Рішення № 78187228, 28.11.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2018
Номер справи
480/3997/18
Номер документу
78187228
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2018 р. Справа № 480/3997/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/3997/18 за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1В.) звернувся з позовною заявою до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач, Шосткинське ОУПФ), в якій просить суд:

- визнати дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області протиправними в частині відмови в перерахунку та виплаті пенсії;

- зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок та виплату, починаючи з 09.07.2018, щомісячної доплати до основного розміру пенсії, за кожний повний рік стажу роботи понад 20 років, шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище за 85% заробітку, відповідно до вимог ч.2 ст.56 ЗУ №796-ХІІ, відповідні виплати провести за вищевказаний період з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж роботи згідно з абзацом другим ч.1 ст.28 ЗУ №1058-ІV.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. Позивач перебуває на обліку Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію, як особа віднесена до 3-ої категорії громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. На думку позивача відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідач повинен здійснити збільшення пенсії, враховуючи п. 1 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 1 процент заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 85 процентів цього заробітку.

На переконання ОСОБА_1, бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії є протиправною, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такого перерахунку. В зв’язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 30.10.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №480/3997/18, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що позивач отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та має підвищення на 1 процент розміру пенсії відповідно до Закону, яким призначено пенсію позивачеві. А отже, підстав для перерахунку та виплати пенсії на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме із збільшенням пенсії на 1 відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років, але не вище 85 відсотків заробітку, немає.

Враховуючи наведені обставини, Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 28.07.1998 перебуває на обліку в Шосткинському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи, що настала внаслідок захворювання у зв'язку з аварією на ЧАЕС. З 09.07.2018 позивача, на підставі його заяви та матеріалів пенсійної справи, переведено на пенсію за віком згідно ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

31.08.2018 позивач звернувся до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про перерахунок та виплату пенсії, за матеріалами пенсійної справи з моменту його переведення на пенсію за віком, обчисливши її з застосування положень ч.2 ст.56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом №11718/02 від 14.09.2018 (а.с.10) Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило позивача, що пенсія призначена та виплачується згідно норм чинного законодавства, отже підстав для проведення розрахунку доплат за понаднормативний стаж немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд погоджується з доводами позивача про протиправність бездіяльності Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, яка полягає у не здійсненні перерахунку пенсії, та протиправність відмови здійснити такий перерахунок, з огляду на таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон № 796).

Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.

Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем на день призначення пенсії, загальний страховий стаж роботи позивача складав понад 20 років, які передбачені п. 2 ст. 56 Закону № 796, як підстава для призначення спеціальної пенсії і пенсія нарахована відповідно до зазначеного закону.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII (надалі за текстом - Закон № 1788) умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796, або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом № 1788.

Таким чином, цією нормою надано позивачу право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом, яким є Закон № 1788, або спеціальним законом, яким є Закон № 796.

Обрані умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені Законом № 796, зокрема статтею 56 цього Закону передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.

Згідно 3 п. 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

Закон №796 визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Згідно з абз.2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону N 796, як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно із цим законом він дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 28 Закону N 1058 встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (10 років і більше - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») на 1 процент заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 85 процентів цього заробітку, починаючи з 09.07.2018.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України зазначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Керуючись наведеною нормою КАС України суд зазначає, що вищевикладена правова позиція узгоджується з позицією, що викладена в Постанові Верховного Суду України від 10.06.2008 № 08/166, 21-1748во07 та від 15.11.2016 № 607/4338/14-а, 21-5452а15.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області протиправними в частині відмови в перерахунку та виплаті пенсії;

Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код ЄДРПОУ 37512104) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (41101, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1), починаючи з 09.07.2018, щомісячної доплати до основного розміру пенсії, за кожний повний рік стажу роботи понад 20 років, шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище за 85% заробітку, відповідно до вимог ч.2 ст.56 ЗУ №796-ХІІ, відповідні виплати провести за вищевказаний період з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж роботи згідно з абзацом другим ч.1 ст.28 ЗУ №1058-ІV.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик