного внеску.
112. Щодо доводів позивача про неправильність розрахунку сум штрафу, з огляду на визначення в його розрахунку погашення 04.09.2017 боргу за податковою декларацією № НОМЕР_15 в розмірі 62 953,74 грн., коли як в інтегрованій картці зазначена сума 87 527,02 грн., суд зазначає, що в розрахунку штрафу також відображено погашення на суму 24 573,28 грн., яке окремо в інтегрованій картці не відображено, та складає різницю між такими сумами (87 527,02 грн. – 62 953,74 грн. = 24 573,28 грн.), таким чином, порушень з боку контролюючого органу, яки б призвели до помилки судом не встановлено.
113. Надаючи оцінку доводам позивача про помилковість нарахування штрафу у зв'язку із погашенням податкового боргу податкового боргу 26.09.2017 за податковими повідомленнями-рішеннями від 08.02.2017 № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4 з терміном оплати 22.07.2017 (узгоджені в процедурі судового оскарження, справа № 804/2379/17), коли як платежі здійснені підприємством у вересні лише 04.09.2017 та 05.09.2017, суд зазначає, що контролюючим органом 26.09.2017 зараховано 218 006 грн. з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ (платіжне доручення № 12608555 від 26.09.2017) та 02.10.2017 зараховано 84 399,77 грн. надходження за платіжним дорученням № 553 від 02.10.2017. Отже, нарахування сум штрафу пов’язане із погашенням грошових зобов’язань за вказаними рішеннями, та відповідає встановленому порядку.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
114. Кошти, спрямовані Підприємством на сплату платежів до бюджету, правомірно зараховані податковим органом у погашення сум податкового боргу у порядку календарної черговості його виникнення, у тому числі й на погашення нарахованих сум пені.
115. Обов’язок податкового органу зарахувати кошти, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, встановлений першим реченням пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України.
116. Нарахування сум штрафу здійснено із урахуванням заперечень платника податків на акт камеральної перевірки.
117. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм матеріального права, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
118. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» (код ЄДРПОУ 32975178; проспект Поштовий, 40, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50000) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49000) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Повне рішення складено 05.11.2018.
Суддя ОСОБА_1