Рішення № 78187140, 26.11.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2018
Номер справи
1440/2296/18
Номер документу
78187140
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2018 р. № 1440/2296/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагаря В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Фермерського господарства "Південні Лани", вул. Соборна, 58, смт. Воскресенське, Вітовський район, Миколаївська область, 57210

до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, пр. Перемоги, 14 (в.Космонавтів, 61, повер1, 54056), 03135

про:визнання протиправною та скасування постанови від 16.08.2018 № 056408,

Фермерське господарство «Південні Лани» (надалі – позивач, ФГ «Південні Лани») звернулось до адміністративного суду з позовними вимогами до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (надалі - відповідач, Управління) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 056408 від 16.08.2018 року.

Свої позовні вимоги ФГ «Південні Лани» обґрунтувало тим, що транспортний засіб МАЗ, номерний знак НОМЕР_1 у відповідності до вимог чинного законодавства був переданий ним у користування іншому підприємству – ПП «ОНІКС-ОПТ», а тому позивач у спірних відносинах не мав статусу автомобільного перевізника, та не може бути суб’єктом відповідальності, передбаченої абз. 3 ч. 1 ст. 60 “Про автомобільний транспорт” від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (надалі – Закон № 2344).

Ухвалою від 21.09.2018 р. суд відкрив провадження у справі № 1440/2296/18 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Відповідно до положень ч. 4. ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачу на підставі свідоцтва про реєстрацію позивачу на праві власності належить автотранспорт МАЗ, номерний знак НОМЕР_1.

Як вбачається з оскаржуваної постанови, 02.08.2018 року посадовими особами відповідача на а/д Н-11 с. Воскресенськ проведено перевірку автомобіля марки МАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ФГ «Південні Лани».

За результатами проведеної перевірки складено Акт № 066626 від 02.08.2018 року. Під час перевірки виявлено надання послуг з внутрішньо вантажних перевезень без оформлення документів, передбачених ст. 48 Закону № 2344, а саме: товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документу на вантаж.

Постановою Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області № 056408 від 16.08.2018 року за порушення законодавства України про автомобільний транспорт до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700, 00 грн.

Не погоджуючись з вказаною постановою № 056408 позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи питання щодо правомірності винесення оскаржуваної постанови, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 48 Закону № 2344, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У відповідності до ст. 60 Закону № 2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Тобто, суб’єктом юридичної відповідальності за ст. 60 Закону № 2344 є автомобільний перевізник.

Відповідно до наданих документів, притягнення позивача до адміністративно-господарської відповідальності у вигляді штрафу стало результатом виявлення 02.08.2018 посадовими особами Управління факту надання послуг з перевезень вантажів транспортним засобом, що належить позивачу, без оформлення документів, перелік яких визначених статтею 48 Закону № 2344.

Згідно ст. 1 Закону України № 2344, автомобільний перевізник – фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення – це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій – особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст. 33 Закону України № 2344).

Таким чином, системний аналіз вищезазначених правових норм свідчить про те, що відповідальності за порушення вимог законодавства сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів підлягають саме перевізники, а не власники транспортних засобів за умови, що вони не використовують транспортний засіб, а лише володіють майновими правами на нього, у відповідності до ст. 1 Правил дорожнього руху України.

Згідно договору оренди вантажного автомобіля від 03.01.2018 року, укладеного між ФГ «Південні Лани» та ПП «ОНІКС-ОПТ», орендодавець передає, а орендар бере у тимчасове володіння вантажний автомобіль МАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки, 02 серпня 2018 року позивач не був перевізником на транспортному засобі марки МАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 він не може бути суб’єктом відповідальності за ст. 60 Закону 2344.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 139, 241-243, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Фермерського господарства "Південні Лани" (вул. Соборна, 58, смт. Воскресенське, Вітовський район, Миколаївська область, 57210, ідентифікаційний код 36587258) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (пр. Перемоги, 14 (в. Космонавтів, 61, повер1, 54056), 03135, ідентифікаційний код 39816845) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 056408 від 16.08.2018 року.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (пр. Перемоги, 14 (в. Космонавтів, 61, повер1, 54056), 03135, ідентифікаційний код 39816845) на користь Фермерського господарства "Південні Лани" (вул. Соборна, 58, смт. Воскресенське, Вітовський район, Миколаївська область, 57210, ідентифікаційний код 36587258) судові витрати в розмірі 1762, 00 грн.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В. С. Брагар